| HolyS a întrebat:

Sa plecam de la premisa unui Dumnezeu crestin care chiar exista, daca ati putea, a-ti schimba ceva la El? Daca da ce anume?

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu este un Dumnezeu perfect.Omul este gresitor si pacatos.

| Esperança a răspuns:

Sa inteleg ca omul e perfect, Dumnezeu e Cel cu defecte rolling on the floor

| Esperança a răspuns:

Omul era perfect la inceput, cand nu cunoastea ce este rautatea, pacatul.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim4565 a răspuns:

Soimos da-mi idu tau sa vorbim

| ToTAiCisiNumAiAiCi a răspuns:

Exista un singur Dumnezeu. si nu poti sa schimbi absolut nimic la el... nu ai si nu aveam aceasta putere asupra lui el este Tatal nostru. si noi suntem copii lui

| soimos a răspuns (pentru ToTAiCisiNumAiAiCi):

Exista peste o mie de Dumnezei si chiar in Biblie in Psalmul 82.1 vedem ca Domnul sta in fruntea unei adunari de Dumnezei!

| ToTAiCisiNumAiAiCi a răspuns (pentru soimos):

Soimos daca ai citi tot pasalmu ti-ai da seama la ce se refera cu Dumnezeu sta in adunarea lui Dumnezeu El judeca in mijlocul dumnezeilor si citeste tot pasalmu la un momendat zice asa "Eu am zis : "Santeti dumnezei, toti santeti fi ai celui prea inalt" la asta o vrut dumnzeu sa se refere cu mijlocul dumnezeilor... si mai zice asa "Insa veti muri ca niste oameni, veti cadea ca un domnitor oarecare." "Scoala-te Dumnezeul, si judeca pamantul! Caci toate neamurile sunt ale Tale"

| soimos a răspuns (pentru ToTAiCisiNumAiAiCi):

Si unde este contradictia cu cea am spus eu?

Poate o fi in faptul ca Dumnezeul evreilor era un mic pitic gelos si invidios fata de Dumnezeii mari ai marilor popoare din imprejur?

Uite unde este confirmata afirmatia mea:

Exod 18.
11. Cunosc acum ca Domnul este mai mare decat toti dumnezeii;

| ToTAiCisiNumAiAiCi a răspuns (pentru soimos):

Asta ii contradictia la ce ai spus u Sunteti dumnezei, toti sunteti fi ai celui prea inalt"

| danay72 a răspuns:

Dumnezeului adevarat, care a creat totul, nu as schimba nimic, pentru ca El este perfect in toate.

| HolyS explică:

Nu cred ca intelegeti intrebarea.Am spus daca aveti ceva ce nu va convine, la acest Dumnezeu, iar daca ati avea puterea sa schimbati ceva la El ati face-o? E totul ipoctetic, stiu ca practic e imposibil...nu mai fiti atat de grei de cap, ca ma intreb daca vorbesc cu pietre sau cu oameni.

| Esperança a răspuns (pentru HolyS):

Nu e nimeni greu de cap. Am inteles perfect intrebarea ta fara sens. Si eu mi-am pus multe intrebari despre tine si despre toti care pun astfel de intrebari.
Si sa iti raspund la intrebare: In primul rand nu mi-as dori sa am aceasta putere, iar in al doilea rand nu am ce sa schimb la Dumnezeu! El este perfect! Nimeni nu se compara cu El. Dumnezeu este Drept si Adevarat!