| anonim_4396 a întrebat:

Sunteti de acord cu eliminarea din Constitutie a sintagmei "Nimeni nu este mai pressus de lege"? Eu consider ca aceasta sintagma creaza premisa de a se promova anumite legi in beneficiul unei anumite clase.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu sunt de acord, deoarece consacra suprematia legii. Aceasta prevedere nu are nici o legatura cu promovarea unor legi in beneficiul unei clase, grupuri de interese etc. Daca aceasta prevedere constitutionala ar fi respectata de toti, atunci am avea legi corecte, respectate si bine aplicate.

regis
| regis a răspuns:

Consideri gresit. Aceasta sintagma nu a creat premisa promovarii niciunei legi, iar eliminarea ei din constitutie nu ar avea nicio implicatie practica.

| Vizitiul a răspuns:

Eu as face o mica rectificare.
"Nimeni nu este mai presus de puterea banului!"
Romania, credeam ca este o tara corupta, dar am mai cugetat asupra acestui subiect si am ajuns la concluzia ca traim intr-o tara Jefuita!

| Razvan a răspuns:

In practica e falsa afirmatia, dar in teorie are darul de a intretne aspectul de egalitate.Nimic mai falswinking

soothe
| soothe a răspuns:

Nu s-a pus problema sa se elimine. Cred ca in primul rand este o chestiune care tine de persoana fiecaruia. Ce faceti daca treceti pe rosu, din greseala? Megeti la politie si va autodenuntati?
Cel putin 70% dintre noi, daca am fi in locul politicienilor sau celor care abuzeaza de lege, am face la fel ca ei sau poate si mai rau.
Este o chestiune care tine de educatie, de 7 ani de-acasa. Respectul pentru lege se invata in generatii.

| tikun26 a răspuns:

Hercules!