| goldheart a întrebat:

Rog seriozitate maxima si nu vreau sa apara niciun fel de jignire la adresa nimanui care este de alta religie. Bun. De ce Martorii lui Iehova cred ca "Isus" va domni pe pamant doar 1000 de ani si dc regatul lui Dumnezeu va fi format doar din 144.000 de crestini? Cand va veni Apocalipsa (in opinia lor)? Multumesc.

17 răspunsuri:
| sandra2012 a răspuns:

1.Iisus va domni pentru totdeauna. Cand va veni a doua oara pe pamant, El va lua pe cei alesi sus in cer, iar restul vor ramane pe pamant suportand consecintele faptelor lor rele. El il va lega pe satan pe pamant 1000 de ani, iar in timpul asta El va fi sus in cer alaturi de cei alesi. Dupa cei 1000 de ani, satan va fi dezlegat sa insele neamurile pentru ultima oara, sa ii pregateasca pentru razboi. Nefericitii cei pierduti sunt convinsi ca impreuna cu satan vor reusi sa castige marea batalie. Putini stiu insa ca razboiul este pierdut inainte de a incepe. Cand ei se pregatesc de razboi, Iisus apare pe norii cerului, venind inspre pamant, iar planurile lor de razboi se naruiesc. Iisus va judeca pe toti dupa faptele lor. Apoi va fi un cer si un pamant nou, caci tot ce este acum va pieri. Iar Iisus va domni pentru totdeauna impreuna cu cei alesi.
2. Regatul lui Dumnezeu va fi format din oameni buni, care au crezut si au trait dupa voia lui Dumnezeu. Probabil ca atati martori ai lui Iehova exista si ei cred ca doar ei vor intra in imparatia cerurilor.
3. Apocalipsa va veni cand evanghelia va fi vestita tuturor neamurilor, pentru ca nimeni sa nu poata spune cand va veni Iisus ca nu a stiut de salvarea oferita de El. Atunci va veni sfarsitul.

| SaveTheNature a răspuns:

In viata 3 lucruri conteaza:
Credinta Speranta Si Dragostea (cea mai importanta fiind dragostea, iubirea)
Restul nu mai conteaza(poti sa-ti imaginezi ce vrei, si sa fii in orice religie) sa pupi icoane.sa nu pupi etc.
Dumnezeu stie ca ce faci faci pentru El!

| goldheart explică (pentru SaveTheNature):

Da, asta stiu si sunt de acord cu tine, dar ce legatura are raspunsul tau cu intrebarile mele?

| SaveTheNature a răspuns (pentru goldheart):

Are pentru ca ce fac ei fac pentru Dumnezeu,ca si tine ca si mine. ortodoxii pupa icoane si moaste,catolicii il pupa pe papa, indienii pupa vacile islamicii il pupa pe Mohamed, si tot asa.
Fiecare pupa ce vrea si isi imagineaza ce vrea pentru lucrurile astea 3
credinta, speranta, si dragostea catre Dumnezeu! simplu.

Răspuns utilizator avertizat
| biliuzz a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Da,si eu am inceput sa rad cand am vazut "catolicii il pupa pe papa"...ma gandeam unde big grin

| PhantomaEsteFericita a răspuns:

O intreb chiar acum pe cea mai buna prietena a mea ( este de aceasta religie).
Nu va domni doar 1000 de ani, El a inceput sa domneasca 1914, apoi El (referitor la perioada de 1000 ani) in aceasta perioada Iisus domneste, dar diferenta de domnia de acum si de atunci este ca Iisus atunci va interveni si influentele lui Satan nu vor mai exista pentru ca el va fi legat si nu i se va permite sa actioneze asupra oamenilor, si atunci va fi mai intensa lucrarea de predicare, pentru ca atunci vor invia toti slujitorii lui Dumnezeu de la Abel pana in prezent.

Asa cum astazi sunt alesi parlamentari si etc, asa si-a ales si Iisus cativa oameni cu care va lucra.

Apocalipsa: Nimeni nu stie cand va veni sfarsitul, nici Iisus Hristos nu stie, ci numai Dumnezeu.

Am scris cuvant cu cuvant cum mi-a spus cea mai buna prietena ( Martorii Lui Iehova).

Sper ca te-am ajutat happy.

| goldheart explică (pentru PhantomaEsteFericita):

Phantoma, incep sa inteleg...cred. Dar daca Isus domneste din 1914 timp de 1000 de ani, atunci unde a ''stat''/ ''sta'' si unde va ''pleca'' in 2014? (daca poti s-o mai intrebi pe prietena ta, desigur)

| PhantomaEsteFericita a răspuns (pentru goldheart):

Aaaaa.
Sigurbig grin
O sun din nou>big grin

| PhantomaEsteFericita a răspuns (pentru goldheart):

El domneste din 1914 in ceruri:d.
Si acum, pe pamant domneste Satan (cauza tuturor rautatilor... le provoaca el)

| PhantomaEsteFericita a răspuns (pentru goldheart):

Nu stiu de ce nu se posteaza. Ca de o gramada de ori am incercat sa scriu si tot nu s-a postat. Poate merge de data asta.
Deci:
Iisus domneste in ceruri din 1914, iar acum, pe pamant domneste Satan (cauza tutror rautatilor--> el le provoacasad... pana si cele mai mici chestiipig

| goldheart explică (pentru PhantomaEsteFericita):

Stai stai stai stai! (daca se mai poate) Inainte de 1914 nu erau razboaie, rautati, furturi, crime, boli (considerate la vremea aceea nevindecabile), epidemii, ciume si, din nou, rautati? mi-e greu sa cred ca au dreptate...

| PhantomaEsteFericita a răspuns (pentru goldheart):

Hmmm...Satana a fost tot timpul pe pamant si atunci si acumlaughing.
nu stiu.
tu ce religie esti?big grin
ca poate mai vb` pe mess [[daca vrei]]
hmm.
daca vrei da-mi mesaj pe privat cu id tau ca nu ma lasa sa trimit mesaje [[junior junior junior]].

| Takocska a răspuns:

Pai asta de 1000 de ani prima data il audhappy si cele 144000 ca asa au descifrat ei Biblia cand au tradus-o pe placul lor eu asa am auzithappy. Am matusa in religia asta de ea se crede mai de sus de toata lumea eu m-am dezamagit de religia asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aia 1000 de ani se refera la altceva 1000 de ani va conduce diavolu lumea apoi vine isus din nori

| biliuzz a răspuns:

O intrebare interesanta, dar nu cred ca va putea sa iti raspunda cineva.pana la urma, de ce cred ortodoxi ca Isus a fost si va mai veni odata pe pamant, sau de ce catolicii cred in purgatoriu?

| SaveTheNature a răspuns (pentru biliuzz):

In viata 3 lucruri conteaza:
Credinta Speranta Si Dragostea (cea mai importanta fiind dragostea, iubirea)
Restul nu mai conteaza(poti sa-ti imaginezi ce vrei, si sa fii in orice religie) sa pupi icoane.sa nu pupi etc.
Dumnezeu stie ca ce faci faci pentru El.