| wdexwjmwd a întrebat:

Pentru crestinii care spun ca avortul e grav in toate cazurile:
- daca o ruda de-a ta ar fi fost violata, i-ai spune sa pastreze copilulu?
- daca tu ai fi fost violata, ai pastra copilul?

51 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

În general nu trebuie să se ajungă la avort!
Problema este că uneori avortul este necesar!
Părerile prelaților despre avort, nu interesează pe nimeni, cu creier în cap.

| Dumnezău a răspuns:

Uai, tu nu stii ca nu exista scuza morala pentru avort si ca violul e o metoda de conceptie? N-o zic eu.

http://www.youtube.com/watch?v=cat5SyMBSpk

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Ti-au sters intrebarea aia, in legatura cu auto-genocid si ti-am scris un mesaj asa de profund si inspirational...

| Dumnezău a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Pot sa fiu si de-ala. Daca ma pun mai serios sa fac o propaganda crestina "elevata" zici ca-s Mihail Neamtu sau un scarabeu, la cat căcat pot manca.De fapt,chiar sunt impotriva avortului intr-un singur caz,atunci cand zice femeia ca-i o prea mare responsabilitate un copil, cand, pana si mie, denaturat semi-nihilist ce sunt, poti sa-mi dai un copil si iese ceva bun din el.Cand zice ca n-are timp o inteleg, na, ea vrea sa fie femela de succes!

| shadovv a răspuns:

1. Nu i as spune nimic rudei.
2. Fiind mascul e cam greu sa raspund... adica aaa...

| IMC90 a răspuns:

Exista totusi o exceptie (singura) cu care sunt de acord si anume sarcina extrauterina, ce pune in pericol viata mamei (sau unele anomalii ale fatului)

| doctorandus a răspuns:

Uciderea nu rezolva violul. Uneori avortul produce sindrom posttraumatic, care e mult mai rau decat cel care poate fi produs de viol (violul cel putin nu e din vina proprie). Bunica mea avea medicamente contra durerii, dar contra durerii ca facuse avort in tinerete nu exista medicamente.

| adisuper a răspuns:

Dăl dracu de viol, adevărata întrebare este ce face dacă şti că o să fie bolnav...

| strawberry03 a răspuns:

E o intrebare buna. Nu stiu cum as actiona in momentul respectiv, dar deocamdata prefer sa ma gandesc ca avortul nu e cea mai buna solutie. Pentru ca da, nu e vina copilului ca a fost rezultat astfel. Ori l-as da la un orfelinat, ori l-as pastra fiindca e copil, e viata...depindethinking e o decizie foarte grea si trebuie sa te gandesti bine!

Răspuns utilizator avertizat
| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Eu stiu ca daca il iubesc pe Regele Regilor il ascult.Nu as lua viata unei fiinte. Exista iertare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca are o situatie buna, pana la urma ar putea sa-i dea o sansa fiindca, nu e vina copilului ca e rodul unui viol, sau il da la orfelinat, daca femeia nu este in stare sa-l pastreze.
Eu nu as pastra copilul pentru ca eu nu vreau bebelusi, dar l-as da la orfelinat. Oricum, nu mi se va intampla mie nimic de genul ala tongue nu umblu prin locurile nepotrivite.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si tu de unde vrei sa stim ce-am face noi in situatia aia ma vere?
Daca e o ruda e treaba ei daca sa-l pastreze sau nu. Ce treaba am eu cu asta? O ajut sa treaca peste moment, dar sa decid eu pentru ea ce decizie sa ia doar pentru ca e intr-un moment de slabiciune, depresie etc e lipsa de bun simt.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Nu dau sfaturi in situatii de-astea, la fel cum nu dau nici un raspuns. Singurul sfat pe care as putea sa i-l dau ar fi sa se linisteasca, sa aiba grija de ea sa-si revina, iar cand va lua o decizie sa fie convinsa ca o voi sustine 100% cu orice hotaraste. Astea nu sunt lucruri, situatii cu care ne jucam noi ca vrem sa le dam peste nas la altii. Si daca sunt moralisti ce te intereseaza pe tine? Traiesti cu ei? Depinde viata ta de ei?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Asa cum ai tu dreptul il au si ei. Fie ca-ti convine sau nu. Depinde de cine-si vede de treaba lui mai mult sau nu aici. Si ala care-si vede de treaba lui cedeaza primul. Nu am nimic cu tine, dar sunt si persoane cu imaginatie mai puternica(asa cum sunt eu), care chiar se transpun in situatie ca sa-ti dea tie un raspuns serios. Stiu ca pot sa ocolesc intrebarea, insa numai si inceputul intrebarii mi-a luat imaginatia. Ai idee ce stare de *** mi-ai dat?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Si ceilalti oameni care nu sunt credinciosi moralisti ce vina au ca ai tu pata pusa pe moralisti? Rezolvati-va petele pe creier, oameni buni, ca nu vine nimeni sa vi le rezolve.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Pentru tine ca esti dus cu capatana. Ai pata pusa bine de tot pe ei ca altfel te-ar durea la basca de ce debiteaza unul de care ti se rupe.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata copilui aceluia nu apartine nici violatorului si nici celei violate. Chiar daca se intampla asa avortul e o crima. Indiferent ce s-ar intampla nu il omori.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Eu spuneam ca nu il omori. Confunzi a pastra un copil cu a il omorii.
Daca il pastrezi asta depinde de tine. Daca esti violata nu esti vinovata cu nimic ca ai un copil atunci cand nu e varsta potrivita sa ai. Daca poti sa il pastrezi atunci de ce nu?
Eu ma gandesc prin mintea unei fete fiindca eu sunt baiat.

| IMC90 a răspuns (pentru wdexwjmwd):

S-a inventat pilula de a II-a zi. Avortul e o crima cu care eu nu pot sa fiu de acord.

Răspuns utilizator avertizat
| IMC90 a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Atunci e o idioata, si-si merita soarta. Nu ma intereseaza ce face, prostia in viata asta se plateste cel mai scump.
Odata aparut pilula de a II-a zi, avortul trebuia interzis prin lege.

Răspuns utilizator avertizat
| IMC90 a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Ce ai spus tu (in legatura cu recuperarea victimei dupa n zile) este un caz fortuit, si intra si el la exceptii.
Dar, una care este violata si din nesimtire/prostie nu ia masuri urgent, isi merita soarta pe deplin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa parerea mea cred ca avortul in unele cazuri ar fi bun, adica daca traiesti in niste conditi de mizerie, nu-i poti da o educatie, nu-l iubesti sau cel mai rau sa ai o boala precum SIDA avortul ar fi cea mai buna solutie.
E trist ca lumea inainte facea si 8 copii si nu stiau nici macar sa citeasca despre asta vorbesc.
Dar asta este si in zilele noastre, exista si persoane obsedate de sex care daca se intampla sa se sparga prezervativul pastreaza copilul si il supune unor chinuri ci nu unui trai decent.
Iar raspunsul la intrebarea cu violul thinking, nu prea iti pot spune pentru ca sunt baiat.laughing
Dar daca as fi fata da as pastra copilul pentru ca il pot tine in niste conditi cel putin decente, iar la urma urmei el nu are nici o vina ci oamenii astia obsedati care au in gand numai futai.
Sper ca te-am ajutat.happy

| rocco09 a răspuns:

Asta chiar imi pare intrebare absurda, tu daca ai fi fost conceput printr-un viol si te-ar fi avorat ai fo considerat ca e bine si moral!?
La avort nu e vorba despre nemernic ci despre amaratul ala de copil caruia i-ai luat dreptul la viata! Ce vina are el daca taicasu natural e un tampit?

Răspuns utilizator avertizat
| RaduMD a răspuns:

1) Da, desigur.

2) Eu sunt bărbat. Dar, dacă soţia mea ar fi violată, aş ruga-o să păstreze copilul şi l-aş îngriji ca pe copilul meu bun, având în vedere că tatăl lui natural este un rătăcit nemernic care ar fi nepotrivit acestui rol.

| dracu14 a răspuns (pentru RaduMD):

Si te astepti sa te credem?

| Trolli a răspuns (pentru RaduMD):

Sigur? Stii tu urmarile psihologice la care este supusa victima unui viol?

| martzian a răspuns (pentru Trolli):

Prietene, iti vorbesc din experienta. Stiu exact cat de groaznice sunt urmarile unui viol. Stiu insa si ca avortul va adauga la ele, aducand o presiune si mai mare.

| Trolli a răspuns (pentru martzian):

Adevarat. Si avortul este traumatizant! Dar cu timpul urmarile se vor diminua ( banuiesc ca niciodata nu vor trece). Daca pastreaza copilul, se poate ca in viitor sa il priveasca putin diferit. La urma urmei, tatal copilului este violatorul.

| martzian a răspuns (pentru Trolli):

Hai sa vorbim putin mai concret. Eu va relatez experienta din peste 15 ani de lucru cu diferite categorii de persoane care au suferit traume. In perioada asta nu am intalnit fete violate si care sa fi pastrat copilul rezultat in urma acestui eveniment traumatizant (si trebuie sa stiti ca exista) si care sa nu se bucure ca au ales sa il pastreze. Dumneavoastra pe ce baza ne vorbiti?

Răspuns utilizator avertizat
| ada2203 a răspuns:

Citeste careta Copilul ispasierii de Fracine Rivers, si vei vedea ca poti fi fericita si in cazul in care pastrezi copilul, pentru ca acel copil e si al tau, un peste alta.

Răspuns utilizator avertizat