| fllu07 a întrebat:

Plecând de la ideea: va veni sfârșitul lumii, vă intreb: Este Dumnezeu îndreptățit să aducă un astfel de sfârșit? Dacă da, de ce da? Dacă nu, de ce nu? Iar daca raspunsul este da, care este baza de judecată?

102 răspunsuri:
| fllu07 explică (pentru halogen001):

Baiețel, însuși faptul că tânjești după o astfel de vreme arată de fapt ceea ce Dumnezeu "a plantat" în ADN'ul fiecărui om: veșnicia. O lume în care să trăim în pace și unitate, si bunăstare. Ori asta nu exista in prezent, nici nu a existat în trecut.

O altă dovadă că Biblia este de actualitate: Eclesiastul 8:9 - Pe toate acestea le-am văzut și mi-am îndreptat inima spre tot ce se face sub soare; este un timp când un om stăpânește peste alt om spre paguba lui.
Ți se pare ca oamenii ii conduc pe alti oameni, si cei conduși sau guvernați au prosperitate? Sau a fost în trecut vreo suuper perioada în istorie când întreaga omenire nu mai putea de bine, de bunăstare, siguranța socială, nu aveau niciun fel de lipsuri? Sa nu mai punem la socoteală că oricât de avansată e știința nu poate înlătura nici macar încetini îmbătrânirea. ca exista super tratamente revoluționare, care te-ar face bine. Dar costă 200.000 €, 500.000€ si tanti Ioana care are pensie de 700 lei nu se poate trata. Dar Țiriac, Bezos, Musk, si altii pot. Ei sunt mai oameni decât tanti Ioana, sunt mai egali. Sa nu luăm cazul României. Ne gândim la alte țări, muult mai dezvoltate. Olanda, Austria, Danemarca etc. ți se pare ca acolo oamenii nu mai pot de bine? Ca guvernarea umană excelează? Sa nu mai punem la socoteală că există țări unde corupția e mult mai mare si mai înrădăcinată decât în România.
Dar wow. Ce am descoperit noi? Ca biblia are dreptate. Este actuală.
Stiu, în opinia ta, nu are dreptate. Sunt basme. Interesant este ca toti trăim basmele astea, chiar dacă nu vrei să recunoști.

| halogen001 a răspuns (pentru fllu07):

Nu tanjesc dupa vesnicie. Dintotdeauna am stiut ca am viata finita si sunt foarte multumit cu cat am si imi astept sfarsitul chiar cu bucurie. Mi se pare plictisitor si fara sens sa fac aceleasi lucruri la infinit.
In plus stiu ca un Dumnezeu puternic daca ar exista nu l-ar interesa soarta omului si nu l-ar ajuta cu nimic. Asa e logic sa fie si se vede ca asa si este.
In trecut se traia mai greu, medicina era mai primitiva.
https://incredibilia.ro/......tot-pasul/
Speranta de viata era mai mica decat acum.
Se vede ca Dumnezeul biblic nu a facut si nu face nimic pentru om. Daca el are stiinta si nu o da si omului ca sa traiasca mai bine inseamna ca nu e un Dumnezeu bun si evident ca nu va da nimic omului niciodata, oricata credinta ar avea omul.
Eu daca sunt convins ca nu exista Dumnezeu, nu am nici o problema cu ce da sau ce nu da omului pentru ca e doar un personaj de poveste. Dar daca ar fi existat si daca ar fi fost bun, atunci se vedea lucrul asta de la inceput. Daca Dumnezeu l-ar fi facut pe Adam, atunci n-ar fi facut numai unul. Ar fi facut mai multi si i-ar fi invatat sa scrie, sa citeasca, ii facea mai inteligenti, le-ar fi dat carti sa citeasca, nu i-ar fi lasat asa de primitivi incat mii de ani sa stea in nestiinta. In afara de asta, un Dumnezeu asa de puternic daca ar fi existat, ar fi facut niste zei nu niste oameni simpli asa de apropiati de animale si care se inmultesc ca animalele si mananca la fel ca animalele. E o contradictie intre maretia unui zeu si asa o creatie de primitiva, animalica. De aceea zic ca nu exista un Dumnezeu biblic si ca omul e rezultatul intamplarii, evolutiei, modului in care se poate aranja materia.

| fllu07 explică (pentru halogen001):

Sigur. Nu tânjești, de'aia vorbești despre o astfel de lume, pentru că îți aștepți sfârșitul cu bucurie? Tu poate da, esti rezultatul hazardului, si al evoluției oarbe. Nimic de zis. Dar ceilalți oameni sigur au fost creati. Interesant este ca tot pui CD'ul ăsta: dacă Dumnezeu exista... făcea, dregea, etc. Dar tu nu poti veni cu niste link'uri, sau agrumente legate de ceea ce susții. Ai pus link-ul ăla despre speranța de viață. Bravo. Pune un link, o cercetare personală, un articol, o carte pentru fiecare argument al tau. Tu doar negi. nu-i adevărat. Nu exista, nu s-a întâmplat.așa. Dar pune si dovezi. Eu si iuri75 credem în Biblie, dar noi venim cu dovezi, din Biblie, si daca vrei iti aducem dovezi din știință, mari savanți care îi dau dreptate bibliei.
Dar tu? In afara de NU, negație, nu stii altceva. Dar hai cu o fosila. cu o cercetare arheologică, cu un studiu bazat pe ani de cercetare. Nu știu. Am citit în cutare revistă, sau cutare articol, sau cutare om de știință, zice asta. Dovedeste asta, iar biblia spune asta. Deci minte. Ai venit cu un copy paste la ceva comentariu religios despre fulgere bazat pe cartea lui Moise, si HES. laughing laughing
Nici macar nu stii ce cărți sunt astea ca sa iti aperi argumentația atât de pregatit esti. Cred ca te-a pregătit natura pe care o venerezi rolling on the floor

| halogen001 a răspuns (pentru fllu07):

Daca vrei sa vezi niste filmulete ai aici. Eu nu sunt asa interesat de lucrurile astea ca pentru mine totul clar. Am facut scoala, am avut profesori de matematica, fizica, chimie, biologie, istorie, geografie si am inteles lucrurile foarte clar si nu mai am nevoie de nimic.
Eu nu sunt dator sa dau explicatii, sa fac educatie sau alte lucruri de genul asta. Eu imi spun parerea pe care o am si cine e interesat sa afle mai multe va trebui sa caute singur materiale pentru informare si lectura.

Uite de exemplu am vazut putin ieri din intamplare clipul asta https://youtu.be/VSxMZBp-2Zs E in engleza. E un scriitor care spune ca e mai util sa fim rationali decat dogmatici si superstitiosi.
Aici e un clip cu omul asta care studiaza Biblia https://youtu.be/_36zc5ndmjE si spune ca Dumnezeu nu exista, ca nu se vorbeste despre el in Biblia originala, ca Fecioara Maria a fost inventata,
Aici omul asta parca zice ca Dumnezeu nu exista https://youtu.be/PoYqwT4Q8rM
Un documentar despre Pamant https://youtu.be/NQ4CUw9RcuA
https://www.youtube.com/watch?v=xyhZcEY5PCQ
https://www.youtube.com/watch?v=_uAJY1mqtw4
https://www.youtube.com/watch?v=E76vqlhmBlc
https://www.youtube.com/watch?v=iJY3y5_k0do
https://www.youtube.com/watch?v=FYDu_ix00qM

Daca ai timp si n-ai ce face poti sa te uiti, dar nu cred ca o sa-ti placa. Nu ma uit eu care sunt de acord cu o parte din lucrurile spuse in clipuri, dar in cazul tau cred ca nu vei fi deloc bucuros sa le vezi. Nu am o lista de clipuri pe domeniul asta pentru ca nu sunt asa de interesat. Le consider lucruri banale, cunoscute, nu e nimic nou.

Cat despre dovezile tale si ale lui Iuri, eu sunt pretentios la dovezi si nu accept orice dovada. In minuni nu cred, in Iisus nu cred, in Maria nu, in sfinti, dracusori, Rai, Iad la fel nu cred. Iuri ar putea fi din Basarabia sau Moldova de dincolo de Prut dupa nume. Eu asa stiu si asa ramane ca Biblia e primitiva. Daca exista un Dumnezeu adevarat, nu facea un Adam asa de redus la minte si asa de prost informat incat sa ajunga un mare pacatos. Nici nu e normal sa fi facut o singura bucata. Trebuia sa faca cateva zeci de mii. Apoi daca tot e zeu, trebuia sa faca niste zei nu niste animalute. Povestea e absurda de la cap la coada. Dupa logica mea Biblia nu depaseste nivelul unei povesti pentru copii, si aceea facuta fara logica, fara sens, fara coerenta. Un Dumnezeu atotputernic dadea creatiei sale cunostinte avansate. De la un Dumnezeu ma asteptam ca omul sa aiba Universul la degetul mic, sa depaseasca bariera spatiu timp. In loc de asa ceva vad o cretie divina la nivel de fauna care se zbate in saracie si primitivism. Cum sa mai cred intr-un asemenea personaj ca e atotputernic si atotstiutor. Cum sa fii asa de puternic si sa nu fii in stare de nimic. Sunt povesti de-a dreptul absurde si puerile. Cine poate sa creada in ele OK, poate ca da speranta, liniste. Eu am liniste perfecta fara nici o poveste. Cred ca ai si observat ca nu injur, nu raspund urat. Povestea in schimb o caracterizez asa cum o vad eu si asta cred ca ii supara pe credinciosi si imi pare rau de lucrul asta.

| iurii75 a răspuns (pentru halogen001):

Am avut ocazia să discut cu multe persoane, și deștepte, și mai puțin deștepte. Acum am avut ocazia sa discut cu cineva care nici nu înțelege că dacă susții un lucru ( evoluția) trebuie să și aduci dovezi în acest sens. In schimb te faci într-o ureche că nu ai de gând să aduci dovezi pentru a dovedi falsitatea Bibliei. Ți sau cerut dovezi în alt domeniu.
Știi care e culmea prostiei? S-o faci pe prostul și să rămâi așa!
Felicitări! Ai atins această culme. Deși nu cred că ți-a fost greu.

| halogen001 a răspuns (pentru iurii75):

Nu ma intereseaza ce ocazii ai avut, cu cine ai vorbit si cat de destept esti tu sau persoanele cu care ai vorbit sau cu care vorbesti, nu ma intereseaza parerea ta despre mine. Pentru mine Biblia e o carte cu povesti puerile, absurde, fara logica, fara coerenta, contradictorii, carte a carei existenta e justificata de dorinta unor oameni de a-i insela pe altii. Biblia e un instrument eficient de manipulare si control. Asta e parerea mea si nu numai a mea. Daca ai alta parere e parerea ta si nu ma influenteaza cu nimic.

| fllu07 explică (pentru halogen001):

Da bravo'm. Tu ești pretențios la dovezi. Dar in acelasi timp nu ești capabil să le aduci în sprijinul afirmațiilor tale.
Cum este biblia un instrument de manipulare? Ce pierderi au, sau au avut cei care se lasă "manipulați de biblie"?
Alt exemplu: biblia spune ca:...
Știința a dovedi deja că. deci biblia minte.
Genul asta de dovezi. Nu link'uri la niste video-uri pe care dacă te întreb habar n'ai sa le faci un rezumat.

| halogen001 a răspuns (pentru fllu07):

"Da bravo'm. Tu ești pretențios la dovezi. Dar in acelasi timp nu ești capabil să le aduci în sprijinul afirmațiilor tale."
Foarte corect: Cine are nevoie de dovezi sa si le caute singuri.

"Cum este biblia un instrument de manipulare? Ce pierderi au, sau au avut cei care se lasă "manipulați de biblie"?"
Iti pierzi libertatea de gandire si executi ritualuri primitiva fara valoare practica, esti indus in eroare si ca exemplu folosesti aceeasi lingurita, te aduni in timpul pandemiei in pelerinaje, mai refuzi un anumit tratament medical (vaccin si altele), ajungi sa nu pretuiesti viata asta care este reala cu gandul ca iti va da personajul din poveste alta mai mai mare si mai frumoasa, accepti orice ti se intampla ca un dat de la Dumnezeu si multe altele.

In concluzie, cine are nevoie de dovezi sa si le caute singur, ca eu nu am timp si nu e preocuparea mea de baza sa aduc dovezi.

| fllu07 explică (pentru halogen001):

Biblia nu învață să te împartășești cu aceiași linguriță si sa faci pelerinaje în pandemie. Ți-am mai explicat că ne îndeamnă să fim mereu atenți. vigilenți. Sa prețuim viața. Dar dacă unii preoți de dragul câstigului, al banilor, vor să încalce regulile biblice nu poti acuza Biblia de acest aspect.

Interesant ca nu e treaba ta sa aduci argumente pentru ceea ce susții, dar e treaba ta, si poti, sa sa arunci mizerii neverificate asupra Bibliei. Excelentă gândire. Bravoo.

| halogen001 a răspuns (pentru fllu07):

Asa cum Biblia nu aduce argumente valide pentru viata vesnica, pentru Rai, pentru Iad, pentru ajutorul inexistent al lui Dumnezeu care lasa oamenii in nestiinta, sa moara in razboaie, de boli si de foame si la urma se zice in Biblie ca e puternic, bun si te iubeste, tot asa si eu nu aduc argumente. Le-as fi adus cu mare drag, dar cu parere de rau, nu am asa de mult timp. Cine e interesat cauta si gaseste argumente.

| iurii75 a răspuns (pentru halogen001):

Problema nu constă în faptul că ai părerea ta. E normal că oamenii să aibă propria părere. Și niciodată n-am pretins ca interlocutorul să-și schimbe părerea.
Dar e și normal că individul să-și poată argumenta părerea. Însă când o trântește cu " să caute dovezi cine dorește" in sprijinul afirmațiilor sale, nu face altceva decât să demonstreze că a atins culmea amintită mai sus.

| halogen001 a răspuns (pentru iurii75):

Multumesc foarte mult pentru toate raspunsurile pe care mi le-ai dat.
Eu n-am sa mai citesc raspunsurile care vin de la tine pe teme de religie, pentru ca sunt toate la fel si iti recomand sa faci acelasi lucru, sa nu mai citesti raspunsurile de la mine pe teme religioase, pentru ca evident vor contine aceleasi lucruri pe care le-am mai scris si pana acum.
Daca vrei poti sa mai scrii raspunsuri adresate mie, ca poate le mai citesc altii, dar eu nu le voi mai citi.
In incheiere iti urez toate cele bune, sanatate, bucurii, tot ce iti doresti si o viata cat mai buna si mai frumoasa.