| soimos a întrebat:

Rastignit fiind pe cruce, de ce se ruga Isus lui Alah?
Oare care este adevaratul Dumnezeul la care se roaga Isus?
Nu de alta dar la rastignire, Isus se ruga Dumnezeului sau cam ceva ce in traducere inseamna: Doamne Doamne de ce mai parasit?
Ceea ce in limba iudaica suna cam asa "Eloi, Eloi Lama Sabachtani"!
Nu as pune intrebarea asta, daca acel Eloi nu s-ar traduce in limba aramaica(limba materna a lui Isus) cu singularul ELOAH!
Adica un nume de zeitate cu o rezonanta foarte apropiata de arabul ALAH!
Sa fie Allah Dumnezeul lui Isus?
Daca nu de ce s-a plans Isus lui Eloah/Alah si nu lui Yahwe/Iehova?

42 răspunsuri:
| Anonymus314 a răspuns:

Nu se ruga lui alah. Adevaratul Dumnzeu al lui IIsus este Unicul Dumnezeu cel Viu. Faza cu traducerea poti s-o iei de la martorii lu' iehova, ca ei le au cu "traduceri" d-astea laughing daca ma-ntelegi happy

| soimos explică (pentru Anonymus314):

Dumnezeu cel Viu?
Adica sa fie OMUL, conform 1 Corinteni 3.16?

Poi ce vina am eu ca Eloah se aseamana pina la identitate cu Allah?

Pai iarasi ma acuzati pe mine ca am scris gresi Biblia?

Poi hai sa vedem ce zice la Wikipedia

http://en.wikipedia.org/wiki/Elohim
Si ce gasim?
in Biblical Aramaic ʼĔlāhā and later Syriac Alaha "God", and in Arabic ʾilāh "god, deity" (or Allah as " The [single] God")
In aramaica Biblica Elaha si mai tarziu in Syriaca Alaha "Dumnezeu" sau Allah, adica Dumnezeul!

Ma da de ce se roaga isus lui Allah?
Ca nu am inteles?
El nu il avea ca Dumnezeu pe Yahwe?

| qazwsxedcrfv a răspuns (pentru soimos):

Pai Crestinismul, Islamul si Iudaismul vorbesc despre acelasi Creator, chiar daca diferentele dogmatice sunt mari.

Pe de alta parte ebraica, aramaica si araba sunt limbi inrudite si e normal ca termenii sa fie asemanatori mai ales cand vine vorba de divinitate. (ex.: salam alecum - araba, shalom aleichem - ebraica)

Ai dreptate, Isus se ruga lui Allah.

| Angel0 a răspuns:

Eloi tradus din siriaca (o limba aramaica) insemna Dumnezeul meu
Pentru cei de la gradinita:
Allah tradus din araba inseamna Dumnezeul, daca te intereseaza.

| EmaS a răspuns:

Matei 3:17,, Şi din ceruri s-a auzit un glas care zicea: „Acesta este Fiul Meu preaiubit în care Îmi găsesc plăcerea."

Ioan 3:16,, Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică.,,

| EmaS a răspuns:

In Vechiul Testament gasim mai multe nume ale lui Dumnezeu.Nume care arata atributele lui Dumnezeu,Acela care este ajutorul nostru in orice circumstanta ne-am afla.
Elohim,El Elion,El Roi,El Shadai,Iehova-Iire, Iehova-Rafa, Iehova-Nisi.

| Anonymus314 a răspuns (pentru soimos):

E logic ca se va traduce in araba allah pentru ca ei au majoritara religia islamista laughing
a, si faza cu eloah cred ca n-o crezi nici tu macar, adica si compliment cu complement seamana pentru ca sunt paronime dar asta inseamna ca se identifica unul cu celalalt?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da de ce nu a spus budha,sau manitou? iaca problema.el era schingiuit, cerea iertare pentru tortionarii sai, iar tu te-ai impiedecat de o problema foarte majora.superficial mai esti.

| soimos explică (pentru EmaS):

Cat de mult si-a iubit "fiul" vezi in Apocalipsa 12.12

Ti-am mai explicat ca minciuna Paulista o recunosti dupa mantuirea prin credinta!
Isus nu vorbeste de asa ceva, ci de mantuirea prin FAPTE!
Tu a cui mantuire o astepti?

Pe cea a criminalului Pavel
sau pe cea despre care pomeneste Isus!
Nu am spus mantuirea prin Isus pentru ca Isus este numai invatator si nu mantuitor pentru ca singurul mantuitor este Dumnezeu!

Cum citesti tu asta?

Isaia 43.11. Eu, Eu sunt Domnul şi nu este izbăvitor afară de Mine!

Oare un om rational cum esti si tu pe cine crede?
Pe un criminal, sau pe Domnul?

| soimos explică (pentru EmaS):

Si eu am gasit tot in Vechiul Testament dovada ca sunt mai multi Dumnezei si nu numai unu!
De ex in psalmul 82.1 sau cartea lui Avraam 4.3, sa vedem daca stii care e aia!
Ba chiar si moise recunoaste acest lucru in Exod 15.11

| soimos explică (pentru qazwsxedcrfv):

Ma bucur ca ai acceptat asta!
Intrebarea a fost pusa ca o provocare din cauza ca crestinii nu accepta ca-l au ca Dumnezeu pe Allah, pentru ca Allah nu are copii iar Yahwele-crestin are un fiu facut cu o femeie!
In concluzie Tata ori esti ori nu esti de loc, nu poti sda fi intr-o religie Tata si in alta sa nu fii Tata!

| soimos explică (pentru Anonymus314):

Te inseli!
Un Dumnezeu Tata nu este identic cu un Dumnezeu fara copii!
Concluzia, ca este vorba de doi Dumnezei, te las sa o tragi singur!
Daca nu reusesti atunci vezi in VT in psalmul 82.1 unde vedem clar ca exista mai multi Dumnezei!

| Anonymus314 a răspuns (pentru soimos):

Exista 3 Persoane intr-un Singur Dumnezeu.

| soimos explică (pentru Anonymus314):

Da?
Unde scrie asta?
Cumva in Pinochio, sau in religia "islamista"?(adica aia ce tine locul religiei islamice)

| Anonymus314 a răspuns (pentru soimos):

:

26. Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peştii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietăţile ce se târăsc pe pământ şi tot pământul!"
Facere 1, 26

PS: daca ai chef de mistouri afla ca eu nu am, nu imi pasa cum se scrie, e ca si cum as scrie aslkdjdf sau l; sfjsl; dj; lgjs; lfg, tot o prostie e.

| soimos explică (pentru Anonymus314):

Fara sa fac misto stii ce inteleg eu din acest verset?
Ca Dumnezeii s-au hotarat sa faca omul dupa chipul si asemanarea lor!
Adica la fel ca noi cei care ne asemanam cu cimpanzeii din p de v genetic, in proportie de 98.7%!
Citatul tau confirma ca si Dumnezeu este tot un fel de maimuta primata!
Asa ca afirmatia ta si versetul biblic, este de fapt "mistoul"!
Eu descriu doar o realitate dovedita de stiinta, si anuma ca zestrea genetica a unui om este aproape aceeasi ca a unei maimute hominide!

| soimos explică (pentru Anonymus314):

Unde vezi tu in versetul biblic postat confirmarea Treimii?
Sau nu la asta te refereai?

Eu vad ca este vorba de mai multi Dumnzei, lucru confirmat si in psalmul 82.1 unde vedem ca un Dumnezeu conduce o adunare de Dumnezei!
Nu cred ca o fi Dumnezeul tau vreun schizofren care joaca trei trei personaje diferite?

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Biblia ne învaţă şi creştinii de-a lungul veacurilor au crezut că, există doar un singur Dumnezeu Viu şi Adevărat şi că în afară de El nu mai există altul (Deut.6:4; Isaia 43:10, 11; 44:6, 8; 45:21, 22; 46:9; Marcu 12:29-34).

| soimos explică (pentru EmaS):

Poi zau ca m-ai "convins"!
Ia sa vedem ce scrie in Deut. 6:4

Ascultă, Israele, Domnul Dumnezeul nostru este singurul Domn.

Mai degraba inteleg ca exista un singur Domn dar mai multi Dumnezei!

E adevarat, poporul lui Israel are un singur Dumnezeu, dar asta nu inseamna ca si popoarele din jur nu aveau Dumnezeii lor!

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Dumnezei straini, facuti de maini omenesti care au gura si nu vorbesc au urechi si nu aud.

| soimos explică (pentru EmaS):

Da care e Dumnezeul acela care nu este facut de minti omenesti?
Dumnezeul lui Moise nu a fost facut de Moise dupa modelul preluat de la faraonul Akenathon?
Poi cum iti explici ca el descrie de abia acum 6 000 de ani, o Creatie care s-a petrecut cu 13 miliarde de ani inaintea aparitiei sale?

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Dumnezeu este fiinta eterna.El este din vesnicie in vesnicie Dumnezeu. Daca El este Tatal meu si natura Lui este divina atunci eu care sunt nascut din Dumnezeu, ma numesc fiul Sau, ce sunt?

| soimos explică (pentru EmaS):

Nu exista nicio fiinta eterna!
Tot asa cum nu exista nici vesnicie pentru ca timpul s-a nascut la Big Bang si nici Universul nu este vesnic!
Tu nu esti nascuta din Dumnezeu tot asa cum nici Isus nu a fost!
Isus l-a avut ca tata natural pe soldatul roman Tiberius Iulius Abdes Pandira!
Motiv pentru care unii il denumesc pe Isus cu numele de Yehosua ben Pandira
vezi:
http://en.wikipedia.org/wiki/Tiberius_Iulius_Abdes_Pantera

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

„Adevărat, adevărat îţi spun că, dacă un om nu se naşte din nou, nu poate vedea Împărăţia lui Dumnezeu."

Nicodim I-a zis: „Cum se poate naşte un om bătrân? Poate el să intre a doua oară în pântecele maicii sale şi să se nască?"
5 Isus i-a răspuns: „Adevărat, adevărat îţi spun că, dacă nu se naşte cineva din apă şi din Duh, nu poate să intre în Împărăţia lui Dumnezeu.

Ce este născut din carne este carne, şi ce este născut din Duh este duh.

| soimos explică (pentru EmaS):

Aici ai priceput exact aiurea!
Un uom batran nu se mai poate "naste de sus" decat atunci cand capata CONSTIINTA!
Acasta, adica CONSTIINTA este nasterea din DUH!

| Anonymus314 a răspuns (pentru soimos):

Sfanta Evanghelie dupa Ioan capitolul 1 versetele 1-14

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Sa te nasti din nou, din Dumnezeu. Duhul Sfant te transforma.Aduci roada Duhului Sfant in viata ta.Galateni5.

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Si Apostolul Pavel propovaduieste mantuirea prin credinta in Domnul Isus.

| soimos explică (pentru EmaS):

Da, intr-adevar cand accesezi CONSTIINTA, evident ca te vei transforma, si anume vei deveni din animal cu aspect uman, de exemplu din oaie smerita, un OM adevarat, adica unul "nascut"din Dumnezeu!
Ptr ca CONSTIINTA este ceea ce face diferenta intre Om si animal, si orice ai face, mai superior decat OM cu CONSTIINT nu poti sa fi, doar ca constiinta nu se capata prin rugaciune ci prin invatatura multa si constientizarea si sintetizarea informatiilor acumulate.
Exact din acest motiv Oamenii din societatile Dezvoltate sunt adevarati Mantuitori, care te ajuta la nevoi, asa cum niciodata Isus nu a ajutat pe nimeni, si nici chiar Dumnezeu!
Asa ca ar fi mai bine sa iti orientezi viata in Invatatura permanenta dupa principiul societatilor dezvoltate unde LTL (Long Time Learning) este ceva atat de obisnuit ca rugaciunea pentru cei care se cred oi.