| Inferno a întrebat:

Poate crestinii au gasit adevarul,dar cu siguranta nu l-au si inteles,pentru ca religia nu explica de ce are loc fenomenul. Religia (crestinismul) ne spune ca Dumnezeu a creat omul din Pamant a suflat asupra lui si a devenit materie organica,dar nu spune ce s-a intamplat la nivelul atomilor. Nu spune ce au patit electronii si nuclele atomice,de ce s-au modificat. Nu spune cum acea rasuflare a putut modifica structura moleculara a pamantului. Iar singurul argument este ca Dumnezeu e atotputernic si poate face orice. In timp ce biologia ne ofera informatii de la fiecare nucleu din celula pana la fiecare individ in parte,religia ne ofera un adevar vag si neconturat. Care este mai corecta si de ce? Religia care ne spune ca asa a fost,dar nu ne spune de ce, cum si in ce mod sau biologia care ne spune cum a fost si aduce dovezi in sprijinul afirmatiei?

6 răspunsuri:
| LoveToHate a răspuns:

Oamenii nu puteau sa-si explice anumite lucruri,nu puteau sa explice ce sunt stelele,cum s-au format, nici macar nu stiau de electroni, atomi, etc.Ei au presupus ca totul a fost creat de ceva divin, ceva superior lor.Asa s-a "nascut" Dumnezeu.
Tu crezi ca Moise,Matei,Luca si ceilalti care au scris bibila stiau ce e un quarc,atom,nucleu, etc?
Poate, daca stiau, nu o mai scriau sau poate o scriau, dar amanuntit.

| WR104 a răspuns:

Si sa nu mai avem nimic de descoperit?
ar fi fost prea plictisitoare viata pe pamant fara putin necunoscut.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Te-ai gândit vreodată: dacă trăiai acum 500 de ani în urmă, ai mai fi pus aşa întrebări? Nu uita că Biblia a fost încheiată de scris acum 1900 de ani. Iar mesajul ei trebuia să fie şi pe înţelesul oamenilor de atunci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Insa biblia cat si Dumnezeu este ceva complex care intrece capacitatea oamenilor de a gandi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inferno in ce priveste ce sa petrecut la nivel atomic tiind sa cred ca crearea vietii a fost mult mai complexa. Insa s-ar putea ca atunci cand a fost scrisa Biblia detalile nu a fost date caci nici daca spuneai cuiva atunci despre biologie avansata(ADN, ANR, genetica, atomi, celule) nu cred ca ar fi inteles. Adica sa fim logici ADN-ul a fost descoperit acum un secol dupa teoria evolutiei cand Darwin era mort de mult. Deci etica aceasta in erele primare nu cred ca avea rost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost destul de complex pentru asteptarile tale raspunsul?