| anonim_4396 a întrebat:

Pentru tine cine este Iisus?

https://youtu.be/blCVQPGyi7I

24 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E beat

| RAY a răspuns:

Oricine nu il accepta pe isus ca fiind fiul lui Iahve va merge automat in iad, asta in islam este blasfemie asa ca crestini vor merge in iad si invers, iudaismul considera cele doua secte ca fiind erectice, crestini interpreteaza biblia in 32000 de confensiuni

o fii existat vreun iisus pe acolo dar nu a fost masia, lucru recunoscut si de pavel

| halogen001 a răspuns:

Un personaj de poveste pentru prostit naivii.

| StrongHeart a răspuns:

O definitie perfecta pentru El e doar iubire.Asta este Iisus, iubire neconditionata.

| romeo78 a răspuns:

Prost, analfabet și incult ești tu!
Ai citit ce am scris eu?
Am scris cumva cuvântul "cruce"?
Mai citiți proștilor cu atenție când scrie cineva un comentariu și apoi emiteți opinii!
Mai citește "Cartea bunelor maniere" ca să înveți cum să te adresezi, dacă nu ți s-au dat cei 7 ani de acasă!

| Panamax a răspuns:

Un personaj dintr-o poveste cu evrei.

| NotNamed a răspuns:

Un om simplu, supraestimat.

| NotNamed a răspuns:

Personaj fictiv sau personaj real dar divinizat pentru nimic. A fost o problema de interpretare.

| RKBlue a răspuns:

O persoana care se poate sa fi existat, in numele caruia s-au facut atatea crime, care a dat numele unei religii care pana acum 100 de ani omora oameni ca mine si inca ii face pe multi "credinciosi" sa fie plini de ura.

| Irinel15123532 a răspuns:

Fiul Lui Dumnezeu, mantuitorul lumii.
Prietenul nostru.

Foarte frumoasa predica, am vazut-o mai demult, o recomand cu caldura tuturor.

| DonEduardo a răspuns:

Un personaj fictiv. Poate ca ceea ce promoveaza el este bun, insa nu cred ca a existat pana cand nu primesc dovezi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un personaj istoric, bun, nereligios, nu stiu daca mincinos si Fiul lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum poate fi acesta un Dumnezeu iubitor cand acesta blestema pe cineva pana la al patrulea neam? Ce vina are Dodel ca, careva din neamul lui a comis incest sau a comis o crima? De ce trebuie dodel sa sufere pentru niște bolnavi psihici? I-a pus el sa comita incest sau sa omoare ca să fie pedepsit? Nu cred! De ce Dumnezeu nu te vindeca de anxietate? Sau prin alți oameni?
In familia mea doar oameni cinstiți, oameni buni au murit și nu numai se întâmplă în general ca oamenii rai sa nu ii vezi suferind sau sa li se întoarcă roata... tu ști ca anxietatea este cauzata de gândurile tale? De insecuritatile/fricile tale? Pai dacă esri credincioasa nu trebuie sa îți fie teama de nimic. De ce maica mea o murit de covid ca doar era credincioasa, adică era cu faptele nu cu numele sau vorbele. de ce Dumnezeu a îngăduit sa ai anxietate sa suferi? Cu ce ai greșit? Ca ești un om bun nu ai făcut rău nimănui.

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar partea unde scrie ca este milostiv pana la al 1000-lea neam fata de cei ce Il iubesc si Ii respecta poruncile ai omis-o?

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Degeaba este milostiv pana la al n neam dacă cineva e bătut de soarta pana la al din nou n neam vorbim despre o incongruenta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Fara a fi vinovat.

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Al dracu omu' mereu e nevinovat saracul, nimic nu face.
Mandria asta, i-a facut si pe ingeri sa cada.

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Man nu vrea sa întru în polemici cu tine... eu vreau sa răspundă Bunny.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru anonim_4396):

Draga prietene, este vital sa nu scoti un text din contextul lui, pentru ca asa ii poti da orice interpretare ai vrea.
Se refera la consecinte, nu la pedeapsa Domnului.
Cum adica?
Adica, daca tatal tau este dependent de jocuri de noroc, si pierde casa, si tu vei suporta consecintele chiar daca indirect, si copiii tai pentru ca acum trebuie sa iti construiesti o casa noua, cu multa munca si poate ca si copiii tai se vor stradui pana este gata noua casa, exemplele pot continua.

De unde stiu acest lucru?
Biblia spune in :
Ezechiel 18:20
Sufletul care păcătuiește, acela va muri. Fiul nu va purta nelegiuirea tatălui său și tatăl nu va purta nelegiuirea fiului său! Neprihănirea celui neprihănit va fi peste el și răutatea celui rău va fi peste el.''

Nimeni nu este pedepsit de Dumnezeu pentru ceva ce nu a facut, dar consecintele naturale ale unor pacate, se pot resfrange mai multe generatii. Fie ca este vorba de o reputatie pentru o fapta rea si numele de familie este patat cu rusine, sau o fapta cu consecinte fizice, ele sunt pe termen lung, Domnul sa ne dea intelepciune citeste noul testament, Hristos te iubeste.

| marinaru777 a răspuns:

Fiul lui Dumnezeu parte din Sf Treime.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Iisus, cel din icoana ortodoxa si din Biserica Ortodoxa, este cel real; cel pentru care mucenicii marturisindu-L, nu si-au iubit sufletul lor, pana la moarte. Iisus Hristos, al sfintelor Sinoade Ecumenice, "Fiul lui Dumnezeu, Unul-Nascut, Care din Tatal S-a nascut, mai inainte de toti vecii. Lumina din Lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut, nu facut, cel de-o fiinta cu Tatal, prin care toate s-au facut."
Iisus, Fiul lui Dumnezeu-Tatal, din eternitate si Fiul unic al Sfintei Fecioare Maria, din timp.
Invatatura despre Iisus o iau de la Biserica, "stalpul si temelia adevarului" 1 Timotei 3, 15, asa cum l-au propovaduit Sfintii Apostoli, dintre care si Sfantul Andrei in Scitia Minor, Dobrogea.
Crestinismul nostru este apostolic, este la prima mana, este chiar din izvoarele Duhului, nu e ciorba reincalzita de peste ocean.

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Un personaj fictiv.Multi il venereaza.Crestinii in general, dar ce facem cu musulmanii care nu au crucea si nici pe isus? laughing) Ceva pute aici, e dubioasa treaba.

| romeo78 a răspuns (pentru IonutSiAtat92):

Ești sigur că religia islamică nu îl venerează pe Isus Hristos și Fecioara Maria? Mai studiază!