| fllu07 a întrebat:

Plecând de la ideea: va veni sfârșitul lumii, vă intreb: Este Dumnezeu îndreptățit să aducă un astfel de sfârșit? Dacă da, de ce da? Dacă nu, de ce nu? Iar daca raspunsul este da, care este baza de judecată?

102 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns (pentru iurii75):

Ce se verifica e OK, iar ce nu se verifica e minciuna.
Nu ma intereseaza cartile cu povesti puerile, mincinoase, absurde si inutile.

Stiinta se verifica si e utila, iar religia e o minciuna de care eu nu am nevoie si cred ca e valabil pentru toti lucrul asta.

Cui ii plac povestile sa fie sanatos.

| iurii75 a răspuns (pentru halogen001):

Iar un răspuns de copil mic.
"Ce se verifica e OK, iar ce nu se verifica e minciuna." rolling on the floor Păi tocmai că ți-am prezentat lucruri care au fost verificate și sau dovedit adevărate. De la tine aud doar evoluție bla bla bla și nici o dovadă, nici un argument care ar dovedi că e o teorie validă. Mai mult, aud de la tine doar - începutul nu-l cunosc, celelalte nu le știu, asta n-am citit...
Iar când ai trasni-to cu "proteinele formate întâmplător" mă bufnit râsul. Ai barem idee cum este compusă o celulă? Cea mai simplă celulă ( deși simplă no poți numi)...
"Stiinta se verifica si e utila," - adevărul se verifică și este util. Nu tot ce pretinde a fi " științific" e adevărat. Ți-am scris de falsuri promovate de "pretinși oameni de știință" pentru a susține teoria evoluției...

| halogen001 a răspuns (pentru iurii75):

Credinta e specifica nestiintei. Cand nu stii multe, crezi orice. Asa e un copil, orice ii spui crede pentru ca nu are stiinta, deci copilul mic are credinta mai multa, invers de cum spui tu: ca eu daca nu am credinta am raspuns de copil.
Deci observ ca la tine totul e pe invers, iar gandirea de copil te caracterizeaza pe tine si cum esti pe invers mi-o atribui mie, deci e clar ca ce spui tu e tot timpul pe invers asa cum e si biblia in care crezi, biblie unde se constata ca viata vesnica nu e viata, moartea nu e moarte, invierea nu e inviere, binele nu e bine, rasplata nu e rasplata, creatia nu e creatie, sacrificiul nu e sacrificiu, ajutorul nu e ajutor, adevarul nu e adevar, curatenia nu e curatenie si asa mai departe.

Un om cu o gandire matura are stiinta si nu-l inseala nimeni.

Trebuie urmarita eficienta, randamentul.

Cati oameni au inviat? Nici unul, ca e minciuna, dar sa zicem 200 bucati la 7 miliarde. Cat e randamentul? Aproape zero. 200/7miliarde

Cati oameni sunt vii dintre cei morti? zero din 7 miliarde. Cat e randamentul? Zero.
Asta e religia. Minciuna.

Teorema lui Pitagora e stiinta. De cate ori o verific e aceeasi, randament = 1 = maxim. Asta e stiinta. Adevar.

Deci vorbim degeaba. Tu esti pe invers corespunzator Bibliei si e problema ta happy

Eu nu sunt amator de povesti, deci raman la stiinta si folosesc din ea atat cat imi trebuie si daca tu ai nevoie de anumite explicatii stiintifice in anumite domenii, va trebui sa studiezi domeniile respective ale stiintei nu sa astepti raspunsuri de la mine happy

In plus, daca stiinta nu are un lucru dovedit, nu inseamna ca o poveste nedovedita adica biblia si credinta pot inlocui stiinta.

| fllu07 explică (pentru halogen001):

În primul rând biblia si stiinta nu se contrazic. Din contră stiinta a făcut unele afirmatii, care erau deja consemnate în biblie. Dar stiu, tu nu recunoști, deci nu te obosi sa contraargumentezi. Mai mult, Dumnezeu nu pretinde sa fi prost, bătut in cap, leneș ca sa ai credință, cum susții tu. Isus Cristos a spus că prima porunca, si cea mai importanta, este aceea de al iubi pe Dumnezeu cu... toată mintea. De ce cu toată mintea? Deoarece Dumnezeu vrea sa ne implicam rațiunea. judecata, în închinarea pe care i-o aducem. Dumnezeu nu vrea roboți care să asculte ca asa zice el. Dumnezeu așteaptă de la noi sa intelegem principiile sale, sa devenim maturi. Si sa le respectăm pentru că înțelegem că ne este bine dacă ascultăm.

Ziceai ca biblia e primitivă, ca e depășită, ca nu mai are valoare azi. Poftim: Proverbele 17:14 spune- "A începe o dispută este ca și cum ai deschide un stăvilar; pleacă înainte să izbucnească cearta.
https://stirileprotv.ro/......ectul.html

Dacă aplica îndemnul biblic, era în viață acel tânar? Sigur după capul tau, e o întâmplare. nu-i biblia de actualitate.

Proverbele 28:14 - Fericit este omul care este mereu vigilent, dar cel care își împietrește inima va ajunge în necaz.
Dacă aplicau acest principiu, majoritatea celor infectati sau decedați de COVID, care era situația? Ce spune "stiinta"? Purtați mască, spalati-va pe mâini, păstrați distanța socială etc. cu alte cuvinte fiti mereu atenți, precauți, vigilenți.

Dar nu, biblia nu e de actualitate. Dacă erau trecute aceste îndemnuri în orice alta carte, muaaa ce bine spus, extraordinar. bine punctat. Dacă scrie in Biblie nee, e învechită, nu e de actualitate, si in plus avem alergie la tot ce vine de la Dumnezeu.

| fllu07 explică (pentru iurii75):

Păi da, după logica lu halogen001 atât lipsește doar, începutul. Nu stie exact exact cum să format. În rest totul e punctat, așezat, la locul lui, totul decurge perfect. asa din întâmplare. Ca si cum ai construi o casă pe un teren mlăștinos. Fundația, sau temelia, daca nu sta bine, poti tu să asezi apoi ornamentele în casă, poti aseza bibelourile în vitrină, toate le poti face perfect. Totul e inutil. nu te ajută temelia, baza, de la care ai inceput. Tot așa și argumentațiile lu halogen001: începutul nu-l stie, baza de la care a plecat. în rest totul e perfect adevarat si verificat. Păi nu zice știința? Zice. laughing laughing

| iurii75 a răspuns (pentru fllu07):

Nu doar fundația lipsește, și pereții la fel.
Nu cunoaște nu doar începutul, ci și cum au "evoluat" pe urmă ființele.

| fllu07 explică (pentru iurii75):

Bine ca are acoperișul. si'un horn de toată frumusețea. laughing

| iurii75 a răspuns (pentru halogen001):

"Credinta e specifica nestiintei. Cand nu stii multe, crezi orice."- îți dai seama că te-ai descris pe tine? Doar cu o corectare, nu "credința" ci "credulitatea". Nu știi cum a apărut viața, nu ai idee cu e compusă o celulă și cum funcționează, nu și idee cum au "evoluat" speciile și dacă în genere e posibil aceasta... Deci nu cunoști, dar deoarece ești credul, crezi ce ți s-a spus.
"invers de cum spui tu: ca eu daca nu am credinta am raspuns de copil."- greșit, dai răspunsuri de copil mic deoarece până și un copil ar argumenta mai bine decât o faci tu.
"biblie unde se constata ca viata vesnica nu e viata, moartea nu e moarte, invierea nu e inviere, binele nu e bine, rasplata nu e rasplata, creatia nu e creatie, sacrificiul nu e sacrificiu, ajutorul nu e ajutor, adevarul nu e adevar, curatenia nu e curatenie si asa mai departe."- nu știu de unde ai luat așa păreri stupide, poți argumenta cumva afirmațiile tale?
"daca tu ai nevoie de anumite explicatii stiintifice in anumite domenii, va trebui sa studiezi domeniile respective ale stiintei nu sa astepti raspunsuri de la mine " - deja demult am studiat, și mai studiez. Anume de aceia și sunt convins că abiogeneza și evoluția sunt niste mituri. Totuși tu ești cel care le susține, deci tot tu ai de adus dovezi în sprijinul acestor povești.
"adica biblia si credinta pot inlocui stiinta."- copilașule, de unde ai luat această idee fixă că Biblia și credința se stăruie să înlocuiască știința? Vezi să nu devii paranoic...
Când cineva reușește să descopere, să înțeleagă cum funcționează un anumit lucru - bravo lui, numeni nu-i ia meritul. Dar aceasta nu dovedește că nu există un Creator.
Problema e când cineva încearcă să promoveze minciuni sfruntate dandu-le drept "adevăruri științifice".
De asemenea e problemă când cineva judecă lucruri despre care habar nu are, știe doar niste zvonuri de la baba Agrafia.
Mai amuzant pe cinste! big grin

| Celcestietot a răspuns (pentru fllu07):

Probabil ca ar trebui sa ne intrebam daca Iisus este Dumnezeu.

| fllu07 explică (pentru Celcestietot):

Nu este.

| fllu07 explică (pentru Celcestietot):

Isus Cristos este inferior lui Dumnezeu. A avut început, si se închină și se va închina lui Dumnezeu. Iehova Dumnezeu este Dumnezeul atotputernic fără început si fara sfârșit.

| Celcestietot a răspuns (pentru fllu07):

Este Biblia ceva gresit atunci? Iisus spune ca este Creatorul oamenilor.

| halogen001 a răspuns (pentru fllu07):

"biblia si stiinta nu se contrazic":

Ce spune Biblia:
În Biblie fulgerele și tunetele sunt o solie care exprimă mânia lui Dumnezeu (2. Moise 9, 24; 2. Samuel 22, 15; Iov 37; Psalm 18) și pedeapsa Domnului (Zaharia 9, 14) de exemplu izgonirea din cer a lui Satan (Luca 10, 18), sau învierea în prezența îngerului (Hes 1, 14; Daniel 10, 6; Matei 28, 3)

Ce spune stiinta:
Fulgerul este un arc electric luminos rezultat în urma unui proces de descărcare electrică între nori cauzat de o diferență de potențial electrostatic. Acest fenomen meteorologic are loc în natură între nori încărcați cu sarcini electrice diferite.

Cat despre Covid am vazut preoti indemnand la pelerinaje in timpul pandemiei, am vazut preoti care nu purtau masca, care spuneau ca folosirea aceleiasi lingurite e igienica si nu duce la raspandirea bolilor, deci asta e realitatea.

"avem alergie la tot ce vine de la Dumnezeu" Daca pe Dumnezeu nu-l vede nimeni, cum pot sa spun ca scrierile acelea sunt de la Dumnezeu?
Si mai ales ca sunt atat de primitive si contradictorii.
Adevarul e adevar si minciuna ramane minciuna.

| halogen001 a răspuns (pentru iurii75):

Iti dau raspunsul dat lui flu07 cu copy paste:

"biblia si stiinta nu se contrazic":

Ce spune Biblia:
În Biblie fulgerele și tunetele sunt o solie care exprimă mânia lui Dumnezeu (2. Moise 9, 24; 2. Samuel 22, 15; Iov 37; Psalm 18) și pedeapsa Domnului (Zaharia 9, 14) de exemplu izgonirea din cer a lui Satan (Luca 10, 18), sau învierea în prezența îngerului (Hes 1, 14; Daniel 10, 6; Matei 28, 3)

Ce spune stiinta:
Fulgerul este un arc electric luminos rezultat în urma unui proces de descărcare electrică între nori cauzat de o diferență de potențial electrostatic. Acest fenomen meteorologic are loc în natură între nori încărcați cu sarcini electrice diferite.

Cat despre Covid am vazut preoti indemnand la pelerinaje in timpul pandemiei, am vazut preoti care nu purtau masca, care spuneau ca folosirea aceleiasi lingurite e igienica si nu duce la raspandirea bolilor, deci asta e realitatea.

"avem alergie la tot ce vine de la Dumnezeu" Daca pe Dumnezeu nu-l vede nimeni, cum pot sa spun ca scrierile acelea sunt de la Dumnezeu?
Si mai ales ca sunt atat de primitive si contradictorii.
Adevarul e adevar si minciuna ramane minciuna.

| halogen001 a răspuns (pentru iurii75):

Dumnezeul tau e unul fals de poveste, care de destept si de puternic ce e a facut omul animal nestiutor care se chinuie sa descopere legile naturii. Si de puternic bun si iubitor ce e a facut oamenii sa se omoare intre ei in razboiaie, sa moara de boli si de foame in nestiinta. Asa de bun si iubitor e Dumnezeul tau de poveste.

| iurii75 a răspuns (pentru halogen001):

rolling on the floor
Mă îndoiesc că ai citit barem ceea ce ai copiat. Altfel știai că nu există o carte biblică care sa poarte numele "Moise". Că și "hes."
De asemenea înțelegeai că Biblia nu afirma că de fiecare data când fulgeră aceasta este o expresie a mâniei lui Dumnezeu.
Luca 10:18 nu spune că un fulger ar fi in realitate Satan aruncat din cer, e o comparație, la fel de repede...
Tot ce ai copiat fără a gândi dovedește doar că ești incompetent nu doar la capitolul "evoluție" ci și la " literatură" și "frigurile de stil". Sincer, nu aveam așteptări mari din partea ta, dar nici chiar la așa aiureli nu mă așteptam.
"Cat despre Covid am vazut preoti indemnand la pelerinaje in timpul pandemiei,..." of, chiar e atât de greu sa încordezi puțin creierul? Ce treabă are Dumnezeu și cuvântul său cu acești oameni ipocriți și fără minte? Ți-am prezentat normele referitoare la igienă și carantină care au fost date cu mult înaintea descoperirii cum se răspândesc bolile infecțioase. Și atunci cu ce ocazie pui prostiile acestor oameni pe seama Bibliei?
Biblia spune "să-ți iubești aproapele că pe tine însuți", " cum doriți să procedeze cu voi alții așa procedați și voi cu ei". Procedează ortodocșii astfel? Nu, din contra, se ucid între ei în conflicte militare ( și nu numai) folosind arme care au fost "sfințite" de "preoți".
Este o prostie să acuzi Biblia de faptele lor la fel cum ar fi stupid să acuzi știința de falsurile promovate de unii pretinși "savanți" în încercarea de a susține teoria evoluției.
"ce e a facut omul animal nestiutor care se chinuie sa descopere legile naturii"- dacă te consideri animal te pot doar compătimi, dar e alegerea ta. Cât mai privește e mult mai satisfăcător sa faci singur un lucru sau să descoperi ceva decât să ți se deie totul de-a gata.
" a facut oamenii sa se omoare intre ei in razboiaie, sa moara de boli si de foame"- repeți aceleași prostii, nu îl poți învinovăți pe Dumnezeu de faptul că oamenii au respins conducerea sa și au dorit să se guverneze singuri.

| fllu07 explică (pentru halogen001):

Ce să-ți zic. te-ai găsit sa analizezi subiectul cu fulgerele. vezi doamne contrazic stiinta. Fals. O sa il aprofundez si îți răspund. Dar nu știu ce inseamna HES 1:14.

Cât despre faptul că unii preoți, capi religioși, pastori, îndemna la nesupunere față de îndrumarile autorităților legat de prevenirea COVID nu înseamna ca normele Bibliei nu sunt bune.
Si codul penal din România prevede legi si directive clare, dar pentru faptul că unii le încalcă însemna că codul penal nu este bun? Ca nu are valoare? Nu. Înseamnă că respectivii care îl încalcă sunt răzvratiti si nesupuși, instigatori, egoiști (se gândesc doar la binele lor).

Nu o sa îl poți vedea pe Dumnezeu niciodată. La fel cum nu o sa Iti poți vedea creierul. Dar pe Dumnezeu îl poți vedea prin Alte aspecte. Dar alegi sa ignori acele aspecte, le pui pe seama naturii oarbe. Apoi "zbieri în gura mare" nu există Dumnezeu. Nu il văd. Deci nu există.

| fllu07 explică (pentru iurii75):

Trebuie să citească? Oricum nu crede că are creier ca nu îl vede.
Deci ne'având creier nu il implică în procesul de gândire. Important e ca a gasit un butoi de lături si rahat si pune jetul pe biblie.

| halogen001 a răspuns (pentru fllu07):

Biblia e fantezie, nestiinta, minciuna, inselatorie. Daca era "cuvantul lui Dumnezeu", depasea orice stiinta existenta in prezent, dar se vede ca nu e de la nici un Dumnezeu si nu e mai mult decat o poveste primitiva care nu e de ajutor. Insusi personajul principal e un simbol al prostiei si absurdului. Un Dumnezeu asa de destept face un singur "om" Adam si acela pacatos neascultator si retardat care nu are de la Dumnezeu nici un pic de cunoastere si inteligenta.
Un Dumnezeu atotputernic si vesnic nici nu are de ce sa faca ceva si apoi sa ii placa sau nu, pentru ca nu il afecteaza cu nimic.
Cum sa se astepte credinciosii ca un asemenea Dumnezeu invizibil le va da ceva pentru credulitate cand el nu a fost in stare sa faca un om bun si e absent pentru totdeauna? Se vede existenta si ajutorul lui.
Am eu un Dumnezeu mai real, Natura care e vesnica, care a facut si face totul si care nu are nici o pretentie. Natura o vad si e reala, nu e personaj de poveste.
De asta cand se roaga cineva la Dumnezeul biblic o face degeaba, pentru ca nu exista.

| halogen001 a răspuns (pentru iurii75):

Dupa imaginatia credinciosilor in povesti mincinoase si primitive, Dumnezeu cel puternic si iubitor din cartea cu povesati, care ajuta oamenii lasandu-i nestiutori, sa se omoare intre ei, sa moara de boli, de frig si de foame, acel Dumnezeu atotputernic care a putut face doar un singur om animal Adam si o singura femeie Eva, pacatosi, nestiutori si primitivi, le va da pentru credulitate pe langa ajutorul inexistent si o "viata" vesnica, pe care altfel nu o vor avea.
"Ce treabă are Dumnezeu și cuvântul său cu acești oameni ipocriți și fără minte?"
Are, din moment ce au citit "Cuvantul lui Dumnezeu" de unde izvoraste atata inteligenta, stiinta si cunoastere, ma asteptam ca "slujitorii Domnului" sa faca mai mult.
Asta arata ca "cuvantul lui Dumnezeu" nu e cuvantul lui Dumnezeu pentru ca nici cei care il cunosc in detaliu nu il respecta.
Sunt doar povesti absurde si primitive fara valoare, iar cei care le-au scris sunt niste mincinosi.
Teoria evolutiei nici nu se compara cu cartea de povesti numita biblie. Biblia = minciuna, nestiinta, primitivism, inselatorie. Teoria evolutiei e o teorie stiintifica care se verifica in buna masura.

| iurii75 a răspuns (pentru halogen001):

"care ajuta oamenii lasandu-i nestiutori, sa se omoare intre ei, sa moara de boli, de frig si de foame, "- scuze dar nu pot coborî așa de jos că să fiu la un nivel cu tine și să comentez delirul tau.
Are, din moment ce au citit "Cuvantul lui Dumnezeu" de unde izvoraste atata inteligenta, stiinta si cunoastere, "- au citit la fel că tine, adică deloc. Mai există câte un individ care chiar a citit cate ceva, dar a citi și a înfăptui sunt lucruri total diferite. De exemplu tu ai fost învățat ceva la grădiniță ( nu cred că ai ajuns la școală), dar faptul că nu ai reținut și nu și aplicat nimic nu înseamnă că acea învățătura sau educatoare erau rele, problema e in tine.
"Teoria evolutiei e o teorie stiintifica care se verifica in buna masura."- copilașule, de un car de timp te îndemn să aduci ceva dovezi în favoarea acestei teorii "științifice", dar nu vad nimic ( de fapt nici nu mă așteptam la ceva din partea ta). Deși întrebasem ceva foarte simplu, de exemplu de ce nu există fosile de girafe având gatul 1/2 sau 3/4 din lungimea actuală ( doar ar trebui sa fie conform acelei teorii care a "lungitt" gatul girafelor încetul cu încetul). Sau cum sa petrecut trecerea de la înmulțirea prin divizare la înmulțirea sexuată...
Dar încă mai au șanse...
Curaj găină că te tai...

| halogen001 a răspuns (pentru iurii75):

"care ajuta oamenii lasandu-i nestiutori, sa se omoare intre ei, sa moara de boli, de frig si de foame, "- scuze dar nu pot coborî așa de jos că să fiu la un nivel cu tine și să comentez delirul tau."

Nici eu nu pa pot ridica la nivelul tau sa compar povestile fanteziste care nu se verifica cu stiinta.
Povestile fanteziste au legatura cu stiinta, dar nu cu stiinta care ajuta omul in general. Au legatura cu stiinta manipularii naivilor si credulilor cu povesti mincinoase.

Sa spui despre slujitorii bisericii ca nu au citit biblia de unde izvoraste asa de multa "cunoastere" e iarasi fantezie. Tocmai ca au citit si de aceea stiind ca au de a face cu un Dumnezeu inexistent isi permit sa faca ceea ce fac.

Eu nu trebuie sa iti aduc tie dovezi despre ceva care te intereseaza pe tine, ca pe mine ma intereseaza mai putin.

De asta zic ca tu promovezi o carte cu povesti mincinoase a carei singura utilitate e prostirea naivilor, o carte care nu e de la nici un Dumnezeu, o carte primitiva si puerila care nu are nici o treaba cu stiintele naturii.

Se vede ce fel Dumnezeu e in cartea cu povesti, cat de bun, puternic, inteligent si iubitor este. Dupa ce a facut un Adam pacatos, needucat, neascultator, deci un rebut "dupa chipul si asemanarea lui", tot asa iubeste oamenii si ii lasa sa se omoare intre ei, sa moara de boli si de foame, in nestiinta si primitivism.

Se vede cum biblia e "cuvantul lui Dumnezeu" si abunda de minciuna si primitivism care nu ajuta omul cu nimic si la ce "nivel" trebuie sa ma ridic:

Ce spune Biblia:
În Biblie fulgerele și tunetele sunt o solie care exprimă mânia lui Dumnezeu (2. Moise 9, 24; 2. Samuel 22, 15; Iov 37; Psalm 18) și pedeapsa Domnului (Zaharia 9, 14) de exemplu izgonirea din cer a lui Satan (Luca 10, 18), sau învierea în prezența îngerului (Hes 1, 14; Daniel 10, 6; Matei 28, 3)

Ce spune stiinta:
Fulgerul este un arc electric luminos rezultat în urma unui proces de descărcare electrică între nori cauzat de o diferență de potențial electrostatic. Acest fenomen meteorologic are loc în natură între nori încărcați cu sarcini electrice diferite.

| iurii75 a răspuns (pentru halogen001):

Scuze, suferi cumva de amnezie?
Aceasta ar explica încăpățânarea cu care copii și postezi aceleași aiureli de fiecare dată, uiți că le-ai mai postat și deja am râs de delirul acesta.
"Eu nu trebuie sa iti aduc tie dovezi despre ceva care te intereseaza pe tine"- deja îmi fac griji pentru tine, o persoană sănătoasă și lucidă ar înțelege că cel ce susține un anumit lucru este obligat să aducă dovezi în favoarea acestei afirmații. Altfel e doar un flecar. Iar cu aceasta nu te pot felicita.
Jalnic.

| halogen001 a răspuns (pentru iurii75):

Pentru povesti puerile care n-au legatura cu realitatea nu ma obosesc sa dau explicatii stiintifice ca nu cazul.

E suficient sa dau urmatoarele:

Dumnezeu e asa de destept, asa de bun si de iubitor incat creatia lui si anume Adam e un rebut, un pacatos needucat si neascultator. Atat a putut face Dumnezeu cel puternic, destept si iubitor.

Dumnezeul din biblie e atat de bun, iubitor si destept incat e invizibil si lasa oamenii in nestiinta, sa se omoare intre ei, sa moara de boli, de foame, de frig si nu mai poate de iubire, bunatate si putere (probabil si de bucurie).

Biblia e de la Dumnezeu cel destept de asta e plina de stiinta in ea si cand ai nevoie de ceva mergi la biblia fantezista si afli tot, nu-ti mai trebuie nimic ca acolo ai toata stiinta lui Dumnezeu:

În Biblie fulgerele și tunetele sunt o solie care exprimă mânia lui Dumnezeu (2. Moise 9, 24; 2. Samuel 22, 15; Iov 37; Psalm 18) și pedeapsa Domnului (Zaharia 9, 14) de exemplu izgonirea din cer a lui Satan (Luca 10, 18), sau învierea în prezența îngerului (Hes 1, 14; Daniel 10, 6; Matei 28, 3)

| iurii75 a răspuns (pentru halogen001):

"Pentru povesti puerile care n-au legatura cu realitatea nu ma obosesc sa dau explicatii stiintifice ca nu cazul."- bravo, începi a te vindeca. Deja recunoști că "teoria evoluției" este o poveste puerilă care nu are legătură cu realitatea și de aceia nu e cazul sa te obosești dând dovezi științifice. Mai ales că nici nu există.
Dar până la o vindecare completă mai ai mult, amnezia persistă.
Delirul tau nu mai comentez.

| halogen001 a răspuns (pentru iurii75):

Decat sa accepti minciuna din biblie drept adevar si nestiinta din biblie drept stiinta, mai bine te apuci de munca, de invatat, de cercetare si vezi ce iti ajuta si ce nu. Povestile din biblie sunt bune pentru prostit naivii. Biblia e rezultatul stiintei manipularii si inselaciunii.

Rezultatul adevarului si stiintei din biblie se vede cu ochiul liber, fara prea mare efort.

Dumnezeu cel destept, puternic si iubitor a reusit sa creeze doar un rebut, un Adam nestiutor, needucat, neascultator si pacatos. Asta e varful creatiei lui Dumnezeu.

Puterea si iubirea lui Dumnezeu cel inventat din biblie se materializeaza prin invizibilitatea lui Dumnezeu, prin lasarea oamenilor in nestiinta, sa se omoare intre ei, sa moara de boli, de foame si de frig. Asta e iubirea, puterea, inteligenta si dreptatea lui Dumnezeu.

Ca sa mai aduci dovezi stiintifice pentru a demonstra falsitatea unor scrieri primitive si nefolositoare e de prisos. Fiecare e liber sa vada care e adevarul si care e minciuna.

Eu pot fi convins usor de existenta lui Dumnezeu atunci cand nu mai vad razboaie, cand spitalele sunt goale, cand vad primul milion de morti inviati, cand vad stiinta adevarata de la Dumnezeu, nu niste carti primitive cu pretentia de adevar, de dreptate si de legatura cu stiinta.

| fllu07 explică (pentru halogen001):

Ești de-a dreptul bătut în cap. Ce nu înțelegi că Biblia nu este o carte de știință ca sa "depășească stiinta." De ce un mecanic nu învață mecanică dintr-un manual de informatică? Pentru ca manualul respectiv învață altceva. In cazul de față biblia este de actualitate (cum ți-am dovedit deja) si ne învață cum să ne apropiem de Dumnezeu, cum sa ii fim plăcuți. Nu ne învață știință. Atâta tot ca biblia a afirmat niste lucruri despre știință si medicină dar și alte aspecte, înainte ca stiinta si medicina sa le descopere. Dar nu trebuie să recunoști tu asta. Sunt oameni de știință pe care tu ii venerezi si crezi in cuvântul lor, e suficient. Nici macar nu esti capabil să spui ce carte Biblica e HES, si care e MOISE. atât de falsă îți este sursa de informații.

| halogen001 a răspuns (pentru fllu07):

Multumesc pentru aprecieri care sunt binevenite de la cineva care crede intr-o carte cu povesti.
Se vede cat adevar e in Biblie si ce foloase aduce omului.
Dumnezeul cel destept, puternic si iubitor a reusit sa creeze doar un rebut, un Adam nestiutor, needucat, neascultator si pacatos. Asta e varful creatiei lui Dumnezeu.
Dumnezeul cel inventat din Biblie e asa de destept, de puternic si de iubitor incat e invizibil si lasa oamenii in nestiinta, sa se omoare intre ei, sa moara de boli, de foame si de frig. Asta e iubirea, puterea, inteligenta si dreptatea lui Dumnezeu.

Eu pot fi convins usor de existenta lui Dumnezeu atunci cand nu mai vad razboaie, cand spitalele sunt goale, cand vad primul milion de morti inviati, cand vad stiinta adevarata de la Dumnezeu, nu niste carti primitive cu pretentia de adevar, de dreptate si de legatura cu stiinta.

| fllu07 explică (pentru halogen001):

Pune alta placă. ca asta m-am săturat să o ascult.

Si daca continui în maniera asta, nu o sa apuci vremea când primul milion de oameni o sa fie înviati, spitalele goale, războaiele oprite, alte schimbări bune pe care le va face Iehova Dumnezeu prin fiul său. De ce te-ar lăsa pe tine sa te bucuri de astfel de schimbari/binecuvântari dacă tu nu faci nimic altceva decât să îi contești existența, sa îl acuzi, si sa il blasfemiezi.

| halogen001 a răspuns (pentru fllu07):

Eu sunt convins ca nu exista si nu pierd nimic.