| AvalohAlyn a întrebat:

Iisus Hristos (Mantuitorul, nascut in Nazaret, crucificat acum aproximativ 2000 de ani in Ierusalim,pe muntele Golgota si care a inviat a treia zi, tot dupa Scripturi) este Calea, Adevarul si Viata conform Sf.Scripturi
Eu personal cred asta.
Voi credeti?
Ce parere aveti de CREZUL de la Niceea?
Credeti in Tatal,Fiul(lui Dumnezeu) si Duhul Sfant,In Biserica Apostolica,invierea mortilor la Judecata de la Apocalipsa, un nou botez(de pacate prin spovedanie si cainta adevarata, prin Sf.Euharistie,(Impartasanie).Credeti in Iisus Hristos ca fiind Fiul lui Dumnezeu? Mantuitor al lumii?
Ce parere aveti cu credintele din Crezul crestin ortodox de la Niceea? Catolicii putin l-au schimbat au adaugat ce se numeste adaosul Filioque.
Ce parere aveti de Crezul? Voi credeti in ceea ce se indeamna sa credem?

Eu pot sa spun ca da si mi-as dori pana la moarte sa cred asta.
Un ortodox adevarat sau catolic ia crezul ca pe un GHID SUPREM de credinta alaturi de credinta PUTERNICA Tatal, Fiul si Sfantul Duh.Sa nu uitam de Sf.Traditie.
Eu nu am vrut sa pun aceasta postare ca sa ma laud ci doar pentru a vorbi despre CREZUL de la Niceea si ce se marturiseste in el.

Voi, credeti?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

La Sinoadele Ecumenice s-au luat NUMAI hotărâri conforme cu Învăţătura Mântuitorului Hristos!

Ele au apărat dogma Sfintei Treimi, aşa cum a fost înţeleasă aceasta în toată perioada creştină a celor două-trei secole dinaintea sinoadelor,

-sinoadele au vizat doar clarificarea a ceea ce era bazat pe universalitatea şi recunoaşterea comună în toate comunităţile creştine de până atunci,

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Acest crez nu se regaseste in Biblie.

| robby212 a răspuns:

Hristos, Imparatul ne-a dat Tatal Nostru ca model de rugaciune.Parca la Primul Sinod Ecumenic, pe vremea Imapratul, intocmai cu apostolii, Constantin.Eu unul cred ce e acolo.

| milan9 a răspuns:

- sinoadele au reunit aceeaşi Biserică, "apostolică", prin toţi episcopii a sute de comunităţi creştine ce trăiau aceleaşi învăţături comune!

- întrunirile sinoadelor au reprezentat chiar semnele unor încercări de modificare din exterior a învăţăturilor Bisericii, încercări stopate prin dialogurile sinadelor şi clarificarea încă o dată a adevărurilor creştine;

- mulţi dintre participanţii la sinoade erau episcopi ale căror trupuri păstrau urmele persecuţiilor provocate de apărarea de către ei a învăţăturilor neschimbate ale Bisericii lor.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Ioan 8:32 - "Veţi cunoaşte adevărul şi adevărul vă va elibera."
Cred că doar adevărul biblic poate să mă apropie de Dumnezeu.