| M25M a întrebat:

Pentru crestini: De ce huliti stiinta in asemnea hal? De ce ignorati chiar si chestiunile elementare? Daca sunteti credinciosi si aveti credinta adevarata de ce nu puteti sa acceptati/tolerati teoriile stiintifice asa cum sunt fara a va zdruncina catusi de putin credinta? Daca sunteti credinciosi cu adevarat asta nu ar fi o problema, inseamna ca informarea nu va schimba/altera credinta voastra.

P.S. Nu vreau sa va convertesc pe nimeni este libertatea voastra sa credeti in ce vreti voi.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
75 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Mă inteligentul satului, ca să nu-ţi spun altfel că te superi apoi de adevăr.
s-a dovedit ştiinţific că o singură pereche nu poate să continue de una singură o întreagă specie. apar malformaţii genetice groaznice şi mor!
Nu trebuie să mă crezi pe mine, du-te şi întreabă-l pe Sfântul Google.
Ai ochelari de cal copilaşule, asta, ori doar te joci cu noi, dar te asigur, toate postările tale put până aici, au acea duhoare caracteristică omului prost şi fudul. Mă amuzi, te rog continuă cu naivitatea ta.

| cips97 a răspuns:

Ba da deveniti stresantii satanistilor ateilor cum sa va spun de unde scoateti voi ca noi crestinii hulim stiinta? da sunteti extraordinari zilele astea ati bombardat TPU cu astfel de tapeni.nimeni nu huleste stiinta decat aia dobitoci din nastere si nu pentru ca sunt crestini fac asta ci pentru ca nu o inteleg. si tu paraca nu ai fi pedepsiti toti ziceti voi crestinii... da ziceti dracu noi crestinii. acolo sus sigur exista ceva ca o fi alah ca o fi dumnezeu ca o fi budah o sa vedem cu totii si te asigur de un lucru indiferent de cine ne asteapta acolo sus acel cineva ne va judeca si ne va judeca dupa legile moralitatii nu dupa criticile aduse unei religii.stiinta nu se contrazice cu credinta daca te-ai fi interesat ai fi vazut ca numai catolicii spun "crede si nu cerceta" ortodoxii nu au o astfel de deviza ceea ce inseamna ca religia noastra nu se bate cap in cap cu stiinta ba din potriva stiinta intareste credinta.

| cips97 a răspuns (pentru the2k):

Ba da ce va bateti asa in piept "sunt ateu". tu stiai ca albert einstain a crezut in dumnezeu ma rog intr-un dimnezeu dar a crezut in ceva nu era ateu si el a avut creieru mai dezvoltat decat oricine care-si pierde timpul comentand la ineptia asta de afirmatie. NB crestinii nu hulesccredinta

Răspuns utilizator avertizat
| cips97 a răspuns (pentru Inferno):

Inferno teoria evolutiei este o teorie nu etse recunoscuta de asta se numeste teorie. multi oameni de stiinta nu sunt de acord cu darwin. darwin a inceput intreaga teorie printr-o presupunere si sa-mi fie cu iertatre presupunerile nu sunt mereu corecte.sunt o multime de alte lucruri pe care stiinta le-a dat si ele nu fac altceva decat sa intareasca ideea de existenta a unei entitati ce ne este superioara din punct de vedere al gandirii o entitate omniprezenta omniscienta ce dateaza dinainte ca noi sa aparem si care... va ramane mult dupa ce noi vom disparea.gandeste-te la o frunza de pe starda mergi pe strada vezi atatea frunze copaci flori etc. la prima vedere sunt niste lucruri normale dar biologic vorbind totul este fscinant la plante suntem inconjurati de organisme vii peste tot absolut peste tot am fi absolut cretini sa credem ca este un lucru necontrolata. ciclul naturii pana si soarele inatreste ideea ca ceva exista nimic nu s-a intamplat pur si simplu. totula are un inceput stiinta nu poate spune cine a dat acel inceput dar religia da.

| cips97 a răspuns (pentru the2k):

Vad ca ai sters comul in care spuneai ca voi ateii aveti un creier mai dezvoltata decat al nostru al crestinilor ps nu trebuie sa scriu corect cand ma adresez tie din moment ce sustii o opinie in modul in care o faci sunt total indreptatit sa iti scriu cum vreau.

Răspuns utilizator avertizat
| cips97 a răspuns (pentru Inferno):

Un clip nu ma poate face sa imi schimb parerea faptul ca se numeste teorie si nu este un fapt stiintific, este un argument indubitabil pentru mine. in momentul cand o sa fie ceva recunoscut de oamenii de stiinta atunci o sa imi pun un semn de intrebare.si in nici un caz un anumit Inferno si alti cativ atei (pentru care as avea toata stima daca ar stii cum sa pledeze pentru parerea lor intr-un mod diplomatic) nu ma vor convinge ca este un lucru cert si ghici de ce pentru ca nu sunteti oameni de stiinta. Teoria evolutiei este o teorie si pe oricine ai intreba o sa iti spuna la fel este o teorie si atat NU O CERTITUDINE.

| M25M explică (pentru cips97):

Si nici zeitatea nu este o certitudie si totusi crezi in ea.

| M25M explică (pentru cips97):

"satanistilor atei"- Este un non sens, nu ma voi lua de faptul ca este si gresit gramatical. Ateismul neaga existenta unor entitati, deci daca nu cred in Dumnezeu implicit nici in Satana.
Poate am generalizat, insa am observat cateva cazuri in care orice sau aproape orice argument stiintific solid era tratat zeflemitor, si in cele din urma ignorat.
Ortodoxismul a fost mai cuminte cei drept dar nici el nu a fost usa de biserica.

Răspuns utilizator avertizat
| cips97 a răspuns (pentru the2k):

2. Ansamblu sistematic de idei, de ipoteze, de legi și concepte care descriu și explică fapte sau evenimente privind anumite domenii sau categorii de fenomene.

| cips97 a răspuns (pentru M25M):

Se numeste credinta crezi daca asa simpti eu personal refuz sa ma las ghidat in viata numai de minte imi place sa cred ca daca iti urmezi instinctele si sentimentele nu ai nimic de pierdut dar ai dreptate nu este o certitudine nimic nu este.

| cips97 a răspuns (pentru M25M):

Imi place combinatia ortodoxismul nu a fost usa de biserica (fara cea mai mica urma de ironie am spus asta). referitor la "satanistilor atei" am revenit mai tarziu spunand ca as fi avut cel mai mare respect fata de ateii si fata de crestinii de pe aceasta pagina daca ar fi discutat intr-un mod diplomatic.trebuie sa recunosc ca sunt dezamagit de modul in care au tratat problema ateii dar si crestinii(ce pot sa spun m-am complacut situatiei). Va marturisesc ca eu de fapt sunt crestin ortodox nepracticant dar tind sa cred ca exista ceva mai presus de noi nu stiu daca este un zeu (dumnezeu alah budah) poate sa fie doar o forta o prezenta etc. am fost foarte deranjat si violent in comentarii deoarece nu inteleg de ce este necesara postare unei afirmatii, a unei pareri proprii pe un site unde ar trebui sa postezi intrebari la care sa primesti raspuns. -vreau sa imi cer scuze pentru modul in care m-am adresat voua ateilor si sa imi cer scuze pentru greselile gramaticale nu sunt vorbitor nativ.P.S. am satanistilor ateilor am uitat sa pun virgula era o enumeratie

| cips97 a răspuns (pentru M25M):

Si btw legat de ortodoxism ai mare dreptate cu usa de biserica am citit cand erma in liceu o carte a unui autor rus in care descria viata de calaugar intr-o manastire ortodoxa din rusia inainte de cel de-al doilea razboi mondial. daca citesti ce scrie omul ala acolo ramai masca. descoperi ca biserica ortodoxa nu a fost "nici ea usa de biserica"

| cips97 a răspuns (pentru the2k):

Mie mi se pare amuzant cum un ateu stie mai multe despre ortodoxism decat un ortodox si cat despre greseli eu nu sunt vorbitor nativ vorbesc romana doar de 3 ani nu m-am pus la punct cu scrisul. poate ca si eu vorbesc prosti dar sincer nu cred ca tu esti mai presus de fapt nimeni pe aceasta pagina nu este mai presus decat nimeni din moment ce discutam in contradictriu cu niste replici destul de aprinse dorind sa convingem ca noia avem dreptate. vorbim de doua concepte diferite ateism si crestinism mai bine spus religie. concepte ce nu pot fi schimbate pe un site de socializare happy

| M25M explică (pentru cips97):

Nu era necesar sa iti ceri scuze, doar am clarificat acea enumeratie, insa iti accept scuzele.
Poti te rog sa-mi spui, daca iti mai amintesti, cum se numea acea carte si autorul ei?

Răspuns utilizator avertizat
| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Îmi place cum toate răspunsurile tale n-au nicio tangenţă cu argumentele mele şi că în loc să argumentezi doar încerci să mă insulţi.
Incompetenţa îşi spune cuvântul!
Iar în legătură cu gramatica mea, te asigur că există şi diacritice în limba română. Nu mă crezi, încă o dată îţi spun caută pe google dacă nu mă crezi.

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Pâi dacă doar din doi oameni ne tragem, atunci suntem fraţi. Nu ar trebui să te porţi urât cu nimeni!
Şi aş putea surorile să se căsătorească cu fraţii, că toţi suntem fraţi şi surori! Nu contează, e acelaşi sânge!

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Deci nu-s fiul lui Dumnezeu? de ce? Că decizi tu?
Asta e blasfemie! Vei arde în iad pentru asta!

| cips97 a răspuns (pentru M25M):

Nu dar il pot intreba pe tatal meu si el a citit-o odata cu mine.da-mi o adresa de contacat si iti voi trimite numele si autorul de indata ce aflu.(nu iti pot trimite mesaj privat nu stiu de ce)

| M25M explică (pentru cips97):

Ti-am trimis un mesaj cu adresa.

| cips97 a răspuns (pentru M25M):

Ti-am trmis un e-mail cu numele cartii si autorul sper sa iti placa cartea.

| cips97 a răspuns (pentru the2k):

Biblia este o carte foarte complexa sunt oameni de cultura care o citesc si inteleg cu greu ce simbolizeaza aceasta lucrare. biblia nu se citeste ca ziarul o citesti cu atentie pentru ca oricat de ateu ai fi nu poti nega ca aceasta este o buna lectie de moralitate. ca sa citesti biblia si sa intelegi ceva iti trebuie cel putin 3-4 ani (si cand spun biblie nu ma refer la toate editiile pe care le gasesti in orice casa de crestin vorbesc de biblia completa care are mi de pagini). sper ca acum intelegi de ce spun ca vorbesti in necunostinta de cauza.(se vede dupa modul cum abordezi problema dumnezeu ca ai cititi aceasta carte ca pe un ziar)

Răspuns utilizator avertizat
| cips97 a răspuns (pentru the2k):

E parerea mea si voi ramane la ea... parerea mea este ca nici minunile si nici arca lui noe in speta nu sunt numai fabulatii, daca iei in calcul prezenta unui zeu suprem care poate sfida legile la care noi muritori suntem obligati sa ne supunem nimic acele lucruri par usor de imaginat ca sunt realizabile.cum am imi spus e greu de imaginat ca pe un site de socializare cineva poate sa isi schimbe orientare religioasa (ateu sau crestini). am sa iti spun ce m-a convins pe mine ca dumnezeu chiar exista a fost un lucru de moment.nustiu daca stii dar la Iasi se afla moastele sfintei paarschieva. am mers impreuna cu familia ateu acolo si m-am intors cretin. am intrat in biserica la inceput cu o gandire cat de atee iti poti imagina si din curiozitate m-am asezat la coada de 2 metri pana la moaste in 10 minute am ajuns. sfnta era infasurata intr-un vesmant alb. trupul ei era acoperit cu sticla si in dreptul mainilor era taiata o gaura am pus mana si spre uimirea mea am simtit carne vie carne ca pe mana oricarui om.am stat dupa si am reflectat la cele ce am vazut.trupul este vechi de sute de ani oricat de bine ar fi fost conservat si oricat de ermetic ar fi fost tinut nu putea sa stea pastrat as de mult timp intact.asta m-a convins pe mine ca ceea ce biserica spune nu sunt numai fabulatii. cum am spus am plecat ateu si m-am intors crestin(nepracticant ce e drept).dar tu si nici un ateu de pe acest site nu av veti schimba convingera pentru ca av spune chips 97 sau jesser sau stiu eu ce alt crestin.o astfel de convingere poate fi schimbata 1 numai dca vrei si 2 intr-o perioada lunga de timp avand dovezi palpabile (asa cum am avut eu) poate ca pentru unii ce am simtit eu cand am pus mana pe moaste nu ar fi o dovada destul de palpabila dar asta e suntem diferiti. si cine spune ca toti trebuie sa credem a daca esti un om buna la suflet si un om moral atunci asta e convingerea ta.atata timp cat nu deucem razboaie ale religiilor cumse intampla cu gruparile terorise si nu devenim niste cavaleri teutoni in miniatura nu cred ca ar trebui reprosat nimic nici unui ateu

| cips97 a răspuns (pentru YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman):

Gardele de rudenie sunt prea indepartate ca sa se mai tina cont de asta.incestul a fost permis de religia crestina numai la inceput cand adm si eva au avut 7 sau 9 copii nu stiu exact baieti si fete, iar caesti frati au dat nastere la alte genrattii si etc.