| Moisie a întrebat:

Oare nu va spine nimic faptul ca numele lui Isus in limba sa materna, cel de Yehoshua, se traduce cu Yahwe este singurul Mantuitor?
Nu vedeti ca insasi numele lui ne arata ca nu este el Mantuitorul, ci Yahwe, lucru confirmat si de Yahwe in Isaia 43.11
Nu vi se pare ca aceasta dovada este una care arata ca religia crestina va duce pe o cale falsa, si ca urmand-o sfarsiti in Iad?

10 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Fiul lui Dumnezeu Întrupat, Mântuitorul Iisus Hristos este SINGURUL numit de sute de ori in Noul Testament a fi "Mântuitor".
Cine este El? Răspunsul îl găsim chiar în Vechiul Testament, acolo unde se spune că numele acestui Unic Mântuitor mai este şi "Yahwe".

| Moisie explică (pentru milan9):

Daca este Fiul lui Dumnezeu nu inseamna ca e si Dumnezeu!
Deocamdata se recunoaste singur ca fiind Seful cheilor Iadului, ceea ce este exact inversul lui Dumnezeu!
Da mantuitorul este Yahwe, si nu Isus!

| AlexanderAdrian a răspuns:

Deja e patologic.

| Moisie explică (pentru AlexanderAdrian):

Dar cum este faptul ca la biserica din satul tau popa predica de 2000 de ani aceeasi tampenie nu ti se pare patologic?
Sau la cata logica ai masori acelasi lucru cu 2 unitati de masura si apoi le compari ca si cum le-ai masurat numai cu una?
Pai daca este sa luam de buna logica ta, ar inseamna ca biserica popa si cu credinciosii ei patologi. sunt un ospiciu de nebuni!

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Moisie):

Da biserica bate campii, dar ipoteze ca ale tale n-am auzit prea des. Visezi urat noaptea probabil. Oamenii inteligenti care nu cred in biserica si vad ce coruptie, nesimtire si jigodism e in biserica in general, nu dau in patima satanismului sau a mai stiu eu ce. Oricum n-am inteles pana acum in ce crezi matale, am observat doar ca spui niste chestii de-ti sta mintea-n loc.

| Moisie explică (pentru AlexanderAdrian):

Evident ca nu le poti auzi intr-o tara in care o religie diabolica este considerata ca fiind sfanta!
Nu am dat nici eu in patima satanismului, dar vazand cata minciuni si santajul cu maimutoiul supranatural li se baga in capul bietilor copii astfel ca din oameni sa devina oi smerite, ma apuca greata de scoala romaneasca si de proasta si inconstienta de Abramburica, principala vinovata pentru distrugerea tarii si a tinerilor neajutorati in fata ofensivei de prostire religioasa intreprinsa de acest sistem politic care si-a propus sa distruga romanii si Romania.

| Moisie explică (pentru AlexanderAdrian):

Eu nu fac altceva decat sa ma refer la niste versete din Biblie, versete care m-au facut si pe mine sa-mi stea mintea in loc atunci cand am studiat Biblia cu ochii mintii larg deschisi (pentru cateva minute).
Eu pot sa-mi argumentez fiecare dintre afirmatiile "ciudate" cu versete din Biblie, dar si cu argumente istorice, rationale sau de alta natura.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Moisie):

Ceea ce e pacat e ca printre ideile astea perfect corecte bagi niste chestii interpretate de tine din biblie care suna total aiurea, si nu e doar opinia mea. In plus bagi insulte la greu si mi-e ca in curand n-o sa-ti mai raspunda nimeni.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Moisie):

In alta postare a ta, ai scris cu manutele tale ca NU ai citit biblia ci doar biblia satanica. Sa stii ca nu suntem toti chiar idioti si cred ca au retinut destui aspectul asta. Ba n-ai citit-o ba ai citit-o. Si dupa ce te contrazici singur te-astepti ca noi sa purtam cu tine o dezbatere normala in conditiile in care tu insulti pe toti cei care nu-s de acord cu tine.

| Moisie explică (pentru AlexanderAdrian):

Cred ca ori ai fost pilit, ori ma confunzi cu altcineva!
Singura Biblie satanista pe care am citit-o a fost Noul Testament!