| sandra2012 a întrebat:

Pocaitii au renuntat la cateva lucruri rele, cum ar fi: fumatul, bautura, injuraturile, furtul, avortul, etc. Dar s-au lepadat de preoti, de Biserica, de Sfanta Impartasanie, Spovedanie, botezul pruncilor, cununie, etc. Cine credeti ca merge pe calea cea dreapta? Ortodocsii, catolicii sau pocaitii?

Răspuns Câştigător
| romancuta02 a răspuns:

Pocaitii in niciun caz nu s-au lepadat de biserica, de botezul pruncilor(la ei se numeste binecuvantare), cununie si etc.Parerea mea este ca pocaitii merg pe calea cea dreapta.

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Catre cer este doar o calebig grinomnul Isus Hristos.El este Calea, Adevarul si Viata.Domnul Isus nu te va intreba ce religie ai avut, ci te va intreba ce ai facut pentru El?
,, Când va veni Fiul omului în slava Sa cu toţi sfinţii îngeri, va şedea pe scaunul de domnie al slavei Sale.
32 Toate neamurile vor fi adunate înaintea Lui. El îi va despărţi pe unii de alţii cum desparte păstorul oile de capre;

33 şi va pune oile la dreapta, iar caprele la stânga Lui.
34 Atunci Împăratul va zice celor de la dreapta Lui: „Veniţi binecuvântaţii Tatălui Meu de moşteniţi Împărăţia care v-a fost pregătită de la întemeierea lumii.
35 Căci am fost flămând, şi Mi-aţi dat de mâncat; Mi-a fost sete, şi Mi-aţi dat de băut; am fost străin, şi M-aţi primit;

36 am fost gol, şi M-aţi îmbrăcat; am fost bolnav, şi aţi venit să Mă vedeţi; am fost în temniţă, şi aţi venit pe la Mine."
37 Atunci cei neprihăniţi Îi vor răspunde: „Doamne, când Te-am văzut noi flămând şi Ţi-am dat să mănânci? Sau fiindu-Ţi sete şi Ţi-am dat de ai băut?
38 Când Te-am văzut noi străin şi Te-am primit? Sau gol şi Te-am îmbrăcat?
39 Când Te-am văzut noi bolnav sau în temniţă şi am venit pe la Tine?"
40 Drept răspuns, Împăratul le va zice: „Adevărat vă spun că, ori de câte ori aţi făcut aceste lucruri unuia din aceşti foarte neînsemnaţi fraţi ai Mei, Mie Mi le-aţi făcut."

| Esperança a răspuns:

Daca vei citi Biblia vei vedea care este credinta adevarata! Iti voi spune doar atat! In cer ajung numai cei Nascuti din nou din Apa si din Duh cei care si-au rastignit firea pamanteasca si nu mai sunt robi ai pacatului, cei care si-au innoit gandirea, si-au schimbat viata dupa legile Cerului si si-au transformat faptele rele in fapte bune! Nimic intinat nu va intra acolo.Galateni 5 :19 Şi faptele firii pământeşti Sunt cunoscute, şi Sunt acestea: preacurvia, curvia, necurăţia, desfrînarea,

20 închinarea la idoli, vrăjitoria, vrăjbile, certurile, zavistiile, mâniile, neînţelegerile, desbinările, certurile de partide,

21 pizmele, uciderile, beţiile, îmbuibările, şi alte lucruri asemănătoare cu acestea. Vă spun mai dinainte, cum am mai spus, că cei ce fac astfel de lucruri, nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu.Este CRIMA sa te bazezi pe religie si pe faptul ca esti botezat sau ca esti in religia buna CRIMA! Pocainta este un proces continuu!
Daca ai putin timp pentru sufletul tau iti recomnd aceasta predica! Nu vei regreta daca o vei asculta si nu vei pierde nimic! O sa inveti multe! Dar tu decizi:
http://www.youtube.com/watch?v=AdRPLYmwaHI
Dumnezeu sa te lumineze!

| Raniia a răspuns:

Lumea a fost facuta prin Cuvantul lui Dumnezeu. Exista o singura credinta, un singur botez, un singur Dumnezeu.Adevarata credinta este increderea neclintita in adevar-Cuvantul lui Dumnezeu-sa ne uitam tinta la Capetenia si Desavarsirea credintei noastre, adica la Isus-si sa acceptam cu credinta jertfa lui Isus si tot ce a obtinut El pentru tine.

| morningstar a răspuns:

Da, pocaitii 'merge' ( ca sa iti raspun la fel) pe calea cea dreapta. au lepadat acele lucruri.
La ce te referi tu ca ne-am lepadat de preoti? Avem si noi preotii nostri si ii respectam.
Nu am lepadat Biserica, mergem mai des ca voi la biserica si traim mai profund pocainta decat voi.
Impartasania o facem si noi!
De marturisit pacatele, noi marturisim Domnului si daca simt nevoia, pot impartasi cuiva in care am incredere, poate fi chiar preotul nostru.
Botezul pruncilor l-ati inventat voi. Domnul Isus S-a botezat la maturitate ca sa ne dea si noua exemplu cum trebuie sa facem. Niciodata in Biblie nu scrie despre un botez al unui copil.
Am renuntat la cununie? Ma faci sa rad. Tu stii ce scrii macar? Nu ti se pare ca sunt mai multi ortodocsi care au renuntat la cununie decat credinciosi sau pocaiti, cum le spui tu? Bineinteles, pocaitii!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fiecare merge pe calea pe care și-a ales-o!
Pa, pa.

| CandyTetris a răspuns:

Nu stiu exact la care "pocaiti" te referi. Oricum pocaitii se impartasesc, se casatoresc in fata lui Dumnezeu, isi duc bebelusii la binecuvantare si, evident, merg la bisericalaughing.Mai raman preotii si botezul bebelusilor in apa, care in opinia mea sunt contestabile...
Acuma, indiferent de toate regulile puse de o religie sau alta, niciuna nu e perfecta si si niciuna nu merge perfect pe "calea cea dreapta".La urma urmei Dumnezeu nu te va intreba ce biserica ai frecventat ci cum ai trait.Hope I helped.happy

| fiosel a răspuns:

Pocaiti din cate stiu nu s-au lepadat de sfanta impartasanie nici de cununie si nici de botez,dar iei fac botezul cand sunt majori cand pot iei sa marturiseasca pentru iei nu nasii, pruncilor le fac binecuvantarea in biserica prin rugaciune, si mi-e sincer botezul lor mi se pare mult mai aproape de cel biblic cat despre cununie se fac cununiile in biserica nu stiu de unde sti ca nu se fac.O zi buna sa ai

| olivia12 a răspuns:

ORTODOCSII pentru ca asta e prima religie noi sunt din anul 1, catoliciii din secolul 10 iar pocaitii din 1900!

| Lvrkiosif a răspuns (pentru olivia12):

Daca e prima religie inseamna ca e cea buna?

| PreaSfintitu a răspuns (pentru olivia12):

Tu chiar esti atat de proasta si crezi ca pamantul are doar 2012 ani?

| morningstar a răspuns (pentru olivia12):

Esti sigura ca 'ortodoxism' se chema religia din anul I dupa Hristos? Atunci nu coincide cu aceea. Pentru ca in primul an dupa Hristos, nu se faceau pomeni la morti, botez la copii si multe altele pe care traditia voastra le-a adaugat, nu religia.

| NoRestForTheWicked a răspuns (pentru olivia12):

Olivia esti tampita? Pune mana si citeste fato tu faci istorie aici pe TPU si esti proasta ca papucu!

| olivia12 a răspuns:

Ba nu secolul 10 secolul 1 si stiu si eu de marea schizma ca am inv la istorie dar asta am inteles de la profu de religie!

| olivia12 a răspuns:

Imi pare bine ca tiam facut ziua mai buna ok!

| game1992 a răspuns:

Sa lamurim o data pentru totdeauna treaba cu religiile,in biblie nu se aminteste nici macar o data de vreo religie corect%,asta i inventia oamenilor data de satan sa ii incurce si sa se certe si multe altele,in biblie veti gasi scris doar atat pocaitiva,dar majoritatea oamenilor nu stiu ce inseamna pocainta,deci pocainta inseamna o gandire noua o traire noua etc. si voi ziceti cand vedeti un penticostal uite pocaitu fumeaza pai desteptilor atunci nu mai este pocait doar penticostal,un pocait no sa vedeti fumand la bar sau alte chesti,deci orice penticostal care face chesti din astea nu mai este pocait,le incurcati de nici voi nu stiti,si ortodocsii zic la pocaiti tu nai voie sa injuri,dar iei au asa-i,popa va zice ca voi aveti voie sa injurati sa furati sa mintiti si tot in rai cu pocaiti o sa ajungeti, va inselati singuri, de unde ideea sa se boteze copii de mici daca isus a asteptat 30 de ani sa se boteze,si a spus fac toate acestea ca sa luati exemplu nu ca avea el nevoie de botez,botezu se face cand omul este capabil sa deosebeasca binele de rau si sa aleaga ce vrea sa faca cu viata lui.voi astialalti le faceti pe toate (avorturi,betii,injuraturi,furt) dar voi credeti ca popa va duce in cer saracu nu se poate duce pe iel acolo ca doar si iel tot la dumnezeu slujeste nu la alti popi,conteaza fiecare ce face cu viata lui nu sal vada pe altu,uite pocaitu cea m-ai facut, a vazut paiul din ochiu pocaitului, dar na vazut secoia din ochiu lui.

| Esperança a răspuns (pentru game1992):

Mi-a placut raspunsul tau. A fost la obiect! Chiar asa se intampla in zilele noastre cum ai zis tu aici.trist dar adevarat. Multi nu pot face diferenta asta happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu esti bine informata si pui problema prea simplist.nu ca ar fi extrem de complicat.dar daca urci un munte spre varf, pe care poteca urci si pe care parte a muntelui? conteaza? devreme ce ajungi tot in varf?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu crezi ca au renuntat sandra? fi serioasa astea is basme, parerea mea e ca nici una toate duc spre amagiri, iluzi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se vede cati place vodka! cati ani ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da am 12 ani simi place istoria si o sa fac diferenta dintre crestinism si ortodoxism cand profu de anul trecut care a plecat si a devenit preot va reveni!