| Octavian199 a întrebat:

'Referendum'.Sunteti de acord ca biblia sa fie in constitutie?

50 răspunsuri:
| danut a răspuns:

NU sunt de acord cu AMESTECUL dintre politica si religie. Insusi Dumnezeu a spus: Dati cezarului (politicului) ce este al cezarului si lui Dumnezeu ce este a lui Dumnezeu.
Politica se face in Parlament iar religia la Biserica.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Ai auzit tu aceste cuvente din gura lui?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Sunt scrise in Biblie.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

P.S.2
Marcu 12,17. Atunci Isus le-a zis: "Dati dar Cezarului ce este al Cezarului, si lui Dumnezeu ce este al lui Dumnezeu." Si se mirau foarte mult de El.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Asa pot sa iau si eu citate din 'Dracula'

| Steregoi a răspuns:

Biblia sa inlocuiasca constitutia.

| Octavian199 explică (pentru Steregoi):

Tu asta vrei?

| Steregoi a răspuns (pentru Octavian199):

Da.

| Thecurious a răspuns:

Tarile civilizate, printre care se numara si Romania, sunt state laice, insa Constitutia Romaniei are un fundament crestin-ortodox (vezi ultima propozitie din juramantul, pe care il depune Presedintele Romaniei, la învestirea sa in functie ).
Probabil ca multi romani ar fi de acord, insa aceasta nu depinde chiar de ei, caci aliatii Romaniei nu vor accepta niciodata.
Scopul intelectualilor romani este occidentalizarea tarii, iar acest "proces" nu este realizabil daca introducem biblia in Constitutie.

| Octavian199 explică (pentru Thecurious):

Parca 'poporul are mereu dreptate' rolling on the floor

| Thecurious a răspuns (pentru Octavian199):

Nu vorbim de dreptate, ci de optiuni politice.
Romania nu este SUA sau Marea Britanie ca sa ia decizii fara sa tina cont de "vocile" din exterior.

| Thecurious a răspuns:

Nu, nu sunt de acord din multe motive.

| TristanTzara a răspuns:

Da, dar numai dacă bagă și coranul, vedale, canonul pali și scrieriele cinfucioniste, așa ca să fim siguri că nu greșim religia.

| slayer09 a răspuns:

Dap, eu sunt de acord, pentru ca in Biblie regulile sunt cele de natura buna omeneasca si sunt complete, in constitutie mai ai si neajunsuri si legi poate mai anormale.

| suntserios a răspuns (pentru slayer09):

Si ce scrie in biblie despre componentat guvernului si a parlamentului?

| Octavian199 explică (pentru slayer09):

Tu vrei o Romanie ca Arabia Saudita?

| Octavian199 explică (pentru slayer09):

Vezi ca poporul nu are intodeauna dreptate la referendum? In cazul in care se gaseste un populist care sa deschida un referendum pe tema asta.

| Octavian199 explică (pentru slayer09):

Da, stiu 'Sa ucizi vrajitoarele, oamenii care nu sunt de acord cu preotii, barbatul e mai presus de femeie, etc'

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Octavian199):

Sa nu uitam ca trebuie sa ucizi ateii, homosexualii, copii car nu asculta de parinti, oamenii care nu asculta de preot, fetele care nu sunt virgine in noaptea nuntii, etc.
Da, ar fi minunat!

| doctorandus a răspuns (pentru slayer09):

Minunat: liber la poligamie. Daca violezi o fata virgina in varsta de 12 ani vei fi silit s-o iei de nevasta.

| Octavian199 explică (pentru DarkAndDreary):

Ca sa vezi rolling on the floor

| slayer09 a răspuns (pentru suntserios):

In Biblie se vorbeste despre comportamentul omenesc, cei din guvern tot oameni sunt, deci atat timp cat sunt oameni si vor respecta Biblia, nu vor mai fura, vor sti sa dea legi bune pentru tot poporul prin intelepciunea Bibliei, vor sti sa iubeasca poporul, deci va fi iubire intre cei din parlament si oamenii de rand, asta e parerea mea. Biblia te face un om liber sufleteste plin de bucurie si iubire, daca o respecți si te tii de poruncile d-acolo.

| slayer09 a răspuns (pentru Octavian199):

Tu nu cunosti Biblia. Biblia inspira iubire, pace, ajutor pentru cel nevoias, pentru aproapele tau. Nu bombe, razboaie, sinucideri. Daca toata lumea ar tine cont de Biblie, nu ar mai fi atata rautate, guvernul va fi in cinstea poporului, va iubi poporul, va da legi bune, guvernul va fi intelept.

| Octavian199 explică (pentru slayer09):

Mai ales in privinta 'vrajitoarelor', celor care nu asculta de popi, celor care nu asculta de parinti, etc.

| suntserios a răspuns (pentru slayer09):

Si cum reglementeaza biblia numirile in guvern?
Ce zice biblia de separatia puterilor in stat?
Ce zice biblia de puterea juridica a unui referendum?
Ce zice biblia despre prerogativele presedintelui republicii semi prezidentiale?
Ce zice biblia despre forma de guvernamant a unei tari?

| slayer09 a răspuns (pentru Octavian199):

Toti suntem ca o turma. Avem in zilele noastre informatii cate ne dorim, internetul, facebookul, televizorul. Peste tot numai informatii, dar noi cum suntem mai cu mintea in pamant si nu ne uitam si in sus, culegem numai informatiile negative, ca ala a furat, ca ala a omorat, ca guvernul e hot si voi de capul lui. Si sa stii ca harababura asta din guvern e chiar asa cum trebuie sa fie, in spatele harababurei sta planul de a destrama poporul, familia: nu ai vazut pe internet ca mult din popor se cearta intre ei pe baza subiectelor politice? Asta se si vrea. Iar cei care acumuleaza mereu informatii negative si le baga la inima, va fi in turma celor ce resping Biblia si pe Dumnezeu pentru ca ei vor zice: Unde este Dumnezeu, de ce permite asta? Si eu iti zic ca Dumnezeu nu se baga in voia omului. Cum isi asterne asa doarme.

| slayer09 a răspuns (pentru Octavian199):

Iar ne intoarcem la ce am mai zis: tu nu cunosti Biblia! Biblia nu este despre ucidere, ba din contra este despre inviere. Ceea ce stii tu cu ucisul vrajitoarelor este "constitutia" celor vechi, din vremuri indepartate.

| Octavian199 explică (pentru slayer09):

Vrei sa iti dau versete?

| slayer09 a răspuns (pentru suntserios):

Scuze, am uitat sa precizez ca fiind om al Bibliei nu iti trebuie "separarea puterii", nu exista partid de stanga si dreapta, nu exista cap al guvernului, nu exista alegeri, ci pur si simplu: vrei sa faci parte din "guvern", ai o idee buna, hai sa o discutam. Eu vad lucrurile in felul urmator, daca toti ar respecta Biblia: exista internetul, as face o pagina de net unde sa se vorbeasca despre toate problemele din tara si toate propunerile din tara. Acolo pe pagina de net sa se discute si sa se ia decizii, iar cand se ajunge la o concluzie toti cei care pot, sa vina sa ajute. Ai nevoie de un sant in Brasov, cei din braov sa vina sa ajute comunitatea din Brasov, ai o familie saraca, cei din apropiere sa se duca cu haine si mancare. Bineinteles, as pune cateva sute de oameni intelepti, iubitori si drepti sa conduca tara. Acei cateva sute de oameni sa fie egali, ei doar sa se intalneasca si sa discute problemele si sa gaseasca rezolvari. Poate este o utopie ceea ce zic eu pentru vremurile noastre, dar eu asa as vedea o tara dupa legea Bibliei.

| suntserios a răspuns (pentru slayer09):

E o anarhie cera ce zici tu.

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Aiurea, nici de anarhie nu e buna propunerea lui.

| slayer09 a răspuns (pentru suntserios):

Da, este gen o anarhie care se bazeaza pe iubire pentru ajutorarea poporului.

| slayer09 a răspuns (pentru doctorandus):

Atunci ramanem la soarta pe care ne-o meritam noi azi..cu politica

| slayer09 a răspuns (pentru doctorandus):

Aici e vb ca toti oamenii sa fie buni si iubitori, daca Biblia va fi ca si constitutie nu se va mai intampla ca cineva sa violeze vreo fata. Iar daca asta se va intampla cu buna stiinta si cu uraciune mare, va savarsi pacat de moarte, adica va trebui sa plateasca cu moartea.

| slayer09 a răspuns (pentru slayer09):

Va trebui sa plateasca cu viata, nu moartea big grin

| slayer09 a răspuns (pentru Octavian199):

Nu frate, eu ma gandesc ca noi, crestinii sa mergem undeva in pustietate, departe de lume, si sa ne facem noi acolo locasul nostru cu legea Bibliei, asa nu va mai stresam nici pe voi cu "spiridusii" nostri nici voi cu rautatile voastre. Iar cine va vrea sa vina in locasul nostru este bineprimit dar sa se caiasca pentru tot si sa vrea sa se schimbe. In concluzie, ar fi mai bine si pentru noi si pentru voi sa scapam unii de altii..nu?big grin

| suntserios a răspuns (pentru slayer09):

Anarhie bazata pe iubire?
Intrebare, de ce biserica are conducere, management, ierarhii, popi mai mici, popi mai mari, popa suprem? Ei de ce nu se conduc pe baza de iubire? (exceptand pe aia gay)

| slayer09 a răspuns (pentru suntserios):

Ok, o sa iti raspund cat pot de bine ca sa intelegi tu. In biserica, la manastire sunt pe ierarhii pentru ca acolo e vorba de slujirea Domnului. Si tu daca te duci la manastire trebuie sa asculti de cineva, de un "maestru" daca vrei sa vii pe calea Domnului si sa fii desavarsit si sa nu gresesti. Dar si in biserica si manastiri totul se bazeaza pe iubire, dar trebuie sa asculti si sa te supui. Asa cum un tata vrea binele copilului si vrea ca si copilul sa il asculte ca sa nu greseasca asa si eu sunt pe "ierarhii" adica sporirea in curatire.

| Octavian199 explică (pentru slayer09):

Vezi ca spiridusi sunt aia de credeti voi.

| doctorandus a răspuns (pentru slayer09):

Stii ca multi calugari sunt homosexuali, iar alti calugari au amante?

| slayer09 a răspuns (pentru doctorandus):

Si crezi ca daca judeci si isi starnesti revolta si te maniezi pe calugari, pe cei crestini si pe Dumnezeu, rezolvi ceva in sufletul tau? sau din contra, esti mai nelinistit? Nu conteaza ce fac oamenii, calugari, preoti, oamenii de rand, vecinu, vecina etc. toti suntem oameni, si cu totii gresim. Partea proasta este ca daca tu stai sa te gandesti la pacatele lor, mai mult te enervezi, si iti faci rau singur. Asa ca mai bine lasa-i sa faca ei ce vor sa faca si tu sa iti vezi de bucuria ta sufleteasca. Nu iti amesteca gandurile cu ceea ce fac oamenii, ca devii mai nelinistit. Fiecare cu alegerile lui. Tu gandeste-te ce trebuie sa schimbi la tine ca sa fii linistit si sa ai pace sufletului tau.

| doctorandus a răspuns (pentru slayer09):

Eu nu confund linistea cu prostia.

| slayer09 a răspuns (pentru doctorandus):

Dap, intr-adevar, nu trebuie sa confundam linistea cu prostia. Linistirea sufleteasca te debaraseaza de prostie.

| doctorandus a răspuns (pentru slayer09):

"Nu judecati ca sa nu fiti judecati" -- in epistolele pauline este afirmat contrariul.

| doctorandus a răspuns (pentru slayer09):

Biblia nu spune ca "pacatele de moarte" trebuie pedepsite cu moartea. Nu tu ai scris Biblia. Conform Bibliei, pedeapsa pentru violul unei fete necasatorite (nelogodite), este casatoria si plata unei daune de 50 de sekeli tatalui ei. Tatal celei violate poate refuza acea casatorie, caz in care trebuie sa primeasca zestrea unei virgine.

Violul unei fete casatorite (logodite) care avea loc intr-un oras trebuia pedepsit cu moartea amandurora, deci si violata era condamnata la moarte.

Daca tatal isi viola propria fiica, era suficient de pedepsit prin pierderea zestrei.

| Octavian199 explică (pentru doctorandus):

Abureli biblice

| doctorandus a răspuns (pentru Octavian199):

Da, el face propaganda pentru Biblie dar se vede ca nici macar n-a citit-o.

| BlackOldSun a răspuns:

Sunt de acord cu Spider-Man sa fie in Constitutie ca e mai real decat Biblia?

| vampyremisa a răspuns:

Clar nu. Nu sunt destule exemple de tari care au legi luate din carti 'sfinte' cu legi absolut idioate?