| DracuIa a întrebat:

Respectiv la credinta in divinitati/supranatural.
Care sunt mai creduli/credinciosi in general barbatii sau femeile?
Si e adevarat ca dupa o anumita varsta (in special la batranete) multi oameni chiar daca nu credeau in divninitati incep/aleg sa creada de frica sau din ce motiv?
Daca ai fost sau esti ateu ce te-ar face sa iti schimbi gandirea si sa incepi a crede? Daca ai fact-o deja sau nu

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Femeile. 2. Din nevoia de a găsi o speranță de salvare, atunci când în altă parte nu o găsesc. 2. Nimic nu m-ar face să îmi schimb gândirea, să revin la religia veche.

| halogen001 a răspuns:

Credința înseamnă neștiință. Credința în divinități inventate înseamnă lipsă de rațiune și superficialitate în gândire.
Nu știu cine e mai credul, mai naiv și mai irațional dintre cele 2 sexe.
Nu știu dacă vârsta ar trebui să-l facă pe om mai naiv, mai credul și mai neștiutor.
În mod logic, omul ar trebui să devină mai înțelept cu trecerea timpului.
În divinitățile care au fost inventate până acum de către oameni neștiutori, iraționali și necinstiți nu voi putea crede niciodată pentru că sunt în mod clar niște aberații absurde și e imposibil să fi existat, să existe sau să apară de acum în colo așa ceva.
În natură nimic lipsit de logică nu a existat, nu există și nu va exista niciodată, deci e exclus să apară ceva care să confirme niște aberații primitive și absurde.