| Inferno a întrebat:

Plecand de la premisa ca Dumnezeu ne va judeca intr-un mod drept pe toti la sfarsitul vietii noastre,oare nu este mai bine sa anulam justitia? Ce relevanta mai au legile si pedepsele umane pentru un crestin, daca la sfarsit va exista o judecata suprema?

8 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Stii ca multi oameni si-au schimbat modul de viata in Penitenciare? Ei au experimentat iertarea lui Dumnezeu.

| RAY a răspuns:

Si eu ma intrebam la fel azi pe TPU, biblia nu are pic de logica sincer

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Legile si pedepsele unui crestin reprezinta un test al credintei,astfel, in functie de greselile si pacatele pe care le-a facut pe pamant, crestinul va fi selectat pentru o noua lume, o lume ce il reprezinta, Iadul sau Raiul.

| victorandrei a răspuns:

Pentru a civiliza putin oamenii si ai aduce pe "calea cea dreapta" s-au inventat tot felul de povesti. Fiindca nu mai tine faza cu justitia divina au fost nevoiti sa adopte niste pedepse mai practice dragii nostri vechi conducatorihee hee

| PotatoMustDie a răspuns:

Cum am mai zis, religia are "bug-uri".

| Never4ever a răspuns:

Corect.Bine zici.Eu sunt pentrulaughing

| GeorgianaEuu a răspuns:

Pana la acea "judecata suprema" sunt multe persoane care ar trebui pedepsite de justitie! Eu cred in Dumnezeu si intr-adevar cred ca El pedepseste oamenii dupa fapte.dar pana atunci este nevoie de justitie happy (parerea mea)

| ciprianjurje a răspuns:

Daca nu ar mai fi nici legi, nici justitie, nici sanctionari ar fi un haos total pe tot globul nu crezi?