| Inferno a întrebat:

Pornind de la premisa ca Dumnezeu exista:

Exista un plan divin imuabil ce vizeaza aceasta realitate?

Daca da, atunci exista teoretic (si nu numai) anumite actiuni pe care daca le-am intreprinde ar duce la modificarea acestui plan.

( Daca planul divin este ca galaxia Andromeda sa se loveasca de Calea Lactee, atunci exista o actiune sau mai multe prin care putem impiedica asta. Am putea teoretic sa generam o forta gravitationala mult mai mare in partea opusa, pentru a se indeparta de noi. Actiune teoretica.

Exista si cazuri practice: Daca planul divin este ca un pahar sa cada de pe masa si sa se sparga. As putea teoretic sa intervin in "n" moduri pentru a impiedica asta. Actiuni practice.)

Cum planul divin este imuabil, iar aceste actiuni ar duce la modificarea sa, este limpede ca intr-un fel sau altule ele nu ne sunt accesibile.

Deci sigur ne sunt INTERZISE.
Cum ne sunt interzise?
Pai e clar ca nu suntem impiedicati fizic in vreun fel.

Singura varianta care ramane este ca insasi alegerile ne sunt slefuite in conformitate cu planul divin pentru a nu duce la o posibila discordanta.

Atunci liberul arbitru nu mai e atat de liber. Ce se intampla cu crestinismul?
Fara liber arbitru teologia crestina ar trebui reformulata.
Ce facem deci?

9 răspunsuri:
| Inferno explică:

Lucreaza Dumnezeu la un nivel atat de mare incat actiunile oamenilor sa nu se intersecteze niciodata cu planul divin?
Ce sens ar mai avea? In crestinism Dumnezeu a creat lumea pentru NOI, ce logica ar mai avea planul divin daca el e numai pentru stele si galaxii?

| danut a răspuns:

Exista un plan fizic privind omenirea care se va realiza indiferent de ce hotarari vom lua ca indivizi. Liberul albitru se refera la individ, nu la grupuri, populati, tari, etc. Dumnezeu are variante fiabile indiferent de optiunile noastre individuale, noi putem hotara DOAR in dreptul fiintei noastre iar in functie de optiunile personale Dumnezeu foloseste varianta care va duce la indeplinirea planului Sau privind OMENIREA ca tot. Hotararea individuala tine de fiecare individ deci liberul albitru nu este afectat sub nici o forma dar ca om nu avem posibilitati de a influenta finalitatea omenirii, de altfel asa cum se spune: zarurile au fost aruncate de peste 2000 de ani, razboiul a fost castigat, problema este doar la noi, liberul albitru, alegi viata sau moartea, optiune personala. P.S. Nu este vorba de somnul de odihna caruia ii spunem moarte ci moartea aia groaznica, moartea vesnica.

| Inferno explică (pentru danut):

Deci pana la urma exista un "plan fizic". Interesant.

" Liberul albitru se refera la individ, nu la grupuri, populati, tari, etc."
Ma rog. Si eu tot la individ ma refeream in rationamentul de mai sus, asa ca nu vad relevanta acestei specificari.

-----------Daca ar fi sa intram, de dragul discutiei, si in problema asta, atunci nu vad diferenta intre liberul arbitru al unui grup si liberul arbitru al unui individ.

Nu poti sa vorbesti de liberul arbitru al grupului decat atunci cand toti membrii sai au aspiratii comune.
Iar in cazul asta, ce incalca liberul arbitru al unui singur membru incalca sai liberul arbitru al intregului grup. Si atunci unde mai e diferenta. Practic poti reduce tot grupul la un singur individ reprezentativ: exponentul grupului.

Concluzia: Fie ca e grup, fie ca e individ, liberul arbitru e tot ala.---------

"Dumnezeu are variante fiabile."
1.) Pai Dumnezeu are VARIANTE? La ce ii trebuie lui VARIANTE?
Eu credeam ca are un singur plan, mare si lat. Doar e omniscient.

2.) Daca toate variantele sunt "fiabile" atunci de ce are mai multe?
Ai mai multe variante cand stii ca una poate sa nu mearga si apelezi la alta de rezerva. Dar daca toate sunt fiabile, la ce bun sa fie mai multe?

"Dumnezeu are variante fiabile indiferent de optiunile noastre individuale..."
3.) Cum? Asta e intrebarea.
Daca afirmi pur si simplu nu inseaman ca asa este.
Am demonstrat in intrebare ca nu e asa.
Tu acum nu faci decat sa afirmi ca este, fara a argumenta cu nimic.

"...noi putem hotara DOAR in dreptul fiintei noastre..."
Ei na. Pai da violatorii si criminalii, aia cum de POT hotara si in dreptul altora? Sunt supraoameni?
Putem hotara in dreptul cui vrem. Poate ai vrut sa spui ca e corect sa hotaram numai in dreptul nostru, nu ca doar asa putem.

Deci planu lasta divin de care vorbesti se refera strict la omenire "ca tot".
Asta ce vrea sa insemne?
Cum se poate vorbi de omenire fara a se vorbi de fiecare individ in parte?

| danut a răspuns (pentru Inferno):

1) Variantele sunt pentru a fi in armonie cu hotararile individului, ca exemplu daca tu o iei la dreapta Planul aplica varianta A iar daca tu o iei la stanga se aplica varianta B. Este un exemplu de doi bani dar este un exemplu.
2) De aici si variantele fiabile, in functie de alegerile fiecaruia.
3) Cum nu stiu, nu sunt decat un biet muritor dar Planurile lui Dumnezeu se pot vedea in istoria indepartata dar si in cea recenta comparandule cu profetiile facute de mai bine de 3000 de ani incepand cu profetul Daniel din Biblie. Sunt profetii care ajung la noi in mod direct. Pentru ati explica ar trebui sa faci un curs de Daniel.
4) Da si in dreptul violatorilor si al criminalilor sunt hotaratoare actiunile victimei care creaza oportunitatea criminalului de a actiona, adica ii creaza acestuia un mediu propice pentru crima. O fata umbland brambura pe unde nu trebuie, la ore care nu trebuie, imbracata cum nu trebuie, cu gesturi care nu trebuiesc, machiata cum nu trebuie, etc. toate astea de exemplu actioneaza in cazul unui violator.
5) Adica un plan pentru terra, de indepartare a raului, a mortii din univers cu toate ca unii oameni si-ar dori in continuare, razboiul, moartea samd pentru indeplinirea planurilor personale. Cum fac astia acum de se imbogatesc calcand pe cadavrele oamenilor de rand. Deci Dumnezeu trece peste "planurile" individuale ale unor indivizi de se cred oameni, asta am vrut sa spun in general.

| mentholinks a răspuns:

Daca e divin e clar ca nu-l putem concepe si sunt sigur ca nu incalca deloc principiul liberului arbitru.

| Inferno explică (pentru mentholinks):

"...nu incalca deloc principiul liberului arbitru."
De ce?

| BogdantheDreamer a răspuns:

Exista un plan divin imuabil ce vizeaza aceasta realitate?

E necesar sa iti raspunzi la prima intrebare. Apoi totul va fi clar.

Exista doua planuri: spiritual si fizic.

Parerea mea este ca planul fizic a inceput cu facerea lumii si s-a incheiat in momentul inaltarii lui Iisus.

Planul spiritual "lucreaza" inca pana in momentul celei de a doua veniri.
In acel punct cele doua planuri se vor contopi si... nu am nici o idee ce va urma.

| Inferno explică (pentru BogdantheDreamer):

"Parerea mea este ca planul fizic a inceput cu facerea lumii si s-a incheiat in momentul inaltarii lui Iisus."

Deci tot ce se intampla acum pe Pamant si in Univers e rezultatul hazardului? Nu mai exista un sens anume?
Daca iti moare un membru al familiei sau patesti ceva rau e doar o intamplare? Nu e un test al divinitatii, nu face parte dintr-un plan anume?
Toate acele minuni si deznodaminte neasteptate sunt... doar coincidente? Evenimente stocastice?

Spui ca exista totusi un plan spiritual. In ce consta el?

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Inferno):

Planul spiritual este lucrul duhurilor si puterilor ceresti si diavolesti din lumea nevazuta. Noi vom lua parte la planul spiritual in clipa in care vom trece in nefiinta. Planul material sau fizic va incepe cum am spus cu a doua venire. Pana atunci ar trebui sa ne facem griji doar de sufletul nostru. Dumnezeu nu a dat cu parul in cap nimanui, practic vorbind.