| gorlan a întrebat:

Am mai pus o intrebare asemanatoare dar ati inteles gresithappy
Intrebarea era de fapt:
Pot renunta la religie daca sunt ateu? Si ma refer la religia de se face la scoala deoarece stau degeaba la ea si imi stric si media cu ora aceasta... Sunt la liceu si as vrea sa stiu daca o pot scoate...

29 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Da, poți, faci o crere la director (dacă n-ai peste 18 ani fac părinții) în care te declari de altă religie și ceri să nu participi la ora de religie.
Religia este singura materie opțională care este inclusă de la început în orar dar la care se poate renunța.

| RXN a răspuns (pentru FucktheSystem):

Din ce informatii mi s-au dat mie de la secretariat si de catre diriginte, trebuie sa ai macar 16 ani pentru a face cererea cu pricina,iar in locul religiei trebuie sa participi la o alta materie optionala, dar la alta clasa, iar ora cu pricina sa nu coincida cu orele de curs, pentru ca trebuie sa fie acelasi numar de discipline.
La voi in liceu e altfel treaba?

| FucktheSystem a răspuns (pentru RXN):

Da, la noi e mai simplu, faci cerere și ești scutit de oră. Dacă ora este în mijlocul programului ești nevoit să stai la oră dar nu ți se pune notă sau altceva, dacă este la sfârșit poți să te duci fericit acasă, nu ți se pune absență, nimic.
De fapt așa a fost și în generală, când aveam un coleg musulman.

| RXN a răspuns (pentru FucktheSystem):

Mama ei de viata...
Eu stau la ora,caci e in mijlocul programului,primesc note, absente daca lipsesc, cu toate ca sunt agnostica si-am sustinut asta sus si tare.Am vrut sa renunt la ora, dar sunt 'nspe mii de formalitati si am lasat-o balta.Trebuie sa mai suport plictisul total doar cateva luni, din fericire.

| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Uite ma http://www.timesnewroman.ro/......acalaureat
-La bac cica este si eroul necunoscut =cel care nu a stiut sa semneze foaia =))
-Poate o sa ridice un monument si pentru cei stresati de materia Religie si o sa fie si numele tau trecut =))

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Ba da, e optional, te poti lasa de ea.

| CobraLeon a răspuns:

Tot ce trebuie să faci este să te duci la secretariatul şcolii tale şi să depui cererea prin care afirmi că nu vrei să participi la ora de religie*.

NU eşti obligat să spui motivul pentru care renunţi.
Poţi s-o faci pentru că te plictiseşti, că nu-ţi place profu' sau că nu-ţi place atitudinea unui coleg la acea oră.
Poţi să renunţi ori că eşti creştin, budist, ateu, rastafarian, pastafarian sau jedi.

*Linkurile la modelul de cerere:
Pentru minori: http://SPAM/3zcqbwf
Pentru majori: http://SPAM/3cm83t8

Simplu si usor...

Răspuns utilizator avertizat
| dana85 a răspuns:

Planurile-cadru ale invatamantului primar, gimnazial, liceal si profesional includ religia ca disciplina scolara, parte a trunchiului comun. Elevilor apartinand cultelor recunoscute de stat, indiferent de numarul lor, li se asigura dreptul constitutional de a participa la ora de religie, conform confesiunii proprii.

| Mindreader13 a răspuns:

Da. Faci cerere la director si te retragi. Eu sunt retrasa din clasa a 5a.

Răspuns utilizator avertizat
| Nolkyz a răspuns:

Hm... crezi ca o sa te ia cineva in seama cu chestia asta?

| CrazyTeenager a răspuns:

Intr-un stat civilizat ai putea avea optiunea de a renunta la anumite discipline datorita preferintelor personale dar la noi.

| CrazyTeenager a răspuns:

Nici la liceu nu e alta mancare de peste, parca vor sa te induca in eroare, daca asa e sistemul educational ...la facultate totusi studiezi ceea ce iti place in functie de optiunile personale, adica te trateaza si ei omeneste.

| Iadhira a răspuns:

Nu prea cred că o poţi scoate...E aşa de greu să înveţi la o materie aşa uşoară? Dacă vrei să iei note mici, n-ai decât şi cred că nu ai nici vârsta potrivită să ştii dacă eşti ateu sau nu, doar pentru că, poate, ţie lene să te rogi...

| whatevernvm a răspuns:

Nu o poti scoate din moment ce nu e optinal. Asa invata cu tot "ateismul" tau. Cu cat stii mai multe despre religie ta cu atat ai mai multe cunostinte despre religia in care nu crezi si mai multe motive sa nu crezi in ea. Un ateu are cunostinte despre religie mai evoluate decat cele a unui pretendent crestin, asa ca daca ramai la ora nu iti "incalci" ateismul si nu ies dracii din tine.

| FucktheSystem a răspuns (pentru whatevernvm):

Religia ESTE opțională.
Și poți să ai cunoștințe despre religie de orinde dar nu de la ora de religie care e brainwashing, la ora de religie o să ți se spună decât de părțile bune ale Ortodoxismului, profesorii de religie și preoții sunt foarte ipocriți, ascund o bună parte din istoria bisericii și prezintă decât partea frumoasă, ce ai putea să înveți de aici?

Răspuns utilizator avertizat
| whatevernvm a răspuns (pentru FucktheSystem):

Nu ma refer daca e optional sa o inveti, ma refer oficial ca materie.
Eu nu sunt o persoana credincioasa dar consider ca stiu suficient de mult despre religie incat sa stiu ca totusi ca materie nu este optionala, ci doar o inveti optional. Partea frumoasa ti-o prezinta ei, partea negativa ti-o creezi tu. Bineinteles ca un profesor de religie vede doar partea pozitiva, ar fi chiar culmea sa predea un ateu religie sau un profesor sa nu isi sustina materia.

Acelasi raspuns si pentru @Antipaticu.

| FucktheSystem a răspuns (pentru whatevernvm):

Oficial ca materie este opțională, nu este obliagtoriu să faci religie în școală.
Religia este singura materie opțională care este inclusă din start în program dar care se poate scoate cu o simplă cerere la director în care declari că nu aparți cultului Ortodox sau că ești de altă religie, astfel nu ți se vor mai pune note la religie și ți se va încheia media cu o materie în minus.

| whatevernvm a răspuns (pentru FucktheSystem):

De obicei trebuie sa spui asta de la inceput, nu la mijlocul anului, trebuie sa justifici si doar dupa ceva timp( daca se considera motivul bun) sa nu mai faci. Si tot am impresia ca poti face asta doar la inceput, NU sa o schimbi in mijlocul anului.

| FucktheSystem a răspuns (pentru whatevernvm):

Sincer cred că poți să o faci și între semestre, aici nu sunt sigură. Dar la începutul anului sigur se poate. Și da, justificarea este una simplă, aparții unei alte religii sau ești ateu, asta e justificarea cerută, nu poți să zici că nu faci religie că n-ai chef sau altceva, ăstea sunt justificările care nu se acceptă.

| AndyNyappy5 a răspuns:

Ba da, se poate, la mine la liceu cel putin da. in afara de o colega ce are alta religie[-evanghelista], stiu inca vreo 2 persoane pentru care religia nu prezinta interes, au facut cerere la directorul scolii si din cate stiu eu le-a fost aprobatathinking acum nu stiu sigur, intreaba dirigintele si o sa vezi, la mine s-a pututbig grin

| wwe1 a răspuns:

De fapt eu la scoala (sunt a VI-a) si am 4 colegii de alta religie si nu merg la ora de religie, deci poti sa vb cu parintii tai si sa lle spui despre asta!

| SerenaCRK a răspuns:

Hmm,destul de complicat. Presupun ca ar trebui puse nota in aceea rubrica ( deja cred ca ai una ), si nu am auzit de cursuri saptamanale la biserica ateista (din cate stiu, este doar una singura in tara).Cel mai bine ar fi sa discuti cu dirigentele tau,sa vezi daca se poate face ceva. In fine, daca nu este posibil, vorbeste totusi cu profesorul tau de religie si explica-i orientarea ta religioasa.Note tot o sa iei, dar poate intelege.

| Laura a răspuns (pentru SerenaCRK):

@SerenaCRK Biserica ateistă? Taci în pana mea!

Câți cretini mai sus. Din 10 răspunsuri 2 corecte.
Religia este opțională, fie că ești creștin, musulman, agnostic, ateu, budist, pastafarian, jedi, Iron Maiden, martor al lui Iehova, deist, etc.
Dacă ai peste 18 ani faci singuri o cerere simplă la secretariat în care ceri să nu iei parte la orele de religie. Nu trebuie să dai vreo explicație. Dacă n-ai 18 ani îi rogi pe părinți să ți-o facă. La fel, nu trebuie dată nici o explicație.
Ce mă amuză ăștia de alte religii (nu atei) care nu vor să rămână la ora de religie. Poți să fi și creștin și să nu te duci la orele de religie, nu trebuie să dai explicații.
Nu trebuie să alegi o altă materie opțională. Poți face ce vrei în acea oră.

http://www.youtube.com/watch?v=NNAVD1MfAYo
http://www.youtube.com/watch?v=TG4QeBkNNqA