| LazarDreigas a întrebat:

Poti ajunge in rai daca nu ai citit biblia, dar crezi in dumnezeu si il iubesti?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ajungi in rai dacă tu crezi că ajungi in rai. Nu e că și cum ar fi un loc real.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu, pentru ca nu exista.
Si daca exista, n-ai fi ajuns pentru ca scrii D-zeu cu "d" mic.

| relian a răspuns:

Ajungi daca ai bani si relatii laughing dar de regula si acolo se merge tot ca si aici, pe acelasi principiu.

Ai fost sarac, prapadit, acolo vei merge la munca de jos.Ai fost aici sef, acolo tot sef vei fi laughing asa ca nu te imbata cu apa de la robinet, sau cu aghiazma de la popa.

Poti sa crezi si in tacsu nu doar in Dzeu, il doare pe ala la palarie ce ai citit tu sau in cine crezi.

Eu zic ca e de rau, mai ales daca ii spui ca il iubesti, pentru ca ala se pare e de sex mamsculin, tu daca esti barbat, il jignesti, il faci gay, asa ca mai bine nu mai intreba, desi deja esti notata acolo undeva, nu mai scapi te da ala pe mina astora gay laughing ai pus-o de mamaliga.

Macar de erai femeie, acolo merge sa-i spui ca il iubesti, dar si aici, trebuie sa arati f bine, de la f bine in sus, nu se uita ala la asa orice femeie, ca doar e sefu ala mare nu?

| gemeni6226 a răspuns:

Dupa parerea mea da, daca iubesti oamenii, pe Dumnezeu pe tine insuti caci iubirea aproapelui si a Domnului este porunca cea mai mare a Domnului, daca iti iubesti aproapele si pe Dumnezeu e foarte probabil ca respecti si restul 10 porunci.Si mai e ceva in afara de asta ce iti cere Dumnezeu ca sa intri in rai:sa te bucuri de viata pe care ti-a daruit-o si fa si pe altii sa se bucure de viata, adica fa bine ori de cate ori poti altora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ioan 14:15
"Dacă Mă iubiți, veți păzi poruncile Mele. "

Prin asta se arată iubirea de Dumnezeu. Prin fapte, nu prin vorbe.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Dumnezeul a spus a zis a scris a demonstra a explicat a îngăduit pe înțelesul tururo prin paftele voastre ma puteți ține lângă voi prin ochii pot vedea în sufletul vostru ma pot odihni în inima voastră pot asculta durerea și suferința voastră prin intențiile voastre ma veți avea lângă voi și cine este cu mine nu va suferi nu veți cunoște necazul nu veți fi dezamăgit nu veți fi necăjiți nu veți fi trădați nu veți fi huiduiți nu veți fi dați la o parte nu veți regreta căci Dumnezeu El Adevărul și Calea Adevărului.
Sa crezi în Dumnezeu cu toată inima sa crezi în Dumnezeu cu toată credința Sa crezi în Dumnezeu cu tot sufletul și de el Niciodată sa nu fi Dezamăgit sa nu-l subestimezi să nu-l judeci căci El spune pe înțelesul tururo faptele voastre sufletul vostru inima voastră gândul vostru intenția voastră curată sa fie bună sa fie sa nu purtați ură sa nu pirați chin sa nu purtați răutate sa nu va dați un cap unul altuia pentru bani faimă validare putere nu va murdăriți sufleul nu va murdăriți inima nu va murdăriți gândul nu va murdăriți mintea căci doar așa mă puneți ține lângă voi cu voi

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Biblia îți deschide sufletul biblia te educa biblia iti spune ce nea lăsat tatăl nostru sa învățăm să știm căci El Dumnezeu are așteptări de la noi de la noi toți în fiecare parte și nu sunt imposibile nu sunt grele căutați și aflați ce spune tatăl nostru căutați și ascultați ce spune tatăl nostru căutați și faceți ce spune tatăl nostru cu cât ne vom păstra sufletul mai curată cu cât ne vom păstra inima mai curată cu cât ne vom păstra gândul mai curat cu cât ne vom păstra mintea mai curată cu cât ne vom păstra Sufletul curat cu cât ne vom păstra faptele curate cu atâta vom fi mai aproape de el de Dumnezeu de Adevăr De singur Adevăr El Dumnezeu ne iubește pe toți pe fiecare în parte din noi incondiționată

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Cum a zis și Rosalia: Dacă iubești pe cineva, se vede că-l iubești.

| EestiSodalane a răspuns:

Depinde. Dacă ești un țăran în secolul 3 care nu stie sa citeasca atunci normal. Dacă ești un leneș în secolul 21 care refuză sa citeasca Biblia din nu stiu ce motive as zice că esti in pericol.

| T0Teu a răspuns:

Nu cred. Cred totusi ca depinde si de context. Spre exemplu, un orb n ar putea citi Biblia. În Biblie scrie ca Biblia este o lumina în viata noastră. Cine n a citit Biblia de unde sa știe ce e bine sa facă și ce nu? De unde sa știe ce cere Dumnezeu de la el si ce nu? E logic.