| AvalohAlyn a întrebat:

Tu ai citit Biblia? De ce? Ce ai cautat? Pe Dumnezeu?
De ce merita sa citesti Biblia?

27 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca vrei sa o citesti citeste-o pur si simplu apropo incepe totdeauna de la Noul Testament, dupa ce l-ai terminat poti citi si Vechiul Testament. Asta e regula de citit Biblia pe care am aflat-o si eu de la cunoscatori ai ei.
Daca crezi in Dzeu si esti crestin merita sa o citesti.

| VictorJulien a răspuns (pentru Simpatic):

Faza cu cititul prima data a noului testament e strategie crestina, mai bine primul testament apoi noua testament, sa o luam cronologie dupa aparitie.

| Octavian199 a răspuns (pentru Simpatic):

De ce? Geneza e in Noul? rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru VictorJulien):

Culmea e ca biblia contine si cartile evreiesti.Adica din religia iudaica.

| VictorJulien a răspuns (pentru Octavian199):

Nu conteaza e cartea (ne)sfanta, asa ne-au invatat popii si robii popimii. Daca nu crezi o sa arzi in iad pe veci......amin

| Simpatic a răspuns (pentru Octavian199):

Pentru ca noi crestinii moderni sa zic asa nu suntem pe ritl vechi cu taierea imprejur etc cand Dzeu facea legamant cu cei din acele timpuri.
Dar cati dintre voi ati citit si inteles.
Eu am discutat aceastea cu oameni care au citit Biblia de zeci si zeci de ori cap-coada...
Daca este geneaza in Vechiu Testament asa este si ce-i cu asta?
Fiecare poate citi de unde vremea dar pentru crestinii moderni este recomandat sa inceapa cu Noul Testament pentru ca Vechiu este cu legile li Moise si alte lucruri complicate si pe unii care citesc pentru prima data nu ii va incuraja sa mai citeasca in continuare.
Voi va puteti inchina lui Lucifer/Satan / Beelzebul /Baal/ Azazel sau alt demon in continuare nu este nicio problema nu ma deranjeaza asta.

| Simpatic a răspuns (pentru Simpatic):

*ritul vechi, am probleme la tastatura

| Octavian199 a răspuns (pentru Simpatic):

Si mai nou a aparut inca o religie.

| Simpatic a răspuns (pentru Octavian199):

Care este aceea religii sunt cu miile.
Ce nu intelegeti voi este ca Dumnezeu nu este religie el este credinta si atat.
Marile religii ale lumii ortodoxismul si catolicismul au acelasi Dumnezeu.
Pentru sceptici Eliade arata destul de bine in istoria religiilor ca fiecare popor a influentat un altul, si cam asa si este.
Daca erai destept rapundeai omului la ce a intrebat nu mie. Ai citit Biblia? Merita sau nu citita? Si de ce nu merita citita?
Si ati dato cu popii, eu nu cred in popi eu cred in Dumnezeu cine aduce argumente ca popii in sus si in jos nu are treba c religia.
Tu si Luciferum sunteti pe langa religie si uzantele aceteia voi doar agitati, sunteti precum holiganii care merg la fotbal doar sa se bata in rest ei nu respecta si nici nu cunosc fotbalul, asa sunteti si voi cu religia.

| Octavian199 a răspuns (pentru Simpatic):

Credinta intr--un anumit zeu=religie.

| ania a răspuns:

Am citit-o și o recitesc mereu.Am comvingerea că reprezintă mesajul creatorului pentru orice om. Dacă ești deschis ca Dumnezeu să ți se reveleze, rugăciunea și citirea, studiul, meditația la mesajul Bibiei te schimbă.

| mentholinks a răspuns:

Da. De aia. Nimic definit. Poate. Ca sa nu mai intrebi de 100 de ori daca merita.

| Octavian199 a răspuns:

Chiar ca nu merita. Mari bine citesti 'Pe aripile vantului' de Margaret Mitchell, 'La rascruce de vanturi' de Emilie Bonte, etc

| Octavian199 a răspuns:

Danut.Sah mat de data asta.Te semtii ca cedasi rolling on the floor

| Mircea08 a răspuns:

Eu am cautat ADEVARUL, altceva nici nu gasesti

| Irinel15123532 a răspuns:

Acolo aflam caracterul Lui Dumnezeu, iti recomand cartea ''Doamne vreau sa te cunosc, de Kay Arthur.''

| Octavian199 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Eu cartea 'pe aripile vantului'

| wpetterssone a răspuns:

Citește, studiază, meditează la ceea ce citești și aplică principiile Bibliei în viața ta.
Folosește Biblia ca pe un mijloc de cunoaștere.
Biblia a fost concepută pentru a fi înțeleasă de cei care sunt umili și dispuși să învețe. Biblia li se adresează persoanelor care doresc cu sinceritate ajutorul lui Dumnezeu pentru a o înțelege. Unele pasaje biblice pot fi înțelese doar la momentul potrivit din istorie.
Pe scurt, Biblia, nu dogme religioase greșite.

| VictorJulien a răspuns:

M-am apucat recent sa o citesc, momentan am aflat ca Dumenzeu si Noe blesteama cat vor muschii lor.

| Simpatic a răspuns (pentru VictorJulien):

Si lucifer al tai, Printul caruia te inchini tu ce face? in afara de rau? face si ceva bun? el zice 'sunt un fel de aer rece care te ia, te agata, te invarte, te duce si apoi pa"
Sunteti voi prea mici si nu aveti cunostinte minime de istorie antica incat sa intelegeti de ce Dumnezeu este DUR in Vechiul Testament si este BLAND si IERTATOR in NOUL TESTAMENT.
Hai pa, daca citeai stiai raspunul.

| VictorJulien a răspuns (pentru Simpatic):

Nu ma inchin la niciun print, rege sau ce crezi tu laughing) este doar o poza simpla pe care am pus-o la profil si numele este pus doar asa de fatada, va dati importanti ca stiti istorii antice dar uitati cate civilizatii au fost inaninte de crestinism si cate obiceiuri pagane au importate in biblie vostra prea sfanta.Dar ipocrizia este una din armele principale in crestinism

| Simpatic a răspuns (pentru VictorJulien):

Si satanismul cand a aparut mai asta? iti zic eu cand in 1966, eu zic ca crestinismul are peste 2000 de ani poate si mai mult deci...
mai vechi decat crestinismul sunt religiile pagane din babilon si ele sunt cele care au influentat mai apoi religiile greciei antice(denumita mitologie astazi) si ale Romei, nu am timp sa scriu acum de panteonul grecesc dar este arhicunoscut.
E alegerea mea sa cred in Dumnezeu cum este alegerea ta si a oricui doreste sa il venereze pe Baal, Nosferatu sau oricine altcineva, puteti sa credeti si in Trump nu va opreste nimic.
Paganismul este una si crestinismul alta. Eu aleg crestinismul pentru ca ma invata lucrri bune, in paganism se faceau inclusiv sacrificii umane. In Vechiul Testament se vorbeste despre sacrificu a unui tap care se facea pentru Dumnezeu, deci se sacrificau animale, asta ca sa nu se trezeasca vreun destept sa imi spuna ca si in Biblie se fac sacrificii.

| VictorJulien a răspuns (pentru Simpatic):

Satanismul ala din 1966 de care zici tu este un fel de ateism, satan devine doar un simbol al libertatii, iar cand ei spun ca se inchina lui satan se inchina de fapt libertatii.Deci dupa logica crestina daca e animal si este sacrificat nu-i problema, numai om sa nu fie. Unde va e bunatatea acum?

| Simpatic a răspuns (pentru VictorJulien):

Tu esti vegetarian? de fiecare data cand faci un gratar e acelasi lucru ca si cum faceau cei din legea lui Moise.
Crestinii dupa Noul Testament nu sacrifica animale! Vechiul Testament nu este pentru oricine pentru ca putini vor intelege, multi vor trage doar concluzii primite ca acolo este un Dumnezeu dusmanos si razboinic,dar nu este asa.
Satanistii vostri au sacrificat inclusiv oameni, asta ca sa o stii de la mine!
Pe de alta parte Satan apare si in Biblie, el este unul dintre cei mai frumosi ingeri ai lui Dumnezeu dar este si cel mai trufas dintre ei, el a dorit sa fie precum Creatorul si de aceea a fost decazut din drepturi.
Satan stie de existenta lui Dumnezeu, cat si Dumnezeu stie de existenta lui satan.
Chiar daca ar fi corect ce spuneti voi ca nu exista nimic sunt o multime de popoare care au ales sa creada in Divinitate, intr-un zeu sau o adunare de zei...un pic de adevar poate exista oricat de sceptic ai fi si crezi ca totul s-a creat din NEANT, Haosul primordial sau big bang.
Masonii de exemplu sunt monoteisti cred intr-o divinitate denumita de ei MARELE Arhitect AL UNIVERSULUI. Daca sa ne luam dupa unele pareri marele arhitect este chiar Satan.
Din Biblie aflam ca satan este stapanul Pamantului, atunci cand el l-a ispitit pe Iisus in pustiu : "L-a dus pe un munte foarte inalt si I-a aratat toate imparatiile lumii si sla­va lor. Si I-a zis Lui: Acestea toate Ti le voi da Tie, daca vei cadea inaintea mea si Te vei inchina mie."
Biblia insumeaza o multime de carti transcrise si retranscrise de mii si mii de ani, nu exista carti care sa fie pastrate atata timp, atat de populare si pline de adevar.Dar voi sunteti inselati de satan este altceva. credeti ca au existat mamuti doar pentru ca asa spun documentarele si nu credeti ca exista Dumnezeu doar pentru ca nu il vedeti, dar mamuti ati vazut vreodata?
Ramaneti spalati pe cap si continuati sa credeti in prostiile media, oamenii de stiinta inteligenti au acceptat de mult existenta Creatorului, pentru ca Universul acesta infinit este facut cu precizia unui ceas elvetian, daca Luna era mai sus sau mai jos cativa metri viata pe Pamant era dezastroasa, daca Soarele era mai jos sau mai sus viata numai exista, voi continuati sa va mintiti ca toate acestea sunt create din nimic de catre o explozie enorma, care a creat si atomi si celule si absolut totul, de parca era cutia Pandorei si a explodat brusc, dar si cutia Pandorei zice legenda ca a fost creata de cineva, in schimb teoria big bang care a trezit in mintea prostilor negarea divinitatii (facandu-i sa para si destepti, dupa zicala prostul nu e prost destul...) nu are nicio baza solida, pentru ca acea -singularitate- si/ sau dimensiuni -de care vorbeste teoria aceea- au aparut de nicaieri ele sunt baza Universului si nimeni si nimic nu le-a creat...interesanta idee pentru cei care nu cred decat prostiile unor asa zisi astronomi tristi care se uita pe cer inventand aiureli prin calcule matematice compliate si aplicatii pe calculator. Eu nu zic ca astrologia, astronomia si cele ce se ocupa cu studiiul planetelor si a universului nu au rostul lor dar sa faci o teorie si multi prosti sa devina adeptii ei mi se pare cea mai geniala GLUMA facuta vreodata, si asta a pornit de la un singur om, cautati numele astronomului pe net, nu am intereseaza sa-i dau numele.
Pe cand Biblia contine nume, pasaje, denumiri de oameni, de sate, de orase care au existat si unele dintre ele inca exista sub denumiri diferite, constructii care sunt ruine dar atesta ca au existat... teoria big bang cum se poate demonstra, prin aplicatii de laborator? nici acolo.
Este ultimul raspuns pe care il dau satanistilor si ateilor, nu ma intereseaza ce parere aveti voi daca credeti sau nu, este alegerea voastra dar numai imdobitociti lumea aiurea ca unii va si cred.
O dau sus celor care ma mai implica in pseudocerturi.

| VictorJulien a răspuns (pentru Simpatic):

Ce-ti place sa judeti oamenii,de ce incalci invataturile crestine? Ok chestia este ca voi crestinii sunteti disperati cu religia voastra si nu acceptati alte pareri,daca te nasteai in alta tara poate erai musulman spre exemplu si credeai in altceva, dar nu iei diferitii factori in considerare, daca parintii si cei din jur nu-ti bagau crestinismul pe gat nu erai asa inversunat impotriva ateilor, satanistilor, paganilor sau toti cei pe care ii crezi tu pacatosi.A da parca Dumnezeu ne-a dat la toti liberul arbitru.Omul trebuie sa intelegi ca daca exista Dumnezeu nu are nicio treaba cu vreo religie impusa de oameni.El este acolo doar cu tine si nu are novoie de biserica sau religie.

| Simpatic a răspuns (pentru VictorJulien):

Foarte corect ceea ce afirmi tinere, doar ca nicknameul tau indce putin in eroare.
E adevarat la nastere primim botezul (crestinii) si suntem botezati in religia parintilor nostri.
Eu nu sunt spalat pe creier cum nu sunt obsedat, din pacate nici nu sunt crestin practicant, doar cred in Dumnezeu.
Daca stii cele 10 porunci ele te invata doar de bine!

Pe de alta parte este mai bine sa nu crezi in Divinitate dar sa nu faci fapte rele -care nu sunt pe placul sau, decat sa afirmi ca ai credinta si sa faci totul impotriva lui. Deci sunt atei care vor ajunge in RAI si crestini care vor ajunge in IAD conform a ceea ce am scris.
Aviz babelor si tuturor nenorocitilor care se duc de Inviere la Biserica si isi dau coate ca sa iasa mai in fata, se injura sau se bat.
Liberul arbitru este cel mai frumos cadou facut omenirii, daca Lucifer ar fi fost in locul lui Dzeu am fi fost toti precum el, rau prin defnitie prin natura sa.
„Fiţi treji şi vegheaţi! Pentru că potrivnicul vostru, diavolul, dă târcoale ca un leu care răcneşte şi caută pe cine să înghită." (1 Petru 5:8)

| VictorJulien a răspuns (pentru Simpatic):

L-ai vazut vreodata pe Lucifer sa stii daca e rau sau bun? Pana la urma dupa biblie el ne-a ajutat sa cunoastem binele si raul si nu am murit dupa cum zice in biblie.In fine discutiile astea vor exista mereu.
PS e doar un nickname nu interpreta chestii satanice din cauza asta