| dragos38 a întrebat:

Peste 4-5 miliarde de ani sistemul nostru solar va fi inghitit de soare,pana atunci oamenii vor trebuii sa-si, i-a talpasita, daca nu vor reusii sa paraseasca planeta aceasta, si sistemul solar, credeti ca yehova va interveni si va amana sfarsitul sistemului solar deoarece oamenii nu pot parasii planeta pamant?

20 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Oamenii sunt pe cale sa se distruga singuri in cca 100 de ani. Resursele sunt deja insuficiente, multe state au devenit deja instabile. Noi trebuie sa ne intrebam ce ne poate salva acum nu peste miliarde de ani.

| sublime89 a răspuns:

E buna asta cu Iehova care intervine. Cel care n-a intervenit cu nimic timp de 14 miliarde de ani, va interveni dupa inca vreo 4-5 miliarde de ani laughing In primul rand, e imposibil sa mai existe oameni pe atunci. Aproape sigur vom disparea, dar chiar si daca vom supravietui cumva, evolutia ne va schimba in asa mod incat practic nu am mai fi oameni. Uita-te cum au evoluat balenele in doar cateva zeci de milioane de ani, din fiinte patrupede care traiau pe uscat, si erau cam de marimea unui lup, la ceea ce vedem azi. Sunt extrem de mici sanse sa existe o continuitate clara intre noi cei de acum, si posibilii nostri urmasi indepartati care ar trai in acele vremuri. Noi am fi pentru ei asa cum sunt dinozaurii pentru noi. Dar daca vor supravietui pana atunci, e clar ca ar trebui sa aiba tehnologia si capacitatea necesare pentru a se stabili pe o alta planeta.

| TrăieşteClipa a răspuns:

"parasii planeta pamant"
2 greseli.
"vor trebuii sa-si, i-a talpasita, daca nu vor reusii"
4 greseli
"yehova va interveni "
o greseala
In 4-5 miliarde de ani, speram ca lumea va invata sa scrie corect o propozitie.

| Mieeez666 a răspuns:

Peste 4-5 miliarde o să fiu mort, deci nu-mi pasă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vreodata o sa vina sfarsitul, va fi din voia lui Dumnezeu.

| MskDesign a răspuns (pentru anonim_4396):

Raspuns clasic!
Daca eu ii dau foc lui Dumnezeu, cum o sa i se mai faca voia lui? Vor fi chemati pompierii in timp util?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si soarele de cine va fi inghitit?

| Mieeez666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Soarele o să se facă o stea mult mai mică decât e acum și la un moment dat, va dispărea. Așa am văzut într-un documentar.

| Mieeez666 a răspuns (pentru Mieeez666):

Mai exact va mânca sistemul solar, va ajunge prea mare și va exploda, sau ceva de genu', după care ajunge o stea mică.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mieeez666):

Posibil si asta. Am mai auzit ca soarele se va transforma intr-o gaura neagra daca va ajunge sa se micsoreze. Dar, referitor la ce a zis cel care a deschis topicul, eu nu inteleg cum sistemul solar va fi inghitit de soare.

| Mieeez666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Soarele se va mări și va înghiți tot sistemu', după explodează, din câte am auzit, se face mic și ori va dispărea, ori va deveni gaură neagră, cum zici tu. Posibil și ce zici tu, și ce zic eu, vedem noi. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mieeez666):

Da, vom fi acolo. Daca vrei filmam ca sa fim sigurilaughing

| Mieeez666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Punem pe trilulilu. laughing

| Sean a răspuns (pentru anonim_4396):

Soarele este o stea medie, nu are dimensiunea necesara sa produca o Super Nova, deci ea va trece printr-o faza numita faza de Giganta Rosie, adica imagineaza-ti un balon desumflat, il iei si incepi sa il umfli, si tot il umfli si tot il umfli, volumul sau se mareste inghitind cam tot ce ar fi avut in cale, dar nu poti sa umfli acel balon la infinit, la un momentdat el se va sparge, asta se va intampla si cu soarele straturile ei exterioare se vor risipi in spatiu, lasand in urma o pitica alba, o Stea care va arde pentru miliarde de ani pana cand va ajunge la temperatura universului, asta ii povestea romantica, trista si spectaculoasa a soarelui nostru.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum va inghiti sistemul? cind fuziunea hidrogenului va inceta forta gravitationala va contracta miezul de heliu cea rezultata din urma fuziunii hidrogenului.hidrogenul ramas este expluzat la exteriorul miezului se aglomereaza acolo fara sa mai poata fuziona.Gravitatia din ce in ce mai puternica face ca presiunea in interiorul miezului sa creasca f mult, dar nu atit de mult incit heliu sa poata fuziona, dar au loc scapari de energie.aceste scapari de energie face ca hidrogenul acumulat la exterior sa fuzioneze iar fapt ce arunca straturile exterioare mai mult spre exterior, umfla straturile exterioare datorita fuziuni si asa soarele va crest f mult in volum.Acum soarele se afla in echilibru pentru ca miezul sau are f mult hidrogen care fuzioneaza si cauta sa arunce spre exteior totul.dar forta de gravitatie cauta sa cotracareze asta tragind totul spre miez si asa avem un echilibru, adica forta de fuziune este egala cu forta de gravitatie si spunem ca soarele este in echilibru.Atunci cind se va termina marea masa a hidrogenului va rezulta heliu, un nucleu de heliu si va apare acea instabilitate, adica miezul va fi comprimat f mult iar hidrogenul ramas fuzionind datorita scaparii de energii uriase datorita comprimarii sa arunce starturile exterioare tot mai in afara. Miezul se va tot contracta pina cind presiunea atinge un pct critic si va incepe fuzionarea heliului.Atunci e si mai naspa, prin fuziunea heliu se va creea oun puls in sensul ca heliu fuzionind arunca spre exterior totul, dar forta de gravitatie trage iar spre centru insa nu in mod egal si va apare o pulsatie.heliu fuzioneaza f greu ceea ce va face ca gravitatia sa contracte miezul f tare pentru un anume timp.creste presiunea si heliu se apirnde iar si pulseaza, arunca iarasi materie in exterior.in acest moment fuziunea inceteaza pentru ca presiunea scade, ca urmare gravitatia trage iarasi totul spre centru.aceste pulsatii face ca gazele sa fie cind aruncate spre exterior cind aduse spre centru.in timpul acestor pulsatii multe gaze sint expluzate departe si se pierd, soarele pierzind astfel din masa intr-un ritm rapid.cind va pierde multa masa forta de gravitatie va aduna cea mai ramas si le va comprima datorita lipsei fuziuni deci gravitatia nu va mai avea concurent, nu va mai putea fi contracarata de nimic si asa soarele se va stinge de tot.Dar atunci cind se va extinde adica giganta va ajunge cam pe unde ne aflam noi, apoi cind va arunca in spatiu materie toate planetele vor fi spulberate.cam asa sta in mare povestea.Nu stiu cit de bine am explicat dar sper sa intelegi ceva.deci soarele nostru nu va exploda nici nu se va face gaura neagra pentru ca nu are dstula materie pentru asa ceva.cind se va intimpla asta viata de pe planeta daca o sa mai fie va disparea.si prin zona asta nu va mai aparea prea curind o noua planeta sau viata asa cum o stim, ori materia ce o stim.numai supernovele masive pot genera planete cum e pamintul, oxigen, carbon etc metale grele.Soarele nostru slabut va genera heliu, eventual carbon si cam atit.nu apa nu oxigen nu aur, uraniu nici pomeneala.deci stelele sint cele care creeaza viata, materia asa cum o stim, dar tot ele sint cele care o si distrug. poate fac asta regulat cine stie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sean):

Multumesc de exemplul inclus in acesta poveste a soarelui nostru. Chiar m-ai facut sa inteleg mai bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Iti multumesc pentru explicarea ta mai detaliata. Apreciez efortul tau.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Sfarsitul lumii este inevitabil. Moartea este inevitabila. Inevitabilitatea mortii ne macina pe noi, mai mult ca orice.

| Lămâie00 a răspuns:

Slabe sanse sa mai existe umanitatea in urmatoarele milioane de ani, dar mai miliarde?

| Sean a răspuns:

Ar fi bine daca ar fi sfarsitul lumi peste 4-5 miliarde de ani, dar ii mai aproape decat crezi, sa fim inghtiti de soare ii ultima problema, cand tu ai cateva super vulcane care sa iti faca felul in urmatorele sute, mii de ani(Yellowstone de exemplu, da semne ca s-ar fi trezit).
Alta problema trecem la meteoriti cu tehnologia actuala nu putem devia sau distruge un asteroid destul de mare de la 1km in sus, si nici prea curand nu vom avea poate pentru cei de dimensiuni mici da, dar nu stii cand te trezesti cu el la cateva mii de km de pamanat si cu tinta pe noi, pentru ca ii un lucru pe care nu poti sa il prezici.

Poluarea este o alta problema, da poluarea nu maine va fi o problema uriasa da peste cateva mii de anii va deveni ceva foarte periculos pentru rasa umana, daca nu se iau masurile necesare, uita-te la China in unele orase se poarta masti in unele orasa industriale din cauza ca nu poti respira aerul acela.

Cam astia zic ca ar fi principalele probleme care ar putea distruge rasa umana, am lasat pe dinafara o posibila boala la nivel global, pentru ca putem combate asta din timp, dar merita mentionat.

Alte lucruri care au sansele lor sa se intample sunt Pulsar sau Magnetar la o distanta relativ aproape de amanta cateva mii de anii lumina, a "lonely planet", adica planeta care bantuie prin galaxie fara un sistem solar, daca ar intra una ar face cam vraiste sistemul nostru solar, explozie solara destul de puternica incat sa poata trece de campul magneti al pamantului, se putea intampla prin 2006 daca nu ma insel, noroc ca nu ne-am aflat pe pozitia x in momentul acelei explozii solare, ar da omenirea cativa 10 ani in urma, un alt lucru este o gaura neagra care nu stii cand i se pune pata sa vina pe la noi prin sistemul solar.

Vezi cat de multe posibilitati de extinctie sunt, cum ziceam Soarele intrand in fata de giganta rosie ii ultima problema acum.

Cat despre partea cu Iehova, las-o balta se va intampla cand se va intampla, nu amana o fiinta supernaturala acest lucru, asta ii cursul vieiti, cercul vietie, tot ceea ce se naste si moare, de la stele, la planete, la oameni si la cea mai mica insecta, partea buna este ca oameni sunt evoluati adica pot gasi modalitati sa isi prelungeasca viata, fie ca se mutea pe alte planete(cateva metode ar fi calatorie cu viteza lumini, care ii putin probabil, sau alta este vehiculul lui Alcubierre, mare fan al acestuia), deci nici o calatorie spre alta planeta nu va fi curand cel putin nu in urmatoarii 1000-10000 ani, sper ca ai inteles pictura in mare despre tot ce am zis eu aici si nu am scris degeaba.