| RAY a întrebat:

Religiile dezbina oamenii, credinta i uneste?

11 răspunsuri:
| Exilee a răspuns:

Cam asa. Religiile pot desparti, insa spiritualitatea uneste.

| Alcaelo a răspuns:

Mai bine spus "Religiile dezamagesc/tradeaza oamenii.
Daca religiile dezbina oamenii, oamenilor le mai ramane credinta.
Adevarat?

| RAY explică (pentru Alcaelo):

Da

| kira30 a răspuns:

DA! Pentru ca adesea oamenii se lasa amagiti de religii care pretind a fi crestine si au tot felul de agende secrete pentru a manipula lumea.

Si mai vor si ecumenismul care este arma lor de a se infiltra si in alte biserici.

| Calininio a răspuns:

Interesant spus. Totusi, nu-s de acord total, pentru ca acea credinta ajunge si ea sa-i dezbine. Pe oameni inteligenta ii uneste.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da este asa. Isus a afirmat acest lucru, spunand : N-am venit sa aduc pace pe pamant, ci sabie.Caci am venit sa fac dezbinare:fiul, impotriva tatalui, fica, impotriva mamei si nora impotriva soacrei. Dusmanii omului vor fi cei din casa lui Cine are mai multa afectiune pentru tatal lui, mama lui, decat pentru mine, nu este vrednic de mine, ..Matei10; 33-40. Iata ca daca vei gasi care este adevarul despre Dumnezeu si doresti dintr-o inima sincera sa infaptuiesti vointa lui Dumnezeu, v-a trebui sa-l pui pe Dumnezeu pe primul loc in viata ta, pentru ca lui ii datoram viata, iar cei din casa ta nu vor fi de acord, si iata ca se creaza dezbinare. Dar tot Isus spune ca nimeni daca a pierdut pentru El mama, tata, frati, a castigat insutit o intreaga comunitate de frati. Azi fratii dupa parinti se urasc, ca nu le ajung averile, se poarta prin tribunale, tin manie, si spun ca sunt crestini, ( bine, ca nu pentru toti este asa dar.)Dar fratii dupa Isus se iubesc si Isus a spus ca semnul de identificare al adevaratilor crestini va fi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia ne ucide, Isus ne salvează!

| M25M a răspuns:

Sunt uimit de raspunsuri...
Atat religia cat si credinta dezbina oamenii. Care este unul din pilonii unei religii? Credinta adeptilor. Problema este ca sunt oameni care au alte credinte fata de alti oameni, iar ambele categorii fac parte din religii diferite deci...

| justEma a răspuns:

Depinde ce fel de credinta. Daca e o credinta sanatoasa si frumoasa, e okay. Dar daca e una exagerata si mandra, aia poate fi o problema.
Religia? Mereu a dezbinat. Certuri la TV, razboaie de-a lungul anilor.
Vezi asta, Doamne?

| RAY explică (pentru justEma):

Eu nu sunt dumnezeu sa stiu

| danay72 a răspuns:

Intr-adevar religiile dezbina, dar doar aplicarea principiilor biblice ii poate face pe oameni sa fie buni.