| anonim_4396 a întrebat:

Puteti sa-mi dati exemplu de intrebare la care singurul raspuns corect este "un zeu"?

* intrebari ce tin de fizica, biologie, chimie si altele de genul. Nu vreau intrebari gen "care zeu s-a sacrificat pentru ca oamenii ca ei sa obtina focul". Vreau intebari pe bune.
** apropo, in cazul in care nu stiati, raspunsul era Prometeu.

Interesant sa aflati ca nu doar semizeul crestin s-a sacrificat pentru oameni nu? Lui de ce nu ii multumiti pentru fapta sa?

48 răspunsuri:
| CristiB93 a răspuns:

Cum s-a creat sufletul?

| anonim_4396 explică (pentru CristiB93):

Nu e valida pentru ca nu e demonstrat ca exista "sufletul". Parca am zis ca nu vreau asemenea intrebari nu? E la fel ca intrebarea cu Prometeu.

Ceva pe bune ai?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

- Cum s-a creat sufletul?
- Un zeu.
rolling on the floor

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ce faci Mada, daca tot ai timp, urmareste si tu videoul asta si pe urma iti dai cu parerea ok?, uite-l aici : http://www.youtube.com/watch?v=JxjhnoGZRe4

| Nucreeed a răspuns (pentru CristiB93):

"http://www.youtube.com/watch?v=JxjhnoGZRe4"
Ce minuni, baaa?!:( Lasati'ne draq cu minunile voastre...
Daca dumnezeu vroia sa faca minuni nu va ajuta pe voi sa luati examenu' sau sa treceti strada in siguranta...in timp ce la fiecare 3 secunde un copil moare de foame sau din alte cauze... ajungandu'se la peste 11 milioane copii morti in fiecare an.
Si voi va minunati cand mai apare un Isus printr'o felie de paine...WOW CE MINUNE!:O Ce'a putut zeu' tau atotputernic sa faca:O

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

laughing) Si tu crezi povestile astea? Daca prin absurd ar exista un zeu, acela nu e cel biblic, deci tot ce spun, vad si simt crestinii, sunt povesti, sau lucruri neintelese de ei, lucruri nefacute de vreun zeu. Habar nu avem ce poate mintea sa faca, si daca noi, oamenii care cauta logica, nu avem habar, inca, crestinii cum sa aiba?
Acea pace si liniste sufleteasca e doar autosugestie. Du pe cineva care nu stie cine e ingropat acolo sa vezi ca n-o sa-i "mijloceasca parintele arsenie" nici o stare de bine (pace si liniste sufleteasca). rolling eyes

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Aaa, nu crezi ce spun oamenii aia, dar atunci de ce ar mintii, de ce ar mintii acela la care ia citit gandurile ca parintele stia ca credea despre el ca este un impostor? Mie nu mi se pare ca oamenii aceia mint.

| CristiB93 a răspuns (pentru Nucreeed):

Ai aici dovada existentei lui Dumnezeu iar tu o negi.Asta inseamna ca nu se poate discuta cu tine, si o poza daca ti-as aduce, nu ai crede. Degeaba iar te scuzi ca copii care mor de foame, este doar vina omenilor si a ta. Spune-mi ai ridicat macar un deget sa-i ajuti pe cei care mor de foame? nu sti oare ca in ei se afla Hristos care cere sa il ajuti. El zice in biblie : FLamand am fost si nu mi-ati dat de mancare, dar ce iti spun tie de biblie, mai ai mult de mancat pana sa o intelegi, tu cauti doar sa fi impotriva ei si orice problema vezi, sari cu gura ca e vina lui Dumnezeu, ci nu a ta. Egosimul si mandria din tine nu au limite.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

N-am zis ca mint, oamenii sunt sinceri, dar credinta pune creierul sa le joace feste. Cine stie ce a vazut sau auzit popa de si-a dat seama ca acel nene e suspicios, astea nu-s minuni. Recunosti ca daca te duc la un mormant si iti spun ca acolo e un sfant care bla bla bla de bine, mai spun si ce simt altii, "liniste si pace", o sa simti si tu, chiar daca nu e nimeni ingropat acolo, iar daca te duc la mormantul unui sfant si nu iti spun cine e n-o sa simti nimic special? Asta e dovada ca ateii nu se inseala smug

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Hai mai Madalina, pe bune esti simpatica laughing Cica cine stie ce a vazut popa ala de si-a dat seama ca il crede impostor rolling on the floor, pe bune cu asta vrei sa ma convingi. Omul acela a spus clar ca nu l-a vazut niciodata pe parinte si nici nu au vorbit in viata lor vreodata, si parintele ia citit gandurile.Dar de lumanare ce zici, de ce doar parintele putea sa o tina sa arda in vant si femeia acea nu?

| robby212 a răspuns (pentru CristiB93):

Nu o sa creada.I-am dat dovezi inexplicabile si l-a facut nebun pe acel om...Nu se oate discuta cu ea.

| Mădă0611 a răspuns (pentru robby212):

=)) ce dovezi inexplicabile, mai copile? =))) Nu cred ca am zis ca e nebun, dar prost sigur am zis, zic si acum, ala e prost. Repet, ca vad ca n-ai inteles, desi nu ma mir: zice ca nu exista fosile care sa dovedeasca faptul ca evolutia e un fapt, si apoi, pentru a dovedi ceva, zice: pentru a se fosiliza, oasele trebuie ingropate imediat si nemiscate pe durata procesului. =)) Dinozaurii si tot ce a existat inainte sa apara oamenii au lasat testament sa ii ingroape si sa nu-i deranjeze nimeni, nu? http://i0.kym-cdn.com/entries/icons/original/000/010/277/genius-meme.png
Si apoi zice ca existau marturii despre potop si in America, inainte de 1500, pai daca tot faci pe inteligentul, cine a scris sau dat mai departe acele marturii daca potopul a fost anume pentru distrugerea tuturor oamenilor in afara de familia lui Noe? http://i0.kym-cdn.com/entries/icons/original/000/010/277/genius-meme.png :))

Daca tu ai doar vreo 10-12 ani si nu intelegi ce a vrut nenea ala sa faca, nu e vina mea.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Poti sa razi pana poimaine, ideea e aceeasi, nu poti sa citesti ganduri, dar poti sa citesti gesturi, micoexpresii...

I-a zis ca nu stie sa tina lumanarea, si ea a interpretat. rolling on the floor
Daca cea mai comuna chestie legata de teism e explicata, restul e can can. Ti-am explicat cum e cu autosugestia, si si in 2 raspunsuri de aici ti-am zis, nu ai cum sa accepti, si e lunguta povestea de ce.

| robby212 a răspuns (pentru Mădă0611):

Vezi? Din nou, eu sunt mic, prost, am 10-12 ani, Madalina e cea mai ineligenta persoana de pe aici.Nu o sa intelegi, chiar daca mai am dovezi...

Explica, cum a facut acel om pe o femeie sa vada din nou, daca ea nici macar nu avea pupile? Femeia inca traieste, e in Italia parca, explica, fiindca eu nu stiu, am doar 10-12 ani.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

rolling on the floor Of of Mada ce sa interpreteze biata femeie, la el lumanarea ardea in vantul acela puternic, iar la ea saraca se stingea, se mira de ce nu arde si la ea ca la parinte, ce era de interpretat, sau bagi ca era autosugestie si la parinte, ca asa reuseste, sau ca parintele are ceva trucuri, ma omori rolling on the floor

| CristiB93 a răspuns (pentru robby212):

Da am observat si eu, pur si simplu nu vrea oricate dovezi i-am da, orice ar fi, gaseste ceva impotriva, oricat de evident ar fi, alte ori baga niste contre de ma sparg de ras rolling on the floor, la asta se ajunge cand nu mai ai ce baga impotriva.

| Mădă0611 a răspuns (pentru robby212):

Pai daca faci pe inteligentul. laughing Nu ai nici o dovada.

Explica tu de ce altii nu vad, desi au pupile, plus ca femeia aia nu vede bine, n-ai vazut cum se uita, ala e miracol?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Hahaha, ce m-am ras...
Va gasiti niste "dovezi" de rasul curcii. Oamenii credinciosi cat de sinceri o fi, inventeaza povesti, pentru ca mintea le joaca feste, ti-am zis deja, ei, si tu, chiar credeti tot ce trebuie sa credeti, ca povestea cu nu stiu cine inconjurat de flacari, poveste care exista deja, if you know what I mean, banuiesc ca nu. rolling on the floor

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Bine draguto laughing nu vrei sa crezi nimic, chiar daca e evident, acum sa te vad ce mai gasesti si la intrebarea asta : Parintele a prorocit ca mormantul sau va fi loc de pelerinaj, de unde stia el asta, daca era doar un simplu om fara nici o putere de la Dumnezeu? Ai vazut cata lume merge la mormatu sau in fiecare an.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

rolling on the floor deja imi jignesti si cel mai obosit neuron sad
Aia se vrea dovada de prorocie? Oamenii pupa tot ce le dai daca le dai speranta, falsa, logic, dar le dai. Oamenii cred ca e sfant, bineinteles ca merg la mormant, credeau si cand era in viata, si il vizitau, acum e mai usor cu transportul, si pentru credinta unii sunt in stare sa rabde foame pentru a avea bani de drum. Cere iertarea neuronului obosit.

Uite aici dovada: pune o cruce pe deal, fa-o sa para veche, 2 bete legate cu ceva, eventual pune si niste oase, pentru sceptici, spune ca e un sfant, gaseste tu povestea unuia, si plateste cativa oameni, peste 10, sa inventeze povesti cu vindecari, liniste si pace sufleteasca, fericire, ingeri venind, bla bla, din astea comune pe la voi, anunta o televiziune, sa vezi cum acel loc o sa devina loc de pelerinaj, unii chiar o sa aiba parte de ce spun cei platiti de tine.
rolling eyes

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

rolling on the floor rolling on the floor De ce iti chinui neuronul acela sa scoata astfel de Dinozauri din el. Deja cred ca este pe moarte, mai un pic si intra in coma rolling on the floor la ce imaginatie are si la ce monstri scoate din el. Of of Madalina ai nevoie de o pauza crede-ma, de la atata lupta impotriva adevarului te termina psihic, iti recomand un concediu la o manastire, sa te cureti sufleteste si sa mai scapi de pacatele si patimile alea care te chinuie, si bineinteles multe rugaciuni happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Nici n-ai inteles ce ziceam. rolling on the floor Oricum, observ ca la fel ca fratii tai, te faci ca nu vezi ceva ce mintea ta nu poate procesa, si apoi asta nu e lupta impotriva adevarului, e joaca, ochi pentru ochi devil, e relaxare.
Ce varsta ai?

| CristiB93 a răspuns (pentru CristiB93):

Pai mai un pic si fac 20 de anisori big grin. Apropo esti simpatica kiss cred ca ti-am mai zis :-p

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Te spargi de ras ca e grele cu ganditul. Va agitati degeaba, nu aveti dovezi, si daca eu n-am (indirecte am), nu-i bai, eu nu ma omor sau tarasc pe jos sa demonstrez ca prietenul meu imaginar exista.

| Nucreeed a răspuns (pentru CristiB93):

Si tu in loc sa dai bani la biserica si pe toate calendarele te'ai gandit sa ajuti copiii aflati la nevoie?! Crezi ca dumnezeu tau/hristos iti cere sa'i dai bani la popa sau sa'i ajuti pe altii?
Daca viata copiilor depinde de noi...de ce dumnezeu vindeca pe unii asa dupa cum ii vine lui chiar pe oameni din lumea a I-a si ii ignora pe cei din lumea a III-a? Si de ce face toate lucrurile astea pe care voi le numiti "minuni", ce vrea sa ne arate?

| CristiB93 a răspuns (pentru Nucreeed):

Dumnezeu nu vindeca asa cum i vine lui, cine a spus asta, el vindeca daca crezi in el sau prin preoti cu viata sfanta, nu am de unde sa stiu eu cum actioneaza Dumnezeu. EL face minuni, vrea sa arate ca ne iubeste ca exista, ca doar prin el putem fi fericiti.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Eh, m-am plictisit, pana gasesc alte dovezi si mai tari, o sa ti le arat, o sa vezi ca te conving dar pana atunci te-am pupat kiss

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

N-ai cu ce sa ma convingi, tu crezi, eu stiu, ambii suntem siguri, dar stiutul e mai puternic decat crezutul. Si ti-am zis, nu trebuie sa stii toate chichiţele (ma intreba minoru de mai sus de ce vede o tanti fara pupile), trebuie ca doar 1 poveste sa nu se lege pentru a darama tot basmul, si aici nu se leaga mai multe de 1.

| Nucreeed a răspuns (pentru CristiB93):

Ok,da'mi cateva exemple de intamplari pe care voi le considerati "minuni"big grinsa'mi dau si eu seama ce fel de "persoana" este zeu' asta al tau=)

| robby212 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu mai baga din astea.Macar vede, e o minune.

| Mădă0611 a răspuns (pentru robby212):

La tine orice e minune, si orice e lucrul diavolului. Las-o asa. oh go on

| robby212 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu vei crede nici daca insusi Hristos va veni la tine.

| robby212 a răspuns (pentru Mădă0611):

"Hahaha, ce m-am ras..."

Am o intrebare...Cum (te-)ai ras? Pe tine sau?

"Ce m-am ras"...e clarhappy

| Mădă0611 a răspuns (pentru robby212):

Pai aia era faza, ca nu era de ras, si "m-am râs" nu exista. Offfff, trebuie sa iti explic glumele rolling eyes, de asta intreb sau caut varsta cuiva...

| Mădă0611 a răspuns (pentru robby212):

Grele "ie", si cicalitori "ie" astia mici, unii sunt a dracu tare (o pipita de pe aici). Majoritatea ateilor din Romania au fost crestini, daca nu toti, dar odata ce te trezesti, e greu sa mai crezi in basme. Cred ca stiu de ce crezi tu asa tare, pe langa anisorii tai, si nu intreba de ce ca nu iti raspund, e ceva de la intrebarile si raspunsurile tale.

| robby212 a răspuns (pentru Mădă0611):

Mda, scoate-te acum.Si vine vorba de intrebari si raspunsuri, eu am primit contul asta, nu sunt ale mele...Numai bine!happy

| doctorandus a răspuns:

INTELLIGENT DESIGN
Multumita Mariei van der Hoeven va avea in curand o diploma universitara fiecare olandez. Ministra educatiei, culturii si stiintei este adepta a teoriei despre Intelligent Design, va sa zica ideea ca fiecare forma de viata este atat de neinteligibil de complexa incat trebuie sa fi fost creata de (un) Dumnezeu. Daca ar fi la latitudinea d-nei Van der Hoeven, vom da la topit cartile lui Darwin, punem teoria lui pe lista neagra si vom supraveghea inamicii statului, biologii evolutionari, prin serviciul de informatii.

Imediat ce ID-ul va fi devenit norma in invatamantul olandez, studentii vor putea lua cu usurinta orice examen. De fapt, la fiecare intrebare se poate raspunde cu Dumnezeu. Cum a aparut lumea? Datorita lui Dumnezeu. Cum a aparut structura ADN-ului? Datorita lui Dumnezeu. Care este relatia genealogica intre maimuta si om? Ambele au fost facute de Dumnezeu. Din ce particule consta fosfatul de potasiu? Din particule divine. De ce se invarte Pamantul in jurul Soarelui? Asa a hotarat Dumnezeu. ID-ul are raspunsuri la toate intrebarile si tocmai de aceea trebuie privit cu suspiciune.

In interviuri Van der Hoeven si-a declarat interesul pentru ID prin a afirma ca ‘nu cunoastem inca totul’ si ca este folositor ‘sa luam la cunostinta opinii diverse’ si ca ‘a tinerilor curiozitate trebuie stimulata’. Dar de ce nu pledeaza Van der Hoeven pentru a introduce lectii in eugenie fascista, cabala iudaica, budism zen, mitologie greceasca, gnosticism, doctrina rasista a Ku Klux Klan-ului, sadismul marchizului De Sade si povestirile biblice ale lui Hans Teeuwen? Curiozitatea ministrei se pare ca nu se intinde mai departe de limitele ei crestine. Nu pretind crediciosii despre orice se intampla ca nu pot fi stiute caile Domnului? Daca nu pot fi stiute, nu pot explica nimic. ID-ul afiseaza o aroganta blasfemiatoare, deoarece pretinde ca noi oamenii putem cunoaste caile Domnului. De fapt, in ID Dumnezeu este redus de la o grandoare de necuprins la un mic element previzibil. Totusi aceasta opinie nebisericeasca este propagata pentru strecura o renastere religioasa in universitatile noastre. E adevarat ca nu cunoastem totul, dar ipocrizia crestina o cunoastem mult prea bine. Cea mai mare acuza contra ID-ului este ca preschimba iluminarea in intunecare. Intelligent Design este un proiect pentru promovarea ignorantei.

Marcel Roes, 3 iunie 2005, Folia Civitatis 37/anul 58, Universitatea din Amsterdam.

| WhatheWow a răspuns:

Cine conduce acțiunile unui fanatic religios? laughing

| Hombre a răspuns (pentru WhatheWow):

Creierii obositi.

| WhatheWow a răspuns (pentru Hombre):

Nu Hombre, un zeu ...imaginar. laughing

| BlackSulphur a răspuns (pentru WhatheWow):

Eh, si tu acuma! :3
De fapt, ai dreptate, daca-i prea obosit creierul, nici macar nu mai poate crea un zeu.

| Miauti a răspuns:

Este 1,1, 2,3, 5,8, 13,21, 34,55, 89 o dovada
?

Sau mai bine spus Zero Egal Infinit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine a creat universul?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

1 - "cine" este GRESIT.
2 - de ce trebuie sa fie un "cine"?
3 - deja exista un raspuns la intrebarea cu universul si acel raspuns nu include un zeu.

La faza cu universul in prezent, voi sunteti ca cei cu ploaia in trecut "cine a creat ploaia"? Asa e si aici.

Problema cu universul nu e ca nu puteti sa acceptati un raspuns care nu necesita/include un zeu, problema e ca voi VRETI sa fie inclus un zeu in ecuatie, voi AVETI NEVOIE de acel zeu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu are nici o legatura ploaia cu crerea universului! Nu exista nici un raspuns concret ci vag! O teorie care a esuat in Elvetia sa fie demonstrata! O vaga teorie care nu va fi niciodata demonstrata! Deci nu are relevanta sa consideram aceasta teorie adevarul!

| tpuforyou a răspuns:

Pilat l-a întrebat pe Hristos: „Ce este adevărul?," şi nu a primit nici un răspuns. Hristos nu a vrut să răspundă la o întrebare greşită.
Dacă Pilát ar fi pus întrebarea dreaptă: „Cine este adevărul?," ar fi primit răspuns. „Eu sunt adevărul," i-ar fi zis Hristos. I-ar fi zis ce le-a zis mai înainte şi ucenicilor: „Eu sânt calea, adevărul şi viaţa." ok big grin

| anonim_4396 explică (pentru tpuforyou):

Ce legatura are comentariul tau cu intrebarea mea?

| Al99 a răspuns:

In ce cred oamenii spre deosebire de animale?