| AvalohAlyn a întrebat:

Putem vorbi cu Dumnezeu? Poate Dumnezeu sa vorbeasca cu noi?

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Dumnezeu POATE orice dar ne-a lasat o scriere ca sa fie mai usor pentru noi sa intelegem, BIBLIA.

| danay72 a răspuns:

Da,noi vorbim cu El prin rugăciune, iar El ne răspunde prin Biblie, dacă o citim.

Răspuns utilizator avertizat
| NGheorghe a răspuns:

Putem vorbi cu Dumnezeu? Exista cumva ceva ce nu știe El si ți-ai găsit tu sa ii spui. Poate mai bine faci altceva in timpul asta... te străduiești sa fi corect.
Poate Dumnezeu sa vorbeasca cu noi? Adevarul este adevăr indiferent ce vorbește lumea sau vreun Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Putem vorbi cu Dumnezeu si Dumnezeu poate sa vorbeasca cu noi, DAR aceasta posibilitate este suspendata in sensul de la Dumnezeu catre noi, insa comunicarea intre om si Dumnezeu are loc si acum. Este vorba de o controversa intre Dumnezeu si creaturile sale inteligente inzestrate cu libertate de alegere incepand cu Diavolul. Daca nu o intelegi nu ai cum sa intelegi si DE CE? Dumnezeu a lasat o carte numita Biblie prin care comunica retroactiv cu oamenii. Insa Dumnezeu isi arata insusirile si prin ce a creat. Romani 1:20. A aduce in supunere creaturi cu libertate de alegere FARA IMPUNERE NU e un lucru usor dar nu imposibil. Asta este scopul lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Clockwork a răspuns:

Daca vorbesti cu Dumnezeu te rogi, daca El iti vorbeste tie esti schizofrenic

| minrest a răspuns (pentru Clockwork):

Schizofrenic sau sarlatan.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Clockwork):

DA! asa este! Demonii se ascund si ei si nu prea vorbesc pentru ca daca si-ar face simtita prezenta atunci ei s-ar da de gol si prin asta ar face un bine oamenilor dar nici ei nu o fac asa cum nici Dumnezeu nu o face. Un criminal si un mincinos ascuns sau nedetectabil este "perfect".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Clockwork):

"Daca vorbesti cu Dumnezeu te rogi, daca El iti vorbeste tie esti schizofrenic sau sarlatan." - frumos spus! rolling on the floor