| anonim_4396 a întrebat:

Poate un om sa reziste 40 de zile fara mancare? Si apoi sa fie ispitit sa manance? Adica omul dupa 3 sau 4 zile nemancate moare? Iisus cum a supravietuit 40 de zile? 40 de zile sunt 1 luna si o saptamana.Si ce daca Iisus era Dumnezeu? Era tot om ca si noi,nu? Adica Iisus avea nevoie de aceleasi trebuinte ca si noi,sa doarma,sa manance,sa bea,sa socializeze, nu-i asa? Altfel nu ar fi trait.Cum este posibil?

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

Eu nu am mancat niciodata si nu am murit.

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

Tu esti pe drumul de a deschide al3lea ochi?
Bataie n-ai "mancat" niciodata, asa-i?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Isus a afirmat :"Omul nu trăiește numai cu pâine ci si cu fiecare cuvânt care vine de la Dumnezeu."

Răspuns utilizator avertizat
| Digikey a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Corect,exemple de cuvinte care vin de la dumnezeu: mititei, ceafa de porc, friptura de vita in sange, carnati, shaorma.

| Digikey a răspuns:

Un adult sanatos poate sa traiasca 80 de zile fara mancare.
Iisus probabil ca era mai subnutrit daca a renuntat dupa 40 de zile.

| SingleForOne a răspuns:

Prin meditație, rugăciune, obișnuință, da, se poate. Tentația de a mânca îți face mai multă foame, respectiv și pentru sete, dulciuri, fumat, alcool, și multe altele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Omul prin "mancare/bautura" isi ia o serie de vitamine si alte necesare pentru supravietuire, daca le poti lua prin alt mod, atunci poti sa traiesti fara "sa le mananci".

| pacatosulBogdan a răspuns:

Hristos a flamanzit dupa voia Sa, desi putea sa nu flamanzeasca, deoarece El este Dumnezeu. Daca a putut omul Moise sa posteasca 40 de zile pe muntele Sinai, nu putea tocmai Fiul Omului sa posteasca si El?! Cred ca raspunsul este ca omul poate posti 40 de zile, daca vine cu vointa sa, iar Dumnezeu cu harul Lui. Un trup transfigurat de har, nu are nevoie sa manance. Dupa invierea Sa din morti, Hristos a mancat, desi nu mai avea nevoie sa manance.
Postul si in cazul lui Hristos si al Sfintilor Apostoli era un punct de plecare in activitatea mesianica, respectiv in cea misionara si apostolica, deci era cu un rost, nu era de joaca.