| Moisie a întrebat:

Numele lui Isus, in limba aramaica Yehoshua, se traduce prin "Yahwe este Mantuitorul"!
Credeti ca parintii lui Isus si-au batut joc de lsus dandu-i un asemenea nume care il discrediteaza din calitatea sa de unic Mantuitor?
Sau poate numele lui spune un adevar... confirmat de altfel si in Isaia 43.11?

20 răspunsuri:
| Moisie explică:

Pentru Whooff
Mai superficiali ca mine sunt toti aceia care cred totul a proasta fara sa se documenteze, si astia sunt cateva miliarde!
Exemplul tau cu Einstein "prostu" vad ca este valabil mai ales pentru boborul roman care sunt "condusi"(adica DISTRUSI) de unu care are un nume care pute si vad ca niciun roman nu se simte deranjat de putoarea pestilentiala care ii distruge. Sa inteleg ca dupa logica ta boborul roman pare superficial?
Superficial si numai atat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Ea va naste Fiu si-I vei pune numele Iisus, pentru ca El va mantui pe poporul Sau de pacate" (Mt. 1, 21)

Deci numele nu a fost decis de parinti.

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Care popor?
Poporul evreu?
De cand un simplu dulgher are puterea sa mantuiasca poporul evreu cand in religia mozaica si azi la fel ca in vremea prorocului Isaia, Dumnezeu Tatal este singurul mantuitor si asta o spune clar in Isaia 43.11!
Acum tu pe al cui cuvant il crezi?
Pe al Creatorului sau a unui cioflingar ca Matei?

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Poi tot Isus il chema si pe asa zisul talhar Barabbas al carui nume in traducere inseamna Fiul Tatalui (ceresc)!
Asa ca ce vrei sa dovedesti cu vorbele unuia care a devenit evanghelist muuuult dupa ce dulgherul Isus a murit!
Sau nu crezi ca si eu, astazi, pot face profetii despre cum il chemaa pe pantofarul care a fost presedintele Romaniei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu au fost inspirati in a-i pune numele asta.

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Pai cine i-o fi inspirat sa-i deie tocmai un asemenea nume care ii compromite misiune mesianica si il trimite in derizoriu?
De ex. tu ai avea inceredere intr-un preot care sa poarte numele de Satan?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Moisie):

Preotii imi sunt indiferenti si daca ii cheama Dumnezeu. Nu numele este important, ci persoana care il poarta. Si pe Einstein daca il chema Prost nu cred ca ar fi avut vreo importanta. Pari superficial.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde ai mai scos si tampenia asta?

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Fi sigur ca din documentatii, si nu din credinta a proasta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Moisie):

Ma nene tu spui numai tampenii. Nu stiu ce ai in cap dar de aceea intrebarile tale sunt cam singurele la care nu ma mai obosesc sa raspund deoarece majoritatea sunt idioate. Spui numai idiotenii care le scoti din acea asa numita ta "documentatie" Nu stiu de unde ai gasit asemenea informatii dar sigur sursa a vrut sa isi abata joc de tine laughing Si nici cu logica nu stai prea bine asta doar daca nu vrei sa iti bati joc de noi. Uneori asta e impresia mea la tampeniile care le spui aici pe TPU. Nu meriti efortul din partea comunitatii. Nu o sa iti mai raspund de acum la intrebari.

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Acele informatii le-am cules din acea Biblie originala din care prin FURT si interpretari total mincinoase s-a nascut Biblia crestinilor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nene Soimos fiecare intelege dupa cat ii este dat sa inteleaga.
Nu se pot sari etapele.
Acum matale esti la etapa de maimuțăreală si se pare ca te descurci binisor.

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Ma intreb cum ar arata religia crestina daca parintii sai ii puneau numele de Satan, si te asigur ca daca il denumeau asa, nu isi bateau joc de el pentru ca Satan era un personaj pozitiv in VT!

| Ben00 a răspuns:

Multumim pentru traducerea din aramaica.

| claudiacerasela78 a răspuns:

Din cate stiu, Iisus se scrie cu 2 de i, nu vad nimic neinregula la acest nume. Numele a fost ales de Dumnezeu inainte de a se naste.

| Moisie explică (pentru claudiacerasela78):

Cand zici de Dumnezeul care i-a dat numele de Isus te referi cumva la Tatal lui Isus numit Iosif?

| claudiacerasela78 a răspuns (pentru Moisie):

Nu, ma refer la Dumnezeu, nu la Iosif.

| Moisie explică (pentru claudiacerasela78):

Poi Isus nu a fost botezat de niciun Dumnezeu ca sa poti tu afirma ca si-a primit numele de la Dumnezeu.
Ba din contra, la nasterea sa, au venit 3 Magi de la rasarit si nu 3 zei ci opusul acestora adica vrajitori.
Afla ca in religia Mozaica, religia lui Isus din Nazareth, totii fii lui Israel, adica tot poporul evreu sunt FII lui Dumnezeu, deci nu numai Isus cum mint crestinii!

| claudiacerasela78 a răspuns (pentru Moisie):

Cu totii suntem considerati copiii Lui Dumnezeu deoarece am fost facuti dupa chipul si asemanarea Lui, eu asa stiu ca scrie in Biblie. Dumnezeu a hotarat numele Iisus. Undeva in Biblie scrie ca un inger i-a aparut Fecioarei Maria inainte de a o insarcina Dumnezeu. Ingerul i-a spus fecioarei Maria ca bebelusul se va numi Iisus, dupa cum a hotarat Dumnezeu.

| Moisie explică (pentru claudiacerasela78):

1 Ca am fost creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, (adica 98% identic cu o maimuta primata) este adevarat, asa scrie in Biblie!
Dar in Biblie nu scrie ca toti suntem fii lui Dumnezeu si cu atat mai putin crestinii pentru ca religia crestina nu vine de la niciun Dumnezeu ci de la un imparat roman pe nume Constantin.
2 Ce scrie in Biblie nu are nicio valoare pentru ca nici Isus si nici Dumnezeu nu ne recomanda sa citim sau sa urmam Biblia ...si probabil stiu ei de ce nu o fac!
3 Cum crezi tu ca dupa 2000 de ani se stie ce a visat o biata fata cu numele de Maria care a ramas gravida cu soldatul roman Iulius Abdes Pandira, si asta nu o spun eu ci o spun contemporanii ei si a fost pusa pe hartie de catre unul din ei pe nume Celsus!
Asa ca ce spui tu intra la capitolul legende!
Nu se stie daca