| Zenicide a întrebat:

Primul ritual religios ateistic. Ce parere aveti?
http://www.youtube.com/watch?v=f8U_JveHS8E

22 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Fiecare este liber sa aleaga cui vrea sa slujeasca. Va regreta dar poate prea tarziu.

| MishuD a răspuns (pentru EmaS):

Interesanta forma de amenintare laughing

| EmaS a răspuns (pentru MishuD):

Asa ti se pare, sau te simti avizat si tu?!tongue

| MishuD a răspuns (pentru EmaS):

Esti libera sa vorbesti, totusi ai grija ce spui, s'ar putea sa regreti. (Nu seamana cu ceva cunoscut?)

| EmaS a răspuns (pentru MishuD):

Poate ca nu ma crezi, dar eu fiind convinsa ca exista viata dupa moarte, chiar simt durere pentru persoanele care sunt departe de Dumnezeu.

| Zenicide explică (pentru EmaS):

Whatever floats your boat happy

| MishuD a răspuns (pentru Zenicide):

Domnule, putin respect te rog, crestinii nu se dau in barci. Toata lumea, toate femeilii din lume stie ca crestinii... se dau cu arca laughing Si dupa ce se dau cu arca fac sec s in familie...

| Zenicide explică (pentru MishuD):

Secs cu bunicu sau nu, dar dupa se roaga si sufera pentru noi astia restul, pacatosi mizerabili, cel putin in perioadele astea de 100 - 400 de ani cand nu ne omoara laughing

| MishuD a răspuns (pentru Zenicide):

Hahahaa, ce spui tu imi aminteste de o discutie mai veche cu un amic despre probabilele rugaciuni ale crestinilor de azi... cum se roaga ei sa primeasca iarasi dreptul de a ucide si de a tortura pe cei ce nu le papa din rahatul ce'l vand. Ca asa simplu era in evul mediu cand doar strigau "eretic" si problema era rezolvata laughing

| Urzi23 a răspuns:

Pai stai asa daca vrei ritual sa se zbirleasca parul pe tine si vrei spectacol cauta pe aici http://www.antipa.ro/

| Zenicide explică (pentru Urzi23):

Mai e speranta, poate ca in curand va fi construita o biserica sau o catedrala in locul muzeului, considerand in ce directie ne indreptam - facem catedrale dupa ce altii au renuntat la astfel de obiceiuri de 300-400 de ani. Diorama Marea Neagra va fi inlocuita cu "picturi hiper ortodoxe" facute in paint http://sfintesisoe.blogspot.ro/ iar in locul Cerbului atacat de lupi va fi Sf. Gheorghe ucigasul de balauri.

| Urzi23 a răspuns (pentru Zenicide):

Zenicide explică (pentru Urzi23):
Mai e speranta, poate ca in curand va fi construita o biserica sau o catedrala in locul muzeului, considerand in ce directie ne indreptam - facem catedrale dupa ce altii au renuntat la astfel de obiceiuri de 300-400 de ani. Diorama Marea Neagra va fi inlocuita cu "picturi hiper ortodoxe" facute in paint http://sfintesisoe.blogspot.ro/ iar in locul Cerbului atacat de lupi va fi Sf. Gheorghe ucigasul de balauri.

Urzi23 in dialog :

Se pare ca esti pe miriste bine, primul ritual ateu s-a consumat
au facut minunea aia de accelerator si au obtinut cam ciuciu.Cu investitia respectiva puteau planta 1 mld (miliard de pomi gurile rele spun 2 miliarde ) particula ciuciu, pomi ciuciu si ciuciu cu ciuciu da tot ciuciu Pe acolo poti plasa catedrala ateilor Ca picturi in interior poti pune filmari live cu topirea calotei glaciare, poti pune pe alt perete si defrisarea junglei din amazon poreclita plaminul planetei, Bre zenicide o sa ajungi sa respiri aer la pachet sau la punga

| Zenicide explică (pentru Urzi23):

Vorbesti de stiinta si ateism de parca astea doua ar merge mana in mana. Aparent ce nu intelegi tu e ca stiinta nu are absolut nici-o legatura cu ateismul, este ateismul care foloseste descoperirile stiintifice pentru a explica mai bine universul, si tot ce contine acesta.
Uite ceva ce nu stiam inaintea testelor LHC http://news.discovery.com/......20821.html
Bre urzi23 deci tu zici ca e mai bine sa nu stii decat sa stii, daca te-am inteles bine. Poluarea e o problema reala, la fel si armele nucleare. Dar toate astea au fost necesare pentru a progresa technologic. De ITER http://www.iter.org/ de ce nu pomenesti? Poti observa ca oamenii de stiinta sunt perfect constienti de efectele nocive ale metodelor prin care producem energie azi si fac progres in acest sens descoperind noi metode.
Faptul ca tu zici ca e mai bine sa nu stim decat sa stim ma cam inspaimanta, si sunt foarte zincer cand iti zic asta. Pai ce scop mai are viata ta daca nu apreciezi cunostinta?
De la folosirea primei arme/unelte primitive pana la masina moderna toate au acelasi scop, de a face viata mai usoara. Crezi ca am fi 7 bilioane de oameni fara medicina, agricultura, technologie?

| Urzi23 a răspuns (pentru Zenicide):

Bre zenicide umbla vorba prin popor "mortul de la groapa nu se mai dezgroapa" asa si cu savantii tai si cu riurile poluate si cu,,,,, si si mai cu.,,,,,,, Ma,,,,, pe ea de stiinta cind vad carne cu hormoni pe care nu o maninca nici pisicile, parca savantii astia sunt niste dumnezei iar ateii ii pupa-n,,,,, mai ceva ca,,,,,,, pietroiul de la kaba, maninca tu cu,,,,, ta chestiile modificate genetic poti sa ai si implantul cu cip pus in,,,,, Tu poate ai chiorit dar nici macar apa din fintini nu mai este buna de baut si au aparut bolesnite care stiinta,,,,,, ciuciu, chiar bre zenicide nu cumva teoretic stiinta a eradicat o singura boala rujeola mai da tu inca 2 daca ai habar ca eu pentru fiecare pun 100 noi aparute

Răspuns utilizator avertizat
| Zenicide explică (pentru Bosorogul):

Miliarde.

| William a răspuns:

Omul ala nu va mai fi ateu pentru mult timp, din nefericire va crede in cine nu trebuie.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru William):

Da va crede in zeus vreo problema? si eu cred cateodata in zeus e gigolo mare

| Mădă0611 a răspuns:

...was posthumously baptized in the mormon tradition 14 months after he died. They tried to do it sooner but he wouldn't stop spinning in his grave rolling on the floor

Cred ca acum mortul si-a gasit linistea laughing si daca vrei raspunsul serios, e o tampenie, intai botezul, apoi dezbotezul. Vad si pe net ca lumea vrea sa se dezboteze. Pai daca e ceva in ce nu crezi, de ce sa te streseze?

| MishuD a răspuns (pentru Mădă0611):

Hehe, cam ai dreptate dumneata. Nu prea are rost "anularea" botezului, e doar un "ritual magic"(a se citi bullshit) fara nici un fel de semnificatie pentru necrestini. E inutil sa anulezi ceva in care oricum nu crezi.

| M25M a răspuns:

Atheism is a religion like abstinece is a sex position- enough said

| 1libercugetator1 a răspuns:

Da bil maher e comic rau il recomand, ateismul nu poate fi religie, credinta e lipsa e un minus nu un plus cine a terminat 2 clase stie ca minusul nu-i plus