| pzh2000 a întrebat:

Pentru crestini: deci nu pot intelege un lucru. de ce in vechiul testament Dumnezeu pare a fi aspru, neindurator, razbunator iar in noul testament este atat de bland, milostiv, iertator? as vrea sa cred dar tocmai lucrul asta ma impiedica sa cred in religie.cv imi spune ca este un mare fals. de ce s-a schimbat asa de mult Dumnezeu? legea vechiului testament tot de Dumnezeu a fost data exact ca legea noului testament.la prima vedere ai crede ca Dumnezeu se contrazice pe Sine Insusi, deci cine reuseste sa ma lamureasca? desigur binemeritata funda.
http://calinutz.vestic.ro/......d-sclavie/

18 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu este aspru. El nu accepta pacatul. In VT inca nu exista nimic care sa fi fost dat ca si jertfa,mijlocire pentru noi, ca noi sa fim iertati si care sa ne ajute sa scapam de pedepse aspre, inainte de a ajunge la desavarsire, la Judecata in fata Tronului lui Dumnezeu. Isus Hristos ia toata sarcina asupra Lui si ne da posibilitatea sa ne pocaim aici pe pamant.

| DomineRex a răspuns (pentru Esperança):

Ai auzit de arderea de tot? erau iertati pentru pacate prin sacrificarea diferitelor animale, de ce nu puteau sa mai sacrifice un animal decat sa omoare un copil care nu asculta de parinti sau o femeie care din greseala atinge un organ genital masculin? Iar cand un barbat violeaza o femeie nu este nici o problema, doar trebuie sa se casatoreasca cu ea si sa plateasca o amenda tatalui ei.

| Esperança a răspuns (pentru DomineRex):

Dumnezeu nu sta sa raspunda la fiecare in parte despre ce a facut El. Dumnezeu e Creatorul, Stapanul lumii intregii. Viata noastra e in Mana Lui. Totodata El si-a aratat dragostea dand pe Unicul sau Fiu sa se jertfeasca pentru tine. Vrei crezi bine, nu vrei iarasi bine. Dumnezeu nu are nevoie de tine, pentru ca nu El depinde de tine, ci Tu ai nevoie de El caci tu depinzi de El.

| DomineRex a răspuns (pentru Esperança):

Sigur ca nu are timp sa ne raspunda la intrebari, El doar sta si ne supravegheaza sa vada ce mai facem si asta in fiecare sutime din viata noastra, dar el nu are timp sa raspunda la intrebari... daca el este atat de ocupat atunci cei care il urmeaza orbeste ar trebui sa dea niste explicatii, rationale si sa lase putin celebra fraza "cine sunt eu sa cunosc caile Domnului".
Bine inteles ca Dumnezeu nu are nevoie de mine, cum poate ca ceva ce nu exista sa aiba nevoie de ceva care exista? este ilogic, la fel si invers.

| Esperança a răspuns (pentru DomineRex):

Nu am zis ca nu are timp ci ca nu este obligat. Uitandu-ma la poza ta, imi imaginez ca asa sta Isus cu tine in brate! Personajul acela nu prea seamana cu Isus dar acel dinozaur cu siguranta te reprezinta!

| DomineRex a răspuns (pentru Esperança):

laughing asa o fii.

Răspuns utilizator avertizat
| DomineRex a răspuns:

Dumnezeu e la fel de rau in ambele testamente, doar trimite marea majoritate a omenirii in iad pentru o eternitate, asta este cea mai cruda fapta care poate sa o faca cineva, iar asta este o dovada ca Dumnezeu a fost creat de noi si nu El ne-a creat pe noi.

| DomineRex a răspuns:

Femeilor care pipaie barbați să li se taie mâna

Deuteronom 25:11. De se vor bate între dânşii nişte bărbaţi, şi femeia unuia din ei se va duce ca să scoată pe bărbatul său din mâna celui ce-l bate şi, întinzându-şi ea mâna, va apuca pe acesta de părţile lui ruşinoase,
25:12. Să i se taie mâna ei şi să nu o cruţe ochiul tău.
Asta zic ca e cea mai amuzanta rolling on the floor, adica daca o femeie desparte 2 barbati care se lupta si din greseala ii atinge organul genital ii taie mana rolling on the floor.

| DomineRex a răspuns:

Pai acel Dumnezeu e atat de diferit deoarece a fost creat de niste oameni involuati din punct de vedere moral, care erau mai mult un trib nomad, aceste legi au fost date cand ei nu erau in Israel, ce te astepti sa curga iertarea si bunatatea de la asemenea oameni?

| pzh2000 explică (pentru DomineRex):

Pai daca un om nascut dupa Iisus este dator sa fie crestin dc in biblie mai apare si vechiul testament practic nu ne ajuta cu nimic...straight face crestinul este dator sa respecte legea vechiului testament?

| DomineRex a răspuns (pentru pzh2000):

Isus a dat doar 2 legi si anume sa nu ai alti Dumnezei in afara de el, si sa iti iubesti aproapele ca pe tine insuti.Nu esti obligat sa respecti celelate legi, cum ar fi taiatul imprejur, sa nu mancanci animale necurate cum ar fi porcul si alte legi exagerate.
Vechiul testament este pus ca sa iti faci o idee despre Dumnezeu si despre planul Lui de salvare a umanitatii, tot acolo vezi si cum am devenit pacatosi... ca se vorbeste inca din geneza despre acest plan care a reprezentat moartea lui Isus pe cruce, ca doar asa am putut fi iertati, iar daca tie ti se pare in regula sa crezi in asta, nu ai decat.

| Esperança a răspuns (pentru pzh2000):

Crestinii nu trebuie sa respecte legea VT. Cel care a tradus Biblia a tradus tot ce a gasit, incluzand toate legile de pe atunci. Acele legi erau date pentru oamenii de atunci. Tocmai de aceea a murit Isus Hristos ca sa ne elibereze si sa nu mai trebuiasca sa respectam acele legi din Vechiul Testament.

| pzh2000 explică (pentru Esperança):

Pai eu nu inteleg un lucru, tu vrei sa spui ca oamenii aceia erau ff pacatosi iar Dumnezeu trebuie sa le impuna legi dure si aspre? iar cand Dumnezu a hotarat ca ajunge l-a trimis pe Fiul Sau in lume sa ne aduca iar la dragostea Sa? in esenta Dumnezeu cum este? ca in vechiul testament sau in noul testament? adica asppru sau indurator si milostiv?

| Esperança a răspuns (pentru pzh2000):

As avea si eu 2 intrebari pentru tine:
1. Cati ani ai?
2. Ai deschis vreodata Biblia?

Dumnezeu este acelasi-Ieri, Azi si in Veci. El nu e schimbator. Dumnezeu si-a trimis Fiul ca mijlocitor pentru noi. Cand gresim, pacatuim Dumnezeu ne-ar rade de fata pamantului in secunda a 2-a. De ce? Fiindca El este de 3 ori Sfant si nu suporta pacatul oricare ar fi El, insa Dragostea care este -Isus Hristos- nu il lasa. Isus Hristos mijloceste la Tatal pentru tine si pentru mine ca Dumnezeu sa ne ingaduie si sa ne suporte. Daca chiar vrei sa intelegi aceste lucruri, daca ai credinta, roaga-te ca Dumnezeu sa iti dea intelepciune sa intelegi Cuvantul Sau. Eu degeaba iti explic.

| DomineRex a răspuns:

Ma daca tu nu ai inteles ca Dumnezeu a fost creat de om, ca iti poti da singur seama daca il analizezi putin in biblie, eu nu am ce sa iti fac.

| DomineRex a răspuns:

Pzh2000 nu stiu daca ai 11 ani sau mai multi dar ca sa nu zici ca iti dau o singura parere, uite o explicatie la intrebarile tale, accepta-le sau nu.
http://www.lovendal.net/......testament/

| DomineRex a răspuns:

Nu stiu daca un ateu sau un crestin mi-a dat nefolostior si stupid la acel link pe care l-am dat, dar daca au fost crestini sunt tare prosti, ca acel articol a fost scris de un crestin si vorbeste despre aceasta diferenta dintre vechiul si noul testament intr-un mod cat de cat logic si articolul se adreseaza crestinilor care cred in Dumnezeul biblic nu ateilor.Cand va ajut nu e bine, cand va contrazic iarasi nu e bine.
Dati dovada de o ignoranta fara margini, nici macar nu cititi articolul, dar votati.