| Ben00 a întrebat:

Poate fi muzica fara compozitor? Ceas fara ceasornicar? Tablou fara pictor? zbor fara calcule si desene?

Răspuns Câştigător
| KhludCiprian a răspuns:

Poate fi Dumnezeu fara mintea oamenilor sa il creeze?

Poate fi greseala in Biblie fara un scriitor care nu spune adevarul?

Legat de primele 4, da:
- muzica fara compozitor: muzica pasarilor
- cear fara ceasornicar: ceasul atomic - descomputerea particolelor e predictiva la sub-fractiuni de o secunda
- tablou fara pictor: desenele penelor de pe paun sau de pe fluture
- zbor fara calcule: da zborul pasarilor, insectelor, pestilor si paianjenilor ce se folosesc de panza, a, si semintele papadiilor, si sporii ciupercilor!

Acum crezi in Monstrul de Spaghetti Zburator? Sau fugi repede sa pupi icoana ca nu te asteptai sa aiba un raspuns ateu?

| Ben00 explică (pentru KhludCiprian):

Ex 1,3 si 4 ale tale sunt din lumea vie. asta si voiam sa aud. iar ceasul atomic are un om proiectant.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Ben00):

Deci de azi incepi sa te inchini la Monstrul de Spaghetti Zburator?

Sau vei continua pe caile tale eretice?

| KhludCiprian a răspuns (pentru Ben00):

Ceasul atomic n-are om proiectant.

Legat de pasari cred ca stii raspunsul "proiectantului": e selectie naturala!

Mai pune o fisa! Dar nu uita, daca devii pirat sincer va fi Monstrul de Spaghetti ce iti va da cu adevarat pace!

| Ben00 explică (pentru KhludCiprian):

Ai decazut cu chestia asta cu Spaghetti, sau poate asta e nivelul tau real.
Cei care ne sunt noua lumina si invatatori sunt oameni recunoscuti in istorie : Sf Pavel, Petru, Grigorie de Nazianz, Constantin Brancoveanu, Daniil Sihastrul.
Si sunt si multi de care tu nu cred ca ai auzit: Sf Paisie de la Neamt, Teodosie de la Brazi, Antim Ivireanul, Serafim de Sarov, Serafim de Viritza.
Iar cu proiectantul selectie aveti o problema mare : nu puteti cu toti savantii lumii sa faceti macar un fir de iarba sau bob de orez din anorganic, cu toate selectiile voastre.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Ben00):

"Iar cu proiectantul selectie aveti o problema mare : nu puteti cu toti savantii lumii sa faceti macar un fir de iarba sau bob de orez din anorganic, cu toate selectiile voastre."
Ai dreptate, toate astea le-a facut Monstrul de Spaghetti! Dupa ce a facut prima viata, a lasat evolutia sa isi urmeze cursul!

Doar urmasii lui Iehova promoveaza minciuna ca Elohim a facut-o!

Rusinos, recunosc!

Totusi macar tu fa-ti dreptate si nu te mai opune ratiunii! Alege pe adevaratul Dumnezeu: FSM!

15 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Credeam ca am stabilit odata ca aceste rationamente sunt erori de logice, "falsa analogie".
Daca mi-ai ratat postarea uite-o aici:
http://www.tpu.ro/......i-william/

Daca ai citit-o dar inca mai continui cu aceste rationamente, atunci esti un mincinos si un om de nimic.

| Ben00 explică (pentru Inferno):

Mai fugi cu cercu

| Inferno a răspuns (pentru Ben00):

Ma tem ca nu mai avem ce discuta. In momentul in care ignori adevarul ce-ti este azvarlit in fata, te declari deja slujitor al prostiei si ignorantei.
Insa acest joc primitiv si copilaresc pe care-l joci cu mine se va termina aici.

| sublime89 a răspuns:

Chiar ar fi cazul sa veniti cu ceva nou, pentru ca intrebarea asta a mai fost pusa de o mie de ori pe site-ul asta, si de fiecare data degeaba. Acum cateva secole toti ar fi fost convinsi de argumentul asta, dar acum suntem in secolul 21, si chiar nu mai merge.

| suffarstar a răspuns:

Da,acesta este un argument filosofic ca exista un Dumnezeu, dar acest argument e valabil pentru toate religiile.

| Inferno a răspuns (pentru suffarstar):

Argumentul e o eroare de logica, nu e valid.
Daca e eroare de logica nu inseamna ca e filosofic, ca filosofia nu inseamna rationamente eronate, ci rationamente intemeiate pe logica.

| suffarstar a răspuns (pentru Inferno):

Ma rog, se bazeaza pe principiul cauza/efect iar Dumnezeu (un Creeator, o forta universala ) este privit ca si cauza aparitiei conditiilor initiale pentru formarea universului nostru.

| CinevaNou a răspuns:

Da. Lamurit?

| NGheorghe a răspuns:

Da, da, da, da si da.
Cine a compus melodia"Nani, nani, puiu mami?"
Doi! Arabi si in lumea antica se implanta un bat in pamant si asa dupa lungimea umbrei se calcula ora exacta. Sa nu imi spui acuma ca trebuie sa fii ceasornicar ca sa implanti bețe?
Trei: De aparate foto si poze ai auzit?
Patru: Pasarile fac calcule si geometrie?

| Ben00 explică (pentru NGheorghe):

Tot are un compozitor si nani nani.
ceasul ala cu bat are si el omul care l-a gandit.
Si ap foto au proiectantii lor.
Pasarile sunt din lumea vie. Noi crestinii ne bucuram sa auzim ca in lumea vie sunt multe inventii care isi revendica proiectantul.