| Inferno a întrebat:

"Pentru mine, cuvântul "Dumnezeu" nu este nimic mai mult decât expresia şi produsul slăbiciunii omeneşti, Biblia este o colecţie de legende onorabile dar primitive, care sunt însă destul de copilăreşti. Nicio interpretare, oricât ar fi ea de subtilă, nu ar putea să-mi schimbe părerea despre ea", Einstein
Postez acest citat deoarece am observat ca multi credinciosi dau citate din Einstein,ca dovada a existentei divinitatii, ceea ce presupune ca acesti oameni considera opiniile lui drept adevar. Asa ca de ce sa nu dam si un citat defavorabil lor? Aici Einstein greseste? Daca cand spunea ca Dumnezeu este subtill..." nu gresea?

Răspuns Câştigător
| rocco09 a răspuns:

Un om de-a lungul vietii poate fi cand una cand alta, nu s-a nascut nici ateu nici crestin, a devenit ce-a devenit de-a lungul timpului!

11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cine a fost Einstein? Unul dintre cei mai rasariti dintre oameni, insa cit a cunoscut el in comparatie cu cit poate fi cunoscut? Prea putin.

| milan9 a răspuns:

Einstein nu avea cum să fie ateu. Cel puţin după declaraţii de mai jos:

"Dumnezeu este un adevar universal." - Albert Einstein
"Dumnezeu nu joaca zaruri cu Universul." - Albert Einstein
"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim." - Albert Einstein
"Atunci cand solutia este simpla, Dumnezeu iti raspunde." - Albert Einstein
"Vreau sa cunosc gandurile lui Dumnezeu, restul sunt detalii." - Albert Einstein
"Dumnezeu este subtil, dar nu rau intentionat." - Albert Einstein

Ce vrei, mai fluctuează "siguranţa" şi "ego-ul" de "nezdruncinat" al omului - dar ce pretenţii poţi avea la un om în general? Tinde să se autodivinizeze şi să se proclame prin autosuficienţă, Centrul Universului, dar el, de când se ştie, în lichidul amniotic îşi tot înghite materiile, şi după aceea, tot continuă întreaga viaţă cu... diverse opinii.

| Mădă0611 a răspuns (pentru milan9):

Einstein nu avea cum sa fie crestin/deist, daca oamenii nu inteleg ce a zis, nu inseamna ca era cum inteleg ei.

| Inferno explică (pentru milan9):

Eu nu am spus ca este sau nu ateu, eu doar am dat un citat.

| martzian a răspuns:

Oamenii iti dadeau citate care evident indica confuzia din randul elitelor - mai ales puse in relatie cu altele contradictorii si care le apartin. Pe cat de mult se bazeaza ei pe stiinta si pe propria logica umana, pe atat de mult ii sperie discrepantele notate si pe care se tem sa le verbalizeze de teama rusinii. Un om de stiinta onest are multe momente in care "simte" ca sta in fata a ceva mult prea mare pentru puterea de explorare din toate timpurile - pusa la un loc. E similar cu pasul inapoi al lui Dawkins si confuziile exprimate de acesta - la fel de balbait...

| CryChristiAN a răspuns:

Tu ii judeci pe crestini a fi nebuni, dar crezi in Einstein, care a avut din nefericire( si Dumnezeu sa-l ierte) un sfarsit tragic.

"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim." - Albert Einstein
"Atunci cand solutia este simpla, Dumnezeu iti raspunde." - Albert Einstein

Tot crede in Dumnezeu. Inca mai este timp.

| HowdidIgethere a răspuns (pentru CryChristiAN):

Ce sfarsit tragic a avut?

| Linguritza a răspuns:

Bai baiatule, sunt multe persoane pe acest site, care pun fel si fel de intrebari, aduc fel si fel de expresii, de explicatii care sa incerce sa arate ca ei au motive clare sa nu creada in Dumnezeu.

Frate, vrei raspunsuri calumea? du-te ma la un calugar care este cu adevarat calugar, care sia petrecut viata numai meditand asupra oricarui cuvant si de a atingere a divinitatii, si intreaba-l ma pe ala. Acolo vei afla toate raspunsurile. Aici oricate intrebari ai pune, uni sunt care pot sa iti explice dupa puterea lor, alti nu pot explica.

Si sa iti mai zic ceva, religia in sine nu inseamna aberatiile pe care le faci tu si alti de pe acest site. Religia ortodoxa este cu totul altfe. Stii ce inseamna cu masura? Asta vrea sa arata si religia ortodoxa. Nu este impotriva stiintei care se face cu masura, nu este impotriva bauturi, nu este impotriva impreunarii trupesti, nu este impotriva a fel si fel de distractii. Ba din potriva, este un citat in biblie, nu-s sigur unde il gasesti, care spune exact ca Dumnezeu a spun oamenilor daca vor vedea pe cineva ca se bucura sa se duca si sa se bucure si ei cu el.

Ce tot bagati aberatii fel si fel? Ca sa pot explica mai pe indelete tot, pai ar trebuie sa stau vreo o ora sa scrii incontinuu. Asa ca tine minte ce iti zic, religia ortodoxa nu este impotriva a nimic care se face cu masura. Ceea ce se face prin exagerare, este impotriva.

Si apropo, daca tu chiar crezi ca ti s-a dat viata, pentru a muri ca orice fel alt om, pai atunci tu esti lipsit de instinctul de om si ai unul animalic. Viata ti-a fost daruita, si sa te bucuri de ea, sa traiesti bucuriile vietii. Dar uni au uitat de asta si au ajuns fel si fel.

O alta explicatie. Nu ma lua tu pe mine cu preoti ca ce fac ei, ca nu stiu ce. Bai baiatule, nu judeca tu pe tot omul din cauza altora. Tie tiar conveni sa te judece cineva cu asprime din cauza greselilor altora? Ti se pare corect? Daca tot voi vorbiti de corectitudine, si ca traim in primitivitate, sau cum mai ziceti voi, spuneti, e corect asta? Cear fi sa te judec si eu pe tine impreuna cu alti care jefuiesc, desi tu ai stat linisti. Ia sa vedem iti convine? Si nu ma lua tu pe mine cu din astea, ca tu nai face din astea, sau mai stiu eu ce. Intelege ce vreau sa iti zic. Va pricepeti sa intoarceti o vorba, fara sa intelegi esentialul vorbei.

Intelege odata ca religia ortodoxa nu este asa cum crezi tu. Daca tie nu iti convine sa crezi in Dumnezeu si in ceea ce sa zis candva, atunci vezi-ti de ale tale si nu mai face atata vorbaraie aiurea, ca oricum nu intelegi, si o tii pe a ta la fel ca alti de pe acest site.

Cum era si o alta persoana care zicea, ca demult crestini si-a ucis zeul din nu stiu ce motiv, sau ce mai zicea ala pe acolo. Mai fratilor, daca voi nu intelegi momentul acela de sacrificiu care a fost facut, taceti si vedetiva de ale voastre.

O zi buna!

| Thethinker30 a răspuns (pentru Linguritza):

Cat de mult ma bucur sa vad ca mai exista pe acest site si oameni ca tine... ceea ce ai scris mai sus ar trebui sa fie citit de toti cei care pretind ca sunt atei. Felicitari inca o data!

| yonutz89 a răspuns:

Eu nu cred ca toate legendele din Biblie pot fi numite onorabile.

Deuteronom 22:28-29
"Dacă un om întîlneşte o fată fecioară nelogodită, o apucă cu sila şi se culcă cu ea, şi se întîmplă să fie prinşi, omul care s’a culcat cu ea să dea tatălui fetei cincizeci de sicli de argint; şi, pentrucă a necinstit -o, s’o ia de nevastă, şi nu va putea s’o gonească, toată viaţa lui."

Eu cred ca oamenii ar trebui sa studieze mai atent Biblia.

http://www.bibliaimorala.ro/violul-in-biblie/

| daydreg89 a răspuns:

Toti istoricii si oamenii de stiinta, de-a lungul timpului au ocolit acest cuvant"DUMNEZEU", dar l_au mai si folosit cand nu am mai avut incredere in nimeni. de ce? pentru ca nu suntem in stare, unii dintre noi, sa acceptam aceasta divinitate care, inca ne suporta. multumesc