| anonim_4396 a întrebat:

Poate un creştin care a preacurvit/ facut pacate contra firii cu trupul sa obtina iertare de la Dumnezeu? Cum se procedeaza? Multumesc.

13 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Iti ceri iertare lui Dumnezeu și nu mai faci acest lucru, îndrepți lucrurile. Iti ceri iertare si persoanei fața de care ai greșit.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Totul se iarta doar prostia nu

| HustlerM a răspuns (pentru RAY):

Detaliaza laughing

| DeyCj a răspuns:

...Păcate contra firii cui? A besercii şi bibliei?
Dacă da, atunci n-ai de ce să te simţi vinovat cu nimic, deoarece sunt doar nişte prostii inventate de oameni împotriva acestora, la fel cum e codul bunelor maniere, mentalitatea „ se consideră că..." şi altele.
Dumnezeu, te iartă indiferent de ce faci, dar aproapele tău te va condamna.De ce? Simplu. Dumnezeu e o invenţie biblică, iar aproapele tău(adică oamenii) sunt vii şi reali.
Ca să fi iertat continuă să faci ceea ce sinţi tu că e bine, NU ceea ce simt alţii că e bine, adică să-ţi urmezi intuiţia şi să nu ţii cont de aşa zisele legi divine, că sunt doar invenţii, desigur fără să te mai simţi vinovat despre acţiunile tale asupra acestei laturi.Beserica pe acest sentiment se bazează şi de asta există.

| mentholinks a răspuns:

Aduci jertfa un miel sau 2 porumbei fara cusur.

| xerxes1 a răspuns:

Tu vrei si cu dansa intr-insa, si cu sufletu-n Rai?
Pomohaci "Gura de aur"era preot si slujea la altar dupa ce inghitea.Si nu este singurul.

| Mclaren12 a răspuns:

Evreii au ceva repulsie genetica pentru relatiile sexuale intre gentili (ne-evrei). De asta cand au inventat crestinismul au facut sexul sa para murdar si pacatos pentru ca spalatii pe creier sa se simta vinovati si sa nu mai faca. Vezi cum se manipuleaza oamenii? Ar fi avut mai mult sens daca crestinii ar fi avut si niste dovezi sa le sustina credinta dar n-au decat biblia care este fictiva si atot-fatala credinta oarba care va face sa credeti in ceva lipsit de fundament istoric si spiritual.
Si comunismul care este tot evreiesc promoveaza cam aceleasi aberatii. Ei sustineau ca sexul trebuia facut strict pentru procreare si fara niciun fel de placere fizica. Daca ne-am gandi la un stat comunist al viitorului probabil evreii nu ar avea nimic impotriva implantului artificial de "samanta".
Sexul in sine nu este nici rau nici pacatos nici nimic. Din ce am vazut este mult mai daunator sa nu faci decat sa faci.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Sigu că da. Iata ce ne învață Biblia in Isaia 1:18; si in 1Corinteni 6:9, 10. Tate rog sa citesti:,,Si asa erați unii dintre voi odinioară bețivi curați preacurvari homosexuali hoți, idolatrie,.dar sat fost spălați curățată albiti! Iata cum scrie :asa ati fost odinioară.Tot Biblia ne invata ca, adevarul schimba vieti, adică schimba modul de găndirem modul de viata.A cunoaste si a practica adevarul inseamna un mod de viata nu anumite ritualuri.A cunoaste adevarul si al practica inseamna a te apropia mai mult si mai mult de Dumnezeu, si a face vointa Sa, este cel mai bun mod de vita, iar Dumnezeu ne iartă păcatele daca ne caim, si facem binele.

| Petrovic a răspuns:

Dacă se căiește, adică nu mai comite acel păcat timp de mult timp și cu ajutorul rugăciunii, este posibil ca acel om să foe iertat de către Dumnezeu.

| MajinVegeta a răspuns:

Mai intai sa-ti para rau, ar fi bine daca nu ai mai face, si in final, Sf. Spovedanie, pentru iertarea pacatelor, este Sfanta Taina cea mai potrivita in cazul tau, din punctul meu de vedere.

| oykoj98 a răspuns:

Da, te spovedesti, iti ceri iertare de la Dumnezeu in rugaciune si nu mai faci sau cel putin incerci sa nu mai faci. Dar acest ritual sa nu devina un obicei si apoi sa faci ce vrei.

| BlackNotorious a răspuns:

Te duci la duhovnic si te spovedesti iar apoi urmare vei primi afurisanie un timp, in care nu ai voie sa te impartasesti.