| ƤrÏncessØfƬheShadøws a întrebat:

Ce parere aveti despre Lillith?
"In mitologia evreilor, se spune ca Lillith a fost prima sotie a lui Adam. O alta varianta ar fi ca Dumnezeu i-a creat pe Adam si pe Lilith ca frati gemeni. Lilith a cerut sa fie egala cu Adam, insa incercarile sale au esuat, ea parasindu-l in final pe Adam. In mitologia musulmana se spune ca dupa ce l-a parasit pe Adam, Lilith s-a imperecheat cu Satan. Alta versiune o prezinta pe Lilith ca fiind prima sotie a lui Adam, inainte de Eva. Adam s-a casatorit cu ea pentru ca obosisese sa se acupleze cu animalele. El a incercat sa o determine pe Lilith sa stea sub el in timpul actului sexual, insa aceasta a refuzat, nesatisfacandu-i nevoia de dominatie. L-a blestemat pe Adam si l-a parasit, indreptandu-se catre casa ei de langa Marea Rosie. Adam s-a plans lui Dumnezeu, care a trimis trei ingeri, pe Sanvi, Sansanvi and Semangelaf, pentru a o aduce pe Lilith inapoi in Eden, insa aceasta i-a sfidat pe cei trei ingeri, blestemandu-i. Cat timp a petrecut la Marea Rosie, Lilith devenise amanta demonilor, facand cate 100 de copii in fiecare zi. Cei trei ingeri spuneau ca Dumnezeu ii va lua toti acesti copii daca nu se va reintoarce la Adam.Din nou Lilith a refuzat, fiind pedepsita ca atare. Acesta a fost momentul in care Dumnezeu i-a daruit-o lui Adam pe Eva, cea cuminte si supusa, exact opusul lui Lilith. Se mai spune ca atractia malefica lui Lilith fata de copiii nou-nascuti vine de la faptul ca propriii sai copii facuti cu demonii au fost luati de catre Dumnezeu in urma refuzului sau de a se reintoarce la Adam. Cei trei ingeri trimisi au fortat-o pe Lilith sa jure ca ori de cate ori va intalni numele sau chipurile lor pe amulete, va renunta la a face rau celor care le poarta."

O putem condamna pe Lillith ca l-a parasit pe Adam?(avand in vedere faptul ca el era misogin si ei nu erau compatibili d.p.d.v sexual).

De ce omoara Lillith copii?(Pai daca Dumnezeu i-a luat pe ai ei).

P.S.: Stiu ca legendele nu sunt reale. Vreau doar sa aflu parerile voastre despre acest personaj mitologic/caracteriizarea personajului.

*Lillith traieste in adancul fiecarei femei*

9 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

O facatura ca si tine

| sublime89 a răspuns:

Deci lui Adam i-au lipsit doua coaste pana la urma thinking laughing

| oprescudorin11 a răspuns:

Pe scurt, Lilith era femeia prima si cea rea. Adevarul e ca acea Lilith zace in orice femeie. Nici Adam nu era chiar sfant, ca atare :sac si petic.
Interesant ca prima mea femeie se numea Lili. O caut si acum, am facut sex cu ea la 2 ani ai mei, 3 ai ei.Ea m-a invatat. Dar asta ca istorie.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Daca nu v-ati informat sunt evrei de doua feluri exact cum sunt si atei de 2 feluri mai cautati pe google

| Zamolxe777 a răspuns:

Lilith e o curva.Si cum naiba era Adam misogin?

| ƤrÏncessØfƬheShadøws explică (pentru Zamolxe777):

Pai se gandea ca e superior femeii si ii pasa doar de propia satisfactie sexuala.

De ce e Lillith curva? Si-o trage doar cu Satana, nu cu mai multi si nu o face pentru bani.

Bine ca o vezi pe Lillith curva, da pe Adam care era zoofil nu il observi.
laughing

| Zamolxe777 a răspuns (pentru ƤrÏncessØfƬheShadøws):

De unde stii ca se gandea ca e superior femeii? Dumnezeule, daca stai sub barbat in timpul actului sexual asta inseamna ca tu decizi cat de rapid se petrece actiunea.Si cum si-o trage doar cu satana, cand se zice ca si-o traso si cu nu stiu cati demoni? Si comentand la al treilea alineat, eram sigur ca trebuia sa zici ceva despre chestia asta laughing

| ƤrÏncessØfƬheShadøws explică (pentru Zamolxe777):

Pai atunci nu erau mai paturi, ca Adam si Lillika sa o faca pe saltea laughing.O punea acolo pe jos peste pietre, peste urzici, ca na grozav gentleman mai era si Adam ala.Cine stie cate kile o fi avut se punea peste biata femeie laughing.

Daca n-aveau si ei un sexshop acolo in Eden ca sa isi ia zaruri din alea erotice sa nu se mai certe atata pe subiectu' pozitiilor.
Si daca femeia voia deasupra Adam trebuia sa se supuna.
*Un barbat inteligent face cum vrea partenera si se gandeste la satisfactia ei*
Si dupa ce ca Lillu aia si-a tras-o cu un zoofil, mai avea si pretentii zoofilu', auzi ma tupeu laughing.

Scuze, aveam chef de caterinca.Raspunsul acesta este un pamflet si trebuie tratat ca atare.

| R0VER a răspuns:

"MITOLOGIA" evreilor!?
cine recunoaste asta?
Biblia este Cuvântul infailibil al lui Dumnezeu, nu mitologiile.