| Catalin312312 a întrebat:

Religie Sau Stiinta si De Ce? Ce-l mai complet raspuns primeste Funda.

Răspuns Câştigător
| shadovv a răspuns:

Nu exista religie sau stiinta. Exista religie si stiinta. In primul rand ele indeplinesc acelasi scop. Religia intr un mod sacru si absolut, stiinta intr un mod profan si matematic.

Exemplu: De ce cade un mar pe pamant? Datorita gravitatiei care este o modelare plastica asupra spatiului si a timpului (stiintific vorbind). De ce are loc aceasta curbare? Datorita gravitonilor (ipotetic). Acesti gravitoni de ce exista? Pai aici stiinta nu te mai ajuta pentru ca stiinta raspunde la "cum?" si "cat?" nu si la "de ce?". Aici te poate ajuta filozofia dar si ea este limitata deci doar Dumnezeu ne mai poate ajuta.

8 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Stiinta este o binecuvantare lasata de Dumnezeu oamenilor, religia este o forma de respect si inchinare a omului fata de Dumnezeu pentru respect fata de Acesta, pentru toate binecuvantarile si darurile primite de la EL.

| OOOLEOOO a răspuns:

Religia este aleasa de oameni care nu au multe posibilitati, religia aduce speranta.

Stiinta este aleasa de oameni curiosi care au posibilitatea de asi mari cunostintele.

| alexandra2859 a răspuns:

Religia este pentru oameni care au nevoie de cineva/ceva sa ii indrume care nu pot continua fara sa creda in ceva, sau ca ceva ia creat din pamant(deci este pentru cei care vor sa creada in ceva si nu are puteri fara acel ceva). stiinta este pentru oameni care vor sa afle mai multe lucruri si pot intelege mai multe lucruri, nu le este frica sa nu creda pot trai si fara un zeu sau un personaj biblic care sa ii indrume(deci este pentru cei care inteleg mai multe si nu au nevoie de nimeni in care sa creada).

| danay72 a răspuns:

Biblia se completeaza foarte bine cu stiinta.Pacat,ca multe religii interpreteaza gresit Biblia si ii fac pe oameni sa creada ca cele 2 nu sunt compatibile.

| Thunderstruck a răspuns:

Religia sustine de mii de ani ca a descoperit adevarul si vine mereu cu aceeasi idee "lumea a fost facuta de un creator".Pe de alta parte stiinta cauta raspunsuri de la inceputul omenirii raspunsuri si va mai cauta pana cand va inceta sa existe.Religia cum nu mai cauta raspunsuri nu evolueaza, ii pune pe oameni sa se mentina la acelasi nivel de cunostinte, nu ii lasa sa gandeasca mai mult decat trebuie.Stiinta iti deschide noi orizonturi, iti explica formarea universului, aparitia vietii, ce rol au stelele, cum s-au format ele etc.Religia te duce la biserica, stiinta te duce pe luna.

| RAY a răspuns:

Stiinta,ca totul este stiinta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De treci codrii...

| ciprian2001 a răspuns:

Religia fiindca teoria stiintei(evolutia) suna asa:oamenii au evoluat din maimute...dar maimutele din ce? din molecule? dar moleculele din ce? etc... dar in religie spune exactbig grinumnezeu ne-a creat!