| fllu07 a întrebat:

Plecând de la ideea: va veni sfârșitul lumii, vă intreb: Este Dumnezeu îndreptățit să aducă un astfel de sfârșit? Dacă da, de ce da? Dacă nu, de ce nu? Iar daca raspunsul este da, care este baza de judecată?

102 răspunsuri:
| Tarinus989 a răspuns:

Uite Dumnezeu este Creatorul, din cate am inteles eu, atunci cand Iisus va veni pe Pamant, morti vor reveni la viata iar oameni vor ajunge o parte in rai o parte in iad, Dumnezeu are dreptul acesta deoarece acest moment se va intampla atunci cand Dumnezeu va stii cand e mai bine pentru noi(cel mai probabil inainte de un nou razboi mondial care ar distruge lumea sau un dezastru natural) Deci in concluzie da.

| halogen001 a răspuns:

Daca ar exista un Dumnezeu creator si atotputernic atunci el nu ar avea nevoie de dreptate. El face ce vrea si nimic nu il poate impiedica.

| badpanda a răspuns:

Bunicuta de la avatar este prietena ta?
De aceea vine sfarsitul lumii.

| fllu07 explică (pentru Tarinus989):

De ce da? In baza a ce?

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 explică (pentru halogen001):

Asta e abuz de putere.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 explică (pentru badpanda):

Ce bolovan te dovedești a fi. De ce ma chinui cu inepțiile tale? Te-a obligat cineva să postezi la întrebarea asta? Oo da. Golul din capul tău, sau ața care-ți ține urechile...

| fllu07 explică (pentru OctavianDanielMaria):

Nu o sa fie. Dar mă rog. Prefer să nu contraargumentezi.

| fllu07 explică (pentru Tarinus989):

Conform bibliei Isus Cristos nu va mai veni niciodată pe pământ.

| halogen001 a răspuns (pentru fllu07):

Cine are putere neingradita normal ca face uz de ea. Un conducator al unei comunitati nu poate face lucrul asta pentru ca puterea lui e data de membrii comunitatii si comunitatea ii poate anula toate puterile. Un Dumnezeu atotputernic nu are nimic care sa-l opreasca si atunci face exact ce vrea si e corect pentru el. E asa cum un om poate sa isi taie toate gainile din curte, cand doreste pentru ca ele nu au nici o putere asupra lui. happy

| badpanda a răspuns (pentru fllu07):

Atunci este mama ta sau bunica?
Cine naiba isi mai pune la avatar poze cu ma sa sau bunica sa?
De aceea vine sfarsitul lumii maica.

| halogen001 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Exact. Daca el poate face ce vrea si e atotputernic n-are sens sa mai puna pe altcineva sa-i faca treaba. Doar daca e de genul acelora care organizeaza lupte intre cocosi, caini,... atunci merge bine happy

| fllu07 explică (pentru badpanda):

Du-te tare. Ce te freacă pe tine neuronul ce poză am eu la avatar?

| fllu07 explică (pentru halogen001):

Păi asta i-ar pune la îndoială motivația cu care a creat încântătoarea planetă pământ, oamenii, si tot ceea ce vedem. Ce sens ar avea sa construiești o casă, ca mai apoi să o dărâmi? Sau, sa iau exemplul tău, ce sens ar mai avea sa cumperi pui să-i hranesti sa creasca ca mai apoi să-i tai. (Exceptând sacrificarea pentru alimentație). Asa. ii tai si ii arunci. De ce a mai creat Dumnezeu dacă poate distruge când vrea?

| halogen001 a răspuns (pentru fllu07):

Daca ar exista un Dumnezeu creator, acela ar avea o motivatie pentru care a facut lumea. Daca el poate face orice si oricand, pentru el nu e o pierdere daca distruge tot ce a facut. Si un om daca are putere si nu-i mai place casa, o darama si face alta. Puii ii cumperi, ii hranesti si ii tai ca sa ii mananci, sau ii tai pe toti si ii vinzi sau ii pui la congelator. Sau plantezi niste flori ca iti place cum arata. Cum nu iti mai place, daca ai altele mai frumoase, le arunci pe cele vechi si le pui pe cele care iti plac. Dumnezeu a creat din lipsa de ocupatie ca sa nu se plictiseasca sau poate are beneficii asa cum are omul de pe urma gainilor. Deci e normal ca poate face oricand ce vrea si cum vrea, daca e atotputernic. Poate placerea lui e distrugerea si atunci intai face ca mai apoi sa poata distruge, asa cum cresc unii caini si cocosi pentru lupte si castiga din pariuri. Un Dumnezeu atotputernic care poate face ce vrea neingradit, e liber sa faca ce vrea, pentru ca nu pierde nimic niciodata. Timp are, ca e vesnic, putere are ca e atotputernic, deci orice ar face pentru el e perfect. E doar vointa lui si atat. Altceva nu conteaza.

| halogen001 a răspuns (pentru fllu07):

In plus puterea si vesnicia lui Dumnezeu ne arata ca noi pentru el nu avem nici o valoare. De aceea e foarte corect sa nu ne ajute cu nimic, sa nu ne dea nimic si sa nu ceara nimic de la noi. Ce vedem in Biblie e dorinta celor care au scris Biblia sa ne motiveze sa fim ascultatori, credinciosi, sa facem ce ne spune Biblia si cei care se folosesc de ea ca de un instrument. In realitate Dumnezeu ar fi "natura", pentru ca din ea apare totul, se respecta neconditionat legile naturii: matematica, fizica, chimie, biologie si asa mai departe. Natura nu cere nimic, nu vrea nimic, nu tine cont de nimic. Natura e vesnica, e puternica si nu are treaba cu nimic. Daca prin stiinta vezi care sunt legile naturii si le folosesti in folosul tau, atunci iti imbunatatesti viata, atat cat poti. Daca nesocotesti stiinta, Natura nu se supara. In functie de cata stiinta si noroc ai, asa de bine traiesti. Degeaba te rogi la Natura (= Dumnezeu) ca nu te aude, nu te asculta, nu te ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Va veni Isus pe pământ la să își ia biserica, dar nu va pune piciorul pe pământ, însă la a doua venire va pune

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Unde spune că va veni la al doilea templu?

| T0T a răspuns:

Normal că este. „Eu te fac, eu te omor."

| fllu07 explică (pentru halogen001):

Daca nu aveam nicio valoare pentru Dumnezeu nu plătea pentru răscumpărarea noastră cel mai scump preț: viața fiului său Isus Cristos. Dar bine, dacă nu crezi in biblie orice argument pentru tine este irelevant, deci nu vad sensul sa continuăm discuția.

| fllu07 explică (pentru anonim_4396):

Si atunci cum explici logic Apocalipsa 1:7?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar poate... noi judecam asta, folosind creierul nostru, acest... final, sfarsit al lumii. Poate dincolo de asta, este ceva ce noi nu am putea intelege, si drept urmare, pentru natura suntem egali cu totii.
Deci da, fara nicio baza, corpul nostru este creat pe acest Pamant si il dam tot acestui Pamant, la fel ca tot ceea ce exista.

| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
Unde scrie că Dumnezeu aduce sfârșitul lumii? Din câte știu eu, în Biblie scrie că El aduce răsplată și Judecată, iar 'sfârșitul' și-l aduc oamenii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru h379m3973423):

Sfârșitul lumii între ghilimele,mai degrabă Sfârșitul Raului,și a dominației sale,Dumnezeu oprește răutatea oamenilor,și îndepărtează orice lucru urat, păcat, răutate, suferință, etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Acolo este descrisa a doua venire, după necazul cel mare

| Celcestietot a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. Oamenii care ar trai in timpul Apocalipsei ar sta pe Pamant mai putin ca cei precedenti, din cauza mortii evenimentelor, iar asta nu este cinstit. De ce Apocalipsa sa vina in viitor si nu acum? De ce nu a venit in trecut cand probabil existau oameni cu mult mai rai sau nedreptati mai intense?
Apropo, tu ce consideri?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este Dumnezeu îndreptățit să aducă un astfel de sfârșit?
Mai intai trebuie sa intelegem la ce fel de sfarsit se refera, caci exista mai multe sfarsituri in biblie codificate, care s-au dovedit in final un nou inceput bun.
Daca a proiectat totul spre un bine si nu rau, si El este acel bine, iar noi putem face atat bine cat si rau, dar alegem raul, atunci da, ne meritam soarta unui criminal in serie, adica pedeapsa capitala.
Aceeasi lege functioneaza si la noi:
Treci pe rosu, esti pedepsit.
Dar sfarsitul tau nu e chiar sfarsit din punct de vedere biblic, adica sfarsit final, dogma ta doar iti sopteste asta, in niciun caz biblia, care spune:
https://www.biblegateway.com/passage/?search=Geneza+8%3A21&version=RMNN
Nu fi pui de fariseu, adica religios dogmatic(fricos).

| fllu07 explică (pentru h379m3973423):

Am folosit o expresie uzuală, cu care sunt familiarizați oamenii.