| Holiday a întrebat:

Pornind de la o discutie despre mumii, nu prea are legatura dar in fine, un crestin ortodox, sau cel putin unul care se declara asa, a facut urmatoarea afirmatie:

" Dacă tu nu te cureţi de păcate, nu-ţi vei putea înfrâna, niciodată, instinctele animalice...
...de la desfrâul pântecelui, care e mai sus amintita lăcomie, până la actul sexual din afara Căsătoriei şi perversiunile sexuale sau actul sexual în timpul Căsătoriei, dar în perioada Posturilor: Lunea, cu toate că e zi facultativă de post, Miercurea, Vinerea şi zilele din cele patru Posturi Mari ale anului + Sâmbăta şi Duminica, una din ele fiind zi întristare şi alta de bucurie: Sâmbăta, fiindcă e ziua în care Mântuitorul era în mormânt şi e zi de întristare, iar Duminica, fiindcă e ziua în care a Înviat Mântuitorul şi e zi de bucurie, neavând voie să facem nimic altceva, în afară de lucrurile strict necesare..."

Intrebarea mea este: intr-adevar crestinii ortodocsi intretin relatii sexuale doar martea si joia si asta daca nu e vreun alt post, sau el e un caz special de ortodox, si, de asemenea, daca celelalte biserici, culte, secte crestine isi insusesc acest..nici nu stiu cum sa-i zic... obicei?

Chiar mai sunt si altii care fac sex doar martea si joia?

P.S.: Ar trebui o noua rubrica, "Religie si sex"

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Aha, şi doar în anumite poziţii, doar cu soţ/soţie, cu gândul la "Dumnezeu" şi strict pentru procreare (deci dacă femeia e gravidă sau măcar unul dintre cei doi e steril sau nu îşi doreşte (alţi) copii (pe moment), nu le rămâne decât abstinenţă).;))

- http://www.crestinortodox.ro/......35037.html
- http://www.almeea.com/......e-pasiune/

http://sufletcrestin.wordpress.com/......-dumnezeu/ :))
Plus: http://www.dcnews.ro/......81224.html

La câte interdicţii absurde au, mă mir că se înmulţesc aşa de repede, unii ajungând la o întreagă echipă de fotbal. :))
Este evident că mai nimeni nu le respectă.

Oricum, tipul din care ai citat, cel mai probabil, este doar un puşti traumatizat de îndoctrinarea religioasă şi vorbeşte despre sex din perspectiva unui virgin. Am văzut că are multe idei amuzante.;))

15 răspunsuri:
| costis a răspuns:

De la mumii ai ajuns la sexul martea si joia.
erai aproape de batalia de la Waterloo.

| Holiday explică:

Asa cum ma asteptam, toata lumea "ciocu` mic si joc de glezne".
Nici unul nu-si asuma tampeniile biblice.

| sublime89 a răspuns:

La cat de deplasati sunt oamenii, mai ales cei religiosi, aproape sigur exista astfel de cazuri, dar probabil rare. Sper laughing

| OoBunnyoO a răspuns:

Probabil nici marea majoritate a preotilor nu tin cont de aceasta regula, daramite crestinii de rand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si dupa un timp se trezeste ca-i vine prietena virgina gravida acasa si o-ntreaba "ce-ai facut fa?" iar ea raspunde "ie minune ba".

Sau scenariul in care tipa nu mai e virgina : "de ce e negru?" iar raspunsul "misterioase sunt caile domnului".

| DarkAndDreary a răspuns:

Pffft...La cat fac crestinii sex in afara casatoriei...

| ElenaRomann a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Crestinii care nu sunt 'doar cu numele' nu fac nimic in afara casatoriei.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru ElenaRomann):

In ziua de azi foarte multi adolescenti se lauda ca au facut sex cu nu stiu cate fete.

| Ben00 a răspuns:

Te intereseaza cand fac eu sex?

In zilele pare si de 1 Mai.

| هوراس a răspuns:

Băi frate, habar nu am. nu cred că sunt alții care se abțin de la vagin laughing

| stefaniaaaaaa a răspuns:

Sa stii ca sunt si copi si nu ar trebui sa vorbesti asa vulgar! Toti care au scris lui sunt niste vulgari cum sa Il Amestece peSfantul Dumnezeu cu sexul?! Toti in afara de DarckAndDreary!

| Holiday explică (pentru stefaniaaaaaa):

Unde e vulgaritatea?!?

| stefaniaaaaaa a răspuns:

Este ca il amesteci pe Dumnezzeu cu sexul!

| Holiday explică (pentru stefaniaaaaaa):

Nu eu l-am amestecat, povestea voastra l-a amestecat, nu are el pareri despre cum, cat, de cate ori, cu cine ar trebui sa facem sex?

Oricum discutam doar din punctul de vedere al credinciosului, evident ca mie mi se rupe de poveste si de personajele voastre imaginare.

| stefaniaaaaaa a răspuns:

Pai cine a vorbit despre asta? A cui e intrebarea? A ta!