| ForJesus a întrebat:

Pica teoria evoluției?
http://www.youtube.com/watch?v=1oap8mwuOwI&feature=relat ed
Vizionare plăcută!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
48 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Este foarte clar ca acest sistem deosebit de complex nu a aparut la intamplare.Nu ar exista atat armonie si echilibru care il face sa functioneze cu exactitatea unui ceasornic.Stim ca daca soarele ar fi mai aproape de pamant cu un grad, nu ar putea sa existe viata pe el.Cu siguranta este rezultatul unui design cu un scop precis!

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Dar tu cand termini cu hula impotriva crestinilor si a lui Dumnezeu?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Pentru un necredincios oricate argumente ai aduce, ele nu sunt suficiente.Asa dar, tu cand termini sa mai strambi Caile Domnului?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Din cate stiu aici se discuta despre acest subiect.Nu iti place, nu mai intra la aceasta categorie.Eu cred ca tocmai pentru a se termina cu discutiile contradictorii a fost infiintata aceasta sectiune.Sau nu ai inteles care a fost rostul ei?

| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Tu vorbesti despre bunul simt? Este suficient ca cineva sa se uite peste intrebarile si raspunsurile tale ca sa vada cine esti si cum esti.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Argumentele tale nu dovedesc ca ai dreptate.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Penibila esti tu.Ce vrei sa demonstrezi tu ca nu exista Dumnezeu? Nu au reusit sa faca acest lucru oameni mari de stiinta,atei care toata viata au spus ca nu exista Dumnezeu, totusi pe patul de moarte au recunoscut ca exista Dumnezeu, exista viata dupa moarte.

Ultimele cuvinte ale unor oameni celebri:
Unul din cele mai mari mistere ale vietii, este moartea, iar În ultimele clipe oamenii sunt cuprinși de sinceritate.

Ultimele cuvinte ale unor oameni celebri:

Probabil nu este nimic mai expresiv decât mărturia unui muribund. Chiar şi mincinoşii recunosc în aceste clipe adevărul. O privire pe patul morţii dovedeşte adesea mai mult decât marile cuvinte şi lucruri din timpul vieţii. În momentul în care oamenii se văd în faţa morţii, îşi pierd masca şi devin ei înşişi. Unii trebuie să recunoască faptul că au construit pe nisip, că s-au dedicat unei iluzii şi au păşit pe urmele unei mari minciuni. Scriitorul Aldous Huxley în prefaţa la cartea sa "Frumoasa lume nouă" arată că toate lucrurile ar trebui judecate ca şi cum le-ai privi de pe patul de moarte. Biblia spune: "Învaţă-ne să ne amintim că va trebui să murim, ca să devenim înţelepţi" (Ps.90:12).

VOLTAIRE, celebrul batjocoritor, a avut un sfârşit îngrozitor. Infirmiera care îl îngrijea a spus: "Pentru toţi banii Europei nu vreau să mai văd un necredincios murind!" El a strigat toată noaptea după iertare.

DAVID HUME, ateul, a strigat: "Sunt în flăcări!" Disperarea sa constituia o imagine groaznică.

HEINRICH HEINE, marele ironic, s-a pocăit mai târziu. Spre sfârşitul vieţii sale a mai scris poezia: "Distrusă este vechea liră pe stânca numită Hristos! Lira cea strunită de duhul rău pentru serbarea păcătoasă. Lira cea care trezea revolta, cânta îndoiala, batjocura şi decăderea. O Doamne... O Doamne, eu îngenunchez înaintea Ta, iartă, iartă-mi cântarea mea!"

Despre NAPOLEON a mărturisit medicul său: "Împăratul muri singur şi părăsit. Lupta sa cu moartea fu îngrozitoare."

CEZARE BORGIA, un om de stat: "M-am îngrijit de toate lucrurile în timpul vieţii mele, numai de moarte nu, şi acum trebuie să mor cu totul nepregătit."

TALLEYRAND, ministru francez: "Eu îndur chinurile celor pierduţi."

CAROL AL IX-LEA, regele Franţei: "Eu sunt pierdut, o recunosc limpede."

MAZARIN, cardinal al Franţei: "Suflete, ce se va alege din tine?"

HOBBES, un filosof englez: "Eu stau în faţa unui salt înfiorător în întuneric."

SIR THOMAS SCOTT, a fost preşedinte al Parlamentului britanic: "Până în clipa de faţă n-am crezut că există nici Dumnezeu, nici iad. Acum ştiu şi simt că există amândouă, şi eu sunt dat pradă pieirii prin judecata dreaptă a Celui Atotputernic."

GOETHE, cel mai mare poet german: "Mai multă lumină!"

NIETSCHE, un filozof german, considerat de unii drept cel mai mare exponent al ateismului, a murit nebun. La 16 ani a scris unui prieten despre Iisus: "Ştiu că dacă nu Îl găsesc, nu voi primi răspuns la viaţa mea." Iar la sfârşitul vieţii a spus: "Vai de cel ce nu are patrie."

LENIN a murit cu minţile întunecate. El a cerut iertare meselor şi scaunelor pentru păcatele sale. Tineretul revoluţionar de astăzi va protesta cu tărie că acest lucru nu este în nici un caz adevărat. Ar fi chiar prea penibil să recunoască că zeul a milioane de oameni s-a compromis pe sine atât de deschis.

ZINOVIEV, preşedintele Internaţionalei Comuniste, ucis de Stalin: "Ascultă, Israele, Domnul Dumnezeul nostru este singurul Dumnezeu!"

IAGODA, şeful Poliţiei Secrete ruse: "Trebuie să existe un Dumnezeu. El mă pedepseşte pentru păcatele mele".

IAROSLAVSKI, preşedintele Mişcării Ateiste Internaţionale: "Vă rog, ardeţi toate cărţile mele. Priviţi pe Cel Sfânt! El mă aşteaptă de mult timp: El este aici."

ISUS HRISTOS: "S-a împlinit!"

Voltaire, David Hume şi alţii ar fi râs sau ar fi luat cu siguranţă în batjocură dacă li s-ar fi explicat în timpul vieţii lor că fără Iisus ar fi pierduţi pentru veşnicie. Cu toate acestea au trebuit să recunoască în final că Biblia are dreptate când spune: "Omului îi este dat să moară o singură dată, apoi urmează judecata" (Evrei 9:27). Cum vei muri tu? Va fi şi pentru tine prea târziu? Care vor fi ultimile tale cuvinte? Gândeşte la aceasta...

Drag cititorule, trebuie să ţi-o spun, chiar de o vei accepta sau nu: Fără Isus, fără iertarea păcatelor tale prin sângele Său, vei fi pierdut. Şi anume, vei fi pierdut, dinaintea unui Dumnezeu Sfânt, într-un mod absolut, total şi veşnic. Dacă tu crezi că prin moarte se va sfârşi totul vei fi unul dintre cei mai înşelaţi oameni. Există doar unul care te poate salva: ISUS HRISTOS. Oare crezi într-adevăr că oamenii citaţi înainte au jucat doar o comedie la sfârşitul vieţii lor? Fără a avea pace cu Dumnezeu moartea rămâne o realitate îngrozitoare, dinaintea căreia fuge întreaga omenire. Nimeni nu vrea să audă de ea, o elimină din conştiinţa sa. Însă crezi şi tu că tactica struţului este o soluţie înţeleaptă?

Un chinez comunist care a pledat pentru execuţia multor creştini a venit la un predicator şi a spus: "Am văzut pe mulţi dintre voi murind. Creştinii mor într-un fel deosebit. Care este oare secretul vostru?"

Vrei şi tu să-l cunoşti? Dacă vei veni cu inima ta la Iisus Hristos şi vei vrea cu adevărat să ai pace cu Dumnezeu, atunci poţi rosti această rugăciune:

"Doamne Iisuse, Te rog, iartă-mi întreaga vină şi păcatul meu, revolta mea şi viaţa mea egoistă. Îţi mulţumesc că ai murit pentru mine şi că ai plătit cu sângele Tău preţul pentru păcatele mele. Te rog, vino acum în viaţa mea. Îţi deschid inima şi Te rog să fii de acum Domnul meu. Îţi mulţumesc că mă asculţi şi mă primeşti".

Nu are importanţă felul de exprimare, ci starea inimii tale. Îndrăzneşte. Iisus spune: "Cine vine la Mine, pe acela nu-l voi izgoni afară." Numai Iisus a luat puterea morţii.

Tu poţi trece cu siguranţă şi cu un zâmbet peste aceasta şi să izgoneşti din gândirea ta ceea ce tocmai ai citit, însă în felul acesta nu vei putea fugi din faţa morţii. Ce vei face atunci? "Doamne, spune-mi care este sfârşitul meu, care este măsura zilelor mele, ca să ştiu cât de trecător sunt. Iată, timpul vieţii mele este ca o nimica înaintea Ta. Da, orice om este doar o suflare, oricât de sigur s-ar ţine!" (Ps.39:5-6). De aceea spune profetul Amos: "Pregăteşte-te să-L întâlneşti pe Dumnezeul tău!"

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Dar tu nu renunti? Stii cine este tatal mincinosilor?

| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

De ce sa ma chinui sa iti aduc argumente, cand tu pleci de la o premisa gresita si ajungi la un rezultat gresit.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Argumentul 1. Exista un loc undeva in Palestina, un mormint care este gol. Isus Hristos a fost pus in el si a inviat, dupa cum zice credinta crestina, deci nu are cum sa fie intr-un mormint. Fapte: Isus Hristos a prezis ca va muri si va invia a treia zi. Dupa toata vilva care a facut-o, conducatorii religiosi ai evreilor, ca sa nu se complice si mai mult lucrurile, au cerut lui Pilat, guvernatorul roman al Iudeii in acea vreme sa puna o straja la mormint. Hristos a fost pus in mormint, mormintul inchis cu o piatra mare care era sigilata cu sigiliul roman, si o paza romana facea de straja acolo. In noaptea de simbata spre duminica, soldatii au relatat coducatorilor religiosi evrei ca s-a zguduit pamintul, si a aparut o lumina mare, care i-a inspaimintat si i-a pus pe fuga. Cert este ca duminica dimineata, a treia zi de la moartea lui Isus Hristos, mormintul lui a fost gol. Asa l-au gasit femeile ce au mers sa imbalsameze trupul lui Isus. Probabilitati: 1) Totul este o poveste, un mit. Isus nici nu a existat. Contraargument: exista o multitudine de manuscrise care confirma existenta lui Isus Hristos, dei a fost o persoana reala, istorica. Aduc in discutie doar citeva referiri. Istoricul Iosefus Flavius a spus: "„Cam în timpul acesta s-a ridicat Isus, un om înţelept dacă este corect să-l numim om, deoarece el era un făcător de lucruri minunate, un aşa învăţător încât oamenii primeau adevărul cu plăcere. El a atras la el pe mulţi evrei cât şi pe mulţi dintre neamuri. El era Hristosul, şi atunci când Pilat, la sugestia fruntaşilor noştri, l-a condamnat la moarte de cruce, cei care l-au iubit de la început nu l-au părăsit, căci el li s-a arătat viu din nou a treia zi; după cum profeţii divini proorociseră aceste lucruri şi alte mii de lucruri minunate despre el. Şi gruparea creştinilor, numiţi astfel după numele lui, nu s-au stins până azi." Tacit, senator si istoric roman: "Dar nici efort uman, nici mărinimia împăratului, nici înduplecarea zeilor nu a pus capăt scandaloasei idei potrivit căreia incendiul ar fi fost ordonat. De aceea, ca să pună capăt zvonului, Nero a substituit vina şi i-a pedepsit în cele mai neobişnuite feluri pe cei urâţi pentru faptele lor ruşinoase, pe care mulţimea îi numea „creştini". Fondatorul acestui nume, Hristos, a fost executat de procuratorul Ponţiu Pilat în timpul domniei lui Tiberiu. Ţinută în frâu pentru un timp, superstiţia mortală a erupt nu numai în Iudeea, originea acestui rău, ci şi în oraşul Roma, unde toate lucrurile oribile şi ruşinoase se întâlnesc unul cu altul şi câştigă adepţi." Josephus, istoric evreu: Dar acest Ananus junior, care, după cum spusesem mai înainte, a primit marea preoţie, era un om îndrăzneţ din fire şi foarte insolent; făcea parte de asemenea din tabăra Saducheilor, care sunt foarte rigizi în a-i judeca pe încălcătorii de lege, cei mai rigizi dintre toţi iudeii, aşa cum am văzut; de aceea, când Ananus se văzuse ajuns în această poziţie, gândi că acum are ocazia [să-şi exercite autoritatea]. Festus era mort, iar Albinus era pe drum; aşa că convoca sanhedrinul judecătorilor, şi i-a adus în faţa lor pe fratele lui Isus, care era numit Hristos, şi al cărui nume era Iacob şi pe alţii [sau pe tovarăşii lui]; şi, după ce a formulat acuzaţii împotriva lor ca fiind călcători ai legii, i-a dat să fie pietruiţi: dar în ceea ce-i priveşte pe cei mai cinstiţi dintre cetăţeni, sensibili la încălcări ale legii, nu le-a plăcut ceea ce se făcuse". Eu am adus trei argumente ale istoricitatii lui Isus Hristos, ele sunt nespus mai multe, si pot fi gasite in cartea "El a umblat printre noi" de Josh McDowell, o carte stufoasa care prezinta numai documente ce atesta istoric existenta lui isus Hristos. 2) Ucenicii au furat trupul lui Isus Hristos si l-au ascuns. Contraargument: cum au trecut ucenicii de garda romana, cind se stie care era disciplina romana, si in caz ca trupul disparea, ei ar fi platit cu moartea? Deci nu poate fi vorba ca garda romana ar fi dormit, mai ales si ca mormintul era pecetluit. Si cum ar fi vestit ei in toata lumea invierea Lui, daca stiau ca totul e o inselaciune? Din cei 12, 11 au mers pina la moarte pentru credinta in invierea lui Isus Hristos. Ce a determinat acest lucru, daca ei i-au furat corpul? 3) Isus s-a trezit din letargie, a iesit din mormint, si s-a aratat ucenicilor, facindu-i sa creada ca a inviat. Din nou, problema mormintului sigilat si a garzii romane. Si cum ar fi putut un om ce a fost crucificat, slabit de pe urma ranilor, sa se arate la 12 oameni ca si cind ar fi biruitorul Mortii, schimbindu-le total atitudinea, facindu-i din fricosi, indrazneti? 4) Isus chiar a inviat. Doar asa se poate explica imensa piatra de la mormint data la o parte, straja romana disparuta, schimbarea psihologica a ucenicilor (daca nu era ceva real, nu ar fi reusit sa rapindeasca acest adevar in lumea intreaga) si tacerea conducatorilor religiosi evrei. Un mare procuror, profesor la renumita universitate Harvard, a incercat cindva sa ia faptele si martorii exact cum se face la un proces. a luat in parte marturia femeilor, a ucenicilor, a soldatilor, a conducatorilor evrei, si nu a putut decit sa traga concluzia, sa delibereze ca Isus Hristos a inviat, ca nu poti, dupa ce vezi toate faptele, sa ajungi la alta concluzie. Intrebare: daca Isus Hristos nu a inviat, de ce mormintul Lui a fost gol a treia zi de la moartea Sa? Pe parcurs, vom trece de la argumentele istorice la altele mai "palpabile".

| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Cine a fost Isus Hristos? In celalalt episod, am adus citeva documente care sa ateste istoricitatea persoanei lui Isus Hristos, si am dat si numele unei carti care aduce nespus mai multe dovezi, pentru cei ce vor sa le afle. Nu am sa mai aduc acest subiect in discutie. Pentru ca nu am primit nici un contrargument serios la acest fapt, consider ca nu mai trebuie sa dovedesc acest lucru - Isus Hristos a fost o presoana reala, a existat pe pamint in Palestina primilor ani ai erei noastre. Deci nu se mai pune problema ca ar fi un personaj mitic, nascut din imaginatia unor oameni. Problema care o ridic acum e: cine a fost. Avem patru optiuni, in functie de ceea ce El a spus 1)A fost un nebun care nu stia ce zice si ce se intimpla cu el 2)A fost un inselator, un mincinos, care a incercat sa minta pe toata lumea. 3)A fost ceea ce a zis: Dumnezeu. Daca reusesc sa demonstrez asta, dovedesc ca Dumnezeu exista. 4) Nu a fost un mare invatator. Un om ce se face pe sine Dumnezeu, ori e Dumnezeu, ori stie ce spune, ori e nebun, insa nu e un mare invatator. Afirmatiile Lui (citeva din ele): "Eu sunt calea, adevarul si viata. Nimeni nu vine la Tatal (Dumnezeu) decit prin Mine." "Eu sunt Invierea si viata. Cine crede in mine, chiar de va fi murit va trai" "Eu sunt Painea vie care s-a coborat din cer. Daca mananca cineva din painea aceasta, va trai in veac." "Eu si Tatal, una suntem." Logic vorbind, daca ar veni cineva la noi in ziau de azi si ne-ar spune aceste lucruri, si am vedea ca este serios cind le zice, cum l-am cataloga? Desigur ca prima impresie ar fi a unui nebun. Care ar fi reactia noastra? L-am lasa sa vorbeasca si ne-am indeparta de el, am avea altceva mai bun de facut, nu sa ne centram atentia asupra lui. Daca deci, Isus Hristos, prin afirmatiile pe care le-a facut a fost nebun, intrebarea se pune: cum de a reusit sa atraga atita atentie incit acum, la 2000 de ani dupa, inca sa se mai vorbeasca despre El? Poate un nebun ca sa formeze o religie care sa se raspindeasca rapid in intreaga lume cunoscuta atunci? Poate un nebun sa ii convinga pe discipolii sai sa creada in el incit acestia sa mearga pina la moarte pentru el? Eu cred ca e greu de crezut asta. deci nu are cum sa fi fost nebun. Daca nu a fost nebun, atunci cu siguranta a fost un mincinos, un om care a stiut sa atraga oameni in jurul Lui si sa ii convinga sa il urmeze. OK, dar care om ar muri pentru minciuna lui? Daca stia ca nu e Dumnezeu, cum de a putut sa mearga pina la moarte avind aceasta acuzatie asupra capului sau? Si cum a putut regiza multe din momentele vietii sale, care de mult timp erau cunoscute prin proorociri facute ca fiind ale lui Mesia, Salvatorul ales de Dumnezeu? Deci ne ramine doar posibilitatea de a accepta ca a fost Dumnezeu. Dar daca a fost Dumnezeu, El trebuie sa fi avut un impact serios asupra omenirii, si acesta este argumentul meu in favoarea faptului ca El a fost Dumnezeu, caci doar Dumnezeu poate schimba lumea printr-un om asa cum a facut-o prin Isus Hristos. Impactul lui Isus Hristos asu[ra omenirii 1)Raspindirea rapida a crestinismului Dupa nici o suta de ani invatatura lui Isus Hristos (a caruia aspect central era ca El este Insusi Dumnezeu), crestinismul era raspindit in aproape toata lumea. Nu mai tin minte cine a scris o scrisoare unui imparat roman (nu stiu daca nu cumva era vorba de Traian) despre crestini. Imparatul dorea sa ii distruga pe toti, si atunci cel ce a scris scrisoarea a venit in apararea crestinilor, spunind imparatului ca va trebui ca poate mai bine de jumatate din populatia imperiului sa dispara, ca crestinii sunt atit de raspinditi incit fac parte chiar din casa imparatului, din oameni lui de incredere, poate chiar din fii lui. M-as bucura daca vreun credincios care stie despre cine e vorba si stie si textul manuscrisului asa cum e, sa il redea aici. 2) Primele spitale, scoli, azile moderne se datoreaza tot crestinismului. Deci educatia si sanatatea in societate au fost la inceput instituite de Biserica. Scalvia a fost abolita tot de oameni credinciosi 3) Influenta asupra oamenilor. Nu conteaza cit de decazuti sunt oamenii. In momentul in care incep sa creada, sa se raporteze cumva la Isus Hristos, ceva se intimpla, realizeaza rautatea lor, le pare rau pentru ea, si practic incep o viata noua, o viata traita frumos. Aici pot aduce zeci, sute de cazuri pe care eu le stiu personal. Daca nu exista nimic, totul e doar o imaginatie, ce le da puterea acelor oameni cu o viata frinta, practic distrusa sa o ia de la capat si sa faca ceva frumos din ea? Isus Hristos nu ne-a lasat alta sansa de a crede decit ca El este Dumnezeu. Si a demonstrat-o in istorie si in ziua de azi o demonstreaza prin influenta pe care o are asupra oamenilor. Daca Dumnezeu nu exista, si Isus Hristos a fost un simplu pamintean, de ce vietile multor oameni au fost si sunt influentate puternic de El, incit se poate spune ca au de-a face cu o persoana vie, reala (si nu asa ar trebui sa fie daca a inviat?)?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Ti-am spus eu ca nu merita efortul? Acum ai ramas fara replica.Si mai am argumente,dar ar fi inutil, ti-am spus ca pleci cu o premisa gresita, deci La revedere.

Răspuns utilizator avertizat
| Rapplex a răspuns (pentru EmaS):

Ce parere ai ca in galaxia noastra s`au descoperit 3 planete asemanatoare Pamantului, care sunt la distanta propice vietii? Nu e vorba de intamplare?

| SaveTheNature a răspuns (pentru lolosaurus):

Ti-a dat clix Ema domnule lolosaurus. Esti slabut.

Răspuns utilizator avertizat
| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Remarci ca intr-o tara preponderent Crestina-ortodoxa numarul ateistilor e infim.
Nisa! Daca nu e nimeni pe piata, poti intra usor. Pur marketing!
Apoi :
Mai mult, deoarece pasiunea romanilor pentru stiinta a devenit un mit in ultimii 22 de ani, caracteristice fiind, de fapt, pasiunea pentru vizionat meciuri de fotbal la televizor, telenovele, alcool, sex, pariuri sportive, televizor, chat pe calculator si somn… Si, cum sistemul de invatamant preuniveritar e la pamant; s-au gandit ei sa intre si pe nisa asta a "stiintei".rolling on the floor Vazand ei ca din ce in ce mai multa lume urmareste documentare la Discovery, si-au insusit si ei acest "limbaj comun". Strategie de comunicare se numeste rolling on the floor
Apoi:
Si, la capitol studiu, vazand ei ca viata de laborator nu ofera vizibilitate, au dat-o pe bloguri ateiste. Nu trebuie decat sa pui cateva cuvinte cheie (Dumnezeu, Biserica, religie, credinta etc.) la orice ineptie scrii si primesti asigurat sute de vizite pe zi! Mai ales daca te alipesti de blogrollurile colegilor ideologici.rolling on the floor
Partea dificila abia incepe – trebuiesc scrise articole. Desigur, daca n-ai nicio pregatire stiintifica corespunzatoare (nu mai zic de studii originale) sau macar jurnalistica, copy-paste face treaba mai mult decat onorabil. Eventual dai citate din alte bloguri ateiste, ca, deh, trebuie sa ai mai multe surse (megalol).
Apoi :
Teme curente: aruncatul cu rahat in Biserica Ortodoxa (intr-o tara cu varietate confesionala mai mare, aceasta nu ar fi functionat, pentru ca ar fi credibilizat celelalte confesiuni. Insa, in Romania 90% ortodoxa, toate religiile = BOR, deci daca trebuie sa dai bani la preot ca sa faci nunta si botez, inseamna ca religia e falsa, iar credinciosii prosti).
Apoi :
Urmeaza celebrele elucubratii pe tema teoriei evolutioniste, care, desi nu intereseaza pe nimeni, parca iti atrage atentia o stire la TV de genul "s-a descoperit scheletul stramosului omului de acu 2 milioane de ani".rolling on the floor
Apoi :
Bagi mare articole de 10-20 randuri, cu multe poze, contestand istoricitatea lui Iisus, originea Bibliei, criticand traditia si comportamentul crestinilor, mistouri cu sectanti, parada ipocrita pentru drepturile homosexualilor etc. Turui cu citate din Vechiul Testament, care, chipurile, sustin sclavia si dicriminarea femeilor. In plus, existenta mai multor religii indica ca toate ar fi false, ca si cum existenta mai multor civilizatii implica ca nu exista oameni.rolling on the floor

Urzi23 a incheiat cu maiestozitatea-i caracteristica :

Problema, generala printre ateisti, e ca toate aceste lucruri nu tin loc de inteligenta! rolling on the floor

| Rapplex a răspuns (pentru Urzi23):

Asta intelegi tu prin ateism, marketing?laughing)"existenta mai multor religii indica ca toate ar fi false, ca si cum existenta mai multor civilizatii implica ca nu exista oameni.rolling on the floor" Sti ce face diferenta in exemplul prostesc dar de tine? Replica asta "DUMNEZEUL MEU E CEL ADEVARAT". Asta schimba radical fata religiei din moment ce exista cateva mii.Gaseste exemple mai bune si evita sa te faci de ras.

| Urzi23 a răspuns (pentru Rapplex):

Aloooo poate ai chiorit si nu ai citit intrebarea.Vad ca ai citit raspunsul meu in diagonala.Mai precis prin ateism inteleg un rahat ambalat frumos, dar trebuie sa ai musai cirligul de rufe de nas rolling on the floor.
Apoi :
Incearca sa spui si tu ceva sa te pricepem si noi, tu pina acum nu ai zis nimic.

| Rapplex a răspuns (pentru Urzi23):

Tie cel putin ti-am spus multe, dar daca vi cu asemenea reply`uri nu mai are rost sa ma chinui. "Mai precis prin ateism inteleg un rahat ambalat frumos, dar trebuie sa ai musai cirligul de rufe de nas" Poti fi mai ignorant si mai imbecil decat atat?

| Rapplex a răspuns (pentru Urzi23):

Ma jignesti fiindca ti-am inchis gura tot timpu? Daca voi sunteti aparatorii crestinismului de pe TPU, e foarte trist.

| Urzi23 a răspuns (pentru Rapplex):

Rapplex a răspuns (pentru Urzi23):
Ma jignesti fiindca ti-am inchis gura tot timpu? Daca voi sunteti aparatorii crestinismului de pe TPU, e foarte trist.

Urzi23 in dialog :
rolling on the floor bre rapplex tu nu ai zis pina acum nimic deci nu stiu de ce te simti jignit, daca nu te baga omul in seama.La voi se aplica chestia :lolozila si ai lui cascadorii risului rolling on the floor

| Urzi23 a răspuns (pentru Rapplex):

Rapplex a răspuns (pentru Urzi23):
Tie cel putin ti-am spus multe, dar daca vi cu asemenea reply`uri nu mai are rost sa ma chinui. "Mai precis prin ateism inteleg un rahat ambalat frumos, dar trebuie sa ai musai cirligul de rufe de nas" Poti fi mai ignorant si mai i,,,,,, decat atat?

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Bre raplex ai sarit calul si incepi sa jignesti, o sa schimb si eu foaia cu tine.

| Rapplex a răspuns (pentru Urzi23):

Foaia e la fel si pe partea cealalta, deci ai sa fi la felwinking

| Rapplex a răspuns (pentru Urzi23):

Daca nu ma baga nime in seama, de ce imi raspunzi la reply? "lolozila si ai lui cascadorii risului" lolozilla e mult peste tine verewinking. Cascadorul rasului esti tu si mai cativa(din respect nu dau nume). Decat sa ma faci cascador al rasului mai bine ai afisa niste argumente sa-ti sustii spusele, altfel tot un zero ramai, cel putin pentru mine.

| MMihai a răspuns:

Http:// www.youtube.com
este un mare portal cu filmulețe pe diverse domenii, dar nu toate sunt foarte corecte, sub aspect științific.

| ramona30 a răspuns:

Mda, asa se intampla cand crestinii incearca sa para si ei destepti.
Chiar am vazut documentarul si ori ai incurcat documentarul ori ai incurcat titlul. Documentarul nu se leaga absolut deloc de teoria evolutionista ci doar de aparitia vietii. Documentarul prezinta faptul ca circumstantele in care a aparut viata pe pamant au fost perfecte, adica distanta soarelui fata de centrul galaxiei, distanta pamantului fata de soare, pozitionarea lunii etc. Aici documentarul are dreptate (cu o mica eroare), aceste contexte au favorizat aparitia vietii pe pamant dar tot nu vad legatura cu teoria evolutiilor speciilor.

| sandra2012 a răspuns:

Asa cum spun unii ca omul l-a inventat pe Dumnezeu pentru ca avea nevoie de ceva in care sa creada, asa si oamenii de stiinta aveau nevoie sa inventeze ceva pentru a explica unele lucruri.

| monstrulet a răspuns:

Asta se poate numi documentar?

| n0matterman a răspuns:

Care-i legatura?

| Rapplex a răspuns:

Esti patetic. Cauta in duzina de crestini si ai sa gasesti destui ratati. Apropo, nu mai incerca sa te scoti ca nu are rost.La tine exista 2 posibilitati:ori asa esti, ori asa vrei sa fiwinking

| Rapplex a răspuns:

Lolozilla nu e idolul meu, asa cum intelege creierul tau care merge pe carbune.Am zis doar ca e peste tine, iar daca nu intelegi ti`o zic mai clar:E mult peste tine la coeficientul de inteligenta.In locul tau nu as avea tupeul sa fac pe cineva praf, tinand cont ca nu te-ai analizat pe tine."Eu zic sa nu disperi ca vei evolua si tu in miliarde si miliarde de ani ca asa spune mos gerila." Eu ti-am zis cum esti, dar nu vrei sa ma crezi.Credel pe al tau D-zeu, care e foarte diferit de Mos Gerila, si ramai cu sperantele pentru fericirea eterna. Apropo, de ce sa disper eu ca evoluez, cand dupa teoria pe care o sustii tu ar trebui sa disperi fiindca o sa arzi in Iad, dupa judecata suprema(daca se tine in Romania, poate merge sa dai o spaga).P.Stonguearerea ta despre atei nu ma face sa-mi fie rusine de ceea ce sustin.

| Urzi23 a răspuns (pentru Rapplex):

Bre raplex ce tot o dai cotita si te faci ca ploua ai acolo "magistralul "raspuns dat de sefu tau,Asteptam un comentariu,o parere dar tu nu poti gindi,acum vezi de ce am zis, ca esti greu de cap.Mai pun o data ce am scris, roaga un adult din familie sa comenteze pentru tine.

iraţionali, -e, adj. 1. Care nu se conduce după gândirea logică, care nu e raţional, care este fără judecată, neraţional; contrar raţiunii.
Acum citeste raspunsul cistigator al sefului rolling on the floor lolozila si incearca sa comentezi rindul 4-5.Sa mai iei lectii de la lolozila cu mii si miii de betoane(din alte posturi ale lui adevarate monumente de p,,,,) dar el are o scuza este analfabet functional Tu ce scuza ai? o sa zici ca esti subordonatul lui, De coane ce se aseamana se aduna

| Rapplex a răspuns (pentru Urzi23):

De ce ar trebui eu sa iau in considerare modul de gandire al altei persoane? Eu consider ca nu trebuie sa fiu batjocorit ca sunt ateu de un om ca tine, fara pic de respect si lipsit de gandire.Acum vrei sa ma tachinezi cu ""magistralul "raspuns dat de sefu tau"? Esti patetic omule, si mai imi zici ca astepti comentarii. Nu mai fi atat de mediocru si chinuiete sa intelegi lucrurile asa cum ti le spun.De unde deviza asta a ta cum ca lolozilla mi-ar fi sef? Doar pentru ca am spus ca este peste tine la gradul de inteligenta? Am ajuns la concluzia ca ori nu sti sa citesti, ori esti chiar atat de lipsit de rationament(ca sa nu zic prost) pe cum te afisezi pe aici.

| Rapplex a răspuns:

Tot imbecil ai ramas, noroc si sanatate iti dorescwinking

| Rapplex a răspuns:

Raporteaza`ma daca vrei si simte`te implinitwinking

| Laura a răspuns:

rolling on the floor Ce amuzanți sunt cei doi, cred că au descoperit apa caldă.
1. Dacă un om de știință spune că 2+2=7, nu înseamnă că e și adevărat.
2. Dacă universul este complex nu înseamnă că este și perfect! Statistic vorbind, este aproape imposibil ca în viitor să nu existe universuri mai complexe decât cel actual.
3. Dacă este frumos, nu înseamnă că l-a creat vreun dumnezeu laughing. Cei doi pseudo-oameni de știință din videoclip doar asta susțin: e frumos deci l-a creat dumnezeu. În loc să fie ignoranți, superficiali și comozi la fel cum sunt majoritatea teiștilor, dacă nu toți, ar putea aduce un argument care să suțină că universul are un creator. Nu x e x pentru că nu e y.
4. De ce să pice teoria evoluției? Care-i legătura?

| ROBERT89 a răspuns:

E picata din prima zi cand a fost inventata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu a picat nimic sunt multi ce nu inteleg ca evolutia nu are legatura cu universul dar prostia e infinita 2 daca ar crea cineva universul cum a creat energia? stintific e imposibil so creezi 3 el cum a aparut? 4 sunt miliarde de stele cum putea sa le creeze 5 sunt atatea insecte pe pamant de la purice la albine animale de la om la elefant sa fim seriosi cum a reusit asa ceva? tu spui ca teoria a picat eu am trait pe pielea mea adapdarea la mediu si asa e e reala