| RAY a întrebat:

Pierderea de timp de a discuta cu un crestin

toate afirmatile care sunt spuse de catre un crestin sunt doar afirmatii care nu sunt sutinute de vreo dovada stiintifica, asta pentru ca credinta in supranatural nu ofera vreo dovada si doar a crede in ceva, discutiile repetate mereu pe TPU este o pierdere de timp argumentele aduse de crestinii sunt lipsite de logica si dovezii ma intreb crestiniilor asa sunteti si in viata de zi ci zi? faceti afirmatii fara dovezii? cum ar fi sa te acuze cineva ca ai furat si tu negi asta daca nu poate demmonstra pentru voi asta inseamna ca sunteti hot ce logica si ratiune
intrebarea e afirmatiile fara a fi sutinute de dovezii nu sunt minciunii?

Răspuns Câştigător
| casablanca40 a răspuns:

Exista un motiv pentru care ei se comporta in acest fel, prosti nu sunt. Ca ateii trebuie sa stim ca ei chiar il simt pe Dumnezeu/indiferent daca el exista sau nu/, ei chiar se simt impliniti, linistiti cu gandul ca o entitate superioara lor ii protejeaza si le vrea doar fericirea. Cine suntem noi sa le rapim bunastarea?

| RAY explică (pentru casablanca40):

Corect,dar cine sunt ei sa ne contrazica pprin afirmatii fara dovezii nu sunt minciunii?

| casablanca40 a răspuns (pentru RAY):

Da este este unul din numeroasele defecte ale crestinilor : ignoranta, ipocrizia. Ei nu au o perspectiva exterioara cand vine vorba de religie. Iti recomand sa mai lasi de la tine. Daca nu noi atunci cine?

| 1Mihai1 a răspuns (pentru casablanca40):

Atunci îmi demonstrezi tu?

| RAY explică (pentru casablanca40):

Ai dreptate de fapt ipocrizia le defineste cel mai bine, atunci sa numai intre in dialog cu mine cand raspund la intrebarii, sa ramana in igoranta lor

| casablanca40 a răspuns (pentru RAY):

Ei nu pot sa se abtina si este ceva normal. Pentru ei existenta lui Dumnezeu este ca 2+2=4, nu exista indoiala. Si acum venim noi si le zicem ca de fapt 2+2=5. Mi se pare firesc sa fii frustrat si sa incerci sa indoctrinezi ateii cu "teoriile" tale de 3 parale ca " Incontestabil lumina de la Ierusalim este adevarata "

| RAY explică (pentru casablanca40):

Invers ai scris amice, de azi incolo doar cu ateii, agnostici, deisti voi vorbi

| 1Mihai1 a răspuns (pentru casablanca40):

Ai vreo dovadă că nu-i adevărată?

55 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Raymusic,tu nimic din ce spui nu vine de la tine. NIMIC nu vine din studiile tale, ci din ce au studiat alţii.
Citeşti într-o parte şi în alta ce a făcut unul şi altul şi gata ne omori cu acea "dovadă"
Eu încă aştept să vii să spui că ai fost în Univers şi că ai studiat TOT şi nu l-ai găsit pe Dumnezeu în nimic.
Până atunci afirmaţiile tale sunt nefondate, deoarece nu eşti tu autorul lor!

| RAY explică (pentru Esperança):

Pe argumentul tau pot sutine si eu existenta lui zana maseluta, nu eu care neg trebuie sa dovedesc ceva si tu care afirmi, e chiar asa greu de inteles

| RAY explică (pentru Esperança):

Ce studii si daca nu exista teoria big bang, evolutia tot negam existenta lui dumnezeu, asa cum negi tu existenta altor dumnezeii

| Esperança a răspuns (pentru RAY):

Ţi s-au spus atâtea lucruri de atâtea ori. Ţi-am spus de atâtea ori cum Dumnezeu lucrează în viaţa credincioşilor,cum primesc vindecare în Numele lui!
Chiar azi la biserică o femeie ia mulţumit Domnului că a fost vindecată de cancer!
Acolo unde medicii spun nu se mai poate face nimic,Dumnezeu spune că SE POATE!
Eu de ce în timpul rugăciunii sunt cercetată şi mă trezesc cu lacrimi pe obraz, de ce mereu când merg la acea biserică simt Prezenţa lui Dumnezeu?
Păi într-o astfel de atmosferă mai trebuie să spun "Dovedeşte că Dumnezeu există" când eu îl simt în inima mea, când eu simt cum mă eliberează de poverile mele, când îmi răspunde la intrebările pe care mi le pun acasă în gând prin păstorul acela care predică?
Acum probabil vrei să îţi demonstrez ştiinţific cum femeia aceea a fost vindecată de cancer, nu? laughing
La tine, şi nu numai nu e problema că nu aveţi dovezi să credeţi în Dumnezeu, ci pur şi simplu nu vreţi şi gata!
Eu-l acela nu vă lasă şi asta este!

| RAY explică (pentru Esperança):

Vreau hartie cum ca chiar suferea de cancer, sa vb cu doctorul ei atunci cred dar asa doar vorbe cum sa cred, tu ai crede?

| RAY explică (pentru Esperança):

Dovedeste ca exista dumnezeu, nu noi trebuie sa gasim dovezii voi care afirmati

| 1Mihai1 a răspuns (pentru RAY):

Ce spui de lumina de la Ierusalim?

| RAY explică (pentru 1Mihai1):

Metoda științifică costă în următoarele faze:

Observarea unui fapt
Formularea unei probleme
Propunerea unei ipoteze
Realizarea unui experiment controlat, pentru a testa validitatea ipotezei
respecta lumina aia chestiile alea?

| 1Mihai1 a răspuns (pentru RAY):

Nu, tocmai pentru că lumina aia nu are de-a face cu ştiinţa.

| RAY explică (pentru 1Mihai1):

Desi e ceva care nu poate fi demonstrat

| 1Mihai1 a răspuns (pentru RAY):

"Desi e ceva care nu poate fi demonstrat" - Tocmai ţi-am spus de ce nu poate fi demonstrat ştiinţific această...

| Esperança a răspuns (pentru RAY):

Dovezile sunt personale,în privinţa lui Dumnezeu, câteva dintre ele ţi le-am prezentat mai sus!
Poze cu El nu am să ţi-l arăt!
Doar mărturii vii ale oamenilor care au experimentat minunile Lui.

Ce păcat că eşti din Timişoara, dar uite dacă vrei neapărat să te convingi te invit odată când ai drum prin Bucureşti să treci pe la Biserica Penticostală Betel şi o să auzi şi o să vezi dovezile acelea cu ochii tăi.
Vei putea sta de vorba cu oamnii atei, care acum sunt credincioşi, cu oamenii care au fost bolnavi iar acum sunt sănătoşi!
ÎL vei putea simţi în timpul rugăciunii, vei putea simţii fiorul Duhului Sfânt!
Eu aşa zic că e cel mai bine, face to face că pe net nu prea am ce să îţi dau pentru că orice ţi-aş da nu ai crede!

| 1Mihai1 a răspuns (pentru Esperança):

Fără speranţă...

| RAY explică (pentru Esperança):

In fine ma minti non stop nu poti dovedi absolut nimic, nu sa demonstrat ca exista dumnezeu cand se va demonstra voi crede dar in unul deist

| 1Mihai1 a răspuns (pentru RAY):

Mă omule, spune-mi cu ce te-am minţit? De ce schimbi subiectul?

| Esperança a răspuns (pentru RAY):

Mda,veşnica problemă! Nu citeşti tot ce scriu şi nu prea înţelegi.
Tocmai ţi-am făcut o invitaţie în a-L descoperi pe Dumnezeu, nu văd unde e minciuna!
Dar în fine. pierdere de timp!
O seară bună!

| RAY explică (pentru Esperança):

Minciuna = a afirma un lucru care nu poate fi dovedit, afirmatie nefondata

| 1Mihai1 a răspuns (pentru RAY):

Deci, nu-mi poţi demonstra?

| Kaleo a răspuns (pentru RAY):

"Pe argumentul tau pot sutine si eu existenta lui zana maseluta" - Copile, stai calm si nu plange. La spital iti vor da si pastile pentru zana maseluta, ca o vezi prea des se pare... happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Esperança):

Eu cred tot ce spui despre ce simti tu, cred ca este posibil ca femeia respectiva sa se fi vindecat de cancer, cred ca cei care se roaga unei iocoane, sau unor moaste se pot de multe ori vindeca.Toate acestea nu dovedesc insa deloc existenta unei divinitati care a influentat aceste lucruri,ci puterea credintei celui in cauza.S-a dovedit oarecum stiintific(spun oarecum intrucat nu s-au identificat centrii din creier si felul in care sunt influentati)ca o gandire pozitiva si o incredere nestramutata in posibilitatile proprii, intr-o divinitae, in puterile anumitor persoane, etc., duc la vindecari si realizari ce par miracole.In realitate creierul actioneaza ca un adevarta placebo psihic.Nu exista minuni ci incapacitatea noastra de a intelege, inca, anumite lucruri. Ferice de cei ce-si pot automobiliza posibilitatile in acest fel!

Răspuns utilizator avertizat
| ZambetulNebuniei a răspuns:

Eu iti raspund simplu: Nu.

Daca tu imi spui mie ca ai un cont pe TPU cu numele raymusic22tm, inseamna ca minti. Inseamna doar ca eu nu l-am vazut, oricum o saramana o urma de indoiala, dar asa sunt oameni ceva mai defensivi.

| ania a răspuns:

Ce dovezi ai pentru afirmația pe care presupun că o crezi și anume, singurul lucru real e materia?

| KaterinkaBoy a răspuns:

Discutiile sunt nu discutiile "este".Cat despre acuzatiile aduce crestinilor...fiecare cu ce-l doare.

| RAY explică (pentru 1Mihai1):

Cand o sa afli de ce nu ninge acum o sa intru

| 1Mihai1 a răspuns (pentru RAY):

Vezi?! Cand venim cu dovezi...

| RAY explică (pentru 1Mihai1):

Dovezii bazate pe ceva real, pentru ca un lucru sa fie dovedit trebuie ca acel lucru sa se poate repeta mereu

| 1Mihai1 a răspuns (pentru RAY):

Ai văzut videoclipul? Acelea nu sunt dovezi?

| RAY explică (pentru 1Mihai1):

Metoda științifică costă în următoarele faze:

Observarea unui fapt
Formularea unei probleme
Propunerea unei ipoteze
Realizarea unui experiment controlat, pentru a testa validitatea ipotezei
au facut vreun experiment in care sa arate ca exista?

| 1Mihai1 a răspuns (pentru RAY):

Să înţeleg că nici în lumina aia nu crezi?

| RAY explică (pentru 1Mihai1):

Exact ce am spus si eu voi mintiti non stop

| 1Mihai1 a răspuns (pentru RAY):

Poţi să-mi spui cu ce mint?

| RAY explică (pentru 1Mihai1):

Faci afirmati fara sa le poti dovedi sunt minciunii
MINCIÚNĂ ~i f. 1) Afirmație prin care se denaturează în mod intenționat adevărul; neadevăr. A spune ~i. ◊ ~ gogonată, ~ încornorată neadevăr exagerat. A se prinde cu ~a a (se) descoperi, a lăsa să (se) descopere un neadevăr. 2) Plăsmuire răuvoitoare pusă în circulație; scornitură; născocire. ◊ Ce-i în mână nu-i ~ nu te bizui pe promisiuni, ci mulțumește-te cu ce ai în mod sigur. [G.-D. minciunii] /

| 1Mihai1 a răspuns (pentru RAY):

Spune-mi ce minciună!

| RAY explică (pentru 1Mihai1):

Prima ca exista dumnezeu si toate asa zisele dovezii

| 1Mihai1 a răspuns (pentru RAY):

Clar, nu te-ai uitat la videoclip.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru RAY):

Demonstrează-mi ştiinţific lumina de la Ierusalim!

| RAY explică (pentru 1Mihai1):

Ma omule un clip nu demonstreaza nimic, chiar tu ai spus ca stiinta nu are nimic de e a face cu religia eu raman cu stiinta tu ramai cu ce vrei nu-mi pasa

| 1Mihai1 a răspuns (pentru RAY):

Deci îmi demonstrezi ştiinţific lumina de la Ierusalim?

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1Mihai1):

Atatea prostii si minciuni ca in acest filmulet, nu am mai vazut de mult.Nu stiu ce scoala ai, dar daca poti fii manipulat asa de usor, inseamna ca judecata nu este o insusire a tuturor animalelor numite oameni.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dovada!

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1Mihai1):

Ar fi necesar sa scriu o carte, pentru ca la nivelul tau, sa te fac cat de cat sa intelegi, asa ca astept ca sa-mi dai un exemplu din filmul respectiv care consideri ca nu pot sa-l combat logic.IRaspusul ti-l voi da sub forma unei postari intrebare,in care voi specifica cele afirmate de tine si raspunsul meu. Daca majoritatea celor care raspund,cu motivare, imi vor da mie dreptate iti cer sa nu mai postezi pe acest sait, iar daca-ti dau tie dreptate, tot motivat logic, eu ma retrag de pe acest sait.Batem palma?

| Kaleo a răspuns:

"toate afirmatile care sunt spuse de catre un crestin sunt doar afirmatii care nu sunt sutinute de vreo dovada stiintifica" - TU spui asta? laughing

| Kaleo a răspuns:

Cam asa sunt de pregatiti toti cei ce se lauda a fi "atei". Doar stie el Basescu ce spune (din pacate)... Vrei dovezi? Sau doar "dovezii"? La ce? La lipsurile pe care le ai? happy

| DarkFlash a răspuns:

Poi tu deja ne acuzi de religia pe care o avem, macar noi nu suntem asa rasisti poti fi rasist cu cineva care merita care omoara care fura etc.Dar nu stiu ce rau am facut noi macar crestinismul impune niste reguli daca n-ar fi nici astea ar fi mult mai rau.Nustiu cum esti tu in viata de zi cu zi nu ma intereseaza e viata ta privata.Dar nu suntem toti la fel daca un ateu sau musulman este hot nu inseamna cas toti la fel.Si sa fiu sincer eu nu-s crestin infocat nu ma duc duminica la biserica pentru ca n-am chef dar totusi tin la religia mea.Nam ce dovezi sati arat cum ca Dumnzeu exista nimeni n-are daca cumva zice ca are dovezi parerea mea e ca minte, unii zic cas multi care se roaga la Dumnezeu si din cauza asta el exista ca nu se roaga atata lume degeaba dar nu consider asta o dovada. Dand deoparte Biblia nu avem dovezi dar tot credem suna fara logica dar si sa crezi ca e cineva mai mare ca universul nici asta n-are logica dar noi tot credem pentru ca asa e religia noastra.Cum am mai zis nu sunt cine stie ce credincios dar totusi imi apara religia cum pot ca fiecare.Bft!