| Mircea08 a întrebat:

PORUNCA LUI DUMNEZEU
"Şi aceasta este porunca Lui, ca să credem întru numele lui Iisus Hristos, Fiul Său, şi să ne iubim unul pe altul, precum ne-a dat poruncă."
( Întâia epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan – 3/23)
Poruncă nouă dau vouă: Să vă iubiţi unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, aşa şi voi să vă iubiţi unul pe altul. intru aceasta vor cunoaşte toţi că sunteţi ucenicii Mei, dacă veţi avea dragoste unii faţă de alţii.
Sfânta Evanghelie după Ioan – 13/34, 35
Aceasta este porunca Mea: să vă iubiţi unul pe altul, precum v-am iubit Eu.
Sfânta Evanghelie după Ioan – 15/12
Exista o alta porunca data de Dumnezeu sau de Iisus? care?

19 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Mai știu eu una: Să lucrezi șase zile...dar în a șaptea zi să nu lucrezi (spusă cu cuvintele mele).

| Mircea08 explică (pentru sabin89):

Coloseni 2:16 Nimeni, dar, să nu vă judece cu privire la mâncare sau băutură, sau cu privire la o zi de sărbătoare, cu privire la o lună nouă sau cu privire la o zi de Sabat,
"Dumnezeu hotărăşte din nou o zi, astăzi rostind prin gura lui David, după atâta vreme, precum s-a zis mai sus: "Dacă veţi auzi astăzi glasul Lui, nu învârtoşaţi inimile voastre". (Evrei 4/7)
Ce intelegi prin faptul ca Dumnezeu hotaraste o noua zi, si de ce spune ca sa nu ne judece nimeni cu privire la sabat, sau la mancare? Daca stii sa raspunzi esti mare!

| sabin89 a răspuns (pentru Mircea08):

Știi cum a zis Dănilă Prepeleac când a fost vorba de întrecerea aia la fugă, a zis că îl desemnează pe nepotu* (iepurele). Îi urmez și eu pilda și-i dau cuvântul lui nepotu* - dănuț, să explice el. happy

| DeyCj a răspuns:

Decalogul.

| iurii75 a răspuns:

Desigur.
matei 28:18 Isus s-a apropiat şi le-a vorbit, zicând: „Toată autoritatea mi-a fost dată în cer şi pe pământ. 19 Duceţi-vă deci şi faceţi discipoli din oamenii tuturor naţiunilor, botezându-i în numele Tatălui, al Fiului şi al spiritului sfânt, 20 învăţându-i să respecte tot ce v-am poruncit. Şi iată că eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea sistemului".
Dar la bază tot iubirea stă. happy

| Mircea08 explică (pentru iurii75):

Porunca aceea a fost pentru apostoli nu pentru toata populatia

| iurii75 a răspuns (pentru Mircea08):

happy dacă ții cont de restul scripturii vei vedea că predicau toți, nu doar apostolii. De fapt pentru 12 persoane aceasta ar fi imposibil (să predice în toate națiunile)

| Mircea08 explică (pentru iurii75):

Nu predicau toti, dar nici numai cei 12. Nu stiu ce numesti scriptura, eu treiesc conform invataturii lui Hristos si nu amestec asta cu alte scripturi deoarece este scris ca avem UN SINGUR INVATATOR, iar acesta are O SINGURA INVATATURA

| iurii75 a răspuns (pentru Mircea08):

"Nu predicau toti, dar nici numai cei 12. " - atunci de ce afirmi că porunca era numai pentru apostoli?
"Nu stiu ce numesti scriptura," - Biblia, de la geneza la revelația. Ținând cont de ce vorbim mă refeream la faptele apostolilor și celelalte epistole care o urmează.
"si nu amestec asta cu alte scripturi " - te-am îndemnat eu să faci aceasta vreodată?

| Mircea08 explică (pentru iurii75):

Cauti nod in papura
Atunci cand vorbea cu apostolii normal ca nu vorbea cu toata lumea, prin urmare a spus ce a spus APOSTOLILOR.
Biblia de la geneza la revelatie este invatatura unor religii nu invatatura lui Iisus, si nici eu nu te indemn sa fii crestin, poti fi martor de ex.

| iurii75 a răspuns (pentru Mircea08):

"Cauti nod in papura" - ba de loc. Faptul că predicau și ceilalți arată cî nu s-a referit doar la apostoli.
"Biblia de la geneza la revelatie este invatatura unor religii nu invatatura lui Iisus," - da? și eu care credeam că este cuvântul lui Dumnezeu!
"nu te indemn sa fii crestin, poti fi martor de ex." - de ex. martorii sunt creștini!

| Mircea08 explică (pentru iurii75):

Am spus ca VORBEA cu apostolii nu ca SA REFERIT la apostoli.

| Mircea08 explică:

Recitind cele trei versete am simtit nevoia sa fac o precizare :
"iubeste aproapele ca pe tine insuti". Sunt unii care nu numai ca nu se iubesc, ba inca se urasc! pai daca asa "iubeste" si pe aproapele ce mare afacere a facut? De aceea este ultimul citat care precizeaza ca nu noi suntem unitatea de masura a iubirii ci Iisus :"Aceasta este porunca Mea: să vă iubiţi unul pe altul, precum v-am iubit Eu."

Sfânta Evanghelie după Ioan – 15/12

| benny7 a răspuns (pentru Mircea08):

DA ACEASTA ESTE :Matei 22:35-40)„Să iubeşti pe Domnul, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău."Aceasta este cea dintâi şi cea mai mare po- runcă. Iar a doua, asemenea ei, este: „Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi." În aceste două porunci se cuprind toată Legea şi Prorocii.

| Mircea08 explică (pentru benny7):

Porunca aia este din Lege, dar Legea este inclusa in porunca lui Iisus. A iubi pe Dumnezeu inseamna a-i pazi poruncile :
"Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: Să păzim poruncile Lui; şi poruncile Lui nu sunt grele."
(Întâia epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan – 5/3)
Iar ultima porunca a Lui este :
"Şi aceasta este porunca Lui, ca să credem întru numele lui Iisus Hristos, Fiul Său, şi să ne iubim unul pe altul, precum ne-a dat poruncă."

( Întâia epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan – 3/23)
Lipseste ceva?

| benny7 a răspuns (pentru Mircea08):

Ce crezi că lipseşte!

| Mircea08 explică (pentru benny7):

Nimic nu lipseste, dar ma asteptam ca adeptii vechiului testament sa spuna ca lipseste gramada de porunci date inainte de Iisus. Iisus ne-a scos de sub Lege, si ar fi fost culmea sa ne dea o alta lege in loc - el a dat in loc O PORUNCA, si asta ca sa nu mai fie cacare de lege (pacat)

| benny7 a răspuns (pentru Mircea08):

Da aşa e*! 1 Corinteni 13-14 şi aş cunoaşte toate tainele şi toată ştiinţa; chiar dacă aş avea toată credinţa, aşa încât să mut şi munţii, şi n-aş avea dragoste, nu sunt nimic.***

| unvecin a răspuns:

Toate se cuprind în asta.

Și când te gândești că Dumnezeu și-a manifestat iubirea infinită nu pentru niște ființe ascultătoare, ci pe când eram păcătoși Hristos a murit pentru noi.

Să fii Dumnezeu și să te lași scuipat de dragul unor oameni răi pe care vrei să îi convingi că nu vrei să renunţi la ei. E un tablou la care dacă am medita mai des am simți mai bine propria valoare în ochii lui Dumnezeu și de asemenea valoarea semenilor noștri. Cum te porți când un astfel de Dumnezeu vrea să fii fiul Său? Cum te porți cu un suflet pentru care El a plătit tot ce a avut? Mai e loc de rivalitate când avem același Tată?

Dragostea este păzirea poruncilor. Și o păzire a lor fără a avea dragoste nu e decât un mare zero. Împotriva dragostei nu există lege. E cea mai puternică forță din univers. Dragostea divină e mai tare decât moartea.