| M25M a întrebat:

Pentru crestini: De ce huliti stiinta in asemnea hal? De ce ignorati chiar si chestiunile elementare? Daca sunteti credinciosi si aveti credinta adevarata de ce nu puteti sa acceptati/tolerati teoriile stiintifice asa cum sunt fara a va zdruncina catusi de putin credinta? Daca sunteti credinciosi cu adevarat asta nu ar fi o problema, inseamna ca informarea nu va schimba/altera credinta voastra.

P.S. Nu vreau sa va convertesc pe nimeni este libertatea voastra sa credeti in ce vreti voi.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
75 răspunsuri:
| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns (pentru cips97):

Tot n-ai înţeles. Fie că se combină primii copii a lui Adam între ei, fie se combină generaţia a 4587486687-a, nu contează. Sunt aceleaşi gene, Acelaşi ADN. tot sunt înrudiţi de gradul I, deoarece n-au diversitate genetică.
Nu prea le ai cu genetica.
Repet e nevoie de mai mult de o pereche pentru a putea răspândi o specie fără mutaţii genetice şi ca apoi în două trei generaţii să moară.

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns (pentru cips97):

Şi încă ceva, ai observat că în ziua de azi dacă fac copii surorile cu fraţii copilul iese cu un sistem imunitar praf şi alte neregularităţi genetice şi nu supravieţuiesc şi mor. Atunci cum de îţi explici că atunci copiii lui Adam şi Eva şi copiii lor şi copiii copiiilor lor au supravieţuit?
Dacă îmi vii cu argumentul că a făcut magie Dumnezeu, încheiem orice discuţie.

| M25M explică (pentru cips97):

Multumesc mult!

| cips97 a răspuns (pentru YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman):

Eu nu as spune magie minune mai degraba dar ma rog... discutia se termina pentru noi doi asa cum ai spus si tu.

| SaveTheNature a răspuns (pentru the2k):

In Dumnezeu se crede. Dumnezeu nu se explica.

Răspuns utilizator avertizat
| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Poate ca evolutia nu este stiinta dar evolutioa inseamna asa: chimie, fizica si biologie etc. iar stiinta pentru a evolua s-a folosit foarte mult de aceste trei materii pentru a ajunge cea ce este in ziua de azi so...

| SaveTheNature a răspuns (pentru the2k):

Mie imi place stiinta. Si sincer sa fiu mi-ar fi placut sa fiu cercetator.
In fine, asta nu ma opreste din studiat, incepand de la:
chimie,biologie,astronomie. religie. etc.
Sa studiez si sa analizez toate genurile muzicale,sa studiez oamenii in general, si preferintele lor din orice domeniu.(religie,tehnologie,arta,sport,psihologie)
Sunt deschis, sunt open mind la toate informatiile, si receptionez tot ce vine din exterior, fie ca de majoritatea, acele informatii pot fi considerate gresite sau nu.
Intr-un cuvant :CERCETEZ!
Si sincer iti spun:
Cu cat ma aprofundez mai mult in cercetare, in stiinta, cu atat imi dau seama de 2 lucruri: complexitate, si perfectiune.
Pe cat este universul de complex, pe atat este de perfect.
Corpul omenesc, creierul uman.
Dominatia noastra asupra planetei.
Atomul! si legaturile perfecte dintre atomi!
INCREDIBIL! eStiinta e cea mai frumoasa jucarie!
In toata complexitatea asta, este asezat OMUL! Care DOMINA! este constient, isi pune intrebari si mai ales Omul este BUN si RAU!
Si mai ales cat de bine este sa te inconjori de oameni buni, de bunatate si de iubire. Cat de rau este sa te inconjori de oameni rai, sa fii rau si plin de ura! Nu-i asa?
Observi antiteza? Nu stiu. Tu stii.
Si gandeste-te! Cum este sa minti? sa-ti inseli femeia? sa fii invidios pe bunurile altora? sa fii impotriva parintilor tai? Probabil ca stii cele 10 porunci.
Si gandeste-te in acelasi timp, cat de bine este sa faci bine, sa iubesti si sa iubesti!
Nu neg stiinta! Insa toate cunostintele oamenilor puse cap la cap constituiesc sute de milioane de giga bites de informatii! milioane de carti! Si suntem foarte foarte departe de a cunoaste totul!happy
Lucruri care acum 200 de ani erau imposibile acum sunt posibile. Si lucruri care acum ni se par imposibile in viitor vor fi posibile! Si stii ce vor face noile descoperiri? majoritatea vor da peste cap actualele descoperiri! se doboara recorduri si in sport de la un campionat la altul. Omul se intrece pe sine.
Si totusi toata stiinta asta, nu a reusit sa raspunda la 2 intrebari atat de mici, de micute.
1-DE CE TRAIM?
2-INCOTRO NE INDREPTAM?
Generatii trec una peste alta, si un lucru se perpetueaza (indiferent de situatie) Credinta in Dumnezeu!
N buna!

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru SaveTheNature):

"Insa toate cunostintele oamenilor puse cap la cap constituiesc sute de milioane de giga bites de informatii! milioane de carti! Si suntem foarte foarte departe de a cunoaste totul! happy
Lucruri care acum 200 de ani erau imposibile acum sunt posibile. Si lucruri care acum ni se par imposibile in viitor vor fi posibile! Si stii ce vor face noile descoperiri? majoritatea vor da peste cap actualele descoperiri! se doboara recorduri si in sport de la un campionat la altul. Omul se intrece pe sine."
Frumos si adevarat in acelasi timp iar cat despre restul a cea ce ai scris/descris nu pot spune decat ca psihologia clar nu este domeniul tau!happy asa ca te rog incearca sa nu te mai aventurezi in astfel de subiecte (cum ar fi mintea omului si complexitatea sa) ce te depasesc cu mult, asa cum nici eu n-as avea curajul sa ma bag intr-un subiect delicat cum ar fi atomii de pilda (pentru ca stiu ca as vorbi in necunostiinta de cauza) asa si tu ar trebui sa ai mai multa grija ce subiecte iti alegi sa discuti/dezbati si inca un lucru, nu mi-o lua in nume de rau dar mi-am dat seama ca esti varza(cum ar veni) din punctul asta de vedere(al psihologiei: stiință care se ocupă cu studiul proceselor și al particularităților psihice) cand am vazut ca ai scris despre oameni buni si oameni railaughing...copile nu exista asa ceva, nu exista bun ori rau, yng ori yang, evil or god exista numai interes ori dezinteres, imi pasa ori nu-mi pasa, fericire ori depresie( influenteaza cu mult deciziile unei persoane), dreptate ori ignoranta spune-i tu cum vrei dar nu bine ori rau si stiu ca multi folosesc expresiile astea dar le folosesc gresit, intr-un mod superficialhappy

| EmaS a răspuns (pentru Inferno):

Dar creierul care este de o complexitate uimitoare, cine l-a facut? Continutul de informatii din creierul uman exprimat in biti este probabil comparabil cu numarul total de conexiuni intre neuroni-adica de aprox.o suta de trilioane de biti.Neurochimia creierului este uluitor de aglomerata.Sunt circuitele unei masinarii mult mai minunat conceputa decat oricare alta masinarie creata de oameni.De fapt, Sagan, a estimat continutul de informatie al creierului la echivalentul a douazeci de milioane de carti.Dar ramane o mare problema.De unde a venit prima forma de viata?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de acord.sunt crestin, dar totusi, ceva nu e prea ...adica aceste chestii pot fi, nu stiu cum sa ma exprim, adica nu au cum sa fie.toti am fost suntem si vom fi muritori.nu zic ca iisus a fost nebun da' nu e ceva corect aci.totul ar fi putut fi niste, oameni il urmareau pe iisus pentru ca el le dadea mancare si atunci erau foarte saraci.catolici si ortodoxi mai zic ce zic.dar penticostali care tipa in gura mare iisus si un lucru lka mintea cocosului care il poate intelege oricine"VINE DIN CER" nu pot sa inteleg asta.si pe langa ca fac asa, ei sunt si mari regi ai lumi ca au aflat si eu ca exista iisus.nu sunt de nicio parere nici de una nici de alta.acum nu o sa ma apuc sa ma sinucid sa vad ce este.astept.ce sa intamplka sa intampla.sunt chestii fara legatura care ar avea nevoi de un dumnezeu creator. daca adam si eva au ajuns pe pamant demuuuult si tot atunci inacel demuuuult existau dinozauri pe ei de ce nu ii mancau? daca se spune ca iisus s-a dus in ceruri de ce se spune"mormantul lui iisus"?

| Virgil_Iurascu_1989 a răspuns:

De ce exista mai multi dumnezei...de ce la musulmani este bine sa omoram oameni? Cine poate da un raspuns concret?

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Explicate te rog..ca sa nu mor proasta nu de altahappy, poate ai inteles tu mai bine ca mine.

| SaveTheNature a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Imi amintesc bine.O intrebare pusa de cineva, aici pe TPU.
Intrebarea suna asa:
Ce a facut Dumnezeu pentru tine -CONCRET.
Raspunsul meu a fost urmatorul:
Mi-a dat DARUL de a distinge oamenii buni de oamenii rai.
N buna happy

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru SaveTheNature):

Bine poti s-o ti pe a ta in continuare(idea), eu doar incercam sa-ti arat si punctul altuia de vedere dar esti liber/a sa crezi ce vrei