| Ecea a întrebat:

Religia este capodopera artei de a dresa animalele, deoarece dresează oamenii cum să gândească.

Sunteti de acord cu asta?

18 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Pe tine cine te-a dresat sa gandesti ca sa scrii capodopera asta de intrebare?

| sandra2012 a răspuns:

Da

| sandra2012 a răspuns:

Da

| Varahil a răspuns:

Religia nu e dresaj.Religia incearca sa-ti arate in ce relatie ar trebui sa fii tu fata de Creatorul tau.Religia iti propune o cale; dresajul iti impune.N-am auzit ca vreun catel sa aiba alternative in fata dresorului,pe cand in fata lui D-zeu, orice alternativa am alege, El o va folosi in favoarea noastra.Numai sa nu fie calea spatelui intors.

Răspuns utilizator avertizat
regis
| regis a răspuns:

Nu sunt de acord, religia nu dreseaza pe nimeni cum sa gandeasca. Religia iti arata o cale, este alegerea fiecaruia daca o urmeaza sau nu.
Intrebi daca nu ne uitam si in jur. Ba da, ma uit si in jur, tampiti sunt si printre religiosi si printre atei, deci nu are legatura una cu alta.

| NoKidding a răspuns:

Eu unul sunt de acord. Parerea mea!

| Alysée a răspuns:

Religia aparenta e frica dar de fapt in profunzime e vorba despre iubire si iertare.dar daca facem de frica ceva pentru ca e bine atunci e degeaba.acum depinde daca te lasi sau nu dresat.trebuie sa inveti sa privesti dincolo de ce ti se arata.

| alexandru1991 a răspuns:

Este adevarat ca religia este o forma de a tine in frau societatea. Este o forma de control a societatii. Trebuie sa fie ceva de care sa ne fie frica sa nu facem toate tampeniile. Si da sunt de acord.

Răspuns utilizator avertizat
| byasminica a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ecea.esti pe cararea cea larga pe care merg cei multi si rataciti. urmezi turma cu docilitate fara sa te abati.care este liber? tu care urmezi turma sau unul care iese din turma alegand calea grea dar buna? alegi drumul spre iad care e pavat cu bune intentii,lumesti,distractii,destrabalare,blasfemie,curvie,betii droguri,sex anormal,spunandu-va ca santeti liberi? sau urmezi calea curata, crestina, care duce spre viata vesnica? vad foarte bine ca ti-ai adaptat blasfemiile la vremurile de acum. daca Iisus ar fi rastignit acum ai fi printre cei care l-ar injura liber si democratic si ai bate si cateva cuie in spiritul libertatii tale de care vei abuza din plin. vocabularul este aidoma dexului si nu limbajului de atunci.bravo.tii pasul cu vremurile.esti un tortionar modern.sunt de acord cu tot ce spui tu si toti care faceti la fel.nu a spus mantuitorul; adevarat va spun voua; cine trege sabia, de sabie va pieri.pariez ca nu stii despre ce sabie vorbea acesta? nici nu ai cum.problema e alta. uite ca eu nu sunt dresat.fiind o fiinta ganditoare mi-am luat libertatea de a crede singur, de bunavoie si nesilit de nimeni.inchipuieste-ti.

| adi97 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi place cat de frumos vorbesti.Esti documentat/documentata despre credinta si despre Iisus.100% din ce ai spus e adevarat.Imi place viziunea ta fata de ADEVARATA CREDINTA SI VIATA VESNICA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da sigur ca da

| Ovidiutz a răspuns:

Ai dreptate...viata trebuie traita! dupa (daca exista raiul si iadul, nu stii unde ajungi! si iti pare rau ca n-ai trait cum ti-a placut ROCK ON! si vad ca se cam dau stupizi...ma doare cum m-a durut ca a murit Eminescu!

| Fatalbiscuit a răspuns:

Precizez ca sunt ateu pentru inceput.

NU sunt de acord! Religia nu ma invata cum sa gandesc, este o afirmatie foarte proasta. Religia a aparut ca raspunsul nevoilor sufletesti ale omului. Urmareste evolutia religiei cretin ortodoxa si a celorlalte.

Definitia mea pentru religie dupa ce am vazut ce a facut in trecut si ceea ce vrea sa faca si in viitor...

Religia a fost o unealta de a-l controla pe om ( vezi cruciadele, marea schisma, ciuma neagra a Europei ). Aceasta ii decidea viitorul ( daca te nasteai taran, taran ramaneai ) si il poate manipula pe om incat sa se supuna ei ( cum am zis, cruciadele, nu se vroia vai doamne eliberarea locurilor sfinte din mana pacatosilor sau marea schisma ). Religia a inceput sa fie folosita ca pretext ( vezi mutarea capitalei de la Roma la Constantinopol ale Imperiului Roman, vezi iar cruciadele si altele ) si propaganda ( de ex ascensiunea imparatului Constantin ) iar exemple din evul mediu ar fi Ciuma Neagra, oamenii erau panicati dar a venit popa si a zis " Vezi domne, daca nu sunteti credinciosi va pedepseste Dumnezo ". Alte exemple nu stiu pentru ca am un profesor cam idiot si nu prea am facut evul mediu desi sunt clasa a 10.

| Ecea explică (pentru Fatalbiscuit):

Prietene,da,pe tine nu dreseaza si nu iti influenteaza gandirea.
Dar nu te uiti in jurul tau?
Nu te-am intrebat pe tine personal, am intrebat in general cu ce se ocupa religia.

| Fatalbiscuit a răspuns (pentru Ecea):

Ti-am raspuns dupa parerea mea, se ocupa cu partea spirituala si cu influentarea omului pe diferite planuri.