| OctavianDanielMaria a întrebat:

Pentru ortodocsi: E pacat sa te inchini la idoli?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În Religie și politică lucrurile sunt foarte asemănătoare, Concurența și infidelitatea sunt descurajate.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Religia, politicul si sutienul deformeaza imaginea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și pentru ortodocși, catolici, adventiși sau baptiști.

"Păziți-vă de idoli!" - 1 Ioan 5:21

„Nu trebuie să credem că Ființa Divină este asemenea aurului, a argintului sau a pietrei, asemenea vreunui lucru sculptat prin arta și imaginația omului." - Faptele 17:29

„Să nu-ți faci chip cioplit sau imaginea vreunui lucru care este sus în ceruri sau jos pe pământ sau în apele de sub pământ. Să nu te pleci înaintea lor și să nu te lași convins să le slujești." - Exod 20:4-5

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sti ortodoxa?
Uite ce spune a doua porunca la ortodoxi: "Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor." Asta este porunca, nu ce zice un scriitor sau altul de capitole biblice.
Icoanele ce sunt?

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nimic. Eu nu ma inchin la nici o icoana, doar daca sunt codane pe langa ele. Vorba cantecului:
M-am dus la monastire,
Ca sa fac inchinacune.
Ma-nchinam pe la icoane,
Iar cu ochii la codane.