| EmaS a întrebat:

Poti trai o viata departe de Dumnezeu, poti face ce vrei tu. Te poti distra, poti avea aventuri de-o noapte, te poti imbata. Dar vine ziua în care te vei afla pe patul de moarte. Daca ai muri maine ai regreta pacatele pe care le-ai facut in timpul vietii?

Răspuns Câştigător
| Leutzbv a răspuns:

Eu regret in fiecare zi pacatele pe care le fac. Daca as muri maine, nu as mai avea timp sa-mi para rau de pacatele mele, m-as trezi in fata Judecatorului si nu as mai putea da inapoi. Dar am si eu o intrebare: oare ne garanteaza cineva ca vom avea parte de aces "pat de moarte"? GBU EmaS!

84 răspunsuri:
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Pacatul e trecutul,eu nu privesc in trecut, privesc in viitor.M-as culca, daca as sti ca maine am sa mor, cine stie, drumul pana in Iad o fi cam lung si istovitor.Sa traiasca Doamne-Doamne!

| Calininio a răspuns:

Daca as muri maine as regreta ca n-am facut destule "pacate".

| EmaS explică (pentru Leutzbv):

Si raspunsul la intrebarea mea unde este?

| EmaS explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Dar daca stii ca de alegerea ta conteaza unde iti vei petrece vesnicia, ce ai alege?

| Mădă0611 a răspuns:

Ce e cu gandirea asta ca daca esti departe de dumnezeu trebuie sa fii cine stie de scursura a societatii? De parca aia care sunt aproape de el nu pacatuiesc.
Eu am mai putine "pacate" decat au multi pocaiti, si daca trebuie sa regret ca nu cred in prieteni imaginari, nu regret, n-am de ce.

| EmaS explică (pentru Calininio):

Eu cred ca ai inca destule.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru EmaS):

Dar nu vreau vesnicie, nu e destul o viata de suferinta? Acum sunt obligat sa sufar si in eternitate...

| EmaS explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Dar inca poti sa alegi locul de fericire alaturi de Dumnezeu si impreuna cu tine ii poti salva si pe cei dragi tie.

| Azµre a răspuns:

Nu, aș fi fericit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ''pacatele'' mele nu au facut rau altor persoane ci doar mie, nu, nu as regreta.

| ManStrong a răspuns:

Incadaca avea ragaz de o zi sa regreti sau nu ar fi un prilej minunat. Daca cel nelegiuit se lasa de nelegiuirea sa chiar si cu un ces inainte de moarte, toata faradelegea lui este iertata si va fi socotit neprihanit.
Ezec cap 33

| pychiu a răspuns:

Dupa mine viata trebuie traita la maxim in fiecare zi. Daca as muri maine nu mi-ar fi frica de iad deoarece singura porunca pe care nu am respectato este ca am mintit, la o porunca incalcata nu cred ca as fi trimis in iad. Bine inteles asta e parerea mea.

| nesuferit a răspuns:

Si sa ajung la batranete cu o viata trista? in care am cantat colinde in biserica, si am stat ani intregi pe TPU si am pus intrebari stupide, care oricum nu cred ating pe nimeni, deci nu. trebuie sa fii disperat fie oparit la creier sa crezi ca exista viata vesnica, si ingeri care iti canta la harpa...

| EmaS explică (pentru nesuferit):

Crezi tu? Sunt persoane care s-au intors la Dumnezeu si sunt plini de bucuria mantuirii.Sunt multe persoane care imi scriu zilnic mesaje in care ma intreaba cum sa se apropie mai mult de Dumnezeu si imi cer sfaturi. Poate pentru unii ca tine nu sunt eficienta, dar unul singur daca se intoarce la Dumnezeu este sarbatoare in cer!
,,„Care om dintre voi, dacă are o sută de oi, şi pierde pe una din ele, nu lasă pe celelalte nouăzeci şi nouă pe izlaz şi se duce după cea pierdută până când o găseşte?
5 După ce a găsit-o, o pune cu bucurie pe umeri;
6 şi, când se întoarce acasă, cheamă pe prietenii şi vecinii săi şi le zice: „Bucuraţi-vă împreună cu mine, căci mi-am găsit oaia care era pierdută."
7 Tot aşa, vă spun că va fi mai multă bucurie în cer pentru un singur păcătos care se pocăieşte, decât pentru nouăzeci şi nouă de oameni neprihăniţi care n-au nevoie de pocăinţă.,,

| RAY a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

O vesnicie e un chin etern, din pacate putini inteleg ca moartea trebuie sa existe ea e inchierea suferintei

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Daca dumnezeu ti-a dat o viata si exista sunt sigur ca tia dato ca sa te bucuri de ea, cea ce afirmi tu e o viata in depresie ce faci rau ca bei ceva cu limita? ce fac rau ca asculti muzica? ca fumezi? sunt sigur ca un zeu drept va aprecia modul in care isi traiesti viata spre fericire nu spre tristete

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Totul trebuie facut cu limita in viata orice lucru exagerat te duce spre suferinta, dar nici sa te rogi sasi cada painea din cer, propaganda asta e demna de oamenii lenesi care astepta sa le cada totul din cer, eu nu vad nici rostul rugaciuni din moment ce ai puterea de a lupta pentru ce isi doresti

| RAY a răspuns:

Degeaba regreti ce ai facut mai bine in viitor nu repeta cea ce ai facut, daca as muri maine as regreta ca numai voi exista niciodata, niciodata nu mam tinut de promisiunile promise mie, si de cateva persoana una chiar de pe TPU, iar referitor la pacate nu exista om care sa nu aibe, important e sa incercam sa numai ne facem rau, nu cred in absolut nimic dupa viata asta pentru mine moartea e o eternitate lipsita de chinurile vietii si al suferintei

| EmaS explică (pentru RAY):

Nu stau mai mult decat tine pe calculator. Si eu aici ma odihnesc. Ma relaxex intr-un mod placut si armonios. Adica fructific timpul pentru slava lui Dumnezeu.

| emmyl a răspuns:

Firea noastră e foarte greu de schimbat. Unui om care trăiește departe de Dumnezeu i-ar fi enorm de greu să se schimbe pe patul de moarte, cu toate că au fost cazuri. Mai degrabă și-ar căuta îndreptățiri pentru ceea ce a făcut. El va spune că a fost slab sau că a căutat fericirea.
Eu cred că ar trebui să fie o vreme de regrete și de pocăință, dar să fie și o vreme de iubire. Să iubim pe cei din jurul nostru, să iubim pe toată lumea, să iubim Pământul cu tot ce e frumos în el, să iubim natura, să iubim frumosul, să iubim simplitatea, să iubim respectul, să ne iubim și să ne respectăm pe noi înșine, prin toate acestea arătând de fapt și faptul că-L iubim pe Dumnezeu!
Este o vorbă la unii: „trăiește clipa". Filozofia mea de viață este: „trăiește frumos clipa".
Ce lume ar fi dacă toți ar iubi să trăiască frumos!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Eu cred ca singurul care nu s-ar putea bucura de o asemenea carte ar fi dumnezeu, in rest, daca esti un om intreg la minte, n-are cum sa nu-ti placa aceasta carte, e una dintre cele mai frumoase opere literare care exista, si ma e si partea filozofica ce o contine...

| m00n a răspuns:

Pacatele sunt ceea ce niste smecheri i-au invatat pe cei multi ca nu trebuie sa faca pentru ca e rau. Fumatul exista pe vremea Domnului Dumnezeului vostru? Nuuu, dar e pacat.Pacatul e doar o reclama negativa, viata trebuie traita ca e doar una, nu ne reincarnam si nici nu ajungem in Paradis(parerea mea)

| m00n a răspuns (pentru suntserios):

Popa de la mine are cartier rezidentiallaughingSi vila cu piscina, si cand da petreceri scoate cate un munte de navete de bere goale, oo si mai are un X5, un Tucson si mai nou i-a luat fiicei lui un X1 ca si-a luat permisul. Daaaa, o sa ma duc sa-i pup poalalaughing

| chelstone a răspuns (pentru m00n):

''si nici nu ajungem in Paradis''
Si chiar de-ar ajunge in rai, viata tot una ramane...

| m00n a răspuns (pentru chelstone):

Acum nu spun ca nu ar exista ceva acolo(pe care inca nu l-am sesizat eu, cel putin)dar asta nu inseamna ca trebuie sa traim ca acum 1000 de ani cand singura modalitate de a controla masele era prin Biserica.Astia le spalau creierul inaptilor alora care habar nu aveau pe ce planeta sunt.Acum,cu toata informatia la care avem acces, cu toate cunostintele pe care le adunam, doar sa fii nebun sa devii fanatic religios.Eu sincer nu inteleg aceasta manie, si nu doar la noi e prezenta...In fine, mi-e greu sa-mi explic si mi-e greu sa-mi condensez ideile in cateva fraze si clar nu vreau sa-i jignesc pe cei care si-au facut un scop in viata din atingerea legaturii transcedentare cu Godlaughing

| emmyl a răspuns (pentru m00n):

Cu sau fără Divinitate, eu cred că scopul vieții e să fii fericit cât mai mult timp. Să poți să fii fericit în acest moment și să-ți asiguri fericirea și pentru ceva timp înainte ar fi ideal. Dar un lucru pe care trebuie să-l observi e că nu cei care au de toate sunt cei mai fericiți și nici cei care se lasă seduși de plăceri de moment sunt fericiți. O să vezi oameni fericiți acolo unde te aștepți mai puțin, printre oamenii simpli, dar care știu să trăiască frumos, care știu să iubească. Cum spunea Tolstoi: „fericit cu adevărat e acela care poate să facă cât mai mulți oameni fericiți"

| m00n a răspuns (pentru emmyl):

Si era ateu.aleluia!laughingCorect

| Disharmony a răspuns:

N-aş regreta nimic.

| Irina29 a răspuns:

Eu cred că da. Fundă?

| lilith666 a răspuns:

Nu regret nimic. Tot ce-am facut a fost in trecut.Cea mai mare prostie e sa te uiti inapoi. Daca as fi pe patul de moarte mi-as dori sa mor dracu mai repede sa nu ma doaranik big grin. Siam facut la pacateee....Si nu-mi pare rau de nimic