| Jjhggjkkkkj a întrebat:

Poate fi iertat păcatul cu vrăjitoria? Am nevoie de un răspuns clar, vreau să fiu iertata, chiar imi pare rau, eram foarte mica când faceam acele lucruri, nu mi dădeam seama

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce vrajitorii ai fi facut?

| anonimg a răspuns:

A face rău semenilor noștri, a urâ pe cineva, a face nedreptate, corupția, a nu face binele -acestea sunt păcate mai mari decât ghicirea și vrăjitoria. Și acestea se fac zilnic, și din pricina nedreptății, a corupției țara noastră a ajuns de pomină și de batjocură printre celelalte popoare.
Păcatul trebuie mai întâi îndepărtat, și apoi mărturisit.
Cartea "Calea către Hristos" de Ellen White te va învăța cum trebuie să procedezi.

| Holiday a răspuns:

Romania, 2024...

| KovacsB a răspuns:

Mai ai matura zburatoare?
Sunt interesat.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Sigur că se poate ierta! Du-te la spovedit numai

| EestiSodalane a răspuns:

Da logic ca poate fi iertat daca te duci la spovedanie si te impartasesti

| CuStimaSiRespect a răspuns:

Bineînțeles că poți fi iertată, există chiar și în Biblie exemple pozitive de oameni care se îndeletniceau cu astfel de lucruri și care s-au pocăit:

Faptele Apostolilor 19:19
"Și unii din cei ce făcuseră vrăjitorii și-au adus cărțile și le-au ars înaintea tuturor; prețul lor s-a socotit la cincizeci de mii de arginți."

| T0Teu a răspuns:

Orice păcat facut din nestiinta poate fi iertat. Ai credință în Dumnezeu!

| Anonim027 a răspuns:

‭‭Faptele Apostolilor‬ ‭17:30‭-‬31‬ ‭VDC‬‬
[30] Dumnezeu nu ține seama de vremurile de neștiință și poruncește acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască, [31] pentru că a rânduit o zi în care va judeca lumea după dreptate, prin Omul pe care L-a rânduit pentru aceasta și despre care a dat tuturor oamenilor o dovadă netăgăduită prin faptul că L-a înviat din morți…"

Dacă ne mărturisim păcatele, El este credincios și drept să ne ierte păcatele și să ne curățească de orice nedreptate.
I Ioan 1:9

| Tputpu35 a răspuns:

Categoric,e ca si iertat, si nu o mai face treaba asta si incearca sa te rogi

| OmulRealist a răspuns:

Nu există nimic de iertat în ceea ce privește așa-numitul "păcat" al vrăjitoriei. Ideea că ai nevoie de iertare pentru că, în copilărie, te jucai cu lucruri considerate magice este ridicolă. Păcatul în sine este doar o construcție umană, iar ideea că ar exista personaje imaginare care să te ierte pentru asta este complet absurdă.

Nu există un tribunal divin care să țină evidența acțiunilor noastre copilărești. Așa-numita "iertare" nu vine de la niciun personaj imaginar sau entitate divină. În loc să te simți vinovată pentru ceva care nu a fost niciodată o problemă reală, concentrează-te pe a trăi o viață autentică și sănătoasă, fără să te lași prinsă în povești și superstiții învechite.

| Numaizicnimic1 a răspuns:

Da, este păcat, doar că poate fi iertat!
Mai întâi trebuie să-ți pară rău pentru ceea ce ai făcut(1), apoi să nu mai faci asta niciodată(2), iar apoi să mărturisești asta la o Sf. Spovedanie, la duhovnicul tău, sau chiar la orice alt preot sau stareț(3).