| Al3xbC a întrebat:

Pot spune cu mana pe inima ca, cred in Dumnezeu.Recunosc ca nu am mai fost la Biserica, dar nu pentru ca nu as vrea ci pentru ca
sanatatea nu imi permite deplasarea pana acolo.Nu ma rog de n ori pe zi,nu citesc carti religioase si nici nu il pomenesc pe Dumnezeu de
trei ori in fiecare propozitie(cum fac alti).Dar chiar si asa atunci cand ma rog o fac din tot sufletul, atunci cand ma gandesc la El o fac
cu toata fiinta mea.Atunci cand ma rog(desi rar)nu cer pentru mine ci pentru alti,nu cer lucruri materiale ci spirituale iar atunci cand
el imi aude cuvintele si dorintele umile si ma ajuta, niciodata nu uit sa ii multumesc.Nu fac rau la nimeni iar daca fac regret atat de mult
incat durerea mea sufleteasca e mai mare decat a lor.Dar cu toate acestea conform,,credinciosilor adevarati"voi ajunge in iad.
Pentru ca atata timp cat mergi la biserica la fiecare slujba,citesti Biblia de N ori,tii post, platesti slujbe etc.iti da,,dreptul"de a nu
comite un pacat in momentul in care tu judeci ca altii nu fac, ca tine.Atata timp cat faci astea ai,, dreptul"sa barfesti pe x si y ca nu fac,
ca tine.Atata timp cat tu faci asta ai,,dreptul"sa injuri(vreau sa vad un om care nu injura macar o data),sa inseli,sa profiti de ceva care
iti da un avantaj,sa treci pe langa un om care e intr-o situatie dificila si sa nu ii dai nimic,sa treci pe langa un caine infometat si sa
nu ii arunci o bucata de paine,dreptul de a face sex si copii inainte de casatorie(nu mai zic de avorturi).Din cate stiu eu nimeni nu a venit
de pe lumea cealalta spunand ca cei care sunt fanatici ai religiei stau pe un pedestal in rai si cei ca mine spala,, wc-urile"in iad.
Nu credeti ca oamenii in indeparteaza pe oameni de credinta?

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Te felicit pentru asta.Asa e, afacerismul preotilor ii indeparteaza pe oameni de la credinta...Cred in Iisus Hristos si desi sunt ortodox nici eu nu prea merg la biserica.Dar ma rog acasa si citesc Biblia.happy
Dumnezeu e pretutindeni, nu numai in biserica.

10 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Cred ca Dumnezeu se foloseste de cei din jurul tau ca sa scoata toata murdaria din tine.
Cat timp exista lucruri care te deranjeaza la altii, inseamna ca mai ai de lucru la tine in ograda.

| Al3xbC explică (pentru TrăieşteClipa):

Care murdarie? domnule,,o gaura in plus nu strica''? pentru ca simt ca la replica,care ai dat-o la alt om, ti-a iesit murdaria si tie din...gaura

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Al3xbC):

1. Mândria
2. Invidia
3. Iubirea de argint
4. Desfrânarea
5. Lacomia pântecelui
6. Trândavia
7. Mânia
Cu totii avem cate putin din fiecare in proportii diferite.Cine spune ca nu are inseamna ca nu stie sa si le vada.
Si aici apar cei din jurul nostru, care ne ajuta sa le identificam.
Constientizarea este primul pas.

| Al3xbC explică (pentru TrăieşteClipa):

Nu ai inteles nimic din ce am zis...asa e, cum zici tu

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Al3xbC):

Sa vedem:
Am inteles ca ai o parere foarte buna despre tine
Ca te crezi aproape un sfant
Incerci sa te justifici ca nu mergi la biserica si ca nu tii post
Ti se pare ca te comporti mai bine decat cei care merg la biserica, deoarece ei injura si barfesc

Eu am incercat mai pe departe sa-ti zic ca ai mandrie si invidie sa vinzi si la altii, dar nu te-ai prins
Ca nu-ti convine raspunsul, nu este problema mea.

| Al3xbC explică (pentru TrăieşteClipa):

,Sa vedem'':
1. Daca sa zici ca e pacat sa judeci pe alti ca nu fac, ca tine(adica sa zici la altul ca face pacate cand chiar tu faci)inseamna mandrie...
scuze dar eu merg pe principiul,, sa arunce cu piatra cel fara de pacat''(banuiesc ca ai auzit de vorbele astea cand te,, impingeai''
in Biserica sa stai langa preot).dar daca asta inseamna da sunt mandru.
2.In ce propozitie am dat de inteles ca ma cred sfant? in cel in care ma rog pentru alti si nu pentru mine? dar cand pupai toate icoanele
din biserica, ca na poate ai noroc, nu ai auzit preotul ca se ruga pentru alti? nu ai auzit oameni care se rugau la Dumnezeu pentru cainta
oamenilor si iertarea pacatelor?
3.Boala care ma tine la pat ma justifica de ce nu merg la biserica si nu tin post.
4.Eu nu am zis ca nu injur si nu barfesc, am spus ca mi se pare stupid sa te dai credincios si imediat ce ai iesit din biserica sa injuri si sa
barfesti.
5.Iti zic asa mai,, pe departe''ca esti exact tipul de om care judeca si comenteaza incercand sa justifice actiunile necorespunzatoare
a unor,, credinciosi''.
Acum muuuuuuuuuuuuuuuult timp cand se deschidea un templu erau sacrificati sute de oameni si totul in numele religiei.In zilele
noastre, oameni care se cred credinciosi sacrifica mentalitatea oamenilor pentru ca poate asa vor avea un bonus la Dumnzeu.Cum?
Baga frica,, daca nu mergi la Biserica ajungi in iad''desi Dumnezeu iarta. Daca ar crede cu adevarat in El ar sti ca niciodata nu ar pune
in acelasi loc un criminal de exemplu cu un om care nu a tinut post sau nu s-a dus la biserica.Iar daca i-a dat o
a doua sansa unei adulterine crezi ca nu ii da o sansa unui om care nu respecta toate datinile? daca sprijini credinta ascultand cuvintele
intelepte date omului, de ce nu pui si in aplicare? pana la urma trebuie sa te ghideze, cum sa te ghideze daca esti prea ocupat judecan-l pe
altul ca nu face ca tine? Dumnzeu inseamna iubire, intelegere si iertare.Ai fi stiut asta dar e greu pentru ca te uiti daca x si z a venit la slujba sau nu.
Tu fiind cu mai putina,, murdarie''ar trebui sa
sti ca Dumnzeu iubeste pe toata lumea

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Al3xbC):

Eu nu sunt sfant si nu am afirmat ca am mai putine defecte decat altii.
Biblia o consider o carte istorica si nicidecum una de religie.
La biserica nu merg ca sa nu ma judece cei ca tine.

| Al3xbC explică (pentru TrăieşteClipa):

In primul rand tu ai zis ca eu ma cred sfant nu eu te-am facut pe tine.nu crezi ca esti un pic...nu o sa te fac ipocrit, nu o sa zic ca gandirea ta e un pic indoielnica(pentru ca nu e frumos)
voi spune doar ca te contrazici.Te iei de mine ca, caut scuze ca nu merg la biserica si tu nu mergi la biserica...macar eu am un motiv bine intemeiat.Si desi am sufletul murdar, plin de invidie, mandrie
(si tot ce mai ziceai tu acolo)cred in multe lucruri scrise in Bibile.Eu nu judec sunt doar indignat...si cum ziceai tu aaa da,, incerci sa te justifici''de ce nu mergi la biserica.
Ar trebui sa ii asculti pe cei din jurul tau care
incearca sa scoata murdaria din tine dar ai grija ca unele,, spalari''lasa pete.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamna sau domnul Al3xbC am observat ca aveti antecedente:
4 Ianuarie 2015 10:50
虎 a răspuns (pentru anonim_4396 alias Al3xbC):
Esti cam coltoasa pentru o credincioasa pioasa si bolnavioara.
Diavolul din tine se teme de preot?

4 Ianuarie 2015 11:02
虎 a răspuns (pentru Al3xbC):
Este un diavol mai special.
Ii place sa se creada, sfant, milos, bun, etc.
Dar cum il certi putin isi da arama pe fata.
Exact cum ai facut mai devreme.
Ai nevoie de 7 preoti nu de unul.
rolling on the floor

Sfintia Ta,nu exista Rai si Iad nu va mai agitati degeaba.
Si daca ar exista Raiul,ma indoiesc ca ar lasa sa intre certareti, invidiosi, plangaciosi, ofticosi, clevetitori etc.

| SuNaM a răspuns:

In primul rand un mod bun sa afli daca te rogi din toate inima este pe langa ca simti o pace, sa plangi.Lacrimile de umilinta arata ca, chiar te rogi!