| Moisie a întrebat:

Religia iudeo-crestina ne spune ca Dumnezeu i-a creat din noroi pe Adam si pe Lilith. Dumnezeu i-a cerut lui Lilith sa ii fie supusa lui Adam, dar Lilith nu a vrut sa accepte acest lucru, motiv pentru care s-a certat cu Adam si a parasit Paradisul.
Acum intrebarea:
Oare cum se explica faptul ca Lilith nu mai traieste si in ziua de astazi? ...pentru ca ea nu a gustat din "fructul oprit" despre care Dumnezeu spunea ca aduce oamenilor moartea?
Nu vi se pare ca aici avem o dovada ca religia iudeo-crestina este doar o poveste de adormit copii?

Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

Lilith nu mai e amintita din cauza exemplului "prost" si de neurmat pe care-l poate oferi crestinilor.
Lilith e intruchiparea rebeliunii fata de reguli absurde, e imaginea independentei fiintei umane,mai ales a femeii.

Din moment ce nu a acceptat sa fie o supusa umila a celebrului ei barbat,Adam, instant ea a devenit proscrisa religiei crestine.
Comportamentul ei a devenit de nedorit pentru a nu influenta si pe celelalte femei sa faca la fel,sa se rascoale si sa renunte la comportamnetul de sclave ale barbatilor.

--Ea traieste,continua sa traiasca in adancul sufletului fiecarei femei din ziua de azi si nu numai.
A trait si in femeile din trecut,sunt sigura.
Indiferent de epoca si vremuri, ea a trait si le-a sustinut. Si va mai trai la infinit.

Absurditati, inventii, basme...
Absurditati, absurditati si iar absurditati.
Parerea meawinking

17 răspunsuri:
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Nu stiu daca "moartea" aceea era chiar o moarte fizica.
Dumnezeu a spus ca Adam si Eva vor muri in ziua in care mananca din mar. Nu au murit.
Adica, au murit, dar nu fizic. Nu au mai avut legatura directa cu Dumnezeu. Cum nici noi nu o avem. Au murit "spiritual" sa zic asa.
Acum, putem deduce ca Lilith ca avea in continuare contactul direct cu Dumnezeu. Asta in cazul in care rugamintea lui Dumnezeu catre Lilith nu a fost un "ordin"(cam dur cuvant, cauta unul mai usor), daca Lilith s-ar fi certat cu Dumnezeu, se instala pacatul, iar plata pacatului este "moartea". Deci, posibil ca Lilith sa fi "murit" si ea.

| Lizzu a răspuns:

Bravo eiwinking o sustin laughing si-i admir curajul

| NOname a răspuns (pentru Lizzu):

O femeie normală la cap. : ))

| Moisie explică (pentru Lizzu):

Bine, doar ca intrebarea nu se referea la curajul lui Lilith, ci la faptul pentru care ea ca nemuritoare nu mai traieste?
Stii sa raspunzi la intrebare?

| Moisie explică (pentru NOname):

Ca majoritatea femeilor!

| NOname a răspuns (pentru Moisie):

Din fericire. : )

| Moisie explică (pentru NOname):

Din pacate nu sunt apreciate la valoarea lor de barbatii din Ro.
Dar nu te teme, sunt aprciata peste tot in lume, si cand iasa in lume, ii lasa naibi pe barbatii din Ro.
Si cunosc multe cazuri din realitatea apropiata.

| Lizzu a răspuns (pentru NOname):

laughing Duap

| Delmoniko a răspuns:

Un basm mai degraba.

| Moisie explică (pentru Delmoniko):

La basm/mit ma refeream si eu!

| HowdidIgethere a răspuns:

Pai nu mai e Eva?

| Moisie explică (pentru HowdidIgethere):

Prima femeie nu a fost Eva, ci Lilith!

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Moisie):

Poate in istoria desenata a nibelungilor...

| Moisie explică (pentru HowdidIgethere):

Adica singura pe care ai citit-o tu?

| Moisie explică (pentru HowdidIgethere):

Te-am mai intrebat parca odata, nu stii sa te exprimi in fraze ample? ca vad ca te dai destept postand numai propoxitii scurte si simple, si bineineteles departe de tema intrebarii?

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Moisie):

Nu-i important.

| IoanieCriminalul a răspuns:

Un basm la fel ca si religia crestina si toate celelalte!