| EmaS a întrebat:

Poti trai o viata departe de Dumnezeu, poti face ce vrei tu. Te poti distra, poti avea aventuri de-o noapte, te poti imbata. Dar vine ziua în care te vei afla pe patul de moarte. Daca ai muri maine ai regreta pacatele pe care le-ai facut in timpul vietii?

Răspuns Câştigător
| Leutzbv a răspuns:

Eu regret in fiecare zi pacatele pe care le fac. Daca as muri maine, nu as mai avea timp sa-mi para rau de pacatele mele, m-as trezi in fata Judecatorului si nu as mai putea da inapoi. Dar am si eu o intrebare: oare ne garanteaza cineva ca vom avea parte de aces "pat de moarte"? GBU EmaS!

84 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Oricum o viata dezechilibrata are repercursiuni asupra omului inca incepand de pe pamant. E o distractie mai frumoasa o plimbare in parc si vizionarea unui meci decat bataia de joc asupra trupului.

| EdwardTeach a răspuns:

Eu nu regret NIMIC. Mie tot nu-mi vine să cred că suntem în secolul 21 şi mai există oameni atât de naivi încât să creadă într-o fiinţă cerească supremă. Eu zic să vă treziţi la realitate.

| AnnaAnnne a răspuns (pentru EmaS):

Am trimis intrebarile printr.un mesaj pe privathappy

| EmaS explică (pentru AnnaAnnne):

Imi cer scuze ca am intarziat cu raspunsul, am avut mai multe mesaje.Te pup.

| emmyl a răspuns (pentru m00n):

Nu era ateu. Era credincios, dar avea ideile lui:
„În 1901, Comitetul Nobel a decis să propună premiul unui scriitor ce părea să corespundă testamentului lui Alfred Nobel și i-a scris lui Lev Tolstoi. Una dintre condițiile acordării era recunoașterea pe plan european a valorii operei. Trei scriitori ruși fuseseră traduși în limba franceză: Tolstoi, Dostoievski și Pușkin. Traducerile fuseseră susținute financiar de la caseta țarului Alexandru al III-lea, în ruble-aur.

Tolstoi refuză, motivând că banul este „ochiul dracului" și că el trăiește în acord cu normele creștine, ca un adept adevărat al bogomilismului. Un grup de scriitori și jurnaliști suedezi, între care și Selma Lagerlöf, s-a constituit într-un comitet de susținere a lui Tolstoi."
Citat de pe wikipedia.

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Nu. de ce as face asta.
Vreau sa fac ceea ce simt ca vrea sa fac fara sa simt ca-mi ramana constiinta patata.
Oricum, eu una, nu prea am avut "pacate" pana acum.

| m00n a răspuns (pentru emmyl):

Ai citit ceva de Tolstoi? Ai sesizat nihilismul?

| AnnaAnnne a răspuns (pentru EmaS):

Nicio problemahappy

| EmaS explică (pentru AnnaAnnne):

Acum ai inteles? Daca nu, mai scrie-mi. Incerc sa te fac sa intelegi cum stau lucrurile din perspectiva lui Dumnezeu. Te pup.

| AndreeaE a răspuns:

Nu, mi se pare ceva normal sa faci toate astea, adica oricat ai crede tu ca pe Dumnezeu il ti departe in sufletul tau exista un El.

| Decrepit a răspuns:

Nu am pacate.Am conturi de incheiat.Si nu stiu daca pe patul unde stau lat, canceros, pot sa le mai reglez.Tocmai de-aia,ma voi asigura ca nu mor pe patul de moarte,ci fix cum vreau eu.

Betia ajuta pentru actul de creatie,iar prin distractie inteleg alte chestii decat majoritatea,deci,n-as crede ca tu-mi poti condamna modalitatile de distractie.Dar,da, regret vreo doua-trei chestii, care insa n-au legatura cu "pacatele" mele, ci angoase cu privire la constructul meu psihologic de atunci, care m-a impiedicat din a face unele lucruri pe care acum as fi vrut sa le fac.Se numeste "hindisight".

| EmaS explică (pentru Decrepit):

Au mai fost care au spus ca tine.De cate ori era intrebat un om de ce nu se intoarce la Dumnezeu el raspundea: o mai am timp. Mi-am pregatit un verset pe care o sa il spun inainte de a muri si voi fi iertat ca si talharul de pe cruce.Dar intr-o zi venind de la moara cu sacul in spate a cazut pe scari, si si-a frant gatul, nu a mai avut timp sa isi spuna rugaciunea pregatita cu multa grija.

| Decrepit a răspuns (pentru EmaS):

Nu doresc sa ma intorc la Dumnezeul tau.Si nici al nimanui.Ar fi ca si cum un copil terorizat se intoarce la un tata abuziv, betiv, rupt de realitate, paranoic, gelos si periculos.Eu doresc sa ma intorc la mine, daca intelegi ce vreau sa spun.Nu vreau sa-mi pregatesc rugaciuni, deoarece nu ma rog.Pot trai departe de Dumnezeul tau, dar nu pot, departe de impacarea cu propria-mi persoana.

Nu-i greu sa ajungi la Dumnezeu.Mai greu sa fii mai bun ca ieri, mai bun ca ei.Prin ei, inteleg toti oamenii din lume, minus eu.Asta mi-e obiectivul,nu vreo rasplata fada,trista si amara alaturi de ceva care se numeste Dumnezeu,dar are absolut orice caracteristica negativa a omului.Da', na, vorba aia, fiti voi dar desavarsiti, precum Tatal vostru din cer este. laughing

| EmaS explică (pentru Decrepit):

Dumnezeu este plin de mila si indurare. El ne cere sa lasam tot ce este rau sa facem binele, sa iubim pe toti oamenii. El ne ajuta sa fim mai buni. De fapt, Duhul Sfant rodeste in noi.

| AwanderingLove a răspuns:

Da mi-ar parea rau, dar daca maine as muri nu as mai avea ce sa fac ca sa repar pacatele.

| EmaS explică (pentru AwanderingLove):

Dar azi inca poti!

| Decrepit a răspuns (pentru EmaS):

Cel ideal.Cel "pe bune",are toata rautatea de care o entitate poate dispune.E fix ca zeii "paganilor",doar ca o idee mai nociv.A iubi pe toti oamenii,la fel cum a uri pe toti oamenii,este un sentiment ilogic si,iarasi,nociv, pentru ca e anti-profitabil pentru tine, ca individ, atat pe termen lung, cat si pe termen scurt.

| EmaS explică (pentru Decrepit):

Vorbesti asa pentru ca nu Il cunosti.Gustati si vedeti ce bun este Domnul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CU siguranta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Nu, deci pentru a fi iertat e nevoie de marturisirea pacatului, renuntare la a-l mai practica si apoi regret si pocainta.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca stii. Ferice de tine daca si pui in practica! happy

| AvalohAlyn a răspuns:

Normal.Le regret si daca nu as muri si acum nu numai daca as muri.Asa e corect si drept.De aceea e important sa fim prezenti in Taina Pocaintei.

| 3DEffect a răspuns:

Ateu,deci nu prea imi pasa de pacatele astea.

| TitusD a răspuns:

Dumnezeu te iubeste mai mult decat crezi tu. Iubeste-L pe Dumnezeu si fa ce vrei!