| soimos a întrebat:

Plecand de la faptul ca Isus pe cruce fiind rastignit, se ruga Tatalui sau numindu-l Allah (in aramaica Elah Elah lama sabachtani!
Oare din ce cauza crestinii nu accepta scriptura Dumnezeului lui Isus, (Coranul) desi se lauda intruna ca urmeaza calea lui Isus?
Asta desi Isus ne previne ca nu ajungem la Tatal sau (Allah) decat prin el (Isus)?

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Singura Carte adevarata este Biblia.Vechiul si Noul Testament este Cuvantul imutabil al lui Dumnezeu care este plin de putere.Ea este puterea de mantuire pentru cel care crede.

| Alex a răspuns:

In Coranul scrie ca Iisus nu este rastignit sau ucis.

| soimos explică (pentru Alex):

Exact Alex ...pentru raspunsul acesta iti dau funda pentru ca esti curios si stii sa te documentezi

| seagate a răspuns:

Ai mintea cam scurta, ai mai intrebat de curand acelasi lucru.Esti cumva papagal?
http://www.TPU.ro/......sus-nu-de/

| soimos explică (pentru seagate):

Nu am eu mintea scurta ci aici este un forum pe care subiectele sunt uita-te in cateva zile pentru ca apar zeci de intrebari noi, si in 2-3 zile nu stiu daca au reusit sa citeasca prea multi intrebarea de atunci!

| eliaclodia a răspuns:

Ma lasi! De unde stii tu ce striga! In plus cum poti sa privesti o bucata de istorie asa de netulburat, ba chiar sadic? Ce anume te-a desensibilizat?

| eliaclodia a răspuns (pentru eliaclodia):

Daca as fi fost acolo m-ar fi durut undeva de ce vor crede urmasii, numai la asta nu m-as fi gandit. Iar politica dusa de cei violenti se musamaliza non stop stii cum e politica, distrugi, te ocupi sa parezi restul care vine peste tine, nu se lasa infrant, cine statea sa scrie baliverne?

| eliaclodia a răspuns (pentru eliaclodia):

Iar tu daca ai delira in delir te-ai gandii incercand sa pastrezi firul luciditatii ce vrea raul ala sa mai faca celorlalti dragi tie si cum li s-a tulburat si lor judecata din cauza neputintei si etc...Per asper ad astra!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ma, da vezi tu? cei de langa el nu au auzit bine, si spuneau; il striga pe ilie.si tu dupa 2000 de ani ai auzit ca iisus striga allah? poate era illah? sau poate eloi eloi lama sabahtani? vrei sa se uneasca doua mari religii mondiale doar pe sama unor cuvinte strigate pe cruce? eu sunt de acord da se se crestineze ei.ca noi am fost pasalac turcesc.acum sa mai fie si ei enclava crestina.pai.nu asa vine randul? ce eu nu cred in mohamed? profetul lor? cred asa cum si ei cred ca Iisus este un mare profet.da iisus este Fiul lui dumnezeu unul nascut.si este singurul care ne spune aceasta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu incerci sa justifici islamul! Da nu poti! Adeptii fiecarei religii vor spune ca religia lor si credinta lor este cea adevarata! Insa doar una este cea adevarata credinta pe care o arata Sfintele Scripturi; credinta care a fost data sfintilor odata pentru totdeauna!

| soimos explică (pentru anonim_4396):

Crestinii nu au nicio scriptura sfanta ci numai scripturi diabolice!
De ex. VT a fost furat din religia mozaica unde se numea Tanach si avea un alt inteles decat NT!
Iar noul testament este scris de niste oameni carora Isus le-a dat puterea sa lucreze cu demonii
uite aici dovada:
Luca 9.1. Şi Isus chemând pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demoni.

deci despre care sfanta scriptura vorbim?

| anonim_4396 a răspuns (pentru soimos):

Tu chiar ca nu intelegi ce citesti! Le-a dat stapanire in sensul ca le-a dat putere asupra lor; nu de conducere ci sa-i scoata din indraciti! Adica le-a dat puterea de a face exorcizari nu sa conlucreze cu demonii! Atentie cum intelegi ca spui prostii!

| soimos explică (pentru anonim_4396):

Nu draga, tu nu ai inteles bine!
Uite aici:
Luca 9.1. Şi chemând pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii şi să vindece bolile.
Le-a dat putere si stapanire peste toti demonii > SI < >>>>s vindece boli!
Nu spune pentru.a vindeca >>>>>>>>>.ci spune SI sa vindece, adica in plus, intelegi acum?