| BRRRaileanu a întrebat:

Profetiile Vechiului Testament au fost indeplinite, Mesia a venit in chipul lui Iisus Hristos. La 2000 de ani dupa, noi inca stim asta. Dar de ce evreii contemporani lui nu au reusit sa vada ca el este Mesia? S-au indeplinit profetiile sau Mesia inca trebuie sa vina, asa cum sustin evreii?

6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca prin neascultarea lor, neamurile au primit mantuirea. Ce va fi cand evreii Il vor primi pe Isus?
,, Caci, daca lepadarea lor a adus impacarea lumii, ce va fi primirea lor din nou, decat viata din morti?,,

| danut a răspuns:

Pai totul este asa de simplu, Isus Hristos a venit sa-i ofere omului un "drum" spre iertare, pe cand evreii asteptau un Mesia RAZBOINIC care sa-i stearga de pe fata pamantului pe romani (ocupanti), sa faca din natia iudaica "capatul pamantului" iar ei sa sada cu burta la soare si sa domneasca natile pamantului. Dorinta lui Dumnezeu nu a "coincis" cu dorinata poporului evreu ce-si dorea un Mesia nascut in palatul regal si nu intr-o iesle. Faptul ca Magii care au venit la nasterea sa au stiut cine s-a nascut arata ca PROFETIILE erau cunoscute DAR nu corespundeau cu cele dorite de preotime. Drept urmare a fost REFUZAT, IZGONIT, JUDECAT si OMORAT de natia evreiasca care si-a luat asupra EI sangele lui Dumnezeu drept BLESTEM. In nebunia lor, deoarece Dumnezeu i-a parasit ei tot asteapta un Mesia dar s-ar putea sa dea peste altcineva, Satana. De aici si faptul ca Dumnezeu i-a schimbat pe evreii fizici ca popor al Sau cu un popor evreu SPIRITUAL ales din toate popoarele lumii. Si acum exista un "popor evreu" ales dar nu mai este poporul de langa Marea Moarta ci toti copii Sai care fac cele dorite de Domnul Isus Hristos (in Biblie se mai numesc si ramasita).

| doctorandus a răspuns:

E confirmat de Bart Ehrman, profesor universitar de Noul Testament: "proorociile" despre Isus din Vechiul Testament fie nu sunt proorocii, fie nu se refera la Mesia. Mai ramane profetia cu "cel ranit la maini in casa prietenilor sai", aia da, e o profetie mesianica si nu se poate referi decat la Isus, dar ea zice ca cel ranit la maini este prooroc mincinos.

| minrest a răspuns:

Atunci cand va veni mesia, oamenii nu vor mai muri (dar sunt dispus sa recunosc si situatia in care vor muri, dar vor trai enorm de mult), cunostinta de Dumnezeu va acoperi pamantul cum acopera apa pestii marii, si nu va mai exista razboi. Dupa cum vezi, profetiile astea, scrise in Biblia ta de acasa, nu s-au indeplinit, asa ca e clar, mesia nu a venit. Mesia va veni, cand oamenii se vor intoarce la Dumnezeu, atat evreii, cat si neamurile. Evreii nu prea ii vad intorsi la Dumnezeu, chiar daca faptele pntru care au fost exilati nu le mai fac. Dar, treaca mearga, nu putem sa excludem ca o sa se indrepte, sa zicem in doar cateva decenii, desi sunt sigur ca nu o vor face, si asta pentru ca macar il cunosc pe Dumnezeu. Dar neamurile nu il cunosc inca pe Dumnezeu, si nu prea vad cum te poti intoarce la ce nu cunosti. Deocamdata.

| comandamente a răspuns:

Biblia da marturie ampotriva lor. evrei lau lepadat si de aceia a ramas acest blestem peste iei.
ansa tu daca crezi ca a fost Mesia pe pamant atunci pocaiestete de pacatele tale si primestel ca Domn si msntuitor an viata ta.

Răspuns utilizator avertizat