| gorlan a întrebat:

Pot renunta la religie daca sunt ateu? Va rog fiti seriosi! Fara critici ca de ce esti ateu sau alte prosti... Multumesc!

Disciplina religie de la scoala!

45 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Poti sa primesti pe Domnul Isus ca Domn si mantuitor in viata ta!

Răspuns utilizator avertizat
| Borgir a răspuns (pentru EmaS):

Ce intreaba omul si ce raspunzi tu.
@gorlan, normal ca esti liber sa crezi cat vrei si in ce vrei.

| EmaS a răspuns (pentru Borgir):

Tu nu ai inteles ceea ce am raspuns eu.Din moment ce Il primesti pe Domnul Isus, nu mai esti ateu, deci ai renuntat la religia ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ema nu intoxica omul cu porcarile tale

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Draga ema te anunt din iad ca voi renunta la ateism cand numai voi fi dependent de banii ma intelegi daca ar exista dumnezeu de ce a lasa banul?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Banii trebuie sa te folosesti de ei, dar sa nu puna stapanire pe tine.

| KodrutZ a răspuns (pentru EmaS):

Zi-le asta popilor.
@Majoritatea "fratilor atei" de pe-aici (lol, ma amuza formularea aia cu "frati crestini" care si-ar lua gitul unul altuia in multe cazuri): Oameni buni, ignorati-l(o) pe Urzi ala(aia), si cind o sa vada ca nu e bagat(a) in zeama de nimeni, la un moment dat o sa se linisteasca si nu o sa mai polueze atmosfera pe aici.
On-Topic: Vorbeste cu parintii tai, daca ai sub 16 ani, si explica-le ca in ora aia pierduta cu indoctrinarea poti sa inveti engleza, economie, logica, matematica, orice altceva care chiar iti va fi util in viata. Daca ai peste 16 ani, cum se zicea mai sus, te duci si faci cerere pe propria raspundere, si... asta la vista, baby. Chiar si in acest caz, ar fi preferabil sa discuti cu parintii tai. Presupun ca nu sint niste habotnici de-astia plini de citate din biblie in program...

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Iar ocolesti adevarul

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poti sa slujesti la doi stapani.Nu poti sa slujesti lui Dumnezeu si lui mamona(care este dumnezeul banilor), caci vei iubi pe unul si vei dispretui pe celalalt.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Da eu nu slujesc pe nimeni

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiecare om este rob lucrului de care este robit. Poti sa fii rob pacatului,alcoolului,tutunului,drogurilor, banilor, etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Eu nu sunt de cea ce ai scris tu acolo

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Am scris si etc, pentru ca nu doream sa le insir pe toate.

| FucktheSystem a răspuns:

Poi a fi ateu însemană din start că ai renunțat la religie.

| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

1.27 Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie.
1.28 Şi Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l supuneţi; şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietăţile ce se mişcă pe pământ şi peste tot pământul!"
-Incredibil, omul a "evoluat" ultimul! Cum adica "dupa asemanarea noastra"? Si care "Noastra"( Prefig Sf Treimi)? Incredibil, dar Dumnezeu a inventat chiar si pluralul excelentei! Dupa care s-au luat monarhii.

-Dupa asemanare adica liber, bun, inteligent, frumos…in potential.

-Cei care sunt neliberi, rai, pr,,, i si atei nu si-au exploatat potentialul de a semana cu Dumnezeu.

Desigur, Dumnezeu nu uita sa il sfatuiasca pe om cum sa dobandeasca fericirea (lumeasca, deoarece fericirea spirituala este sa fie in relatie cu Dumnezeu): fericirea lumeasca este sa cresti, sa supui pamantul, sa stapanesti asupra resurselor pamantului. Aici incape cam orice activitate umana de la industrie, pana la admirarea naturii. Deci acolo trebuie omul sa isi caute fericirea, nu in discoteca si in baruri.

Eu zic sa exploatezi potentialul de a te asemana cu Dumnezeu.

| Angel0 a răspuns:

Ateii renunta greu la religie. Uite de exemplu rubrica religie a TPU-ului, este 99% frecventata de atei.

| Bogdanux a răspuns:

Oameni buni, omul a intrebat ceva, avea nevoie de niste raspunsuri concrete.Nu il luati cu baliverne de reintoarcere la religie.E decizia lui si punct.

| Urzi23 a răspuns (pentru Bogdanux):

Bogdanux a răspuns:

Oameni buni, omul a intrebat ceva, avea nevoie de niste raspunsuri concrete.Nu il luati cu baliverne de reintoarcere la religie.E decizia lui si punct.

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Ce ai ma? Daca este decizia lui inseamna ca este luata si atunci de ce bate cimpii pe aici si tu ii tii isonul. Stiu ca voi sunteti niste privilegiati, deoarece sunteti nascuti la cimpie, deci voi aveti dreptul sa bateti cimpii rolling on the floor

| Bogdanux a răspuns (pentru Urzi23):

Tu ti-ai citit vreodata raspunsurile? Sincer vorbind.

| Urzi23 a răspuns (pentru Bogdanux):

Bogdanux a răspuns (pentru Urzi23):

Tu ti-ai citit vreodata raspunsurile? Sincer vorbind

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Normal ca raspunsurile mele sunt la obiect tu esti cu "Nu il luati cu baliverne de reintoarcere la religie.E decizia lui si punct ". Poate acum pricepi de ce am dat citatul vezi ca mai sus il ai comp si este rodul mintii tale, deci nu ma invinovati pe mine.

| Bogdanux a răspuns (pentru Urzi23):

Daca chiar voiai sa-l ajuti, puteai s-o faci, nu sa il iei cu povesti despre Dumnezeu.Nu asta a intrebat.

Apropo, din cauza ta a picat site-ul? Rusine.

| Urzi23 a răspuns (pentru Bogdanux):

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Ce ai ma?

| Bogdanux a răspuns (pentru Urzi23):

Fac putina ironie.

| Urzi23 a răspuns (pentru Bogdanux):

Bre bogdane te ia lumea de neserios zau

| Rapplex a răspuns:

Poti sa renunti printr`o simpla cerere la directiune, dar daca esti minor ai nevoie de semnatura parintilor.

Răspuns utilizator avertizat
| negru30 a răspuns:

Daca tu spui ca esti ateu ai renuntat de cd ai luat aceasta decizie

| RXN a răspuns:

Daca ai peste 16 ani, da, poti face o cerere la directiune prin care sa-ti exprimi dorinta sa renunti la religie.Trebuie,in schimb,sa-ti alegi un optional in plus fata de restul clasei tale,la care sa participi cu alt colectiv,iar acel optional sa nu fie in timpul altor ore de curs.
Este,deci,multa bataie de cap, am vrut si eu sa nu mai fac religia, dar ma complicam prea mult si am renuntat la idee.

Răspuns utilizator avertizat
| Polaris a răspuns:

Mihnea răspunde cu înțelepciune:

Întrebarea s-a transformat în propagandă religioasă dintre habotnici bătuți în cap și așa-ziși atei, unii la fel de bătuți în cap ca habotnicii.
Acceptați-l pe Gizăs drept mântuitor sau luați un biscuite.
Da, se poate renunța dacă ai și aprobarea părinților.

Răspuns utilizator avertizat
| GodBlessYou a răspuns:

Trebuie sa ai aprobare de la Consiliul National al Gandurilor, chiar crezi ca poti face si gandi ce vrei fara aprobarea nimanui? Hai sa nu intram in absurd...

Elianna
| Elianna a răspuns:

Acest lucru se face în sinea ta.Nu trebuie aprobarea nimănui. Dar daca te referi la disciplina "religie" din scoala, dupa cum stiu eu este o chestie benevolă. Cred ca si parinţii tăi au un cuvant de spus în această alegere a ta.

Răspuns utilizator avertizat
| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Frate mai bine satanism modern decat o papusica manipulata de religie.insa ai taria sa nu te rogi atunci cand iti e greu.descurca'te singur...sa nu de sperii nici o data \m/

| Quadrilateral a răspuns:

A fi ateu inseamna sa contesti existenta lui dumnezeu.
Da, poti renunta la religie...nu te forteaza nimeni.

| adikiller1 a răspuns:

Ateu=om fara religie

| Quadrilateral a răspuns (pentru adikiller1):

Gresit...
Poti verifica si DEX-ul daca pe mine nu ma crezi... happy

| adikiller1 a răspuns (pentru Quadrilateral):

Ateu=persoana care neaga existenta lui Dumnezeu sau a unei alte divinitati.Adica nu crede nici in Dumnezeu nici in satana deci, fara relgie.

| Laura a răspuns (pentru adikiller1):

Să crezi într-o divinitate nu înseamnă să ai o religie.

| georgexxl a răspuns:

Toti vorbesc dar nu cred ca au nici ciit tine credinta eu stiu ca uni atei sunt mai credinciosi ca multi care cred in tot felul de iconita tu alegi ce vrei sa faci te sfatuesc sa cercetezi nu sa ouoi si tu tablouri si marog eu ce pupa tot prostu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ateismul e non religie deci ce astepti treci in barca noastra a ateilor

| M.G.R a răspuns:

Oficial esti ceea ce te declari, indiferent ca ai fost botezat...