| fllu07 a întrebat:

Plecând de la ideea: va veni sfârșitul lumii, vă intreb: Este Dumnezeu îndreptățit să aducă un astfel de sfârșit? Dacă da, de ce da? Dacă nu, de ce nu? Iar daca raspunsul este da, care este baza de judecată?

102 răspunsuri:
| h379m3973423 a răspuns (pentru fllu07):

Și la ce te-ai referit prin "Este Dumnezeu îndreptățit să aducă un astfel de sfârșit?"
Este Dumnezeu îndreptățit să ce, atunci? Că ai zis lumii mai sus.

| halogen001 a răspuns (pentru fllu07):

Astea sunt povesti ca sa ne convinga cei care au scris biblia sa ii urmam. Daca Dumnezeu e atotputernic si nemuritor si fiul sau la fel, atunci moartea lui Iisus e o minciuna. Un nemuritor nu moare niciodata, deci povestea absurda iti merge la "suflet" daca nu gandesti si ajungi sa fii inselat. Asta e raspunsul logic.

Dumnezeu e puternic, vesnic, omul pentru el e nimic, iar povestea cu rascumpararea e minciuna absurda.

Trebuie sa gandesti logic. Are nevoie un Dumnezeu atotputernic si vesnic care poate face oricand orice ca tu sa crezi in el sau in povesti? Poate el sa iubeasca ceva neinsemnat fata de el cum e omul? Normal ca nu. Si atunci cine are nevoie sa crezi in povesti? Evident ca cei care le-au scris au nevoia asta ca sa te poata insela mai bine.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Celcestietot):

Ceea ce scrie in Apocalipsa s-a împlinit in istoria omenirii de doua mii de ani încoace, suntem aproape de sfârșitul ei, mai este de împlinit doar cu privire la semnul fiarei, plăgile si Armaghedonul. Ai citit ceva cărți care interpretează Apocalipsa? Îți recomand doua:
Enigmele Bibliei, Cartea profetica Apocalipsa de Jacoues B. Doukhan;
De ce Vremurile de pe Urma de Rev. Willem J.J. Glashouwer.

| fllu07 explică (pentru anonim_4396):

Si totusi, cum este posibil ca orice ochi să îl vadă?
Știi sa faci diferența între prezența lui Isus Cristos si venirea Sa?

| fllu07 explică (pentru Celcestietot):

Păi dacă plecăm de la ceea ce ai spus tu, mereu ar fi necinstit față de cineva: în trecut fața de noi, ca nu mai apucăm să trăim, sa dovedim ce fel de oameni suntem. În prezent fața de noi, ca trăim mai puțin, viața fiindu-ne curmată de evenimente. cum ai zis. Iar în viitor ar fi necinstit față de cei de atunci, căci ei vor trăi mai putin. Deci cum facem?

| fllu07 explică (pentru h379m3973423):

Sa facă ceea ce scrie în Apocalipsa 16:14-16.

| fllu07 explică (pentru halogen001):

Ceva nemuritor, poate fi nemuritor. Dar poate fi omorât. Iar Isus Cristos nu a murit, a fost omorât.

| halogen001 a răspuns (pentru fllu07):

Am inteles ce zici. Totusi un Dumnezeu atotputernic si vesnic nu are nevoie de nimic de la muritori, ca isi poate face orice si oricand. Chiar si comunicarea cu oamenii. Nu ar avea de ce sa se ascunda si sa nu comunice cu ei. Nu ar avea nevoie ca muritorii sa creada sau nu in ceva sau sa faca muritorii anumite lucruri. Asa e povestea ca sa mearga la "suflet". Nu e ceva serios.

| iurii75 a răspuns (pentru halogen001):

Tu consideri că Biblia este opera unor oameni, nu este demnă de încredere și este contrară științei. ( Chiar dacă personal n-ai verificat...)
Îți prezint câteva detalii scrise în Biblie care la momentul respectiv nu erau cunoscute ( au fost descoperite la peste o mie de ani mai târziu) dar care sunt in conformitate cu realitatea ( am mai amintit de câteva dintre ele).
Referitor la creare.
1) un început. ( A existat un început al universului și respectiv pământului)
2) un pământ în stare primara, scufundat în întuneric și înfășurat în gaze grele și apă.
3) lumina
4) întinderea sau atmosfera.
5) marile zone ale uscatului
6)plante terestre
7)soarele, luna și stelele devin observabile de pe pământ, anotimpurile.
8) monștrii marini și creaturile zburătoare.
9)animale sălbatice și domestice, mamiferele.
10)omul.
Referitor la cum este stabilit pământul în spațiu. Deși la moment se credea că se sprijină pe elefanți și broaște țestoase Biblia spune " Dumnezeu... suspendă pământul pe nimic". De asemenea la Isaia se spune că pământul este rotund.
La Ecleziastul este descris circuitul apei din natură.
Pe timpul când națiunile "dezvoltare" foloseau excremente in medicină, Biblia spune că ele trebuiau îngropate și de asemenea dă indicații referitoare la igienă, carantină pentru bolnavi și pentru cei care au contactat cu trupuri.
Mai sunt multe detalii care dovedesc că Biblia nu este opera unor oameni ci are altă sursă.
Și acum cealaltă parte, susțineai că accepți doar lucruri demonstrate științific. Deci, prezintă te rog dovezi că viața poate apărea din materie moartă. Că o specie poate evolua în altă specie sau in ceva nou. (De exemplu nu există fosile de girafe care să aibă gatul 1/2 sau 3/4 din lungimea actuală)
Sper că nu aplici vorba "crede și nu cerceta" și crezi orbește tot ce spun unii care chipurile sunt " învățați".

| halogen001 a răspuns (pentru iurii75):

Biblia e scrisa cu mult timp in urma si are caracteristicile corespunzatoare timpului la care a fost scrisa, deci nu e utila si nu e practica. Interpretarea fortata care sa o aduca putin in prezent nu e productiva. Scopul bibliei nu e acela de a aduce cunoastere reala si se vede ca nu e de luat in seama cand faccem un lucru serios. Un doctor ca sa poata opera un pacient nu studiaza lucrul asta din biblie, un inginer mecanic nu studiaza mecanica din biblie si asa mai departe. Generalitatile si interpretarea fortata a primitivismelor din biblie ca fiind varful cunoasterii si adevarului are doar menirea de a justifica restul aberatiilor care nu se verifica si de a o mentine in viata ca instrument de manipulare a celor care nu cunosc biblia, a celor care nu au nici stiinta, a celor care judeca superficial. Dumnezeu e atotputernic si vesnic, poate face orice si oricand, deci pentru el omul este egal cu zero si e o fantezie sa spui ca Dumnezeu iubeste omul, ca Dumnezeu ii va da viata vesnica, ca Dumnezeu ajuta omul, ca Dumnezeu asculta rugaciunile si ritualurile primitive pe care le face omul, ca Dumnezeu e interesat de ce face sau nu face omul si asa mai departe. Biblia ca instrument de manipulare e destul de performant, dar ca ajutor real pentru oameni in general nu este. Cand ai stiinta care face lucruri concrete, verificabile, practice, nu mai are rost sa te tii de povesti. E ca si cand te-ai ascunde dupa deget sau ti-ai baga capul in nisip. Biblia nu e o carte stiintifica. Daca eu nu am stiinta unui lucru, nu inseamna ca pot accepta o poveste ca inlocuitor al nestiintei mele. Deci logic, pentru mine Dunezeu e natura, materia, universul, energia. Pot spune ca natura a facut totul. Pot spune ca natura e vesnica. Nu pot spune ca natura ma iubeste, nu pot spune ca natura ma ajuta sau ca ma ajuta daca cred in povesti, dar daca am stiinta pot folosi legile naturii ca sa am o viata mai buna. Biblia nu ma ajuta. E un simplu instrument de manipulare creat de oameni si pentru oameni. Sunt oameni care folosesc biblia pentru manipulare si ii ajuta sa traiasca mai bine, sunt oameni cu o gandire mai superficiala carora biblia le aduce "liniste" si se simt multumiti ca au viata vesnica, ca o entitate ii rasplateste pentru lucrurile banale pe care la fac in viata si e OK.
Eu pretuiesc doar stiina pentru ca se verifica si da rezultate, nu e amagire, nu e inselatorie primitiva.

| fllu07 explică (pentru halogen001):

Păi e normal ca un mecanic sa nu învețe din Biblie sa repare. E normal ca un medic sa nu învețe să opereze din Biblie, deoarece Biblia nu este nici carte de mecanică nici care de științe medicale. Ci este cartea care ne îndrumă spre Dumnezeu. Dar chiar dacă nu vreuna accepți Biblia tot prezintă informații pe care oamenii le-au descoperit că fiind adevărate cu multe sute sau mii de ani după cele afirmate de biblie.
1- pământul e rotund
2- legea carantinării
3- iubirea de bani aduce multa durere.
Iata, este de foarte mare actualitate. Si nu va fi depășită niciodată.

| halogen001 a răspuns (pentru fllu07):

Cartea ne indruma spre un Dumnezeu inventat, inexistent si absurd. Pentru un zeu atotputernic, vesnic si care poate face oricand orice si oricum, omul are importanta egala cu zero si atunci promisiunile cu viata vesnica, iertare, rascumparare, rasplata pentru faptele banale ale unui om se vede ca sunt o inventie. Se vede ca zeul e invizibil, nu poate comunica, nu ajuta pe nimeni cu nimic, vizite in Rai n-a facut nimeni, deci fara dovezi stiintifice a spune ca e vorba despre lucruri adevarate echivaleaza cu o minciuna, o inselatorie, o amagire. Ca sa poti lua ceva in seama, ai nevoie de un randament, de o rigoare. Asa cu randament zero, rigoare zero, poti spune despre nimic ca e infinit. Iubirea de bani nu aduce nici o durere. Toti iubim banii. Normal ca exista si lucruri pe care nu le poti cumpara cu bani. Legea carantinarii: eu vad ca credinciosii se aduna in pandemie fara respectarea normelor de combatere a raspandirii virusului crezandu-se aparati de zeul invizibil. Ca Pamantul e rotund se stie de pe vremea lui Aristotel cu 300-400 ani inainte de Hristos cel din biblie, deci nu e din biblie. Cei care au scris biblia au avut de unde sa se inspire.
Cand ai la dispozitie stiinta care presupune o anumita rigoare si se verifica atat logic cat si practic tot ce vine din stiinta, e lipsit de eficienta sa cauti rezolvarea problemelor in povesti indoielnice, absurde si primitive care se verifica in proportie de sub 1%.

| fllu07 explică (pentru halogen001):

As fi tare curios sa vad care este opinia ta legat de modul in care noi oamenii, planeta noastră au aparut. Care este scopul oamenilor, de ce existăm? Încotro ne îndreptăm?
Si de ce crezi ca Dumnezeu este inexistent si absurd? (Asta e paradox, ceva ce nu există nu poate fi absurd, dar trecem peste) de ce crezi ca Dumnezeu nu exista?
Si încă ceva, faptul că unii, care își spun creștini, se îmbulzesc sa pupe hoituri (aka moaște) si sa ia apă de la robinet pe post de apă sfințită, si să se împărtășeasca cu "trupul lui Isus Cristos " folosind aceiași linguriță, vezi doamne de argint care are nu stiu proprități are nu înseamna ca legea carantinarii consemnată în biblie, cu (aprox 1.500 de ani înainte de Cristos,) este invalidă ori învechită. Cine spune că se încrede de Dumnezeu ca nu ia COVID si merge în mulțime fără să-și ia măsuri de precauție, arată de fapt ca nu se încrede în Dumnezeu. Dumnezeu ne învață asa: "cel prevăzător vede nenorocirea si se ascunde".
Proverbe 22:3. Dumnezeu nu spune că cel prevăzător se încrede în mine și gata. Nu, ne îndeamnă să luăm toate măsurile pentru a ne ocroti de orice pericol: fizic, moral, si spiritual. În plus faptul că "toți iubim banii" nu înseamnă că avertismentul Bibliei, conform căruia cei care iubesc banii au mult de suferit, este invalid ori învechit. Biblia avertizează: dacă vrei ții cont, si esti ocrotit, dacă nu, nu ții cont, si ti se aplică partea B din versetul amintit mai sus: "ce-i fără experiență merg mai departe si suferă consecințele".

As mai vrea, dacă îmi permiți, sa imi arăți 2 sau 3 exemple de principii sau îndemnuri biblice care sunt depașite, care nu mai au valoare în prezent.

| halogen001 a răspuns (pentru fllu07):

"As fi tare curios sa vad care este opinia ta legat de modul in care noi oamenii, planeta noastră au aparut."

Chiar inceputul inceputului nu-l stiu. Materia s-a organizat intamplator respectand legile fizicii. Asa au aparut conditii pentru viata pe Pamant si evolutia a dus la ceea ce avem noi astazi.

"Care este scopul oamenilor, de ce existăm? Încotro ne îndreptăm? "

Nu e nici un scop. Asa se aranjeaza materia sub diferite forme, chiar si "complicate." Pamantul nu e o crescatorie de oameni pentru un zeu inventat. Ca si celelalte vietuitoare, dorim sa traim mult si bine. Daca tot avem ceva inteligenta si vrem sa ne indeplinim dorinta asta cu povesti nu vom reusi. Pana acum doar stiinta e de folos si face ceva in sensul asta ca sa traim mai mult si mai bine.

"Si de ce crezi ca Dumnezeu este inexistent si absurd? "

Daca el a facut tot, e puternic si vesnic, poate oricand sa se arate. Daca nu se arata, atunci fie e minciuna, fie nu-l intereseaza omul. In ambele situatii e un Dumnezeu inutil pentru om. Dupa cum arata povestile (absurde, ireale si cu intentie de manipulare) e valabila varianta - nu exista Dumnezeu.

"Si încă ceva, faptul că unii, care își spun creștini, se îmbulzesc sa pupe hoituri (aka moaște) si sa ia apă de la robinet pe post de apă sfințită, si să se împărtășeasca cu "trupul lui Isus Cristos " folosind aceiași linguriță, vezi doamne de argint care are nu stiu proprități are nu înseamna ca legea carantinarii consemnată în biblie, cu (aprox 1.500 de ani înainte de Cristos,) este invalidă ori învechită. "

Sunt obiceiuri, traditii, ritualuri si deoarece omul isi doreste o viata mai buna, chiar cu neincredere face orice, se ia dupa altii, dupa propaganda religioasa si ajunge sa practice ritualuri primitive fara folos.

"Cine spune că se încrede de Dumnezeu ca nu ia COVID si merge în mulțime fără să-și ia măsuri de precauție, arată de fapt ca nu se încrede în Dumnezeu. Dumnezeu ne învață asa: "cel prevăzător vede nenorocirea si se ascunde".

Asta arata ca Dumnezeu nu ajuta si omul trebuie sa se ajute singur. ( E si normal, din moment ce nu exista Dumnezeu ca omul trebuie sa-si poarte singur de grija - e si o vorba - la pomul laudat (pomul laudat = Dumnezeu) nu te duci cu sacul.

"As mai vrea, dacă îmi permiți, sa imi arăți 2 sau 3 exemple de principii sau îndemnuri biblice care sunt depașite, care nu mai au valoare în prezent."

Din moment ce Dumnezeu nu exista uite exemple de lucruri depasite din cele 10 porunci:

1---"Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc neleguirea părinţilor în copii până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc, şi Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele."

2---" Să nu iei în deşert Numele Domnului, Dumnezeului tău; căci Domnul nu va lăsa nepedepsit pe cel ce va lua în deşert Numele Lui."

3---" Adu-ţi aminte de ziua de odihnă, ca s-o sfinţeşti. Să lucrezi şase zile şi să-ţi faci lucrul tău. Dar ziua a şaptea este ziua de odihnă închinată Domnului, Dumnezeului tău: să nu faci nici o lucrare în ea, nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta, nici vita ta, nici străinul care este în casa ta. Căci în şase zile a făcut Domnul cerurile, pământul şi marea şi tot ce este în ele, iar în ziua a şaptea s-a odihnit: de aceea a binecuvântat Domnul ziua de odihnă şi a sfinţit-o."

Si trebuie sa mai fie, dar eu Biblia nu o citesc pentru ca o consider o lucrare absurda, mincinoasa, manipulatoare si nici n-am nevoie si timp de asa ceva, chiar daca e destul de scurta si nu mi-ar lua mult timp sa o citesc.

| fllu07 explică (pentru halogen001):

Scuze de întârziere.
Interesantă ideea asta: " Materia s-a organizat întâmplător..." adică dacă tu ai un bol cu cuburi mici, cuburi care pe fiecare dintre cele 6 fețe au litere, si le amesteci, si le arunci pe podea... care ar fi șansele sa se formeze cuvintele: enciclopedia britanica? Tot la fel cum crezi ca ceva care să organizat întâmplător poate să creeze ceva atât de complex, corpul uman?

Legat de faptul ca: "Oamenii nu au niciun scop" imi vine in minte o vorba, o zicală, care mie imi place mult: "barca care nu stie spre ce port se îndreaptă, niciun vânt nu îi este prielnic". trebuie să existe un scop pentru care noi oamenii suntem creați.

Faptul că Dumnezeu nu se arată, nu înseamnă că nu există. Sunt multe lucruri pe care nu le vezi, dar esti convins ca există, si le vezi efectele: vântul, creierul tau, fotosinteza, polenizarea plantelor etc. Crezi în astea. În toate. Sunt convins.

Prin faptul că Dumnezeu ne cere să respectăm anumite principii, cum e cel pe care l-am amintit, (sa ne ocrotim de nenorocire, sa fim prevazatori. atenți. ) Dumnezeu vrea sa ne ajute sa cultivam ascultare, sa ne ajute sa înțelegem cât de bine ne merge când ascultăm. Dar chiar si așa, si chestiuni de care oricât ne-am păzi nu putem sa scăpăm: o boala incurabilă, un accident neprevăzut, în cele din urmă, moartea. Aici este răspunsul mai complex, se poate explica de ce Dumnezeu nu ne ocrotește de ele, si are legatura cu controversa universală ridicată de Diavol în legătură cu noi oamenii. Pot sa ți-l dau, dar am scris deja foarte mult, si vreau sa închei cu faptul ceea ce ai zis tu, primele 3 porunci din cele 10, pleci de la premisa că Dumnezeu nu există. Dar nu poti dovedi 100%, deci concluzia ca cele 3 porunci sunt inutile, nu este potrivită pentru că baza de la care ai plecat cu argumentația ta, nu este dovedită 100%. Tu spui ca Dumnezeu nu există. Dar dacă există? Sunt valabile cele 3 porunci pe care le ai amintit?
Iti las în privat link-ul la o publicație care arată cât de utilă este biblia în prezent. Sper sa o rasfoiesti.

| halogen001 a răspuns (pentru fllu07):

1)---"dacă tu ai un bol cu cuburi mici, cuburi care pe fiecare dintre cele 6 fețe au litere, si le amesteci, si le arunci pe podea... care ar fi șansele sa se formeze cuvintele: enciclopedia britanica? Tot la fel cum crezi ca ceva care să organizat întâmplător poate să creeze ceva atât de complex, corpul uman? "

Da, e corect. Cand arunci un zar, ai o anumita probabilitate sa iti cada una din cele 6 fețe. Asa si in natura, in milioane de ani din atatea galaxii si planete exista posibilitatea sa apara viața la intamplare din nimic respectandu-se legile fizicii, ca daca nu s-ar respecta legile fizicii, normal ca nu ar fi nimic.

2)---"Legat de faptul ca: "Oamenii nu au niciun scop" imi vine in minte o vorba, o zicală, care mie imi place mult: "barca care nu stie spre ce port se îndreaptă, niciun vânt nu îi este prielnic". trebuie să existe un scop pentru care noi oamenii suntem creați. "

Cand arunci un zar si cade una din fețe, faptul ca a cazut o fata si nu alta e intamplator, nu are scop.

3)---"Faptul că Dumnezeu nu se arată, nu înseamnă că nu există. Sunt multe lucruri pe care nu le vezi, dar esti convins ca există, si le vezi efectele: vântul, creierul tau, fotosinteza, polenizarea plantelor etc. Crezi în astea. În toate. Sunt convins. "

Eu zic ca Dumnezeu e Natura = legile fizicii si Natura exista, dar nu e personajul din Biblie, acela e facut dupa chipul si asemanarea omului cu vointa cu pretentii, cu sentimente. Natura nu are nici un sentiment. Sunt legi si atat, legi care nu pot fi incalcate niciodata de nimic, de aceea nici nu exista minuni. Totul se desfasoara conform legilor fizicii.

4)---"Prin faptul că Dumnezeu ne cere să respectăm anumite principii, cum e cel pe care l-am amintit, (sa ne ocrotim de nenorocire, sa fim prevazatori. atenți. ) Dumnezeu vrea sa ne ajute sa cultivam ascultare, sa ne ajute sa înțelegem cât de bine ne merge când ascultăm."

Acelea nu sunt principiile de la Dumnezeu. Niste oameni le-au scris ca sa le fie bine lor si contin printre altele si niste reguli de convietuire civilizata.

5)---"Dar chiar si așa, si chestiuni de care oricât ne-am păzi nu putem sa scăpăm: o boala incurabilă, un accident neprevăzut, în cele din urmă, moartea. Aici este răspunsul mai complex, se poate explica de ce Dumnezeu nu ne ocrotește de ele, si are legatura cu controversa universală ridicată de Diavol în legătură cu noi oamenii."

Materia e in continua miscare si transformare. Omul ca forma de existenta a materiei la un anumit moment dat nu va ramane asa pe vecie, deci moartea, boala, accidentul se intampla si ele in mod aleator, moartea fiind o regula, nimic nu e vesnic.

6)---"Tu spui ca Dumnezeu nu există. Dar dacă există? Sunt valabile cele 3 porunci pe care le ai amintit? "

Dumnezeu nu exista din cauza ca e produsul unor scrieri care nu sunt conforme cu realitatea, iar poruncile respective sunt de la oameni, nu de la Dumnezeu

a)---La prima porunca toate bisericile si icoanele, si scrierile religioase sunt "chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul." deci se contrazice putin porunca pe ea insasi si are ca scop mentinerea credinciosului la o religie din cele multe, ca sa nu isi aleaga alta religie ca sunt multe.

Dumnezeul gelos e o aberatie. Un Dumnezeu atotputernic si vesnic nu e marcat sau interesat de lucruri marunte cum e omul fata de el. Trebuia pusa in porunca si gelozia asta ca sa motiveze prin frica credinciosul sa nu mearga la alta religie sau sa renunte la ea.

b)---"Să nu iei în deşert Numele Domnului" e la fel ca prima, un mod de a constrange credinciosul sa pretuiasca acel Dumnezeu inventat dupa chipul si asemanarea omului.

c)---"ziua de odihna" asigura linistea comunitatii intr-o anumita zi ca sa poata merge la biserica unde sa i se intareasca convingerile credinciosului. Cand ai o treaba care nu suporta amanare, de exemplu sa operezi un accidentat sa nu moara, nu mai respecti "poruncile" Dumnezeului inventat ca iti moare omul daca traiesti in lumea povestilor si nu tii cont de realitate.

Am sa ma uit la link-ul respectiv.

| fllu07 explică (pentru halogen001):

Revin, si te intreb: dacă există legi ale fizicii, nu-i logic ca există si un legiuitor?
Tu, ții palma deschisă, si nu nu ai nimic acolo. Strângi pumnul, si dupa 5 minute, îl desfaci. Ai ceva acolo dacă nu ai pus nimic? Nu. Dar dacă nu pui, și deschizi pumnul peste o lună, un an, ori 100 de ani? Tot nimic. 1 milion de ani? Tot nimic. Exemplul e puțin absurd, stiu, dar stiu ca înțelegi si ideea: din nimic nu iese ceva. Iese nimic. La fel, sapi în grădină, si astupi înapoi. Creste ceva? Nu. Dar dacă sapi si pui un sâmbure de ceva, o semință, un cartof. De acolo iese ceva. ce ai pus. Dar ai pus, ca sa iese. Din nimic iese nimic.
E putin imoral si ilogic sa spui ca din nimic sau adunat materiile si gazele si ce o mai fi acolo, si respectând legile fizicii a iesit ceva, pentru că zarul nu se aruncă singur, îl aruncă cineva.
La faza cu icoanele, de unde stii ca nu sunt religii, ori culte care demască si condamnă idolatria, si la ei nu se gaseste nicio asemănare a vreunui personaj înaintea căruia se se plece, ori sa il sărute? Pentru acești oameni, porunca aceasta este valabilă.
Si nu mi-ai raspuns:
De ce crezi ca există vânt? Pentru ca nu îl vezi.
De ce crezi ca ai creier? De ce esti convins ca il ai? Nu il vezi. Ficat ai? Rinichi? Nu-i vezi. De unde stii că ii ai?
De ce crezi ca exista fotosinteză? Nici pe ea Nu o vezi.
Polenizarea? Nici pe ea Nu o vezi. Eu zic ca nu există. Ca nu o vedem. Cine spune că plantele sunt polenizate, minte. E doar în capul lor. Asa ceva nu exista.winking

| fllu07 explică (pentru fllu07):

"Ca matematician, am învățat să calculez probabilitatea producerii unui eveniment. În plus, știam că, pentru ca viața să apară spontan, proteinele trebuiau să existe deja. Prin urmare, am încercat să calculez probabilitatea ca o proteină să apară în urma unui proces nedirijat. Proteinele se numără printre cele mai complexe molecule cunoscute, iar celulele vii au mii de tipuri de proteine care interacționează între ele într-un mod foarte precis. Mi-am dat seama, ca și alții de altfel, că formarea spontană a unei proteine este atât de improbabilă, încât efectiv este imposibilă! Nimic din ce am citit legat de teoria evoluției nu oferea explicații satisfăcătoare privind modul în care aceste molecule extrem de complexe puteau să se creeze singure, ca să nu mai vorbim de sistemele vii alcătuite din numeroase molecule. Faptele m-au convins că există un Creator."

| halogen001 a răspuns (pentru fllu07):

"Revin, si te intreb: dacă există legi ale fizicii, nu-i logic ca există si un legiuitor? "

Nu exista legiuitor in natura. Nu putem compara viata omului cu Natura. Natura nu are nevoie de legiuitor.

Materia e in continua transformare, nu sta pe loc, deci in timp apare ceva diferit de ce a fost cu ceva timp in urma si asa apare viata, din intamplare si tot din intamplare si din interactiunea cu mediul dispare.

Vantul il vezi daca are praf, fum, il simti, ii vezi efectele, deci e ceva real. nu e un Dumnerzeu de poveste.

Sunt convins ca am creier, ca a fost studiat, nu s-a gasit om fara creier (fara minte da, dar fara creier nu). Stiinta a aratat ca avem creier, la fel ca si multe alte specii de vietuitoare.

Fotosinteza: tot stiinta a verificat ca exista, s-au facut expeimente care se pot reface oricand si dau acelasi rezultat.

Stiinta nu se compara cu povestile religioase, unde omul inselat cu povesti poate sa citeasca de sute de ori povestile, poate sa se roage la personajul inexistent Dumnezeu de mii de ori si nu obtine absolut nimic.

Polenizarea e foarte vizibila, cum sa nu vezi cum vantul si insectele deplaseaza granulele de polen.

Nu e asa de imposibil sa apara proteina. Substantele au anumite proprietati care permit lucrul asta. Ca sa obtii experimental in cateva zile ceea ce s-a obtinut in milioane de ani si in conditii speciale necunoscute e mai dificil si nu se asteapta nimeni la un experiment foarte reusit. Si un zar cand il arunci poate sa iti cada din prima aruncare numarul dorit, sau poti sa il arunci de un numar mai mare de ori fara sa iti cada numarul asteptat.

Daca crezi in existenta unui creator, atunci si acel creator trebuie creat, ca din nimic nu iese nimic, deci avem creatorul creatorului creatorului creatorului... pana la infinit si nu ne oprim.

Dumnezeul din poveste nu are nici o logica. In poveste Dumnezeu are vointa si sentimente, face lucruri inutile, face intai un Adam, apoi o Eva, ambii analfabeti care nu stiu sa scrie, sa citeasca, sa vorbeasca, ca daca vorbeau se intelegeau cu creatorul mai bine, nu erau niste pacatosi si aveam de la ei niste scrieri. Creatorul nu le-a spus cum sta treaba, ca pentru creator Adam si Eva erau niste vietuitiare inferioare. Deci creatorul era cam inapoiat ca a facut 2 pacatosi needucati. Apoi cei care se lauda cu povestile venite de la creator au niste povesti atat de primitive si care nu se potrivesc deloc cu realitatea, incat il fac de rusine pe creator. Creatorul din moment ce poate face oricand, orice si e vesnic, pentru el omul nu reprezinta mai nimic si e exclus sa aiba creatorul pretentii de orice fel de la om sau sa rasplateasca omul pentru actiunile sale. E totul atat de clar, de simplu, incat nu are rost sa-ti pierzi vremea cu povesti. Rolul povestilor e doar acela de a insela, de a minti si in felul asta unii oameni ii paraziteaza pe ceilalti, lucru intalnit si intre specii si in cadrul aceleiasi specii de vietuitoare. Omul fiind mai evoluat, avand si ceva ratiune apare fenomenul de parazitare intre indivizi prin inselarea cu povesti.
Stiinta e reala. Nu iti cere omul de stiinta sa il crezi, nu iti cere bani, cum se intampla cu religia si credinta in povesti.

| Mariushgv a răspuns:

Sfârșitul lumii va veni atunci când oamenii nu vor mai crede în Dumnezeu. Ce credincioși vor fi luați în ceruri iar păcătoșii vor fi lăsați sa moara în chinuri pe pământ.

| fllu07 explică (pentru Mariushgv):

Scrie asta în Biblie?

| Mariushgv a răspuns (pentru fllu07):

Scuze de răspunsul întârziat. Da in Biblie scrie ca Iisus a fost întrebat de nu mai stiu cine cand va fi sfârșitul. Si tot ce îmi amintesc este ca a zis ca sfârșitul va fi când nu va mai fi carare de la om la om cand credincioși vor fi omorâți pentru ceedinta si cand nu va mai exista credinta in Dumnezeu

| fllu07 explică (pentru Mariushgv):

Da, stiu ca Isus a fost întrebat asta. Dar nu ăsta a fost răspunsul lui. As vrea, daca poti, sa imi arăți te rog, unde scrie ceea ce ai spus tu, în Biblie. Eu nu am găsit. Poate mi-a scapat.

| iurii75 a răspuns (pentru halogen001):

"Biblia e scrisa cu mult timp in urma si are caracteristicile corespunzatoare timpului la care a fost scrisa" - tocmai ți-am prezentat dovezi că nu este așa, nu susține părerile greșite care circulau la momentul respectiv.
"Scopul bibliei nu e acela de a aduce cunoastere reala" "Un doctor ca sa poata opera un pacient nu studiaza lucrul asta din biblie, un inginer mecanic nu studiaza mecanica din biblie" - e așa greu sa judeci logic? Sau e ceva imposibil pentru tine? Scopul bibliei este de a face cunoscut cum a apărut viața și care e scopul Creatorului cu privire la pământ. Cât privește doctorul sau mecanicul, nici studiul geografiei nu le va fi de mare folos in munca lor. Dar aceasta nu înseamnă că geografia e ceva inutil.
"Cand ai stiinta care face lucruri concrete, verificabile, practice," "Daca eu nu am stiinta unui lucru, nu inseamna ca pot accepta o poveste ca inlocuitor al nestiintei mele." - copilașule, ți-am prezentat lucruri concrete și verificabile, dar se vede că sunt prea complicate pentru tine, tot odată te-am provocat să prezinți ceva dovezi în favoarea teoriei de care te ții, dar tot nimic. Deci în cazul tău nu este vorba de știință, dovezi, argumente ci de o credulitate oarbă și de prejudecăți adânc înrădăcinate.
"Eu pretuiesc doar stiina pentru ca se verifica si da rezultate, "- dacă ar fi fost așa demult și fi prezentat ceva, dar tu prețuiești doar "falsa știință", doar pe cei care în tendința de a ieși în văzul tuturor falsifică și spun minciuni. Ești adeptul celor care au promovat "verigă lipsă" "Ida" și "omul de piltdown".
Adevărata știință este însă în armonie cu Biblia.

| halogen001 a răspuns (pentru iurii75):

"Scopul bibliei este de a face cunoscut cum a apărut viața și care e scopul Creatorului cu privire la pământ."

Scopul asta e doar de fatada, ca in realitate scopul real e acela de a manipula naivii. Nu poti avea pretentia de la niste carti scrise de niste oameni care spun ca au intrat in legatura cu divinitatea fara sa poata demonstra lucrul asta ca reprezinta un adevar, ca reprezinta realitatea sau ca constituie o baza pentru a merge mai departe.
Biblia nu e stiinta pentru ca nu are la baza cercetarea si rigoarea stiintifica. Biblia e o carte cu povesti pentru ametit naivii si nestiutorii.

Ce valoare are Biblia cu povestile ei cand nu e in stare sa dateze nimic din ceea ce inseamna aparitia si evolutia vietii pe Pamant. Are valoarea zero. Mai mult decat o poveste care e in fapt o minciuna nu este si nu va fi niciodata. De ce e minciuna? Pentru ca e scrisa de oameni care se pretind a fi fost in contact cu "creatorul" si asta e un lucru fals, o minciuna.

Credulitate oarba au doar credinciosii. Eu nu am asa ceva. Daca ti se pare ca am, e problema ta, e gandirea ta. Asa cum poti pretui o scriere primitiva falsa si sa zici ca e in concordanta cu realitatea, tot asa poti sa spui ca eu am "credulitate oarba". Ma pot astepta la mai mult de la tine? Cu siguranta ca nu.

| iurii75 a răspuns (pentru halogen001):

"niste carti scrise de niste oameni care spun ca au intrat in legatura cu divinitatea fara sa poata demonstra lucrul asta". - faptul că conține adevăruri ce au fost descoperite mult mai târziu este o dovadă că Biblia este inspirata de Dumnezeu.
"evolutia vietii pe Paman" - Biblia susține creaționismul, nu evoluția.
Tu ești cel care susține evoluția dar nu e in stare să aducă dovezi.
Jalnică încercare.
Cum erai credul naiv așa și rămâi.

| halogen001 a răspuns (pentru iurii75):

Stiinta te iubeste: iti da casa, masina, caldura, mancare, medicamente, telefon, televizor, calculator.
Dumnezeu te iubeste: te lasa sa mori in razboaie, accidente, de boala, de frig, de foame si iti da somnul de veci.
Biblia e o arma psihologica de manipulare a naivilor nestiutori.
La stiinta nu trebuie sa te rogi degeba ca la Dumnezeu. Stiinta e reala si te ajuta. Biblia e poveste. Te rogi la nimic si obtii nimic.

| iurii75 a răspuns (pentru halogen001):

rolling on the floor
Deci dacă tu..., pardon, nu tu, altcineva, ( tu nu ai reuși) reușește să înțeleagă 5%cum funcționează Windows-ul, aceasta înseamnă că nu există un programator? Ce logică de foi bani ai!
Cât te privește, tu nici atât n-ai înțeles dar aceasta nu te împiedică să susții că nu există programator și că Windows-ul a "evoluat" dintr-un abac din lemn.
Pe lângă aceasta, știința nu-ți dă ci omul care gândește logic și care cercetează creația lui Dumnezeu, poate folosi aceste cunoștințe spre folosul său.( Aceasta nu înseamnă că nu există un Creator)
Cât privește războaiele, bolile și moartea sunt consecințele alegerilor umane. Unul și-a dorit să decidă el singur ce este bine și ce rău, alții avizi de putere și bogății doresc sa acapere cat mai mult...
Dar nu dispera, când vei trece de la grădiniță la școală poate vei învăța ceva, poate chiar vei reuși să înveți a gândi logic...

| halogen001 a răspuns (pentru iurii75):

Faci asocieri care nu sunt cele mai potrivite cu windows-ul si cu alegerea omului.

Natura nu are creator asa cum nici Dumnezeu nu are creator.

Legile naturii care nu sunt ca legile facute de oameni ci sunt doar proprietatile materiei la fel nu e nevoie sa fie create de cineva asa cum nici Dumnezeu nu e nevoie sa fie creat si e dintotdeauna prezent.

Deci pentru mine Dumnezeu e Natura cu regulile ei care nu depind de nimeni si de nimic si nu e nevoie sa te rogi sau sa faci ceva anume dupa o carte cu povesti ca sa obtii ceva de la Dumnezeu ca nu ti se indeplineste absolut nimic.

Doar descoperind legile naturii le poti folosi in folosul tau, nu apeland la povesti si ritualuri fara efect.

Razboaiele si bolile nu sunt chiar alegerea tuturor.

Daca un individ vrea sa imi dea in cap cu ceva, nu e alegerea mea, e a acelui individ si Dumnezeu nu ma ajuta ca si cand eu as fi fost vinovat de alegerea acelui individ.
Daca mananc ceva stricat si ma inbolnavesc fiind inselat de un individ care mi-a vandut mancarea stricata pe banii mei castigati prin munca cinstita, Dumnezeu din nou nu ma ajuta ca si cand eu as fi vinovat, nu cel care m-a iselat.

Deci logica ta ca Dumnezeu nu te ajuta pentru ca esti vinovat de ceva e o logica stramba, nedreapta si lipsita de omenie.

Daca eu vad un om accidentat care s-a accidentat din vina lui, desi nu-l iubesc, eu il ajut, ca asa e omeneste, asa e corect si asa e bine.

Ce face Dumnezeu? Poate sa ajute ca e atotputernic, vede omul ca are nevoie de ajutor si nu-l ajuta. Si pe deasupra il mai si iubeste.

Daca tu esti de parere ca atunci cand poti ajuta e corect sa nu ajuti pentru ca ii cauti pricina aceluia care trebuie ajutat si chiar daca omul e nevinovat tu tot nu-l ajuti si apoi numesti comportamentul asta iubire dumnezeiasca, atunci e clar ce logica ai, ce intelegi tu prin ajutor, prin iubire, prin omenie, prin dreptate.

In conditiile astea am convingerea ca logica mea pe care tu o numesti de gradinita e mult mai buna de cat logica ta pe care cu mandrie o consideri corecta.

Din cartea cu povesti doar logica asta stramba razbate si atunci e firesc sa nu consider cartea cu povesti un lucru bun, un adevar sau un model de urmat. (In cartea cu povesti nimic nu e ce ar trebui sa fie: puterea nu e putere, bunatatea nu e bunatate, ajutorul nu e ajutor, iubirea nu e iubire, dreptatea nu e dreptate, viata vesnica nu e viata, moartrea nu e moarte, sacrificiul nu e sacrificiu, curatenia nu e curatenie, realitatea nu e realitate, adevarul nu e adevar si doar minciuna are sanse sa fie cu adevarat minciuna)

| iurii75 a răspuns (pentru halogen001):

Orice lege e produsul unui legislator. Cel mai simplu e să afirmi ca tine - proprietatea materiei dintotdeauna..., dar dacă ai cunoaște barem ceva despre acele legi și reglajul lor fin și precis, care dacă ar fi puțin altfel n-ar fi existat nimic, n-ai mai vorbi aiurea.
Despre alegeri, ținând cont că ești că un copil mic care vrea totul și acum, nici nu are rost să-ți redau iar ce a implicat alegerea făcută de Adam și de ce Dumnezeu le-a acordat oamenilor un timp in care să încerce să se guverneze singuri.
Dacă ai scoate ochelarii de cal de pe ochi ai vedea clar că toate calitățile Creatorului sunt văzute prin lucrurile create.
" Căci calitățile sale invizibile, da, puterea sa eternă și dumnezeirea sa, se văd clar de la crearea lumii, deoarece sunt percepute prin lucrurile făcute, așa că ei sunt fără scuză".